N°. 2823. Zaterdag A°. 1869 24 April. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meerf 0.12. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten ran 1-4 regels/0.90 iedere regel meer0.15. Lelden, 23 April. Thans is het oogenblik gekomen, dat de Leid- sche burgerij moet bewijzen, dat zij ernstig kan willen. Het verzoek van Prof. J. A. Boogaard c. s. is gisteren in den gemeenteraad afgestemd. En een voorstel, om op eene andere wijze het Har. moniegebouw uit de gemeentekas te ondersteu nen, is evenzeer gevallen. Voor het oogenblik is dus van die zijde alle hoop vervlogen. Moet men daarom het plan opgeven? Wij zouden het diep betreuren. Zoovelen hebben, met ons, de schoonste ver wachtingen vau het planzoo velen hebben hunne sympathie er voor betuigd, dat men dit niet mag doen, alleen omdat eene meerderheid van 3 stemmen zich in den raad daartegen heeft verklaard. Zijn de krachten onzer burgerij zoo gering, dat zij zich door eene dergelijke teleurstelling geheel zou laten afschrikken? Neen, thans vange men de zaak nogmaals, met vernieuwde krachten, op; thans toone een ieder, dat hij wat overheeft voor het Harmoniege bouw, dat immers de uiting zal zijn van de harmonie, die hier ter stede zoo velen verlangen en die blijkens de groote sympathie, die de zaak heeft ondervonden, zich reeds zoo krachtig heeft bewezen. Neen, men late zicb niet van dat schoone plan afbrengen door het raadsbesluit van gis teren. "Wat de mensch wil, dat vermag hij. De handen ineengeslagen en het gebouw komt tot stand En wanneer men dan, te midden van het werk, nog mocht zien, dat het de onderneming aan finantieele krachten ontbrak, dan wende men zich nog eenmaal tot den raad. En zal de raad dan weder weigeren Men bedenke toch dat bij de stemming op gisteren de heer Dries- sen, die stellig vóór het plan is, niet tegen woordig was, en van een der tegenstanders weten wij het zeker, dat hij tegenstemde, om dat hij wil dat de burgerij eerst toone, wat zij kan, (dit zou dan reeds 12 tegen 12 stemmen rijn) en er zijn ook anderen, van wie wij dat zelfde verwachten. Maar dergelijke berekeningen, zij treden thans op den achtergrond. Het eenige wat nu door een ieder, die voor Leiden hart heeft, moet gevraagd worden, is dit: wat kan ik tot het tot stand komen van het Harmoniegebouw doen En wanneer ieder onzer zich die vraag ern- •tig voorlegt, dan zullen de antwoorden daarop eene belangrijke zoo niet een zekere schrede zijn, tot verkrijging van datgene, wat wij, en zoovelen met ons, voor Leiden verlan gen. Zoodra dan de voorloopige commissie nog maals eene vergadering van belangstellenden belegt, dan zal het blijken, dat wat eerst on mogelijk schijnt, al gaande weg, dank zij den tegenstand dien het plan ontmoet, mogelijk zal worden. Nu of nooit! Dit zij onze leus. LEIDEN, 23 April. In ons verslag van de gisteren gehouden raadszitting is eene misstelling geslopen. De heer Krantz toch heeft verklaard, dat hij, hoewel lid der finantieele commissie, tegen hare con- clusiën betrekkelijk het adres van Prof. J. A. Boogaard c. s. zou stemmen. Wij vernemen dat de laatste voorstelling in dit seizoen door de vereeniging //Harmonie" te geven, zal plaats hebber op Woensdag 28 April, terwijl de groote repetitie zal gehouden worden daags te voren. Er zal opgevoerd worden het tooneelspel: Zij is krankzinnig," daarna voor drachten van coupletten en romance en ten slotte: //Hoe twee oude vrijers tot den trouw dag komen," blijspel met zang in twee bedrijven. Het feest zal met een bal besloten worden. Hoe gunstig het verlaten van het bescher- mingsstelsel in Frankrijk op den toestand van den landbouw gewerkt heeft, blijkt uit de ver gelijking van hetgeen thans in- en uitgevoerd wordt aan voortbrengselen van den landbouw, in vergelijking van eenige jaren geleden. Bij het ministerie van den landbouw, den handel en de openbare werken in Frankrijk is onlangs een