de orde voorloopig hersteld door tus3chenkom9t van de gewapende macht. Het garnizoen uit Luik is naar Seraing vertrokken, en ook een deel van het garnizoen van Brussel is daarheen gezonden. Zaterdag heeft er echter, nadat aan de ar beiders hun loon was uitbetaald, eene botsing plaats gehad tusschen de werklieden en de troe pen, ten gevolge waarvan er verscheidene per sonen gedood en gekwetst werden. De nacht van Zaterdag op Zondag is betrek kelijk rustig voorbijgegaan. De militairen zijn onder de wapens gebleven. Ook in verscheidene steenkolenmijnen hebben de arbeiders het werk gestaakt. Het geheele cijfer van de arbeiders, die het werk hebben gestaakt, wordt op 6000 geschat. De onderhandelingen van den minister Frère Orban met de Fransche regeering schij nen tot een gewenscht resultaat te zullen lei den. De Belgische minister heeft reeds verschei dene conferenties en een tal van diners en soiree's bijgewoond. Frankrijk. In antwoord op eenige door den heer Jules Favre tot de regeering gerichte vragen heelt de heer De Lavalette in het wetgevend lichaam geantwoord, dat de toestand in Tunis duister, en dat het moeilijk is- om de inkom sten te begrooten; nogtans schat hij die op 15 a 20 millioen en de renten der buitenlandsche schuld op een gelijk cijfer. Frankrijk zal blij ven voortgaan om de rechten der Franschen te bewaken, maar Frankrijk kan niet afhan kelijk worden gesteld van particuliere onder nemingen. Wat Duitschland aangaat, zeide de minister, wij hebben met dien staat geene enkele speciale onderhandeling te voeren. Dit kan als bewijs gelden, dat wij de oprechte begeerte koesteren om de goede verstandhouding met dien staat te handhaven, door elke inmenging te vermij den in zaken van een zuiver Duitsch karakter. Uit veranderingen als die in Duitschland hebben plaats gehad, ontstaat, voordat men tot rust is gekomen, een tusschen-tijdvak van wrijving van gedachten, wenschen en teleur stellingen. De tijd kan daarvoor alleen genezing brengen, en dit is voor Frankrijk een reden om zich te onthouden van elke inmenging in zaken, die het niet direct aangaan. Gewettigde beweegredenen zouden Frankrijk slechts kunnen overhalen om van dien weg af te gaan. Edoch niets doet voorzien dat dit noodig zal zijn. Wij eerbiedigen do rechten van anderen, maar hebben geen enkele reden te vreezen, dat die van Frankrijk niet geëerbie digd zullen worden. Ten opzichte van Italië, zeide de heer De Lavalette dat de verstandhouding gunstig was. Het Italiaansche ministerie is tot de behoudende beginselen teruggekeerd, maar het oogenblik is nog niet gekomen om eenvoudig en zuiver op het September-tractaat terug te komen en het pauselijk grondgebied te ontruimen. Betreffende Griekenland en geheel het Oos ten volgt Frankrijk eene politiek des vredes, hetgeen het doel en het resultaat der confe rentie was. De heer De Lavalette eindigde met te con- stateeren, dat de verstandhouding met de bui tenlandsche mogendheden goed was. Het Fran- sche gouvernement kan zeggen, dat het behoud van den vrede zijn doel is. //Laat ons den vrede handhaven door alle wettige middelen dus besloot de minister. Eene ontzaglijke verant woordelijkheid zou rusten op hem die twee na tiën in botsing zou brengen. De politiek van Frankrijk is die des vredes, en met behulp van God en zijne uitgebreide macht zullen wij die handhaven." (Toejuichingen). De heer Jules Fa vre betuigde de verklaringen des ministers met voldoening te hebben aangehoord. De