N°. 2812. Maandag A°. 18W- 12 April. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per postn 3-85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels t 0.75iedere regel meerf 0.12. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90iedere regel meer0.15. LEIDEN, 10 April. Van het derde zestal dat tot het natuurkundig eiamen is toegelaten, hebben zich drie vóór en een gedurende het examen teruggetrokken. Van de twee overgeblevenen is de heer R. F. J. Im mers geslaagd. De hoofdcommissie der //Vereeniging voor Christelijk-NatioDaal schoolonderwijs in Neder land" heeft aan de hoofdonderwijzers der //Chris telijke" scholen de volgende circulaire gezonden: //De hoofdcommissie van voornoemde ver eeniging, overwegende dat dezer dagen, naar bet schijnt van regeeringswege, aan de hoofd onderwijzers van Christelijke (bijzondere) scho len, eenige vragen zijn of zullen worden ge richt, in verband met de bestaande wetgeving op het lager onderwijs, geeft bij deze aan voornoemde hoofdonderwijzers in bedenking, op die 5 vragen te antwoorden //dat de wijze, waarop het schooltoezicht //de wet op het lager onderwijs toepast, //in den regel geen stof tot klachten geeft; //doch dat de wetgeving zelve bepalingen //bevat, die het Christelijk (bijzonder) onder- //wijs ten gronde moeten richten." Met deze circulaire is de pen gehaald door de helft van al de geschriften der schoolwet- agitatie. In menigte van redevoeringen, boeken en boekskens heeft de heer Groen de //onverdraag zame praktijk" gekastijd en gevraagd, geëischt, telkens van nieuws en met nieuwen aandrang, dat er, om alle voorwendsel aan de partijdige toepassing te ontnemen, herziening der wet zou plaats vinden, en wel op die artikelen, waarvan, tegen den geest der wet, misbruik werd gemaakt ter onderdrukking van het //Chris telijk" onderwijs. De heer Groen kreeg op zijn klachten en aanklachten onveranderlijk hetzelfde bescheid geef ons feiten, die bewijzen wat gij zegt, en we zullen recht doen. Die feiten zijn gegeven, was het antwoord; of: wij zullen ze geven. Maar ze zijn vergeefs gezocht en vergeefs gewacht. Met klachten over de uitvoering der wet, ten nadeele van het bijzonder onderwijs is de stembus belegerd en het land beroerd. En nu men eindelijk het hart lucht kan geven; nu men alle vroegere en latere grieven kan openbaren, nu zegt men, dat er geen klach ten zijn! "Waarom die bekentenis niet eerder gedaan? Er ware aan het land vrij wat agitatie be spaard. Doch ook op dit oogenblik is de bekentenis eene zaak, van groot gewicht. De schoolwet agitatie geeft een démenti aan haar eigen ver leden. Zij logenstraft zelve wat langen tijd I schering en inslag van al haar betoogen en re clames is geweest. De bekentenis is een zedelijke nederlaag, die men vruchteloos zoekt te bedekken onder luide afkeuring van de daad des ministers. Hoe dit evenwel zij wij kunnen thans con- stateeren, op gezag van de klagende partij, dat alle klachten over de partijdige uitvoering der wet zonder grond zijn, en dat noch rechtstreeks, noch zijdelings de bijzondere scholen in hare rechten worden gekrenkt. (N. R. G.) De afdeeling letterkunde der Kon. Academie van Wetenschappen zal eene gewone vergadering houden op Maandag 12 dezer. De onderwerpen van behandeling voor deze vergadering zijn o. a.: Bijdrage van den heer W. C. Mees, over den muntstandaard, in verband met de pogingen ter invoering van eenheid van munt; mededeeling van den heer J. A. Fruia, over eene actie uit het oud-Saksische recht, van den heer Leemans, over de twee onlangs te Katwijk gevonden vloertegels; en van den heer Sloet van de Beele over een handschrift te Nijmegen, bevat tende de geschiedenis van den Zwanenridder. De commissie van beoordeeling der ingezon den voorwerpen ter bloemententoonstelling, welke heden is geopend in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, heeft o. a. de volgende onder scheidingen toegekend Voor eene verzameling van 30 bloeiende ci neraria's: 1ste prijs zilveren medaille en f 10 aan den heer W. C. De Sain alhier. Voor eene verzameling van 50 groenblijvende heesters, (coniferen, hulsten, enz.): 2de prijs zilveren me daille en f 25 aan den heer G. J. Alberts, te Boskoop. Voor eene verzameling van 25 bonte planten voor de koude kas: 2de prijs zilveren medaille aan den acclimatatietuin van wijlen Jhr. Von Siebold alhier. Voor eene verzameling van 25 nieuwe aucuba's1ste prijs zilveren medaille en f5 aan den acclimatatietuin van wijlen Jhr. Von Siebold alhier. In de maand Maart zijn binnen deze ]ge- meente geboren 147 kinderen, als80 zoons en 67 dochters, waaronder is begrepen 1 tweeling geboorte. Overleden 103 personen, als23 man nen, 25 vrouwen, 24 zoons en 31 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 7. Vol trokken 21 huwelijken. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 122 tot 142 volwassen personen en van 55 tot 78 kinderen. Naar men verneemt, heeft het Z. M. den Ko ning van Pruisen behaagd, den hoogleeraar Van Oosterzee te benoemen tot ridder der orde van de Kroon 3de klasse. De commissie, benoemd in de zitting van den gemeenteraad te 'a-ïïage van 31 Maart 11., ten einde de vraag te overwegen, of al dan niet behoord te worden berust iü het vonnis van de arrond.-rechtbank aldaar van 9 Maart 11. in de zaak van den heer Insinger tegen den heer burgemeester qq., heeft voorgesteld dat de raad zal besluiten daartegen een beroep in cas satie in te stellen. Uit Berg-Ambacht wordt van 8 April gemeldBij het afbreken der ruïnen van bet kerkgebouw te Stolwijk, heeft men op 30 Maart in de pilaren van het koor eene oude vreemde soort van potjes ingemetseld gevonden. Zij zijn rood van kleur, onverglaasd, doch zeer glad hebben den vorm van pullen, zijn nagenoeg 8 Rijnl. duim hoog en ledig. Zij bevinden zich thans in de handen van enkele heeren te Stol wijk, die waarschijnlijk wel pogingen tot nader onderzoek in het werk zullen stellen, wijl men vooralsnog de bedoeling niet gissen kan, waar mede die potjes, waarschijnlijk bij den eersten bouw der kerk, ingemetseld zijn geworden." Men schrijft uit O v e r ij s e 1 aan de Groninger Courant De conservatieve kiesver- eeniging, wier hoofdzetel Utrecht is en die zich met onderscheidene takken over ons land tracht uit te breiden, heeft, zooals te denken was, ook onder de liberalen het denkbeeld in 't le ven geroepen om huune krachten meer te cen- traliseeren, elkander van voorlichting en raad te dienen en zoo noodig tot een bepaald doel to ondersteunen. Tot organisatie van zoodanige vereeniging wordt tu8schen verschillende plaatsen eene le vendige correspondentie gevoerd. Het voorjaar8-examen van de vrouwelijke candidates voor het lager onderwijs inLiinburg afgenomen, heeft de navolgende resultaten op geleverd Hoofdonderwijzeressen 2 aangegeven beiden aangenomen. Hulponderwijzeressen13 aangegeven, allen aangenomen. Hulponderwijze ressen, voor aparte vakken: Voor lezen, 1 aan gegeven, afgewezen. Voor schrijven, 2 aangege ven, 1 aangenomen, 1 afgewezen voor rekenen, 1 aangegeven, afgewezenvoor de Nederlandsche taal, 2 aangegeven, 1 voldaan; voor de Fran- sche taal, 8 geëxamineerd, 7 aangenomen, 1 af gewezen; voor Hoogduitsch, 6 geëxamineerd, allen aangenomen voor Engelsch, 6 aangegeven, 5 aangenomen, 1 afgewezenen voor handwer ken, 2 aangegeven, beiden aangenomen. In het geheel zijn van de 45 candidaten, die zich tot het afleggen van examen hebben aangemeld, 43 geëxamineerd, 36 aangenomen en 6 afgew. Drukpersvervolgingen zijn thans aan de orde van den dag. Nog niet lang geleden is de Nij- ineegsche Nieuwsbode wegens laster veroordeeld tegen het Dagblad van 's-Gravenhage is te dier zake rechtsingang verleend en thans meldt de Middelburgsche Courant dat Mr. d'Engelbronner tegen haar een plainte heeft ingediend, naar aanleiding van een bericht van haren Haagschen correspondent. De uitgever heeft zich hiervoor verantwoordelijk gesteld. Z. M. heeft J. Nijhuis, op zijn verzoek, eer vol ontslagen als kapitein bij het artillerie-vrij korps te Helder; aan C. Puplichhuizen, te Nij megen, en T. Ras, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van het kruis //Fidei et Virtuti," alsmede aan eerstgenoemde van de gouden medaille 3de grootte, hun door den paus geschonken; den adjunct-adm. H. Horneer, op zijn verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagen, i Z. M. heeft tot belooning dergenen, die zich

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1