vergelijkend overzicht, over de laatste vijf tien jaren, van den toestand van den landbouw gegeven, waaruit die vooruitgang duidelijk te bespeuren is. De hoeveelheid bunders met tarwe bezet, is van 6,210,000 bunders in 1853 geklom men tot 7,227,000 bunders; de opbrengst van de wijngaarden is van 22,660,000 Nederl. vaten geklommen tot 69,000,000 vaten en is, in het hoogst ongunstige jaar 1867, toch niet lager gedaald dan 39,000,000 vaten. De waarde van den in- en uitvoer van 1867, in vergelijking met die van 1853, uitgedrukt in millioenen guldens, is geweest 124 invoer van rundvee in 1867 tegen 16 in 1853en 33 uitvoer van rundvee in 1867 tegen 12 in 185361 kaas- en 3 boteruitvoer, tegen 8 en 3 invoer vijftien jaar vroeger. Die kaas- en boterinvoer breidt zich zoozeer uit, dat ze de Nederlandsche van de Londensche markt dreigt te verdringen. Donderdag is voor het prov. gerechtshof van Zuid-Holland aangevangen het tweede rechts geding ter zake van de ongeregeldheden te Rot terdam, waarin vier beschuldigden betrokken zijn, te weten: A. Van den Berg, W. A. Han sen, C. Vos en P. Van Galen. Zij staan terecht wegens //gewelddadigen en feitelijken wederstand jegens bedienende beambten, handelende ter uit voering der wetten en der bevelen van het openbaar gezag, gepleegd door meer dan 20 gewapende personen." Volgens de akte van be schuldiging zijn de door deze beschuldigden gepleegde feiten bedreven in den avond van 31 October te ruim 9 uren, en behooren tot die feiten aanvallen op het politie-bureau aan den Schiedamschen Singel te Rotterdam. Het voor zitterschap van het hof werd weder door den heer Mr. J. A. Philipse bekleed, en het O. M. door den adv.-gen. Mr. Terpstra vertegenwoor digd. Er zijn door het O. M. 21, en ter ont lasting 7 getuigen gedagvaard. De beschuldigden worden door de heeren Mrs. La Grappe Dominicus en Belinfante als verde digers bijgestaan. Na het hooren der getuigen en het onder vragen der beschuldigden, waarbij deze de hun ten laste gelegde feiten ontkenden, heeft de adv.- generaal zijn requisitoir voorgedragen, en de schuldigverklaring van ieder der beschuldigden aan de hun ten laste gelegde feiten gevorderd, en zulks, wat den 2den en 4den betreft, na reeds te voren tot gevangenisstraffen van meer dan een jaar veroordeeld te zijn geweest. Ten aan zien van den lsten en 3den beschuldigde heeft de adv.-gen. geconcludeerd tot veroordeeling tot tuchthuisstraf van 5 tot 15 jaren, en ten aan" zien van den 2den en 4den tot zoodanige straf van 5 tot 20 jaren. Heden zouden de verdedigers het woord voeren. Het Utr. Dagblad bericht, dat de bekende samensteller van een aantal woordenboeken, woordentolken enz., de heer J. Kramers Jz., sinds een paar dagen te G o u d a is vermist men vreest dat hem een ongeluk heeft getroffen. Hij was bezig aan eeu technologisch woorden boek, in 4 talen, 't welk eenige deelen groot moest worden. De akte-examens te Haarlem, weer in vollen gang, mogen zich niet op een gunstigen uitslag beroemen. Van de 21 adspiranten voor huipond., geëxamineerd den 14den en 15den dezer, was slechts 1 gelukkig. Ook van de 14 voor het Fransch, Dinsdag geëxamineerd, moes ten 13 ongetroost heengaan. Uit Utrecht wordt van 21 April ge meld: Gisterenmorgen hebben hier ter stede eenige jeugdige smidsknechts hunnen baas te kennen gegeven, dat zij huu werk zouden sta ken. Een hunner, in den namiddag teruggekeerd, eiscbte zijn loon, gedurende de eerste dagen dezer week verdiend. De baas antwoordde hem, dat hij dat bagatel zou zenden aan de arme moeder van den knaap. Deze herhaalde daarop nogmaals zijn eisch, doch dezen onvervuld ziende, doet hij dien onmiddellijk volgen door eene diepe snede, die hij met een zakmes zijnen baas over het aangezicht toebracht. De gewonde is kort daarop heelkundig behandeld en de jeugdige mis dadiger in hechtenis genomen.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1