BUITENLAND. HANDEL. opzichter lstp. kl. de opz. 2de kl. G. G. Van Gijen. Machtiging verleend: Tot de uitreiking aan P. Eiftinck Schattenkerk van eene akte van toe lating tot uitoefening van de genees heel- en verlosk. praktijk op de Pamanoekan- en Tjias- aemlanden (residentie Krawang.) Verleend Een tweejarig verlof naar Nederl., wegens ziekte, aan den adv.-gen. bij het hoog- gerechtsh. van Ned. Indië Mr. J. Van der Pant. Militair departement. Verleend Een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den offic. van gez. 3de kl. M. L. Ritsema; aan den ma joor der inf. H. L. Veenhuyzen en aan den 2den luit. der caval. op non-act. O. P. W. J. F. Von Lindenfels. Marine departement. Bij de gouvernements marine. OntslagenEervol, wegens ziekte, onder toek. van wachtg., de 1ste machinist G. N. J. Wentzel. BenoemdTot lithogr. bij het dep. der mar. in Ned. Indië de klerk bij dat dep. Th. An derson tot lsten machinist, de 2de machinist F. J. Van Tooren. Belast: Met de waarneming der betrekking van 2den machinist-, de waarnemend machinist- leerl. der 1ste kl. J. L. Huysdens. Oostenrijk. De //Presse" meldt, dat de Ita- liaansche regeering, op dringend verzoek van den markies Pepoli, heeft afgezien van het voornemen om dezen gezant naar Bonden te verplaatsen. Men beschouwt dit als eene nieuwe beleefdheid jegens de Oostenrijksche regeering. Italië. De heer De Sonnaz zou eergisteren van Florence vertrekken, om den keizer van Oostenrijk het collier der orde van de Annun- ciade ter hand te stellen. Frankrijk. Door den minister van binnen, landsche zaken is, bij beschikking van den 16den Maart, eene commissie benoemd, belast met het onderzoek van het vraagstuk der sterfte onder de pasgeboren kinderen. Die commissie bestaat, behalve uit drie secretarissen, uit acht tien leden, waaronder zich verscheidene afge vaardigden en leden van den staatsraad, be stuurders van philanthropi8che inrichtingen en hoogleeraren in de geneeskunde bevinden. Een vice-president van den senaat, de heer Royer, iö tot voorzitter der commissie benoemd. Engeland. Te Londen is eene //Crèche" opge richt, welke aan de zorgen van de liefde-zusters van de orde van Vincentius a Paulo is toever trouwd. Deze instelling heeft thans twee maan den gewerkt en reeds worden er geregeld twintig kinderen ontvangen en verzorgd. Het reglement dezer instelling is zeer kort en eenvoudig. Elke moeder, die voor haar onderhoud moet werken kan haar jong kind, of kinderen, van zes uren des ochtends tot acht uren des avonds aan die instelling toevertrouwen. Indien de kinderen evenwel drie jaren oud zijn, worden zij niet meer in de Crèche ontvangen, aangezien zij dan de bewaarscholen kunnen bezoeken. In Beaumontstreet, waar de Londensche Crèche is opgericht, wordt aan de kinderen, zoodra zij aankomen, een bad verstrekt; daarna worden zij goed gekleed en voorts met de meeste zorg verpleegd, totdat zij weder door de moe ders worden afgehaald. Indien het noodig is, worden de moeders een of twee malen per dag toegelaten om de kinderen te voeden, maar in den regel wordt aan de kinderen het voedsel gegeven, dat zij noodig hebben. De moeder moet voor de geheele verpleging slechts 3 stuivers per dag voor elk kind betalen. Zij betaalt even wel slechts 4 stuivers voor twee kinderen, mits zij des avonds te 6 uren worden teruggehaald. Blijven zij later, dan wordt de prijs met 1 stui ver verhoogd. In den regel wordt elke dag be- taaldbij uitzondering wordt slechts toegestaan dat de vrouwen eerst dan betalen, als zij haar loon hebben ontvangen. De kinderen mogen des nachts niet in de inrichting overblijvenindien evenwel de moeder verzuimt het kind terug te halen, dan wordt het na verloop van drie da gen naar het //werkhuis" gebracht. Er wordt zorg gedragen, dat de kinderen ingeënt worden. Toen wij onlangs de instelling bezochten, zegt de schrijver in de //Times", vonden wij twee kamers bezet met kinderen. Er heerscbte een prettige, vroolijke toon onder de spelende jeugd, die ten deele in het eene vertrek om eene tafel van Lilliputiaansche hoogte gezeten en voor het overige in het vertrek verspreid waren. In het tweede vertrek sliepen de meesten der kleinen, of werden gevoed met gezond en krachtig voed sel. De //Times" vleit zich, dat er uit deze in stelling eene moge verrijzen, die zal kunnen voorzien in de grootste behoeften van den ar beidenden stand te Londen. In vele gevallen is het noodzakelijk, dat de moeders uit werken gaan, doch deze noodzakelijkheid had ten ge volge, dat menig kind er het slachtoffer van werd. De //Times" eindigt zijne mededeelingen over dit ontwerp met de aanbeveling om de nuttige instelling te bezoeken, in oogenschouw te nemen en haar bevorderlijk