S°. 2825. Dinsdag A". 1869. 27 April. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Voor Leiden, per 3 maandenf o. 00. j '^eze Courant \roi dt dagelijks, met uitzondering van 1-6 regels 0.75; iedere regel meerF0.12. Franco per post3.85. j van Zon- en Feestdagenuitgegeven. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van Afzonderlijke Nommers0.10. f 1-4 regels/0.90iedere regel meerD 0.15. BINNENLAND. LEIDEN, 26 April. De Eerste Kamer der Staten-Generaal ia, ter hervatting van hare werkzaamheden, bijeenge roepen tegen aanstaanden Vrijdag, den 30sten dezer. Gedurende de vorige week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 116 tot 131 volwassen personen en van 50 tot 65 kinderen. Uit het eindverslag der commissie van rap porteurs van de Tweede Kamer der Staten- Generaal over het wetsontwerp tot verhooging vau het Vde hoofdstuk der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1869 (internationale tentoonstel ling te Amsterdam), blijkt, dat bij de overwe ging van dat wetsontwerp eenige leden zich tegen het beginsel verklaarden, om in de kosten van openbare tentoonstellingen, welke van particu lieren uitgaan, uit 's rijks schatkist te gemoet te komen. De groote meerderheid der leden deelde echter niet in deze ongunstige meening. Zij waren van oordeel dat, bij den loop dien de zaak genomen heeft, de eer van Nederland met het welslagen dezer tentoonstelling is ge moeid, en meenden dat zij, zoowel om hare strek king als om den grooten bijval, dien zij in het buitenland mocht verwerven, ten volle deze on dersteuning uit '8 rijks schatkist waardig is. En kele leden meenden zelfs, dat de regeering door het aanvragen van een krediet van f 15,000 niet in genoegzame mate van hare belangstelling doet blijken. Vele leden kwamen op tegen het denk beeld der regeering, om eene som van f 10,000 als bijdrage aan het waarborgfonds der tentoon stelling beschikbaar te stellen. Terwijl enkele leden de bijdrage uit 's rijks schatkist tot de kosten van de jury wenschten beperkt te zien, vroegen anderen of het wel goedkeuring ver dient, wanneer de leden van deze jury, gelijk het plan schijnt te wezen, door den Koning worden benoemd. Het aan de Tweede Kamer der Staten-Gene raal aangeboden wetsontwerp, houdende wet telijke bepalingen betreffende de openbare mid delen van vervoer met uitzondering der spoor wegdiensten, strekt om het beginsel van con cessie en dat van monopolie te verlaten, als niet meer in" overeenstemming met de eischen van den tijd. Maar indien de regeering het noodig geoordeeld heeft, ook in dit opzicht met niet meer gangbare denkbeelden te breken, zij wil echter de middelen niet verliezen om in het algemeen op de middelen van vervoer dat nauw lettend toezicht uit te oefenen, hetwelk door de zorg voor openbare orde en veiligheid ge boden wordt. Bij de samenstelling van dit wets ontwerp meent de regeering aan het stelsel van algemeene vrijheid voor de ondernemers van openbare middelen van vervoer tevens dat van een behoorlijk repressief toezicht te hebben verbonden. Volgens art. 1 van het wetsontwerp, verstaat de wet onder openbare middelen van vervoer de rij- of voertuigen met uitzondering der spoortreinen de stoombooten, schepen, vaar tuigen en schuiten, bestemd om, volgens eene bepaalde en doorloopende regeling, personen, met of zonder goederen, te vervoeren. Het ver voer van goederen, zonder andere personen dan die, welke met de zorg voor dat vervoer be last zijn, alsmede de sleepstoombootdiensten, zijn onder deze wet niet begrepen dan voor zoover daarbij uitdrukkelijk is bepaald. Art. 2 bevat het beginsel van volkomen vrijheid, be houdens de naleving van de politie-voorschrif ten. Volgens art. 11 treedt de wet in werking met 1 Januari 1870 en vervallen met dat tijd stip alle vroegere koninklijke besluiten. Wij vernemen dat het wetsontwerp tot rege ling der suiker-cultuur thans bij het ministerie van koloniën in gereedheid is. MiddCt.) Dr. Vaa Gorkom te Amsterdam is door den kerkeraad dier stad bij het bevoegd kerkbestuur aangeklaagd wegens onrechtzinnigheid in de leer. UtrD.) De zevenentwintigste vergadering in Zuid- Holland van het Nederlandsch Onderwijzers genootschap zal gehouden worden den 22sten Mei, des voormiddags te 11 uren, in het lokaal der leesinrichtiDg