tot dusver verstoken waren, en aan fabrikan ten van stoomketels eene in sommiger oogen bedenkelijke mate van vrijheid, geschonken wor den, het ontwerp evenwel, in de schatting van eenige leden eener afdeel ing, nog eenigszins de kenteekenen droeg van een tijdperk, toen men in heb gebruik van stoom niet veel meer dan een noodzakelijk kwaad zag. De minister heeft zich aangesloten aan zijn ambtsvoorganger, van wien het eerste voorstel, om den vervaardigers van stoomketels eene grootere mate van vrijheid te schenken, is uit gegaan. De minister geeft voorts te kennen dat er bij den raad van state een wetsontwerp aan hangig is, houdende wettelijke regeling omtrent de oprichting van fabrieken enz. Hedenmorgen is onder de gemeente S o e t e r- woude tusschen de Yink en Voorschoten een jongentje van omstreeks 3 jaren in het water geraakt en naar men verneemt verdronken, Z. M. de Koning, wenschende de industrie der vuurwapenen bij de burgergeweermakers aan te moedigen, heeft aan het centraal comité bij den //Nederlandschen weerbaarheïdsbond" het denkbeeld in overweging gegeven, om tijdens den nationalen scherpschutterswedstrijd een kon- koers uit te schrijven voor het beste geweer, dat door een civiel geweermaker volgens een gesteld programma werd vervaardigd. Het heeft HD. behaagd tot dat doel ter beschikking van het comité te stellen 3 medailles: éen in goud, éen in zilver en éen in brons. Aanstaanden Donderdag zal voor het pro vinciaal gerechtshof in Zuid-Holland, kamer van strafzaken, worden behandeld het tweede rechtsgeding ter zake van de Rotterdamsche ongeregeldheden. Alsdan zullen voor het hof terechtstaan A. Yan den Berg en drie anderen. Gisterenocbtend heeft men te 's-Hage een aanvang gemaakt met bet opslaan der ten ten enz. voor de aanstaande kermis. J1Yrijdag-nacbt, circa tel uur, ontstond brand in het huis van den herbergier Horens aan de Q-asthuislaan te Delft. De bewoner van het bovengedeelte, de sigarenmaker Bieze- meijer, ontdekte het eerste den brand, die in heb achtergedeelte van het huis was ontstaan en, op het oogenblik dat hij beneden kwam, reeds een ernstig aanzien had. //Bed je leven" was de raad, die door den herbergier hem werd gegeven. B. wekte vrouw en kinderen, en redde, met behulp van de intusschen toegeschoten buren, wat er te redden was. De vlammen verbreidden zich met groote snelheid en hadden reeds het voorhuis bereikt toen de brandspuit van wijk 4 het eerst in werking kwam en, door een ijverig personeel bestuurd, met kracht de hevige vlammen bestreed en in weinig tijds overwon. De benedenwoning is geheel uitge brand. Het huis en de inboedel van H. waren voor een© goede som tegen brandschade verze kerd. Den 25sten April e. k. zal te Woer den bij den uitgever D. Kraaijenbrink het eerste nommer verschijnen van een nieuw week blad de Woerdensche Courant. Donderdag 22 April a. s. zal mevrouw Ristori te Amsterdam in de rol van//Medea" optreden. Er is eene circulaire aan de leden van de Nederduitsch Hervormde gemeente van A m - sterdam gericht, waarbij door 30 leden van den kerkeraad dier gemeente bezwaren worden ingebracht tegen de wijze, waarop die kerkeraad in zijne schoolcirculaire zich tegen het openbaar onderwijs heeft uitgelaten. Tot die 30 leden behooren 11 predikanten, te wetende heeren Brumund, Blaauw, Modderman, Strieker, Yan Bell, Ph. R. Hugenholtz, Schuuring, Berlage, Pantekoek, P. H. Hugenholtz Jr. en Yan Gorkom. Onder deze circulaire vindt men de verklaring van adhaesie van eenentwintig leden der //Yereeniging tot handhaving van het libe