S. Reynierse 79 j. H. G. Goebertus Z. 3 d. C. Gregouir 73 j. M. Laman, geb. De Vroede, 38 j. G. J. v. d. Glas 47 j. E. C. Moe- nen Z. 3 w. J. Oudshoorn D. 23 j. C. W. Van Dorsten, geb. Gonzaal, 57 j. G. Kokkedee D. G j. C. Meysing D. 20 j. W. P. Pakkel Z. 1 in. J. Planje D. 5 m. GEMEENTERAAD. Zitting van heden. Tegenwoordig de HH. Van den Brandeler, Stoffels, Tollens, Hubrecht, Do Fremery, Tie- leumu, Eutgers, Le Poole, Scheltema, Tichler, Van Outeren, Krantz, Van Wensen, Wttewaall, Du Eieu, Buijs, Hartevelt, Van Heukelom, Hoog, Cock, Goudsmit en Kneppelhout. Na opening der vergadering worden de notu- lea gelezen en goedgekeurd. De voorzitter legt aan de vergadering over het jaarlijksch verslag van den toestand der gemeente. Zijn ingekomen: Adres van den heer Scher mer om ontslag als lid der plaatselijke school commissie. Missive van diakenen der Ned. Herv. gem. houdende bezwaren tegen de voorgestelde intrekking van het subsidie aan het Minnebuis. Missive van Dr. Kaathoven meldende dat hij zijd ontslag neemt als regent van het H. G. Weeshuis. Eekening van de stedelijke gasfabriek 1868 (gesteld in handen der commissie van financiën). De heer Buijs stelt voor om de orde der punten van behandeling aldus te wijzigen eerst n°. 4, dan n°. 3, vervolgens n°. 5 en daarna 1 en 2 enz. De voorzitter neemt het voorstel over, dat met algemeene stemmen wordt aangenomen. Thans is alzoo aan de orde Het adres van J. A. Boogaard c. s. tot het plaatsen van een harmoniegebcuw op de Euïne, met daartoe betrekkelijk rapport. Aan de algemeene beraadslagingen neemt zijne niemand deel. De heer Krantz verklaart dat hij zijne stem zal uitbrengen tegen het adres en te gen bet voorstel van Burg. en Wetb., omdat hij zich als lid der commissie van financiën aan het besluit der meerderheid onderwerpt. Het voorstel der commissie van financiën om afwijzend te beschikken op het adres van den heer Boogaard wordt nu in stemming gebracht en met 13 tegen 10 stemmen aangenomen. Het voorstel der commissie van financiën om op het voorstel van Burg. en Weth. evenzeer afwijzend te beschikken wordt ook met 13 te gen 10 stemmen aangenomen. Het voorstel van Mr. J. T. Buijs en 5 an deren is thans aan de orde. De heer Buijs licht het voorstel nader toe. Terwijl na het besluit zoo juist genomen, het eerste deel van het voorstel overbodig geworden is, zoo kan het 2de deel nu alleen nog een punt van beraadslaging makendo Boommarkt wordt door alle voorstellers als de meest geschikte plaats aangenomen. De voorzitter doet ook namens het dagelijksch bestuur het voorstel om op de Boommarkt de nieuwe school op te richten. De heer Hubrecht verzekert namens de com missie van fabricage, dat binnen 1 maand de bestekken en plannen zullen gereed zijn. Nadat de hh. Meerburg en Tollens eenige bezwaren tegen de Boommarkt hebben ontwik, keld (wegens de ongezonde ligging en den ver. ren afstand van verschillende deelen der stad), en de eerste de Zonneveldsteeg als plaats voor de school heeft aangewezen, dringt de heer Goudsmit er op aan, dat men een besluit neme, ^"ant dat men de volmaaktheid in dezen toch met kan bereikenspr. acht de Boommarkt thans nog het geschiktste; ook de heer Hubrecht en de voorzitter verklaren zich in gelijken geesten tegen de plaatsing in de Zonneveldsteeg. Net voorstel van Burg. en Weth. is aange nomen met 17 tegen 7 stemmen. Ne heer Driessen is middelerwijl ter verga- dering gekomen. Daarop komt aan de orde het adres van den algemeenen