L\°. 2814. Woensdag BINNENLAND. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per postn 3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 10.75iedere regel meerf 0.\ Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regel9 0.90iedere regel meer0.15. LEIDSCH Lelden, 13 April. De vergaderingen der Tweede Kamer, die beden weder zijn begonnen, beloven niet minder belangrijk te zijn dan de vorige: drie gewich tige onderwerpen wachten op eene beslissing: de herziening der kiestabel, de aansluiting der spoorwegen te Amsterdam en te Rotterdam, en de wet op het hooger onderwijs. Wij zullen niet weder de geschiedenissen van de vorige jaren opwarmen, al zou daartoe eene plechtigheid, die voor eenige dagen in den Haag heeft plaats gehad, aanleiding genoeg ge ven. Wij vragen alleen, zijn er in de laatste jaren ooit zoovele belangrijke maatregelen door de Staten-Generaal in éene zitting behandeld, en moet men niet blind zijn, om niet in te zien dat het tegenwoordig ministerie grooter diensten aan het vaderland bewijst, dan het vorige In de laatste dagen zijn van de zijde der oppositie herhaalde malen de belangrijke maat regelen; door dit ministerie voorgesteld, verkie- zings-manoeuvres genoemd, middelen om op de verkiezingen in Juni te werken. De Arnhemsche Courant beantwoordt deze bewering, in haar n°. van heden, op de vol gende wijze: //Ja, het is waar: wij manoeuvreeren; wij moeten er zelfs bijvoegen dat onze manoeu vres //electorale manoeuvres" zijn. Het is ons plan en onze tactiek zóo te manoeuvreeren, zooveel anti-liberaals af' te schaffen en zooveel liberaals tot stand te brengen, dat op den groo- ten dag der verkiezingen, wanneer het land tusschen de liberale en de anti-liberale richting te beslechten heeft, de groote meerderheidden boom naar zijne vruchten beoordeelende, zich aan onze, aan de liberale richting aansluit. Wij beijveren ons, ten einde hot land met oordeel des onderscheids kunne kiezen, zoo li beraal mogelijk en zoo ve el liberaal mogelijk te doen. Het land ziet en ondervindt thans wat de liberalen vermogen en willenwanneer het land van die liberaliteit niet verlangt ge diend te wezen, wanneer het weinige, dure en slechte couranten, het zegel op program ma's, circulaires, prijscouranten, catalogussen enz. terug verlangt, wanneer het de schoolwet agitatie bestendigen, geene spoorweg-aansluitin gen te Amsterdam en Rotterdam, geen laag uniform briefport, geene nieuwe inrichting van het hooger onderwijs enz. enz. hebben wil, dan moet het geene liberale afgevaardigden kiezen en herkiezen, maar de meerderheid geven aan mannen als Heemskerk Azn., graaf Schimmel- penninck, Hasselman, Van Zuylen, Hoffman, Rochussen, Begram, Saaymans, Zinnicq Berg man, Haffmans enz. enz. Dit is de doeltref fendste wijze om al deze liberale rampen die het land in de toekomst bedreigen voor goed te stuiten en af te wenden." En verder//Onze electorale manoeuvres zijn door onze tegenstanders ontdekt en wij erken nen ze. Wij zullen meer zeggen: als bij de verkiezingen het land aan ons de meerderheid blijft geven, zullen wij op dienzelfden liberalen weg voortgaan, en wij zullen nog meer liberale theorieën in praktijk brengen wij zullen blijven hervormen en regelen onderwijs, brievenpostenj, middelen van vervoer, belastingen, burgerlijke, straf- en handels-wetgeving, koloniale huishou ding, alles zal aan de beurt komen. Ons reper toire is groot en wij hebben menig stuk op ons programma van uitvoering. Dus, kiezers, slaat de waarschuwingen der anti-liberalen niet in den wind. Gij hebt nu eenige proefjes van onze electorale manoeuvres gehad; bevallen zij u niet, wilt gij terug tot de dagen van Heemskerk, Van Zuylen, Schim- melpenninck en Hasselman, wacht u dan wel bij de verkiezingen de meerderheid te geven aan deze zóo manoeuvreerende liberalen." LEIDEN, 13 April. Hedenmorgen omstreeks 4 uren ontstond er brand in de perceelen gelegen aan de Hooigracht nabij de Bakkersteeg alhier, die echter door de bewoners zelve is gebluoohv. Naar wij vernemen is Camillo Sivori, die zich Vrijdag a. s. alhier zal doen hooren, een leer ling van Paganini. Zijn spel wordt zeer ge roemd. Dienstdoende leeraars of candidaten tot den heiligen dienst, verlangende om in de