rale beginsel in de gemeente." Laat de kinderen op de staatsschool onderwezen worden. Op élke staatsschool kan men zich de gelegenheid ver schaffen tot het geven van kerkelijk onderwijs. Indien de groote som, die nu gevraagd wordt voor de zoogenaamde diaconiescholen, gegeven en gebruikt werd ter verbetering van het gods dienst-onderwijs in het algemeen, wij houden ons overtuigd dat de gemeente een veel beter werk zou doen. TTit 's- Hertogenbosch schrijft men dd. 14 April het volgende: Gelijk men weet is men reeds sedert verscheidene jaren druk werkzaam aan de uiterlijke restauratie van onze wereldberoemde cathedraal van St.-Jan. Aan dit kolossale kunstwerk wordt jaarlijks naar gelang der finantieele krachten tusschen de ƒ20,000 en ƒ30,000 verwerkt; ook het inwen dige van dien grootschen tempel wordt niet vergeten. Zoo zijn er reeds een tiental prach tige geschilderde ramen in aangebracht en is het groote marmeren oxaal, dat de kerk ont sierde, er uit verdwenen; voorts is de kapel van de Lieve Yrouw van den Bosch met een schoon altaar verrijkt, en zijn nog een hoog altaar met twee zijaltaren voor het hooge koor in aanbouw. Thans vernemen wij nog, dat aan onzen gunstig bekenden orgelmaker, den heer J. J. Yollebregt Jr., is opgedragen de vernieu wing en herstelling, welke reeds sedert jaren noodzakelijk was geworden van het groote en prachtige orgel, dat om zijn bouwstijl en vooral ook om zijn klank, iu verband met de groote en hoogte van het gebouw, een der merkwaar digste van ons land is. Hoezeer het dus nog jaren zal duren en enorme geldsommen zal vorderen eer dat kerkgebouw, een pronkjuweel der kunst van Nederland, in zijnen vollen luis ter hersteld is, trekt het toch nu reeds de be wondering van landgenoot en vreemdeling, die onze grijze hertogstad bezoeken. In de jongste //Bijdragen voor het lager schoolwezen" vindt men, tot schande der Neder- landsche gemeentebesturen, o. a. medegedeeld het inkomen van een onderwijzer in D r e n t h e, die met ongeveer 300 benevens eene gratifi catie van 6 mud wolkammers, 4 voer heideplag gen, 4 paar klompen, en nu en dan een pot met karnemelk, rond komen moet met vrouw en ze ven kinderen Heden deed het prov. gerechtshof van Zuid- Holland uitspraak in de zaak der Rotterdam- sche ongeregeldheden. Bosman, Eranken, Boe laars, Woliers, Yan Krimpen, De Weerd, Lohman, Yan Klaveren, Kempen en Eerwerda zijn schul dig verklaard aan feitelijken en gewelddadigen wederstand door gewapende vereeniging van meer dan twintig personen jegens politiebeambten ge pleegd en de 9 eerstgenoemden veroordeeld tot een tuchthuisstraf van vijf jaren, Ferwerda tot een correctioneele gevangenisstraf van 3 jaren. St. Nicolaas en Buys zijn vrijgesproken. De audiëntie van den minister van binnen- landsche zaken zal op Zaterdag den 24sten April aanst. niet plaats hebben. De minister van oorlog brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat te Amsterdam, in de tweede helft der maand Juli aanstaande, een vergelijkend examen zal worden gehouden tus schen jongelieden, die bij het garnizoenskospi- taal te Amsterdam, in verband met het onder wijs aldaar aan het Athenaeum Illustre gege ven wordende, wenschen te worden opgeleid tot officieren van gezondheid voor den dienst hier te lande en in de koloniën en tot militaire apothekers hier te lande. Nadere bijzonderheden vermeldt de Staats-Courant van heden. Z. M. de koning-groothertog heeft be noemd tot officieren der orde van de eiken kroon de heeren J. H. W. Kehrer en A. J. Broes Koopmans, majoors, respectievelijk