kerkeraad der N. H. gemeente, be treffende het Minnehuis. Wordt voorgelezen het adres van HH. Dia kenen der Ned. Herv. gemeente, waarin deze verklaren dat de winsten der Armbakkerij geen vierde gedeelte bedragen van het subsidie, dat jaarlijks aan het Minnehuis werd gegeven. De heer Hartevelt stelt voor om op het adres van Diakenen over te gaan tot de orde van den dag. Deze motie wordt aangenomen met 23 tegen 1 stem (Tieleman). De heer Eutgers wenscbt eenige inlichtin gen te ontvaugen1°. wat betreft de som die door den kerkeraad ten geschenke wordt gege ven aan de gemeente. Spr. begrijpt niet hoe de kerkeraad geheel vrijwillig een dergelijk ge schenk (gekapitaliseerd, eene som van f 137,000) aan de gemeente kan doen, en meent dat de gemeente dit geschenk niet mag aannemen, evenmin als bijv. van een administrateur van een privaat vermogen, die zich zoo vrijgevig zou toonen. De heer Buijs acht dat het allerminst past aan den gemeenteraad om aan den kerkeraad te kennen te geven dat deze zijn finantieel belang niet goed inziet. Er kan ook geen sprake zijn van een geschenk van de goederen der kerk door den kerkeraad gedaanhet betreft een stedelijk subsidie, dat elk jaar aan den kerke raad kan geweigerd worden, en dat nu voortaan door dezen niet meer zal genoten worden. Maar het denkbeeld van een afstand doen voor niets is ook onjuist, want hiertegenover staat een voordeel, dat voor de kerkelijke gemeente van groot belang is. Het beheer van de fondsen der Armbakkerij zou zonder dezen afstand niet aan den kerkeraad worden afgestaan. De heer Eutgers blijft volhouden dat het geld waarover de kerkeraad beeft beschikt, armen geld is, want bij besluit van den gemeenteraad is reeds die som aan de kerk toegekend. Spr. wil het beheer van de Armbakkerij overdragen, maar het subsidie blijven toekennen. De heer Goudsmit bestrijdt den heer Eutgers er is niet door den raad besloten om zoovele ja ren lang een subsidie aan het Minnehuis toe te kennen dit kan de raad ook niet doen. Het besluit is eenvoudig geweest, dat zoolang het Minnehuis subsidie zou genieten, dit subsidie jaar lijks zou verminderen. De administratie heeft geen verkregen recht op dat subsidie, maar eenvou dig een gekoesterde hoop. Het is dus niet een geschenk dat de kerkeraad doet, want deze had het subsidie niet. Nadat de heer Eutgers heeft gerepliceerd wordt het voorstel der commissie nader ver! dedigd door de HH. Stoffels en Hartevelt. De heer Eutgers krijgt voor de vierde maal het woordde heer Buijs licht een onderdeel van het voorstel nader toe, waarna de heer Cock de vraag doet, of de kerkeraad de voor stellen vervat in de verschillende artikelen officieel heeft goedgekeurd. De heer Buijs ant woordt hierop dat er wel geen geteekend stuk bestaat, maar dat de commissie zeker weet dat de kerkeraad hare voorstellen goedkeurt, en dat de redactie der punten a. en b. uit art. 6 nog speciaal in overleg met den kerkeraad is vastgesteld. De heer Goudsmit bevestigt dit nader en de heer Hartevelt wijst op de bedoeling van de verplichting den kerkeraad opgelegd om tot een zeker maximum oude lieden in het Minne huis te verplegen. Bij de behandeling der artikelen wordt uit art. 2 het woordje nu weggelaten, en na in geschreven de woorden nog in te schrij ven gevoegd. Bij art. 3 verklaart de heer Har tevelt zich tegen het denkbeeld van een altijd durend subsidie, in dit artikel neergelegd. Hoe zal men voorts de winst op de broodprijzen, die van het subsidie