X°. 2822. Vrijdag A°. 1»6£ 28 April. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3-85. Afzonderlijke Nommersn 0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE!!. Van 4-6 regels 0.75; iedere regel meerf 0.12. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90 iedere regel meer0.15. BINNENLAND. LEIDEN, 22 April. Naar men verneemt, zijn tot commissarissen der Nederlandsche regeering bij de in Septem ber a. s. te houden internationale tentoonstel ling van tuinbouw te Hamburg benoemd de heeren J. H. Krelage, voorzitter der algemeene vereeniging voor bloembollen-cultuur te Haar lem, en H. Witte, hortulanus aan 's rijks aca- demietuin te Leiden. Ook door andere landen zijn reeds regeerings-commissarissen benoemd: door Pruisen de geheime regeeringsraad Yon Heyder, door Engeland J. M. Berkeley, door België J. Linden. In verscheidene landen heb ben zich reeds sub-comité's gevormd om de ten toonstelling te bevorderen, met name in Enge land, België, Noorwegen, Zuid-Duitschland, Oostenrijk, Pruisen, enz., en mag men verwach ten, dat ook eerlang hier te lande een zoodanig sub-comité zal optreden. De inrichtingen voor de tentoonstelling worden op grootsche wijze voortgezeter worden een aantal gebouwen op gericht tot ontvangst der in te zenden voor werpen behalve de inrichtingen voor produc ten, gereedschappen en machines, zal er een gebouw worden geplaatst van 1000 voet lengte, bestaande uit een hoofdgebouw in het midden, een warme kas, een koude kas, een groote vruchtenbal, eene restauratie. Voor het hoofd gebouw zal een dubbel terras met bloempar- terres worden aangelegd van 260 voet lengte, dat tot in een der dalen van bet park afdaalt; deze dalen onderling worden o. a. door eene sierlijke brug van ijzerdraad van 300 voet lengte verbonden. Over het algemeen wordt de aanleg als buitengewoon fraai en grootsch be schreven. Het gelijktijdig met de tentoonstelling te houden congres van tuinbouw wordt door een bijzonder bestuur geregeld. Het aantal kiezers bedraagt thans alhier 1042 voor de Tweede Kamer, 1034 voor de provin ciale staten en 1483 voor den gemeenteraad. Hedenmorgen omstreeks kwartier over ach ten is aan de Botermarkt alhier eene 84jarige vrouw ten gevolge eener beroerte overleden. Het lijk is door de zorg der politie Daar het Caecilia-gasthuis overgebracht. Men schrijft aan de Arnh. Courant: Yoor eenige dagen las men in de bladen dat bij de regeering het voornemen bestaat om ook som mige gemeenten van het platteland in bet tele- graafnet op te nemen. Het verheugt ons te kunnen mededeelen, dat aan dit voornemen weldra zal worden gevolg gegeven in een gedeelte der provincie Overijsel. Er zal namelijk een telegraafdraad gespannen vorden van Zwolle naar Hasselt, Zwartsluis, Vollenhove, Blokzijl en Kuinre. Waarschijnlijk zullen nog meer gemeenten in die verbinding begrepen worden. Yan hoeveel belang deze gemeenschap zal zijn in tijden van hoogen waterstand aan de zee kust, zullen wij niet behoeven te zeggen. Gedurende het jaar 1868 zijn bij het leger behandeldin de militaire ziekeninrichtiügen 24.757 zieken, waarvan hersteld 21,915, afge keurd of met verlof gezonden 1720, overleden 177; op 1°. Januari 1869 in behandeling 945. In den buitendienst behandeld 18,520 zieken, waarvan hersteld 16,475, afgekeurd of met ver lof gezonden 770, overleden 75; op 1°. Januari 1869 in behandeling 1200. Bij Zr. Ms. besluit van 7 dezer is, be trekkelijk bet verleenen van schadeloosstelling voor de uniform-verandering, bij verplaatsing van officieren, bepaaldl3. dat de hoofd- en verdere officieren die worden overgeplaatst eene tegemoetkoming zullen genieten van f 150 wan neer zij bij de bataljons grenadiers en ten bij drage van f 200 wanneer zij bij de bataljons jagers worden overgeplaatst2°. dat de hoofd en verdere officieren tot het reg. grenadiers en jagers beboorende, die van de bataljons grena diers bij de bataljons jagers, of omgekeerd, over. gaan, eene gelijke tegemoetkoming zullen ge nieten ten bedrage van ƒ150; 3°. dat de voor schreven tegemoetkoming niet zal worden ge noten door de hoofdofficieren en kapiteins die bij bevordering een der onder n°. 