N°. 2813. Dinsdag A°. 1801 I3& 13 April. BINNENLAND. BUITENLAND. LEIDSCH H DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meerf 0.12. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels/0.90; iedere regel meer0.15. LEIDEN, 12 April. In den Tijdspiegel van deze maand komt een zeer goed, flink geschreven artikel voor van den heer M. W. Scheltema te Dokkum over de eiachen waaraan een goed weeshuis moet vol doen. Hij verklaart zich ten stelligste tegen de opeenhooping van honderden weeskinderen in éen gebouw, en deelt ook enkele cijfers mede, waaruit men kan zien, dat van velen, die uit dergelijke groote gestichten komen, niets terecht komt. De schrijver verklaart zich een voorstander van het uitbesteden, mits dat men zeer nauw keurig toeziet, aan welke personen men de kin deren toevertrouwt. Daar dit voor groote ge meenten, vooreerst althans, niet mogelijk is, zou hij wenschen, dat men dan ten minste kleine weeshuizen opricht, waar tot een zekeren leeftijd jongen9 en meisjes gescheiden zijn. "Wij bevelen de lezing van dit artikeltje aan de re genten van weeshuizen ten zeerste aan. De Stoompost" deelt mede, dat de boven bouw der draaibrug voor de overbrugging van het Hollandsch Diep in de fabriek der konink lijke grofsmederij alhier vervaardigd voor een groot gedeelte gereed is. In de eerste helft der maand Maart zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brie ven, die wegens onbekendheid der adressanten niet bezorgd zijn kunnen worden: J. van Dal, W. Golstijn, Johanna Weide, Altenberg, J. Jans sen, G. Diemei, Wed. Graas, Peltenberg, P. Keu- kelaar, L. Posthumus, Cuil en v. Gijn, P. Lip- pits, Mevr. Lude, geb. Maas, allen te Amster dam;' Grietje Onderwater te Bleiswijk D. Engolt te Delft; T. J. J. Moller, Mej. Koek, Vermeu len, allen te 's-Gravenhage; J. M. C. Sanders te 's-HertogenboschL. v. d. Berg, (2 stuks) te Leiden; L. Leusen te Nijmegen; Smegel te Oudshoorn Sijntje Chaufoer te RotterdamDeg- buur te UtrechtWessel Schraers te Vogelen zang; De Heus te Zevenhuizen; L. J. A. Ver- brugge te Zutfen. De //Indépendance" maakt gewag van een werk, dat volgens het oordeel van dat blad be stemd is ook in ons land sensatie te maken. De koloniale quaestie, zegt //l'Indépendance", wordt in Nederland, uit een staatkundig maat schappelijk, bandels- en staathuishoudkundig oog punt, verschillend beoordeeld en aldaar te recht als eene zaak van het hoogste belang beschouwd. De toekomst van Nederland hangt inderdaad ten nauwste samen met die dezer schoone en rijke kolonie. //Felix Batel ou la Hollande a Java,'' is de titel van het werk, hetwelk wij in bandschrift hebben gezien, en schijnt ons toe een nieuw licht over die quaestie te versprei den, welke op de plaats zelve onderzocht is door een Belg, die onderscheidene jaren in de binnen landen van Java heeft doorgebracht. In een door den roman afgebakend kader poogt de schrijver de werkelijkheid in te vlechten, waar van hij de onpartijdige en dikwijls de scherp zinnige getuige is geweest. Heden ziet het eerste nummer van //het Va derland", Staat- en Letterkundig Nieuwsblad, het licht. Het is grooter dan eenig ander blad hier te lande. //Het Vaderland" verneemt uit goede bron» dat bij den Raad van State aanhangig is een wetsontwerp tot invoering van een uniform- port van vijf cents voor het geheele koninkrijk. Waarschijnlijk zal dit eerst in de volgende zit ting worden ingediend. Onze stadgenoot de heer H. De Bruijn, oud-di recteur der openbare werken in Ned. Indië, heeft Dinsdag-avond in eene vergadering van de //Maat schappij tot nut van den Javaan" te Groningen eene voordracht gehouden over den landbouw op Java, waarin vele zeer belangrijke mededeelin- gen werden gedaan over den hoogst ongunstigen toestand, waarin deze tLins verkeert, en over de middelen van herstel. In den Rotterdamschen gemeenteraad van Zaterdag is een voorstel van den heer Lede- boer, tot indiening van een adres bij de Tweede Kamer, waarin de bezwaren van den raad zou den worden