TEGEN 1 MEI Door een Student Bakkers-Leerling loon den arbeid te hervatten. De firma Coc- kerill kan daarin te eer toestemmen, daar de bestellingen overvloedig zijn en er minstens voor achttien maanden rails te maken zijn. Zonder de betreurenswaardige overhaasting der gemeente autoriteiten te Seraing met het inroe pen van de tusschenkomst der gendarmes en der troepen, zou alles reeds tot de orde terug gekeerd zijn en had men geen dooden en tal rijke gekwetsten waaronder, zooals steeds bet geval is, meer dan een onschuldige te betreuren. Maar ook de industrieelen hebben schuld, die, zooals de hoofddirecteur van het etablissement Cockerill, halsstarrig volhouden met een tyrannieken onder-chet aan te stellen, die bet de werklieden lastig maakt, hen kwelt, en ze ten slotte tot die buitensporige gewelddadig heden drijft. Doch, ik herhaal het, het is vooral de tusschenkomst der openbare macht die aan de werkstaking hare tragische zijde geschonken heeft. Indien er in stede van de gendarmerie een of andere hoogere ambtenaar, de gouver neur der provincie bij voorbeeld, gezien was, die met de werklieden, welke in den regel een zeer goed oordeel hebben en zeer goed onder wijs hebben genoten, gesproken had, is het honderd tegen een dat men zijn toevlucht niet had moeten nemen tot de bloedige tooneelen, die drie avonden achtereen op de straten van Seraing het bloed hebben doen stroomen en onder de gansche arbeidende bevolking van de provincie Luik eene onbeschrijfelijke ontzetting teweeggebracht hebben. Maar, men heeft zijn toevlucht tot geweld willen nemen en, op het oogenblik waarop de Tweede Kamer de begrooting van oorlog behandelt mogelijk willen toonen waartoe het leger dient. Een bericht van gisteren meldt, dat thans onder de mijnwerkers in de omstreken van Bergen, Frameries en Jemmapes eene grève op groote schaal plaats heeft, en dat het te Fra meries reeds tot eene botsing is gekomen tus- schen de troepen en de arbeiders, waarbij zeven personen gedood en een groot aantal gekwetst werden. Het garnizoen van Doornik is naar Bergen vertrokken. Een ander bericht meldt, dat te Borinage de mijnwerkers den arbeid hebben gestaakt. Zij hebben een steenkolenmijn verwoest, waarop er eene botsing ontstond tusschen de troepen en de arbeiders. Een groot aantal der oproer lingen is gekwetst en er zijn er 7 gedood. Fbankbijk. De maatregelen, door de politie tegen de openbare vergaderingen genomen, be ginnen reeds vruchten te dragen. Behalve dat zij in den laatsten tijd minder druk worden bezocht, zal het ook weldra moeilijk zijn, ge- schikte lokalen voor die vergaderingen te vin- deD. Drie dezer lokalen zijn reeds in café-con- certs veranderd, namelijk de zalen Robert, Pró aux Cleres en Gaitó. Overigens blijkt uit de jongste, door den minister van binnenlandsche zaken in bet wetgevend lichaam gehouden re devoering, dat de regeering voornemens is, met de grootste gestrengheid tegen die vergaderin gen te werk te gaan. Maandag-avond verschenen agenten van politie, in zeven groote koffiehui zen van het Quartier Latin en schreven er de namen op van al de aanwezigen. Als voorwend sel tot dezen maatregel diende, dat in deze kof fiehuizen hazardspelen werden toegelaten. De werkelijke aanleiding schijnt echter te zijn, dat men de namen wenschte te weten van de be zoekers dezer inrichtingen, welke bekend staan als de verzamelplaatsen van de ontevredenen. De gouvernementeele bladen beschouwen de voorstellen van den heer Frère Orban on aannemelijk. De //Patrie" constateert, dat de verstandhouding tusschen het Fransche gouver nement en den heer Orban uitmuntend is, on danks het verschil van gevoelen. In de zitting van het wetgevend lichaam heeft de heer Dupuy de Lhome tot bestrijding van het amendement Bethmont gezegd, dat de vloot krachtiger is en de proviandeering der arsenalen eene hoogere waarde vertegenwoor digt, dan ooit in Frankrijk het geval was. Het amendement is verworpen. Engeland. Van den Franschen Atlantischen kabel zijn 3033 mijlen gereed. 531 mijlen lengte moeten nog vervaardigd worden. 