heer Thiers beval der regeering aan om ten opzichte van Duitschland eene politiek van non-interventie te volgen. Zwitserland. De spanning onder de werk lieden te Genève, welke echter voor het oogen blik weder geweken is, schijnt van ernstiger aard te zijn geweest dan men aanvankelijk meende. De werkstakingen waren het gevolg van de woelingen der leden van de Internatio nale Arbeidersvereeniging te Londen. Deze laat ste heeft echter, hoeveel invloed zij ook te Ge nève uitoefent, ten slotte het onderspit gedol ven. Meer dan vierduizend burgers boden aan de regeering hunne ondersteuning aan tot hand having der orde, daar de Internationale Ar beidersvereeniging zich niet meer bepaalde om op verschillende meetings de werklieden aan te zetten tot arbeidstaking, maar zelfs met geweld aan diegenen, welke zich daartoe niet wilden laten overhalen, het werken trachtte te beletten. In antwoord op deze aanbieding tot ondersteuning in het handhaven der orde werd voorts door de regeering van het stad huis eene proclamatie voorgelezen. Daarin werd dank betuigd voor de aangeboden ondersteu ning en verklaard dat de vrijheid van den arbeid zou worden gehandhaafd. De individueele vrijheid zoo werd in dit stuk gezegd geeft aan den werkman het recht om zijn arbeid te weigeren of om daartoe voorwaarden te stellen en loon te vragenzij geeft hem ook het recht om te arbeiden voor zooverre hij dit verkiest en om persoonlijk zulk een loon aan te nemen, als hij goedvindt, zonder daarbij van iemand afhankelijk te wezen." Ik geloof thans, zoo luidt eene mededeeling uit Genève, dat de crisis geëindigd is. De werk staking der metselaars zal misschien nog eenige dagen voortduren dit zal eene quaestie wezen tusschen deze en hunne patroons, welke laatste, de onpartijdigheid noopt mij om dit te erken nen, meer dan een fout hebben begaan. De algemeene rust wordt thans echter niet meer bedreigd en wederom ontgaat Genève eene uit barsting - welke verschrikkelijk had kunnen worden - zonder de militie onder de wapenen te hebben moeten roepen of de hulp van de bondsregeering te hebben moeten vragen. De energie en de krachtige houding der burgers zijn voldoende geweest om de dreigende geva ren af te wenden. Het is hier de vrijheid die de orde heeft bewaard." Spanje. Dit land ondergaat dezer dagen we der eene belangrijke crisis; wat door de meesten werd vermoed, en slechts door enkele leden van het voorloopig bewind in Spanje nog niet als zeker werd beschouwd, dat de vroegere koning van Portugal, den vader van den tegenwoordigen, dom Fernando, in geen geval de Spaansche kroon zou willen dragen, is nu officieel bevestigd. De Portugeesche regeering heeft aan haren gezant te Madrid medegedeeld, dat dom Fernando de kroon van Spanje niet zal aannemen, en zelfs de commissie niet wil ontvangen, die het aan zoek daartoe zou moeten doen. En al moge nu ook, gelijk gemeld wordt, Serrano hierop geant woord hebben, dat er nog geen sprake was van het aanbieden der kroon, want dat de Cortes nog geen uitspraak hebben gedaan, om het hierdoor te doen voorkomen, als ware deze ver klaring geheel voorbarig zoo is het niet te loochenen, dat hierdoor de monarchale partij in eene zeer moeilijke positie is gebracht. Dom Fer nando was toch de candidaat voor wiens ver kiezing men de minste moeilijkheden in de Cortes voorzag. Want zoowel de candidatuur van den hertog van Montpensier als die van den hertog van Aosta, den zoon van Victor Emmanuel, heeft zeer