kom- mandeerende het bataljon artillerie en het 1ste bataljon infanterie schutterij te Amsterdam. Z. M heeft het ontvangkantoor dpr directe belastingen en accijnzeu gevestigd te Ylieland (Noord-Holland) opgeheven en genoemd kan toor gevoegd bij dat der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnzen te Ter schelling, onder voortdurend beheer van den tegenwoordigen titularis, P. Altena. Z. M. heeft den ingenieur der 2de kl. bij de marine A E. H. Roëll, op zijn verzoek, met den laatsten dezer, eervol uit zijne betrekking ontslagen; terwijl met ingang van den lsten Juli a. s. bij de marine worden bevorderdtot inge nieur 1ste kl. de ingenieur der 2de kl. J. C, Jansen, en tot ingenieur der 2de kl. de adspi- rant-ingenieur P. J. Turk. Z. M. heeft den klerk bij de directie der marine te Amsterdam G. G. Yan de Sande met 1 Juli aanstaande bevorderd tot adjunct-commies, en met 1 Mei eerstkomende overgeplaatst naar de directie der marine te Willemsoord. De Thermo me ter van Fahrenheit teekende lhier Maandag des namiddags te 5 uren 47°, Wind: N., des avonds te 8 uren 44°, te 10 uren 42°, Z. W. Dinsdag 's morgeus te 5 uren 40°, te 8 uren 42°, 's namiddags te 12 uren 60°, te 4 uren 57°. BUITENLAND. Belgie. De //Etoile Beige" zegt dat het waar schijnlijk is, dat de ouderhandelingen tusschen Frankrijk en België gevoerd, althans voor dit oogenblik niet ten einde zullen loopen. De heer Frère Orban wordt op het einde der week te Brussel terugverwacht. Het blad Organe de Mons" verneemt zeer slechte tijdingen uit Borinagehet schijnt dat de mijnwerkers te Boussu en Dour mede den arbeid hebben gestaakt. Er zijn troepen gezon den naar deze plaatsen, aangezien men beducht is voor ernstige ongeregeldheden. Te Charleroi en te Luik is het rustig. Te Se- raing heerscht volmaakte rust; alle arbeiders hebben het werk hervat. De Antwerpsche bladen zeggen, dat de tim merlieden en de sigarenmakers aldaar het voor nemen te kennen hebben gegeven om den arbeid te staken. Düitschland. Yolgens de statistieke opga ven van het bestuur der posterijen van den Noord-Duitschen Bond was het brievenverkeer in het vorige jaar van alle plaatsen van het Noord-Duitsche postdistrict te Frankfort in verhouding het grootst, want op ieder inwo ner van Frankfort kwamen gemiddeld 54 brieven. Het ontwerp van den Franschen keizer, om de oud-soldaten van Napoleon I een jaar- lijksch pensioen toe te kennen van 250 fr., ia aan deze zijde van den Rijn niet zonder uit werking gebleven. Een der Berlijnsche bladen meldt, dat van de zijde der nationaal-liberalen een voorstel" in den Noord-Duitschen rijksdag zal worden gedaan, om de vrijwilligers van 1813 een jaargeld toe te kennen. Bij deze gelegenheid dient opgemerkt te worden, dat het voorstel van den keizer der Franschen, door diens brief aan den minister van staat, in zeker opzicht het karakter eener demonstratie heeft gekregen. De contra-demonstratie zal dus volgen, indien bedoeld Berhjnsch blad goed ingelicht is. Oosteneijk. In het huis der afgevaardigden heeft de minister van financiën een ontwerp van wet ingediend betrekkelijk de vervaardi ging van nieuwe gouden muntstukken, ter waarde van geheele en halve gouden Napoleons. Italië. De //Opinione" zegt dat de minister van financiën eergisteren met de nationale bank eene overeenkomst heeft gesloten ten behoeve van den dienst der schatkist, met waarborg van een depot van 100 millioen. Tuekije. Over de tegenwoordigheid van den prins van Wales sinds 2 April aan het Turk-

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2