BUITENLAND. serwaard, die uit Krimpen aan den IJael van zijne werkzaamheden kwam. Den eigenaar niet keunende, gaf de knaap de portefeuille aan zijne moeder, eene arme vrouw met 4 kinderen, i In overleg met elkander besloten zij het gevon dene zorgvuldig te bewaren, totdat de eigenaar zich zou bekend maken. Een paar dagen later kwam hun ter oore, dat de eigenaar had laten bekeud maken, dat de vinder bij terugbezorging eene belooning van f 50 zou ontvangen. De portefeuille werd onmiddellijk terugbezorgd en het eerlijke gezin ontving de toegezegde f 50 en nog eene belooning bovendien. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat te Amsterdam, in de tweede helft der maand Juli aanstaande, een vergelijkend examen zal worden gehouden tus- schen jongelieden, die bij het garnizoenshospi taal te Amsterdam in verband met het onder wijs aldaar aan het Athenaeum Illustre gegeven wordende, wenschen te worden opgeleid tot offic. van gez. bij de zeemacht. De toelating heeft slechts eenmaal in het jaar plaats en wel op den lsten October van elk jaar. Ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen tot offic. van gez. bij de zee macht worden opgeleid, moeten daartoe vóór of uiterlijk op den 31sten Mei aanstaande een verzoek indienen aan den minister van marine. Bij beschikking van den minister van oor log is de kapitein J. G. Mulder van het depot, 7de regiment infanterie, op zijn verzoek voor een jaar op non-activiteit gesteld. Volgens een Koninklijk besluit van den j 19den dezer, tot aanvulling en wijziging van dat van den 3den December 1868 (Staatsblad n°. 149), houdende invoering van postzegels, hoofdzakelijk strekkende ter frankeering van dagbladen en verdere gedrukte stukken, zullen mede postzegels ten bedrage van 1% cent wor den ingevoerd. De minister van financiën is gemachtigd om de kleur dier postzegels, alsmede het tijdstip hunner invoering te bepalen. Ook omtrent de kleur der postzegels van 1 en 2 cent zullen door genoemden minister de noo- dige bepalingen kunnen gemaakt worden. Z. M. heeft aan Mr. T. M. Roest van Limburg, min. van buitenl. zaken, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der ver sierselen van ridder 1ste kl. van den Rooden Adelaar, hem door Z. M. den koning van Prui sen geschonkenaan Dr. J. J. Van Oosterzee, hoogleeraar in de fac. der godgel. aan de hoo- geschool te Utrecht, tot het aannemen en dra gen der versierselen van ridder der Kroonorde 3de kl., hem door Z. M. den koning van Pruisen geschonken. Z. M. heeft de betrekking van rijks-commis saris voor de geldleeuing, door de Nederlandsch- Indische Spoorwegmaatschappij aangegaan, op gedragen aan den heer Mr. De Wildt, direc teur van de grootboeken der nationale schuld en agent van het ministerie van financiën te Amsterdam. Z. M. heeft bij het wapen der infanterie be noemd tot kapt. van de 3de kl. (naar ouderdom van rang) den lsten luit. C. E. Sepp, van het wapen, thans voor den tijd van vijf jaren gede tacheerd bij het leger in Oost-Indië; bij het 3de reg., tot lsten luit. (naar ouderdom van rang) den 2den luit. J. A. Ardesch van Hamel, van het 6de reg.; bij het 5de reg., tot kapt. van de 3de kl. (naar ouderdom van rang) den lsten luit H. Kroon, van het 8ste regiment. Op den lsten Mei a. s. wordt de 1ste luit H. J. Hoogeveen, van het 4de bat., 7de reg. inf. gedetacheerd bij het bat. mineurs en sappeurs en bij het korps pontonniers, de lste luit. P. L. Halderiet, van het 3de bat., 7de reg. inf. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zaterdag des namiddags te 5 uren 51°, Wind: N., des avonds te 8 uren 48°, te 10 uren 44'. Zondag 'b morgens te 5 uren 44°, N. W., te 8 uren 49°, 's namiddags te 12 uren 58°, te 4 uren 56°, 's namiddags te 5 uren 56°, N. O., 'a avonds te 8 uren 47°, te 10 uren 47°. Maandag 's morgens te 5 uren 45°, N. W., te 8 uren 48°,'s namiddags te 12 uren 61°,N.O,te 4 uren 64°. Duitschland. Op den rijksdag is het budget van den Noord-Duitschen bond voor 1870 ten tweeden male gelezen. De ontvangsten zijn ge raamd op 75,958,459 th., de gewone uitgaven op 71,752,106 en de buitengewone op 4,206,389 th. Oostenrijk. Het Huis van afgevaardigden heeft de schoolwet aangenomen. De Polen, Sla. voniërs en ook de clericalen hebben vóór den aanvang der debatten over de afzonderlijke artikelen verklaard dat zij aan de verdere be raadslaging geen deel willen nemen. Zij hebben daarop de zaal verlaten. De troonrede, waarmede de Hongaarsche rijksdag is geopend, constateert, dat, ofschoon de vorige rijksdag de staatsrechterlijke verhou dingen geregeld heeft, deze alleen geen voldoen den waarborg aanbieden. De rijksdag wordt daarom uitgenoodigd om inwendige hervormin gen ter hand te nemen. Wetsontwerpen worden toegezegd betrekkelijk de rechtspleging, het straf recht, de hervorming van de gemeentelijke in richting, de samenstelling van een hoogerhuis, de herziening der kieswet en drukperswet, het recht van vereeniging en vergadering, hooger en middelbaar onderwijs» internationale tracta- ten, het industrie-wezen, de maatschappijen op aandeel en, den aanleg van nieuwe spoorwegen, euz., terwijl al verder finantieele hervormingen worden beloofd. De vriendschappelijke betrekkingen tusschen de mogendheden zegt de troonrede verder geven recht om op het behoud van den vrede te hopen, onmisbaar voor het werk van horvor ming. De troonrede is met bijval ontvangen. Op het koninklijk slot waren naast de ko ninklijke vlag ook de Hongaarsche en Croati- sche vlaggen geheschen. Frankrijk. Het wetgevend lichaam heeft het budget voor gewone ontvangsten en uitgavenj benevens ook onderscheidene artikelen van dat der buitengewone inkomsten en uitgaven aan genomen. In den senaat heeft de heer Maupas staande gehouden, dat het ministerie niet homogeen is en aangedrongen op de opheffing van het minis terie van staat. De heer Rouher heeft dit be streden. Engeland. Te Londen liep voor eenige dagen het gerucht, dat er uit Rotterdam en Antwer pen schapen waren aangevoerd, die aan de pok ziekte lijdende waren. Door den heer James Odams werd daaromtrent in den //Times" me degedeeld, dat de stoomboot //de Maas" van Antwerpen 1813 schapen had aangebracht, die wegens kenteekenen van besmetting aangehouden en geslacht waren, waarna eene lading van 125 scha pen, per //Waterloo" van Rotterdam aangevoerd, insgelijks was aangehouden, niet wegens kentee kenen van ziekte, maar omdat zij op dezelfde lan dingsplaats was geweest, waar de eerstgenoemde ladingwas gelost. Naar aanleiding dezer berichten is de regeering in het Lagerhuis over de zaak geïn terpelleerd. Namens haar heeft de heerForster hierop verklaard, dat er te Londen en ook te Harwich schapen waren aangevoerd, van welke beide ladingen gezegd werd, dat zij met pok ziekte besmet waren. Er waren toen onverwijld orders gegeven om dienaangaande zekerheid te hebben. Daarop heeft Prof. Simons gerappor teerd, dat eene lading, te Harwich aangebracht, bestond uit 351 stuks, waaronder drie besmette, die reeds dadelijk