BUITENLAND. De mail uit Jaya en China is eergisteren te Messina aangekomen. Naar men verneemt, is door Z. M. eene reor ganisatie in het wapen der artillerie gebracht. Er zal eene compagnie transporttrein worden opgericht. Het Dagblad van 's-Gravenhage verneemt, dat Mr. J. P. Amersfoort, burgemeester der gemeente Haarlemmermeer, als zoodanig ontslag aan Z. M. heeft gevraagd. De adv.-gen. Mr. Terpstra, het openb. min. waarnemende, leidde zijn requisitoir gisteren nagenoeg aldus in: //De gebeurtenissen, die ge durende de maand October te Rotterdam heb ben plaats gegrepen, zijn door de dagbladen zeer omstandig aan het publiek verhaald. Te Rotterdam, de vooruitstrevende handelstad, was wanorde en onrust ontstaan en dit duurde voort, m. i. te lang, ondanks de maatregelen door de politie genomen." Niettegenstaande de algemeene bekendheid van zaken, meende de adv.-gen. hier een alge meen overzicht van het oproer, in korte trek ken, aan de toelichting van zijn requisitoir te moeten laten voorafgaan. Hij zette daarbij de feiten en de verschillende bijzonderheden uiteen, zooals zijn onderzoek hem die had doen ken nen. Yan het eerste spoor van buitengewone omstandigheden tot op de onderdrukking van het oproer, droeg hij alles voor, wat betrek king had op den aard van het geweld, op de houding der politie en hare maatregelen tot beteugeling, zoowel als nopens de vermoedelijke aanleidende oorzaken. Hij wees er op, dat de hulp, de tegemoetkoming aan de politie altijd schaarsch is, zoodat het publiek altijd meer geneigd is de taak der politie te bemoeilijken gelijk uit deze zaak weder gebleken is, daar b. v. bewoners van eene steeg uit hunne wo ningen met steenen naar de politie wierpen. En mochten er ook ten laste der politie eenige klachten zijn, als te Rotterdam plaats hadden, dan meende hij de vraag in overweging te moe ten gevenof het wel in 't algemeen belang was, enkele geïsoleerde feiten in een zoo fel licht te plaatsen en de politie zóo te verguizen als helaas dikwerf geschiedt, en of eene zoo sterk gekleurde beoordeeling van een feit, of liever van een feitje, niet ten gevolge moet hebben dat de geheele politie, zoo noodzakelijk voor gezag en maatschappij, in discrediet wordt ge bracht. Te beklagen zijn zij, die zich als werk tuigen laten gebruiken, ofschoon zij weten moe ten wat zij doen, maar wee over hen die wèl kunnen onderscheiden, doch die hunne pogingen aanwenden om anderen, die dit niet kunnen, tot hunne werktuigen te maken. De aanleiding tot het tumult is geweest op ruiing wegens beweerde grieven, door de daders stellig zelf gekoesterd. Van die opruiing is veel gebleken, al ware het slechts in den avond van Yrijdag 30 October, toen verkondigd werd dat de politie voor het volk moest wijken. Alle aanleiding berustte op gissingenmet alle geruchten over invoering van nieuwe be lastingen was dit evenzeer het geval, maar welke aanleiding er ook moge geweest zijn, ja al was die zelf rechtmatig, het geweld wordt er niet door gedekt, noch vergoelijkt. Al de beschuldigden, ging de advocaat-gene raal voort, ontkennen allen zeggen dat zij on schuldig zijn en louter toeschouwers van het tumult waren. Yelen hadden herbergen bezocht. Op dit laatste wijst hij als eene slechte manier, waardoor het loon wordt onttrokken aan dat gene, waartoe dat behoorde aangewend te wor den tot vermeerdering van de huiselijke welvaart, en dit onder tijdsomstandigheden die als bezwa rend werden aangemerkt en dit voor velen ook zijn. Z.E.Gestr. oordeelt de qualificatiën volkomen gewettigd. De wederstand, het geweld en het feitelijk verzet is overvloedig gebleken waar de volksmenigte op de