1 en 2 be doelde overplaatsingen ondergaan. Z. M. heeft het bij besluit van 10 dezer, in het belang van het wetenschappelijk onder wijs bij de korpsen infanterie, noodzakelijk ge acht, het getal luitenants te vermeerderen bij die regimenten, waar de onderofficieren, die in de eerste klasse van den cursus zijn, hunne verdere opleiding voor het af te leggen offi ciers-examen zullen ontvangen. Mitsdien is be paald dat de staf van twee regimenten infan terie, door den minister van oorlog aan te wij zen, wordt vermeerderd met vier 1ste of 2de luitenants, bestemd tot het geven van bet wetenschappelijk onderwijs aan de onderoffi cieren. Z. M. heeft bij besluit van 7 dezer het noodzakelijk geacht eenige wijzigingen te bren gen in de samenstelliug van den staf en de korpsen van bet wapen der artillerie, zoodat er, behalve de kompagnieën artillerie transport trein, een transporttrein wordt opgericht voor den admiui8tratieven dienst bij het leger en dat het getal der artillerie-kommandementen ver minderd worde. Z. M. beeft bij besluit van den llden dezer goedgevonden een nieuw voorschrift vast te stellen nopens de admissie, enz. van stu denten voor den militairen geneeskundigen en pharmaceutischen dienst bier te lande en voor den geneeskundigen dienst bij de zeemacht en in de koloniën en bezittingen van bet rijk in andere werelddeelen, en in verband daarmede in te trekken en buiten werking te stellen het voorschrift gearresteerd bij besluit van 4 September 1865 n°. 63, en de daar in later successievelijk gebrachte wijzigingen. Z. M. heeft benoemd bij bet wapen der art.: bij den staf van het wapen, tot majoor den kapt. L. S. R. Sesseler, onder-dir. der art. sta pel- en constructiemag.; tot onder-dir. van het wapen-depot te Gorcum den kapt. H. W. De Quartel van het 1ste reg. vesting art.; tot ma gazijnmeester der art. 1ste kl. den magazijn meester der art. 2de kl. te 's Bosch C. E. Altheer tot magazijnm. der art. 1ste kl. te Nijmegen den kapt. J. F. W. M. P. Ninaber, van het 3de reg. vesting-art.; te Grave den kapt. J. H. Lux, van het lste reg. vest.-art.; tot magazijn meester der art. 2de kl. te Naarden, den kapt. A. J. F. Meijl, van het lste reg. vest.-art.; bij het 2de reg. vest.-art.: tot majoor den kapt. K. H. Yan Diepenbrugge, instructeur bij het reg. veld-art.; bij het 3de reg. vest.-art., tot maj. den kapt. J. H. Erankamp, van het 2de reg. vest.-art.; bij het wapen der infant.: bij bet lste reg., tot lsten luit. (aaar ouderdom van rang) den 2den luit. D. Zelvelder, van het korps. Z. M. heeft goedgekeurd dat de maj. W. M. Camp, van den staf der art., bij besluit van 22 April, bestemd om tijdelijk te worden belast met de waarneming der functiën van onder-dir. in liet wapen-depot te Gorcum, eervol vau deze functiën worde ontheven en, in verband daar mede, inged. bij het lste reg. vest.-art.; op verzoek, eervol ontslag verleend uit den militairen dienst aan den lsten luit. J. H. Textor, van het 7de reg. infanterie. Z. M. heeft pensioen verleend aan de majoors M. P. Mol en L. E. N. Dröher, mitsgaders aan den kapt. J. Yan den Berghe, magazijn meesters der art. lste kl., respectievelijk te Nij megen, Naarden en Grave; de beide eersten ieder van f 1300, en den kapt. Yan den Berghe van 1080. Krachtens koninklijk besluit zal de zich met verlof bier te lande bevindende kapt. der inf. van bet leger in Ned. Indië C. J. Knoote, den luit.-generaal W. E. Kroesen, benoemd komm. van voormeld leger, op diens reize naar Indië als adjudant vergezellen. De Thermometer van Fahrenheit toekende alhier Woensdag des namiddags te 5 uren 56°, des avonds te 8 uren 50°, te 10 uren 48°. Donderdag 's morgens te 5 uren 44°, Wind: Z.W., te 8 uren 50°, 's namiddags te 12 uren 63°, te 4 uren 63°, N. W. BUITENLAND. Duitschland. De //Staatsanzeiger" bevat het koninklijk decreet waarbij de bondsraad van bet tolverbond tegen 28 April wordt bijeen geroepen. De bondsraad van den rijksdag heeft be sloten aan den rijksdag een wetsontwerp voor te leggen betreffende de verplichting der spoor wegmaatschappijen om schadevergoeding te ver leenen voor ongelukken. Reeds 2000 timmermansknechts hebben

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1