zal moeten afgetrokken worden, kunnen constateeren De heer Buijs wijst op de billijkheid der bepaling, en betoogt dat deze subsidiën niet lang meer zullen behoeven gegeven te worden, door de winsten, die de verschillende instellin gen, bij het doen bakken van haar brood, zul len genieten. Die winsten zullen geconstateerd worden bij de jaarlijksche rekeningen, waaruit blijken zal hoeveel voordeel de instellingen bij het bakken van haar brood hebben genoten. De heer Stoffels verdedigt het artikel nog nader, en de HH. Hartevelt en Tieleman ver klaren zich er tegen, waarna het, in stemming gebracht, met 18 tegen 6 stemmen wordt aan genomen. Het geheele voorstel wordt aangenomen met 23 tegen 1 stem (Eutgers). Voordracht van gecommitteerden tot de ad ministratie der Ver. Gast- en Leprooshuizen, omtrent de vervulling van de betrekking van heelkundige De heer Stoffels licht de voordracht toe om die betrekking van heelkundige niet te vervullen. Na vrij uitvoerige discussiën hieromtrent, waarbij de al of niet noodzakelijkheid der ver vulling en het finantieele voordeel van de ge meente, vooral wanneer het later noodzakelijk mocht noodig blijken om een assistent te benoemen, wordt besproken, wordt de voordracht om voorals nog de betrekking niet te vervullen aangenomen met 16 tegen 7 stemmen (1 buiten stem). Verzoek van Jhr. W. 1. C. Eammelman El sevier om continuatie in de betrekking van stads-archivaris. Dit verzoek wordt toegestemd. Adres van G. Eoskes, om continuatie als stads-apotheker. De heer Du Eieu doet het voorstel, om tegen de conclusie van Burg. en Weth., de continuatie voor 2 jaren te doen plaats hebben, dat wordt aangenomen met 13 tegen 10 stem men, waarna op het adres gunstig wordt be schikt met 22 stemmen. Als buitengewoon lid der finantieele com missie tot het nazien der rekening van de gas fabriek, in de plaats van den heer Du Eieu wordt gekozen de heer Hartevelt. Adres van A. Van der Heijden om ontslag als 2de opzichter bij de gemeente-fabricage-wer- ken. Dit ontslag wordt met algemeene stemmen eervol verleend. Hierna wordt de vergadering gesloten. STATEN-GENEKAAL. Tweede Kamer. Zitting van heden. In de zitting vroeg en verkreeg de heer Van Sijpestein van de Kamer verlof, op een nader te bepalen dag den minister van koloniën te interpelleeren omtrent den toestand ter Kuste van Guinea, waaromtrent die minister verdee lingen had toegezegd, wanneer de Koning eene beslissing had genomen, hetgeen nu het geval is. Daarna werden de beraadslagingen voortge zet over de herziening der tabel, bedoeld in art. 99 der wet van 4 Juli 1850, en wel het eerst over de voorgestelde amendementenvan den heer Begram, van den heer Nierstrasz en van den heer Van Eek. Verscheidene leden voerden omtrent deze amendementen het woord. In den loop der discussie, waarbij de heeren Begram en Nierstrasz hunne amendemen ten eenige wijzigingen lieten ondergaan, stelde de heer Insinger voor om van den mi nister van binnenl. zaken de overlegging van het advies van gedep. staten van Zeeland te verzoeken, welk voorstel met 49 tegen 15 stem men werd verworpen. Achtereenvolgens werden nog behandeld de districten Hoorn, Alkmaar, Haarlem, Haarlem mermeer, Amsterdam, Leiden, Gouda, Delft, Bot terdam, Eindhoven en Maastricht; op het district Haarlem zijn drie amendementen toegelicht door do heeren Viruly, W. Van Goltstein en Sijpestein, waarmede de min. zich niet kan ver eenigen.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3