op de werf waren opgemerkt, eer zij met andere schapen in aanraking kon den komen. Evenwel, de geheele lading is als- toen geslacht en de noodige maatregelen zijn genomen, dat er geene schapen op die werf zouden worden toegelaten, voor dat de plaats behoorlijk gedesinfecteerd was. De andere lading, te Londen aangevoerd, bestond uit 1800 stuks, waaronder 22 die van pokziekte verdacht wa ren. Na de lossing was gebleken, dat er wer kelijk onder waren, die de ziekte hadden, teo gevolge waarvan ook tot de slachting der ge heele lading besloten werd. Daarop vroeg lord Montagu, of de regeering ook voornemens was bij deze gelegenheid algemeene orders uit te vaardigen betreffende den invoer van schapen uit besmette landstreken. De heer Forster ant woordde hierop, dat het gouvernement dit thans in overweging had genomen, maar dat hij nog niet wist of de zaak voor ditmaal wel tot een algemeenen maatregel zou leiden, daar de be staande regeling voor alsnog voldoende is om den invoer van besmette schapen te keer te gaan. Blijkens een particulieren brief uit Lon den is men evenwel bij den handel na die ver klaring van den minister niet geheel gerust, maar vreest men, dat er, bij herhaling van het feit, onmiddellijk strenge bevelen zullen gege ven worden. In het Lagerhuis is met 243 tegen 144 stemmen aangenomen het voorstel tot ophef fing van de wet, waarbij huwelijken met schoon zusters worden verboden. Spanje. De minderheid in de Cortes heeft bij monde van den heer Garrdo beweerd, dat het voorloopig bewind in der tijd benoemd was door de revolutionnaire junta te Madrid, zon der medewerking der provinciën. De maarschalk Serrano heeft hierop verklaard, dat hij onmid dellijk zijn ontslag zal nemen, indien de ver gadering met deze bewering instemt. De monar chalen schonken aan Serrano hunnen bijval. De heer Garcia Lopez laakte daarop de handel wijze van alle ministers. De minister Zorilla antwoordde, onder veel teeken van bijval, dat de buitenlandache vijanden der revolutie niet te vreezen zijn. De regeering wil al hare plich ten vervullen. Zij wil de monarchie, want uaar haar oordeel zou de republiek tot anarchie lei den. De heer Olozaga, verklarende dat hij niet meer gezant is, maar afgevaardigde, zeide te weten, dat het Fransche keizerrijk nimmer de vijanden van Spanje zal beschermen. Het zal den nationalen wil, uitgedrukt door de Cortes, eerbiedigen. Griekenland. De koning is met den prins van Wallis naar Corfu vertrokken. Er is een besluit verschenen tot verminde ring van het circuleerende papieren geld. Portugal. De koningin zal op raad der doc toren in het begin van Mei naar Nizza ver trekken. Amerika. De senaat heeft de benoeming van den heer Sanford tot gezant te Madrid ver worpen. INGEZONDEN. //Een getrouw lezer" vraagt of men niet teD behoeve van het Harmoniegebouw eene loterij leening zou kunnen sluiten. BEROEPEN ENZ. Nederlandsche Hervormde Kerk. Beroepen: te 's-GravensandeRomijn van Ophemertte LeeuwardenRuys van Oud- Beierland; te Maasdam: de cand. G. De Wilde. te Giesen en RijswijkHulstein van Willig* Langerak te LiendenVan Dijk van Hilver sum te Urk Van Vledder van HinselwijneD, te St.-Philipsland: Hopster van Noorden; t* Oud-VossemeerGelderman van Bieselingen. Bedankt: door Jorissen te Culenborg nat Driel; door Maasdijk te Katwijk a. Z. naf Noordwijk-Binnendoor Creutzberg naar Haar lem. Aangenomen: door Jorissen te Culea borghnaar Nieuw-Vennepdoor Van der Zwaag

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2