in de Oude Molstraat te 's-Gravenhage. Na eenige huishoudelijke werk zaamheden, - waaronder de keuze van eene af- deeling, waaruit de uitvoerende commissie van het gewestelijk bestuur voor de volgende drie jaren zal worden benoemd, en de keuze van eene afdeeling, waar de jaarlijksche vergadering in 1870 zal gehouden worden, - zijn door het gew. bestuur de volgende punten ter behandeling ge steld a. In hoeverre is door proeven ook in kleine gemeenten aan te toonen, hoeveel er overblijft van de kennis, die in de school is opgedaan Zou een onderzoek bij het verlaten der school met het plan dezelfde leerlingen na niet te kor ten termijn nog eens te onderzoeken ook op het platteland uitvoerlijk en doelmatig zijn b. Zijn middelen aan te wenden om de avond school op het platteland aan het doel te doen beantwoorden c. Welk aandeel kunnen hulponderwijzers heb ben in het practisch opleiden van kweekelingen d. Het leesonderwijs. De Nederlandsche maatschappij ter bevorde ring van nijverheid zal hare 92ste algemeene vergadering en het congres, op Dinsdag 13 Juli 1869 en volgende dagen te Groningen houden. De punten, die op het congres zullen wor den behandeld, betreffen: Afd. I. Landbouw. II. Fabrieks- en hand werks-nij verheid. III. Koophandel, zeevaart en visscherijcn, volks huishoudkunde en statistiek. Door het departe ment Groningen der maatschappij zal in het academiegebouw gehouden worden eene ten toonstelling van photographie, natuur-zelfdruk en kleurendruk. NR. C De te Gouda onlangs opgerichte liberale kiesvereeniging neemt niet alleen in die gemeente, maar in al de onderdiatricten voortdurend in ledental toezelfs de Krimpenerwaard ontwaakt uit den dommel, waarin ze gebracht was; men begint in het geheele district te begrijpen, dat men voor een nieuw politiek leven behoort te ontwaken. In den gemeenteraad van Utrecht is met algemeene stemmen besloten om een adres te zenden aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal, tot raededeeling der bezwaren, be staande tegen eene aanneming van het door den heer Mr. J. Yan Kuyk gedane voorstel tot wij ziging der artt. 45 en 48 der Armenwet. Evenzoo is door dea raad der gemeente D e- venter een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingediend, waarbij hij te ken nen geeft, dat de raad zich geheel vereenigt met het adres, door den raad der gemeente Rotterdam aangeboden, met verzoek om het voorstel van den heer Yan Kuyk, tot wijzi ging van de artt. 45 en 48 der Armenwet, niet aan te nemen. Uit Brie 11e wordt gemeld: Een kindje van eenige weken is alhier door eene treurige omstandigheid gestorven. Bij afwezigheid van de moeder sprong de kat in de bedstede, waarin het kindje te slapen lag, en legde zich op den hals van het kind ter ruste, met het gevolg dat de lieve kleine gestikt is. Woensdag-avond waren te Middelburg wederom honderden personen op de been, die al zingende de stad doortrokken. Alhoewel er geene ongeregeldheden hebben plaats gehad, heeft de burgemeester doen afkondigen, dat alle optochten en samenscholingen van personen verboden zijn. Het voorjaars-examen voor akten van lager onderwijs in Gelderland had den vol genden uitslagHoofdonderwijzers geëxamineerd 31, toeg. 13; hoofdonderwijzeressen geëx. 6, toeg. 3; hulponderwijzers geëx. 38, toeg. 22; hulpon derwijzeressen geëx. 14, toeg. 14; onderwijzers, die eene aanteekening verlangden voor: a. Fransch geëx. 14, toeg. 5; b. Hoogduitsch geëx. 5 toeg. 1; c. Engelsch geëx. 5, toeg. 3; d. wiskunde geëx. 13, toeg. 7; e. teekenen geëx. 3, toeg. 2;gym nastiek geëx. 4, toeg. 3; onderwijzeressen, als boven: a. Fransch geëx. 19, toeg. 18; b. Hoog duitsch geëx. 2, toeg. 2; c. Engelsch geëx. 7, toeg. 7; d. handwerken geëx. 5, toeg. 4; huis onderwijzers a. Fransch geëx. 1, toeg. 1; b. En gelsch geëx. 1, toeg. 1; c. gymnastiek geëx. 1, toeg. 1; hoofdonderwijzeressen a. schrijven geëx. 1, toeg. 1; b. Fransch geëx. 15, toeg. 14; c. Hoogduitsch geëx. 1, toeg. 1d. Engelsch geëx. 4, toeg. 1; e. handwerken geëx. 7, toeg. 6. Aan den Kinderdijk werd onlangs door iemand eene portefeuille verloren, inhoudende, behalve eenige brieven, eene som aan bank- en muntpapier. De portefeuille werd gevonden door den zoon van de wed. Beenhakker te Alblas.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1