2200 mijlen van den kabel zijn reeds geladen in de stoom schepen //Great Eastern" en //Scandera". Italië. De heer Miceli heeft in de zitting der kamer van afgevaardigden verlof gevraagd om de regeering te interpelleeren omtrent de verstandhouding tusschen Italië en Rome en over de buitenlandsche politiek in het algemeen. Het verlof is verleend, doch de interpellatie is verdaagd totdat het budget van buitenland sche zaken in behandeling zal komen. De bank heeft aangenomen haar kapitaal te brengen op 200 millioen. De vermeerdering wordt gemotiveerd door nieuwe verbintenissen, die op de bank zouden rusten, ingeval zij den dienst van thesaurier van het gouvernement op zich nam, in welke hoedanigheid zij den staat, als waarborg, 100 millioen in depot zou moeten geven tegen 5 pCt. interest. Spanje. In de zitting der Cortes van 6 dezer is door den bisschop van Jaen eene petitie om instandhouding van 's lands gods dienstige eenheid ingediend, die naar zijne op gave 2,874,261 onderteekeningen telde, terwijl er nog een aanhangsel met nieuwe onderteeke ningen te verwachten was. Het stuk was in vijf staatsie-rijtuigen naar de vergaderzaal ge voerd. Er loopt een gerucht, dat generaal Dulce teruggeroepen zal worden, aangezien zijne ge zondheid te wenschen overlaat. Cordova zou in zijne plaats tot kapitein-generaal op Cuba be noemd worden. Amebika. De senaat heeft de benoemingen van Motley en Jay tot gezanten bekrachtigd. ACADEMIENIEUWS. Maandag a. s. te 1 uur zal de nieuw be noemde hoogleeraar bij de juridische faculteit te Amsterdam, Mr. G. Van Tienhoven, zijn ambt aanvaarden door het uitspreken eener re devoering in het kerkgebouw der Remonstrant- sche gemeente aldaar. RECHTZAKEN. In de correctioneele zitting der Rechtbank te Leiden van Vrijdag 16 April 1869 is P. L. v. W. te Vlaardingen, wegens vervoer van buskruit zonder inachtneming der wette lijke voorschriften, vrijgesproken. W. H. K. en C. J. K. te Leiden, wegens verbreking van afsluiting en diefstal bij nacht in onbe woonde huizing door meer dan een persoon, veroordeeld tot eene cell. gev. ieder voor den tijd van 2 m. E. v. d. K. te Leiden, we gens beleediging van een agent in functie, veroordeeld tot eene geldb. van f 2 of subsid. gev. van 1 d. A. v. d. B. te Alphen, we gens diefstal, veroordeeld tot eene cell. gev. van 2 m. S. H. te Oude Wetering, wegens verbreking van afsluiting, veroordeeld tot eene cell. gev. van 15 d., eene geldb. van f 50 of subsid. 1 d. cell. G. J. S. te Aarlanderveen wegens diefstal, veroordeeld tot eene cell. gev. van 2 m. A. B. te Alkmaar, wegens bede larij, veroordeeld tot eene gev. van 14 d. P. S. zonder vaste woonplaats, wegens bedelarij, veroordeeld tot eene gev. van 14 d. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van heden. Aan de orde is de beraadslaging over de conclusie van het rapport der commissie, belast met het onderzoek van den geloofsbrief van den heer Olivier. Die conclusie luidt: //Uwe commissie heeft de eer voor te stellen, om den heer Mr. N. Olivier voorloopig niet toe te laten als lid der Kamer en om van dit besluit kennis te geven aan den minister van binnenlandsche zaken, met uitnoodiging om aan de Kamer te doen overleggen de verzegelde paketten, waarin, vol gens de artt. 68 en 69 der kieswet, de in het hoofdkiesdistrict Zuid horn bij de verkie zing van den 24sten Maart ingeleverde stembriefjes zijn gesloten en bewaard gebleven, en met verzoek om informatiën te willen in winnen en in tijd en wijle aan de Kamer mede te deelen omtrent de vraag of te Win- sum een persoon woonachtig is, die den naam draagt van W. H. Wierda en voor het lid maatschap der Tweede Kamer verkiesbaar is." Na eenige discussie wordt deze conclusie ver worpen met 47 tegen 11 stemmen; een gewij zigde conclusie van den heer Pijnappel wordt evenzeer verworpen met 38 tegen 20 stemmen, en tot toelating besloten met 49 tegen 9 stemmen. ADVERTENT1EN. Voorspoedig bevallen van eene Dochter A. VAN LAER—Klijnveld. Egmond a/Zee, 14 April 1869. verlangt men te huren l Kamer met Alkoof of Kabinetje, ongemeubileerd, voor den huur prijs van 75 gulden. Adres aan het bureau van het Leidsch Dagblad, onder de letters A. Z. Buiten Leiden bestaat, op een aangenaam gelegen TUIN, voor eene DA91K de gelegenheid tot Kost en Inwoning. Mogt hulp bij een ziekte verlangd worden, dan kan ook deze worden verschaft. De groote Tuin is ten dienste der Dame. Adres: te Leiden bij JACs. HAZENBERG CORNs.Zn., onder N°. HA. te huur gevraagd, om des verkiezende met 1 Juni a. s. te aanvaarden, eene zeer groote ge meubileerde voor- en achterkamer, liefst niet te ver van het spoor. Vereischten zijn goed water, zindelijke en prompte bediening en per missie honden te houden. Men adresseere zich franco met prijs en opgaaf onder het Motto C. Li. bij GEBROEDERS VAN DER HOEK, Boekhandelaren alhier. Er wordt tegen Mei a. s., op een dorp in Zuid-Holland, gevraagd een BAKKEÜS- LKERLING. Adres met franco brieven, on der letter X. aan het Bureau van het Leidsch Dagblad. Tegen hoesten, heeschheid, schorheid in de keel, verslij ming, enz. is geen beter middel aan te wenden dan de STOLLWËKCft'SCIIE BORST-BOÏNBOiVS. Men kan deze, echt, in pakjes a 30 cents, bekomen te Ecyden bij E. NOOKIIIJH, bij N. K. SUEJ1ER en bij L.«.niRKI, Verkoopbuis; te Alphen bij de Apothekers VA- ROSSIEAU EK ZOON en J. T. ALAARTj te Hazersiroude bij J. GAARKEUKEN.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3