N°. 2824. Maandag BINNENLAND. A°. 1869. 26 April. leidsch PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf o.OO. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. LEIDEN, 24} April. In de tweede helft der maand Maart zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der adres santen niet bezorgd zijn kunnen wordenA. Leibrand, B. Gr. Kater, IJ. Sweer3, mej. Vrees wijk, allen te Amsterdam; mej. A. Bisdom te Breda; wed. Schaap te Delft; wed. Van Zante te Gouda; J. Zeimering te 's-Gravenhage; A. J. Wijkhuizen, T. Van Rees, beiden te Haar lem; Kornelis Kool te Haarlemmermeer; wed. De Klopper te HellevoetsluisK. Bakkeru3, R. Wolters, beiden te Leeuwarden; Van Vliet te Omade; mej. A. Collord te Rotterdam; mej. Deegen te Velzer-end; Koelewijn te Wassenaar. dagblad: Volgens de memorie van toelichting, tot het wetsontwerp houdende: regeling van het onder wijs van rijkswege in de beeldende kunsten, bestaat er dringende behoefte aan hervorming van de Koninklijke Academie van beeldende kunsten, to Amsterdam. Do minister achtte vroeger eene opheffing dier instelling wenschelijk, mits de staat zorgde, dat steeds voor de aanstaande kunstenaars de gelegenheid besta om bij de meesters in hun vak de noodige opleiding en vorming te ont vangen. Dit denkbeeld mocht evenwel de goedkeuring der Staten-Generaal niet wegdragen. De discussie, den léden December jl. in do Tweede Kamer gehouden, heeft den minister gebracht tot de overtuiging dat de Staten-Generaal er niet voor zouden terugdeinzen om ten behoeve eener de gelijke kunstschool de noodige gelden toe te staan, al wierd daartoe meer gevorderd dan tot nog toe aan de gebrekkige bestaande inrichting werd besteed. Daar de hervorming en dus het behoud der academie telkens op de geldquaestie was afge stuit, meende hij van de gunstige stemming, die zich heeft geopenbaard, ten bate der zaak te moeten gebruik raakeD, en een plan van in richting der academie te ontwerpen, aan de eisehen van den tegenwoordigen tijd voldoende, en waarbij evenwel aan de schatkist geene al te hooge eisehen worden gedaan. Daartoe strekt het wetsontwerp, welks grond slagen hierop nederkomen: Eene rijks academie voor beeldende kunsten moet zich ten doel stellen de hoogere oplei ding van hen die zich op de beoefening- der beeldende kunsten wenschen toe te leggen. Met de voorbereidende opleiding, die gevor derd wordt om met goed gevolg de lessen der academie bij te wonen, laat de staat zich niet in. Als minimum van voorbereiding meent de minister in het algemeen wenschelijk te moe ien achten de kennis, die verkregen wordt aan eene hoogere burgerschool met driejarigen CQrsus. Wil men voorts werkelijk iets van beteeke- nia voor den bloei der kunst doen, dan zal de Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. academie zich ook niet aan het onderwijs in de techniek mogen onttrekken, althans wat beeld- houw-, schilder- en graveerkunst betreft. De bouwkunst kan uitgesloten zijn, daar zij aan de polytechnische school wordt onderwezen. Niet zelden is de wensch uitgesproken, dat de academie dienstbaar zou gemaakt worden aan het vormen van teekenaars, die voor zoo vele takken van nijverheid, zelfs voor de meeste ambachten, meer en meer onontbeerlijk blijken. De minister gelooft niet, dat de academie hiertoe de plaats is. De minister van binnenlandsche zaken heeft onder dagteekening van S April jl. aan den commissaris des Konings in de provincie Zuid- Holland de volgende circulaire gericht: //Uit art. 3 van het ontwerp van wet betreffende de maten, gewichten en weegwerktuigen zal u reeds gebleken zijn, dat de regeering de in vroegere ontwerpen voorgestelde terminologie der maten en gewichten in zoover gewijzigd heeft, dat het gebruik der tegenwoordige, naast dat der sys tematische namen, geoorloofd is. Deze maatre gel draagt echter een tijdelijk karakter. Volgens art. 44 moet de wet binnen tien jaren worden herzien. Dat tijdyak is gesteld tot geleidelijke, doch uitsluitende invoering der terminologie, die van ons maten- en gewichtenstelsel een in tegreerend deel uitmaakt. Op de regeering rust hoofdzakelijk de taak om de voorbereiding tot die invoering te bevorderen. Daartoe komt in de eerste plaats in aanmerking het bezigen van geene andere dan de systematische benamingen in alle van de