Nederl. Oost-Indische bezittingen als predikanten werk zaam te zijn, kunnen zich voor den eersten Mei schriftelijk franco aanmelden bij de commissie tot de zaken der Protestantsche kerken in Ne- derlandsch Oost- en West-Indië. Heden, Dinsdag, is bij de Tweede Kamer inge komen een ontwerp van wet van den minister van financiën, waarvan het doel is om behou dens de vereischte maatregelen van zekerheid voor de invoerrechten, de douane-formaliteiten te wijzigen tot gerief van het verkeer bij aan- en doorvoer, spoorweg- en stoomboot-vervoer enz. Voorts worden eenige bepalingen vastgesteld, die, bij meer vrijgevigheid voor den handel en bij de hooge accijnzen, die tegenwoordig van sommige artt. gevorderd worden, onmisbaar wor den gerekend tot bescherming en verzekering van de rechten der schatkist, doch die niet kunnen worden ingevoerd bij algemeenen maat regel van inwendig bestuur. Door den minister van justitie is ingediend een nader ontwerp tot eene nieuwe en betere regeling van de termijnen, binnen welke de on derscheidene voorzieningen tegen vonnissen door partijen moeten worden ingesteld. Aan een particulier schrijven uit Indië ont leent de Arnhemsche Courant bet volgende De Java-Bode-Huet-quaestie schijnt bij u nog steeds belangstelling te wekken. Gij hebt juister gezien dan velen, die meenden, dat met Busken Huet de Java-Bode zou te gronde gaan. Wel heeft de Java-Bode ruim een honderd abonne menten verloren, doch langzaam komen er vele bij. Want gelijk gij terecht aanmerktet, Indi sche corporatiën en ook de Indische maatschappij mogen de nooit verdedigbare handelingen van Busken Huet ten scherpste veroordeelen, de mensch haakt naar het verbodene en men wil ook wel eens de stem van dien outcast hooren. Jammer dat Busken Huet zoo'n volslagen vreem deling in Indische toestanden schijnt te blijven en, gelijk vroeger in zijne brieven uit Bloemen- daal, in de Indische bladen voor het Indisch publiek geen genietbare kost weet op te öis- schen. Misschien wel tegen een Keuchenius, maar tegen zijne collega's Lion van het Bat. Han delsblad en Van Kesteren van de Locomotief, zal Busken Huet nooit opwerken. //De uitgever van den Java-Bode blijft tamelijk kalm onder zijn opgedrongen anti-liberalen re dacteur, daar zijn winstgevende advertentiën niet verminderen. //Intusschen heeft P. Mijer dezer dagen een éclatant bewijs van sympathie voor den Java- Bode betoond, door op het laatste officieel© diner (als représentant de ia presse) alléén Busken Huet uit te noodigen. Deze is er dan ook heen gegaan en heeft zich geruimen tijd met hem bezig gehouden, tot groote ergernis van zijne antagonisten Keuchenius en Lion, die toevallig niet geïnviteerd waren. //Met allen eerbied voor onzen Toean besar, maar als men nagaat hoe hij orthodoxe domi nees als Schuurman te Batavia en Hoog te Bui tenzorg bij voorkeur en met voorbijgang mis schien van anderen in zijne nabijheid doet plaat sen om hem Zondags te stichten en 's Maandags hun bepaalden tegenstander den ongeloovigen Busken Huet ten eten vraagt en courtoiseert, dan moet men toch erkennen, dat de groote heer Mijer zoowel in het oosten als in het wes ten een zonderling man blijft, wel waardig om een psychologische sectie te ondergaan. Maar dan bij zijQ leven, want men zoude hem voor geen geld hier willen missen! De minister van oorlog zal Vrijdag 1 Mei a. s. in het openbaar aanbesteden de levering van bloedzuigers ten dienste van de militaire zieken-inrichtingen, van 1 Juli 1869 tot en met 30 Juni 1870, waarvan er gedurende dien tijd waarschijnlijk ten meeste 30,000 en ten minste 15,000 stuks zullen worden vereischt. Al is het dan niet op het slagveld, toch zullen onze dapperen er het volgend jaar hun bloed bij laten 1 Men schrijft uit 's-HageThans ziet, het licht de akte van beschuldiging tegen Jo nas Melhado, door den procureur-generaal be schuldigd van //het door redenen, op openbare plaatsen gevoerd, opzetten tot wederspannigheid, welke daarop is gepleegd door meer dan twin tig gewapende personen. Dit proces is het derde van die, welke ten gevolge van het oproer te Rotterdam voor het hof in Zuid-Holland zullen gevoerd worden. Aan genoemden beschuldigde is ambtshalve

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1