sterke tegenstanders, en het is dan ook daarom, dat reeds sprake schijnt te zijn om de regeering tijdelijk aan een directorium op te dragen. Rumenie. De nieuwe kamer is samengeroe pen tegen den llden Mei (nieuwe stijl). De vorst gaat 17 April, vergezeld door den minis ter van binnenlandsche zaken, voor eenige we ken naar Jassy. Amerika. Het wetsontwerp van Butler, dat Donderdag door het huis der afgevaardigden is aangenomen, is Vrijdag ook door den senaat goedgekeurd, doch met een amendement van den heer Morton, inhoudende dat de in het ontwerp gemaakte wijziging, betreffende het stemrecht, door de staten Virginië, Texas en Mississippi moet bekrachtigd worden, alvorens zij het recht zullen hebben om vertegenwoor digers naar het congres af te vaardigen. Het huis van afgevaardigden heeft zich mede met dat amendement vereenigd. Het huis van vertegenwoordigers heeft met eenparige stemmen eene resolutie aan genomen, waarbij de president gemachtigd wordt, om elke regeering op Cuba, welke feite lijk bestaat, mits zij republikeinsch zij, te er kennen. Deze resolutie is niet bij den senaat ingediend. De zitting van het huis is daarop verdaagd. Men zegt dat in het district White Pine (Nevada) rijke zilvermijnen zijn ontdekt. BEROEPEN ENZ. Nederlandsche Hervormde Kerk. Beroepen: te Driel: A. G. P. Jorissen te Culemborg; te Vlaardingen Chr. De Wilde te Poortvliet; te Nijkerk op de VeluweP. J. R. Laan te Maassluis (die ook beroepen is te Sche- veningen); te Huizum G. H. Van Borssen Waal- kes te Joure; te GerkeskloosterJ. Kool te Bunschoten; te Peperga en Blesdijke: N. S. Kappers te Makkinga (na vernietiging der vroe ger uitgebrachte beroepen). Aangenomen: naar Emmendoor P. H. Roessingh te Haarlo en Waterhoek; naar As sendelft door A. E. Van Deinse te Egmond aan den Hoef; naar Heino: door E. A. G. Van Hoogenhuyzen te Ter Aa. Bedankt: naar Leimuidendoor L. H. A. Ballier te Kesterennaar Dedemsvaart: door J. J. v. d. Weyde te Abcoude; naar Woud send: door W. v. d. Boytel, te 'e-Greveldur Kapelle. GEVEILDE PERCEELEN. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op 10 April ten overstaan van den notaris J. M. E. Dercksen: N°. 1. Een huis en erf aan de oostzijde van de Papengracht Wijk IV, N°. 566. Kooper L. Van Leeuwen voor f 1800. N°. 2. Een huis en erf aan de noordzijde van den Nieuwen Rijn, Wijk VIII, N°. 826. Kooper P. De Gooyer voor /T625. N°. 3. Een huis en erf aan de westzijde van de Mandemakersteeg, Wijk IV, N°. 120. Koo- pers de heeren J. C. P. en P. H. Steenhauer voor 1475. N°. 4. Een huis en erf aan de westzijde van de Oranjegracht, Wijk VIII, N°. 644. Kooper J. C. Van der Tas q.q. voor ƒ816. Ten overstaan van den notaris Mr. A.J. Wijnstroom N°. 1. Een huis en erf aan de zuidzijde van den Nieuwen Rijn of het Utrechtsche veer, Wijk III, N°. 19. Kooper W. L. Leget q.q. voor ƒ1515. N°. 2. Een huis en erf aan de oostzijde van de Heerensteeg, Wijk IV, N°. 50. Kooper P L. Van Erkel q.q. voor 950. N°. 3. Een huis en erf aan de noordzijde van de Vrouwenchoor- of Brandewijnsteeg, Wijk IV, N°. 1369. Kooper I. Imans voor ƒ660. N". 4. Een huis en erf aan de noordzijde van de Korte Langegracht, Wijk V, N*. 735. Kooper V. Cornelisse voor-545. N°. 5. Een huis en erf aan de Zuidzijde van de Klikstraat, Wijk II, N°. 465. Kooper P. Beenacker voor 200. N°. 6. Een huis en erf aan de oostzijde van de Sliksteeg, Wijk I, N*. 131. Kooper M. De Wekker voor ƒ510.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2