uiteengezet tegen het wetsontwerp tot aansluiting van den spoorweg te Rotter dam, en mitsdien aan de Kamer zou worden verzocht, dat ontwerp zoodanig te amendeeren, dat in de wet geene aansluiting door de kom der gemeente, maar een eindstation op Feienoord werd opgenomen verworpen met 19 tegen 14 stemmen. Naar men verneemt, heeft zich ook te Woerden eene onderafdeeling van de liberale kiesvereeniging in het kiesdistrict Gouda gecon stitueerd. Men verneemt dat H. M. de Koningin het concert, door Minnie Hauck te Amster dam te geven, met HD. tegenwoordigheid zal vereeren. De pianiste Carrena en de violist Si- vori werken tot die soiree mede. Meest alle plaatsen voor dit concert zijn reeds besproken. Door de provinciale commissie in N oo rd- Holland zijn, van 31 Maart tot 6 April, ge ëxamineerd 56 candidaten voor den rang van hoofdonderwijzer, waarvan 17 slaagden. Vrijdag-middag had op de Zuiderzee een treffend ongeluk plaats. Bij het visschen van haringfuiken op het Zuiderboord der Zui derzee bevonden zich 3 visschers uit de gemeente Bunschoten in eene bootdoor den golfslag schepte die boot water en sloeg ten ondersten boven, met het noodlottig gevolg dat 2 personen verdronkende derde had het geluk zich aan de boot vast te klemmen; hij werd later door een anderen visscher gered. Uit Lemmer schrijft men: Onbegrijpe lijk is het, hoeveel haring er door onze visschers op de Zuiderzee wordt gevaDgen. Bij schuiten vol worden die visschen geëxpedieerd naar Gro ningen enz. dewijl het onmogelijk is die groote massa's tot bokking te rooken. Het tal (204 stuks) wordt alhier verkocht voor 10 ets. In de vorige week had te Utrecht bij den heer Brouwer, meubelmaker in de Scliou- tensteeg, eene vrij sterke gasontploffing plaats. Schildersknechts waren aan het werk geweest en een hunner trok een stopje uit een buis, doch bleef dat ten sterkste aanhoudend ontken nen, toen een erge gaslucht hem zeiven mede bijna bedwelmde. De heer Brouwer nu met licht onderzoek doende, werd met de ladder, waar hij op stond, door de deur geworpen, die meteen verbrijzeld werd. Hij is er gelukkig afgekomen, ofschoon met nog al aanmerkelijke brandwonden in het aangezicht. Naar wij vernemen zal Z. K. H. Prins Hen drik, eerevoorzitter van de Vereeniging tot in standhouding en bevordering van den bloei der Kweekschool voor Zeevaart alhier, morgen de algemeene vergadering dezer vereeniging met HDs. tegenwoordigheid vereeren. Vanwege het departement van oorlog is he den ingediend een wetsontwerp tot regeling van het onderwijs en de inrichting der Militaire Academie te Breda. Z. M. heeft R. Stuart Makkers, eervol ont slagen ontvanger der directe belastingen en ac cijnzen te Boskoop, verleend een jaarlijksch pensioen van f 975. Z. M. heeft benoemd tot offic. van gez. der lste klasse voor de dienst der Nederl. bezittin gen ter Kuste van Guinea den heer A. Quik- börner, eervol ontslagen offic. van gez. der 2io klasse van den mil. geneeskundigen dienst in Ned. Indië; en tot offic. vau gez. der 2de klasse voor den dienst aldaar Dr. VV. F. Büchner. Z. M. heeft de benoeming van J. A. M. Prijn tot auditeur bij den schuttersr. van het 10de bat. rust. schutt. in Zuid-Holland, op zijn verzoek ingetrokken, en tot auditeur bij den schuttersr. van het 10de bat. rust. schutterij in Zuid-Holland benoemd Mr. H. W. Waar denburg. De Thermometer van Fahrenheit teekendo alhier Zaterdag des namiddags te 5 uren 53a, Wind: N.W. des avonds te 8 uren 48°, te 10 uren 46'. Zondag 's morgens te 5 uren 44°, Z.O., te 8 uren 50°, 's namiddags te 12 uren 68°, te 4 uren 68°, 's namiddags te 5 uren 68', 's avonds te 8 uren 63°, te 10 uren 52°. Maandag 's morgens te 5 uren 50°, te 8 uren 56°, 's namiddags te 12 uren 68°, te 2 uren 73°, te 4 uren 6S°, W. Beloie. De werklieden in het etablissement der heeren Cocquerill te Seraing hebben Vrijdag den arbeid gestaakt. Nadat er dien dag eenige wanordelijkbeden hadden plaats gegrepen, werd

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1