publieke straat pogingen tot herstel van de rust trachtte te weerstreven, en dit na en met aantasting van de ambtena ren, in de gemeente tot handhaving van de open bare orde aangesteld, en die handelen volgens hun plicht en op bevel van superieuren. Daargelaten of voorafgaand overleg heeft be staan, zijn alleen reeds de samenscholingen be langrijke storingen der maatschappelijke orde, waarop strenge straffen staan volgens de bepa lingen van art. 240 C. P. Dit artikel is bij herhaling op zulke feiten van toepassing ver klaard en te meer dus toepasselijk waar steenen en telhouten in het spel zijn. Ten aanzien van het deelnemen door de beschuldigden aan die feiten achtte de advocaat generaal hunne schuld bewezen. Daartegenover staat de ontkentenis van de besch. en verklaringen van getuigen a dó- charge. Moet men nu de beschuldigden gelooven, dan zou het geheele proces, om het op zijn zachtst te noemen, eene vergissing zijnmaar dat be weren is, juist omdat het zoo algemeen gebezigd wordt, verdacht en na de positieve herkennings verklaringen onaannemelijk. En dan de 9de en 12de besch., die op heeterdaad betrapt werden Die tegenwoordigheid op de plaats van het op roer is voor den adv.-generaal eene aanwijzing voor ieder van de beschuldigden. Wat bewoog hen daar te zijn Rotterdam is groot genoeg om langs andere wegen te gaan naar het doel dat zij opgegeven hebben. Niets riep hen daar. Daarna stond Z.E.G. breedvoerig stil bij het bewijs voor ieder der besch. afzonderlijk en kwam tot het resultaat, dat dit voor allen wettig en overtuigend aanwezig, ontwijfelbaar was. Ten slotte zou hij niet langer stilstaan bij het hoogst ergerlijke der feiten en de hoogst verzwarende omstandigheden, waaronder zij gepleegd zijn, zoodanig dat hij zich genoopt vindt daarop te vorderen de toepassing der wet, zooals deze en te recht, dergelijke vergrijpen met strenge straf fen heeft bedreigd. De eenparige ontkentenis werkt bovendien zeer nadeelig, waar men zou kunnen denken aan overleg en afspraak. Adv.-gen. requireerde op grond van artt. 209, 210, 214, 217, 52, 55 en 56 Wetb. van Strafr., art. 2 en 4 van de wet van 29 Juni 1854, en de artt. 102, 203 en 207 Strafv. dat het hof ieder der twaalf beschuldigden zal schuldig ver klaren aan de eergisteren en gisteren meerma len herhaalde qualificatie, en bovendien den Ssten besch. Yan Klaveren aan: door redenen op openbare plaatsen gevoerd, opzetten tot we- derspannigheid, welke daarop is gepleegd door meer dan 20 personen, en ieder van hen veroordeelen tot tuchthuisstraf van.515 jaren, met bevel van aanplakking van extract-arresten te 's-Hage, Rotterdam en Harlingen. De heer Mr. Yan Hogendorp heeft als ver dediger van de zes eerste beschuldigden zich tot taak gesteld om aan te toonen, dat de zaak, waarvoor deze beschuldigden te recht staan, niet zulk een omvang zou hebben gekregen, indien in de eerste plaats er niet had bestaan eene aanleiding, waaromtrent de openbare mee ning in geenerlei twijfel verkeerteene aanlei ding, die de ontevredenheid over belemmeringen en vermeerderde lasten, aan de mindere klassen opgelegd, al meer en meer heeft gaande gemaakt. Doch hij deed tevens uitkomen, dat de maatre gelen, van overheidswege genomen tijdens de gebeurtenissen te Rotterdam in het afgeloopen jaar, niet afdoende en zeker niet op het ge schikte oogenblik waren genomen, waarbij zeer gunstig afstaken zoowel 's-Gravenhage als Lei den, alwaar niet lang geleden mede ongeregeld heden hadden plaats gegrepen, doch die spoedig door afdoende en flinke maatregelen onderdrukt werden. Overigens trad hij in eene beoordeeling van sommige handelingen der