regeering uitgaande stukken, waarin van maat of gewicht sprake is. Zal ech ter deze maatregel doel treffen, dan behooren ook alle besturen, colleges en ambtenaren in hunne briefwisseling, zoowel met de regeering, als met de onder hen ressorteerende lichamen of personen, het gegeven voorbeeld te volgen. Daartoe roep ik uwe medewerking in. Van uwe handelingen ten deze kan vooral afhangen of het metrieke stelsel langzamerhand eene waar heid in ons vaderland worden zal. Uwe dagelijksche briefwisseling met de gemeen tebesturen en uwe verhouding tot een groot aantal ambtenaren in de provincie geven den gereeden weg aan om het uitsluitend gebruik der internationale terminologie te verzekeren. Ik heb alzoo de eer u uit te noodigen eene algemeene aanschrijving aan de onder u resor- teerende bestureD, colleges en ambtenaren te richten om, op het voetspoor der regeering, geene andere benamingen voor maten en ge wichten te bezigen dan de systematische, zoo wel in hunne correspondentie met uwe verga dering als in die met aan hen ondergeschikte lichamen en personen." Bij besluit van 16 dezer heeft Z. M. den graaf Von Bismarck Schönhausen, kanselier van den Noord-Duitschen bond en minister van buitenl. zaken van Z. M. den koning van Pruisen, be noemd tot ridder grootkr. der orde van den Nederlandschen Leeuw. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meerf 0.12. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer0.15. De mail uit Java en China is gisteren te Suez aangekomen. Men schrijft uit 's-Hage,*, dat de tien personen, die Dinsdag jl., ter zake van de on geregeldheden te Rotterdam, door het provin ciaal gerechtshof in Zuid-Hoiland zijn veroor deeld, tegen het arrest van dat hof in cassatie zijn gekomen. //Het Vaderland" meldt dat de inschrij vingen op de 4& pCt. Nederlandsch Indische Spoorweg-obligatiën ten volle zijn toegewezen en dat de leening geheel is geplaatst. Woensdag werden van Harlingen per stoomboot naar Londen gevoerd 60,000 kievits eieren. Geen wonder, dat wij hier geen dezer aangename versnaperingen te zien krijgen. De prijzen zijn dan ook niet gesteld voor menschen, die op de waarde van het geld moeten letten. De boerenknapen intusschen varen er wel bij uit Dantumadeel bijv. wordt gemeld, dat twee knapen in die gemeente er reeds meer dan honderdenvijftig hebben gevonden. De Prov. Noord-Brabantsche en 's-Her- togenbossche Courant meldt het volgende: Het oude processtuk tot het archief der schepen bank van de stad 's-Hertogenbosch behooren de, dat dezer dagen de heer Prosper Cuypers van Velthoven, onze landgenoot, ridder der Leopolds orde van België, wonende te Brussel, aan de regeering dezer stad belangloos aanbood, alleen uit zucht om zoekgeraakte en verstrooide docu menten weder in de verzameling, waartoe zij behooren, op hunne rechte plaats te brengen, en dat door den gemeenteraad onder dankbe tuiging is aangenomen, - behoort tot de proces stukken wegens tooverij en hekserij door den hoofdschout der stad en meierij van 's-Herto- genbosch, jonker Jacob Van Brecht, voor de schepenbank dier stad tegen Lyske, huisvrouw Tby8 Janssen van de Wollenberch, van 1589 1595 gevoerd. De aansprake of akte van beschuldiging met eisch door den boogschout den 15den September 1589 gedaan, hield in, dat die vrouw haer nyet vermydt deur aenroepinge, ingevinghe ende hulpe van duyvelen ende andere boose gheesten met tooverye ende dyergelycke onbehoorlycke ende ongeoorloofde swarte consteu, veele ende verscheyden goede borgeren ende borgeressen dezer stadt, zoo mans als vrouwen persoonen oudt ende jonck, te tormenteren, bekeynderen ende haere gesontheden te benemen, te weten onder dandere de persoonen (volgen een aantal zoogenaamd door baar betooverde of behekste personen) gelyck tselve genochsaem is bevonden en gebleken, midts dat die voorscreven gevangene eenige van de voers. persoonen heeft geseghent ende dezelven alsoo wederom gesont gemaeckt, ter zake van welcken zij behoort gepunieert ende ge straft te worden naevolghende den gescreven rech ten, diensvolgens concludeert hij://dat die voer- screve gevangene bij den meester van den schorpen gerechte zal worden ge steld op een schavot aen eenen staeck ende aldaer levendich tot asschen verbrant"

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1