politie-beambten in het bijzonder in het tegenwoordige geval, waardoor hij meende, dat de zaak ook zulke groote gevolgen heeft gehad, ofschoon hij in het algemeen reeds in het licht gesteld had dat men geene menschenlevens heeft te betreu ren gehad terwijl hij de schuld der hem toe- vertrouwde beschuldigden als niet genoegzaam bewezen achtte, en ten slotte tot hunne vrij. spraak concludeerde. De behandeling der zaak is heden afgeloopen. i Na de pleidooien en de re- en duplieken, ij J de uitspraak bepaald op Diusdag 20 dezei, I des namiddags te 2 uren. Gisterenmorgen vroeg brak te Ut ree hl brand uit in een perceel aan de Bakkerbrug. zijnde chocolade-fabriek tevens pakhuis van den J heer J. W. v. Haagen uit Groot-Blankenburg I Hoewel het bluschinaterieel met bijbehoorentjl personeel, schutterij, autoriteiten enz. spoedig op het terrein van den brand tegenwoordig wa ren, zoo had deze al reeds zulk een kracht ver kregen, dat een groot gedeelte van het gebouw geheel is uitgebrand, terwijl ook aan de goede ren daarin, hoewel spoedig zooveel mogelijk geborgen, aanzienlijke schade werd toegebracht. Bij deze gelegenheid heeft de stoombrandspuit' voor de eerste maal gewichtige diensten bewe zen en bleek het wat men er bij branden van beteekenis van verwachten kan nadat toch en kele spuiten schijnbaar met minder succes eeni- gen tijd hadden gewerkt, gaf de stoomspuit het signaal dat zij gereed was, en bracht zij door haar aanzienlijken wateraanvoer binnen weinige minuten de vlammen tot staan. Aan hare krach tige hulp moet bet hoofdzakelijk worden toege schreven dat de nevengebouwen betrekkelijk weinig schade hebben bekomen. De uitslag van het voorjaars-examen in Drenthe is als volgt: Yan de 10 candidaten voor de akte van hoofdonderwijzer zijn geslaagd 4 en van de 11 voor die van hulponderwijzer 8 5 voor de wiskunde, 2 voor het Fransch eD 1 voor het Hoogduitsch zijn afgewezen, terwijl 2 voor het Engelsch, 1 voor het Hoogduitsch en 2 voor het teekenen zijn geslaagd. De minister van financiën brengt ter ken- nisse van belanghebbenden, dat er in 't laatst der maand Mei of in 't begin der maand Juni aanstaande, in het locaal van het departement van financiën te 's-Gravenhage, ten overstaan van de daartoe benoemde commissie, een ver gelijkend onderzoek zal plaats hebben van ad- spiranten naar de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijen, waartoe twaalf plaat sen ter vervulling worden opengesteld. Z. M. heeft tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw benoemd de beeren G. F. Wes terman, direct, van het Kon. Zoöl. Genootsch. Natura Artis Magistra te Amst.F. Davids, med. doet. te Amst.; Jhr. D. Bicker, kol.-komm. der dd. schutterij te Amst.Mr. C. J. Yan Yladeracken, griff. der staten van Noord-Hol land te Haarlem. Z. M. heeft met ingang van den 16den April bevorderd: tot luit. t/z. der lste kl., de luit t/z. der 2de kl. L. G. C. Yan Wachendorff van Rijn; en tot luit. t/z. der 2de kl., de adel borsten der lste kl. W. J. Struick en R. 0. Yan der Meulen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donderdag des namiddags te 5 uren 56', AVind: Z. W., des avonds te 8 uren 48°, te 10 uren 46^. Yrijdag 's morgens te 5 uren 44'. te 8 uren 50°, 's namiddags te 12 uren 61°, te 4 uren 59°. Belgie. De Belgische correspondent van de Midd. Courant schrijft over de ongeregeldheden te Seraing het volgende: Wat de treurige zaak van Seraing betreft kan ik evenzeer beginneD met u te zeggen, dat de werkstaking op het puut staat om te eindigen en dat de werklieden be reid zijn tegen eene geringe verhooging van het

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2