te wezen. De kanselier der schatkist heeft in het Lagerhuis het budget ingediend. De ontvang sten in 1868 bedroegen 72,592,000 pd. st. en de uitgaven, met inbegrip der kosten voor de expeditie naar Abessinië, 72,972,000 pd. st. Er is alzoo een tekort van 380,000 pd. st. De uitgaven voor 1869, zonder de kosten voor de Abessinische expeditie, zijn op 68,223,000 pd. st. en de inkomsten op 72,855,000 pd. st. geraamd; bij gevolg is er een overschot, ongerekend de kosten voor Abessinië, van 4,632,000 pd. st. Het totaal der uitgaven voor de Abessinische expeditie bedraagt circa 9,000,000 pd. st. De kanselier vraagt nu een krediet van 1,600,000 pd. st. Het overschot brengt bijna alle uitga ven, zelfs die voor Abessinië, weer in even wicht, maar de kanselier acht het voor alle zekerheid wenschelyk, om eene buitengewone som door middel van belastingen te heffen. Spanje. Bij de beraadslagingen in de Cortes over de constitutie heeft een lid van de com missie, belast met het ontwerpen der staatsre geling, verklaard, dat de slavernij-quaestie na aankomst der afgevaardigden uit de koloniën behandeld zal worden. Castelar betreurde dat de constitutie alle gezag in handen geeft van een vorst; hij verklaarde, dat de republiek al leen de verwachting bevredigen zal, en gispte het dat de progressisten zich niet van de aan neming der candidatuur door dom Fernando verzekerd hebben, voordat zij hun keus hadden gevestigd. Serrano gaf aan Castelar een kort antwoord en verklaarde elke Carliatische restau ratie of die van Isabella onmogelijk. De z/Epoca" zegt, dat de regeering geen bericht heeft ontvangen van de komst van Carliatische benden in Spanje, maar toch bevo len heeft, dat eenige troepen naar de Noorde lijke provinciën zouden gezonden worden. OVEEZICHT DEE WEEK. Koffie. Zeer willig, goede ceelen Java niet onder 41 ets. te koop. Deze week werden ver kocht 500 balen Java per Mary Hillegonda tot 40 ets., en 650 balen Macasser, alsmede 500 balen per Nederland tot geheime prijzen. Suiker. Ruwe en Geraffineerd. De markt verkeert in eene kalme stemming door de min der willige buitenlandsche markten. Afdoenin gen zijn niet bekend geworden. Thee. Zeer vast. De lading Albis werd cou lant verkocht boven taxatie; er bestaat veel vraag voor de goed ordinaire soorten. Ry§t. Zonder handel. Specerijen. Vast, doch de omgang bepaalde zich tot enkele ceelen Noot N°. 1 95 ets. entrepot. Uleekrap. Vast, doch met kleinen handel. Indigo. Vast, evenwel zonder voorraad in de eerste hand. Potasschen. Hooger. Voor nieuwe Peters- burger vraagt men 15, jarige ƒ14. Katoen. In kalme stemming zonder omzet tingen van eenige beteekenis. Wol. Zonder handel. Tin. De coulante afloop der veiling was oor zaak, dat de prijzen stegen tot 85.75 voor Banca met 14 dagen en 86.50 met veilings-ontvangst. Sedert is het echter iets stiller en zou thaDs op veilings-levering tot ƒ84 te koop zijn. Petroleum. Flauw en tot 25 van boord der drie aangekomen schepen aangeboden. Oliën. Raapolie cont. 36.75. Mei ƒ36.50, Dec. 38.75. Lijnolie cont. 34.75. Mei ƒ34.75. Dec. ƒ36.50. Patentolie cont. ƒ41.25, 40.75. Mei ƒ41. Naj. ƒ43.25. Granen. In het algemeen flauw gestemd; de handel is zeer stil. Meel. lste qual. 15.75, ƒ16.25; 2de qual. 13, ƒ13.50; 3de qual. 10, 11Keizers- meel ƒ22, 25. RECHTZAKEN. In de correctioneele zitting der Rechtbank te Leiden van Vrijdag 9 April 1869 zijn veroordeeld J. N. te Leiden, wegens het als openbaar ambtenaar zich te hebben laten omkoopen tot het- doen van eene daad, welker verrichting hem in zijne ambtsverrichting verboden is, tot eene gev. van drie jaren, eene geldb. van 100 of subsid. gev. van 3d. E. v. D. te Oegst- geest, wegens het niet aangeven van ziek vee, tot eene geldb. van 20, of subsid. gev. van 4 d. C. V. te Langeraar, wegens dief stal, tot eene gev. van lm. IJ. S. te Ter Aar, wegens mishandeling, tot eene gev. van 8 d. T. R. te Voorhout, wegens het niet aangeven van ziek vee, vrijgesproken. G. H. te Alphen, wegens oplichting, tot eene cell. gev. van 2 m. STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. Zitting van heden. Voortzetting der beraadslagingen over het wetsontwerp tot bekrachtiging eener overeen komst over de Indische spoorwegen. De heer Messchert van Vollenhoven ontwik kelt verscheidene bezwaren tegen het wetsont werp. Ook de nieuwe overeenkomst bevredigt hem niet, daar deze z. i. geen effect kan sor- teeren, als zijnde tegen de wet. Ook de heer Cremers meent dat de nieuwe overeenkomst bekrachtiging bij de wet noodig heeft. Hij hoopt dat de minister van koloniën nog lang zijne portefeuille moge behouden, maar hij is nog niet overtuigd dat door deze over eenkomst genoegzame zekerheid aan het rijk gegeven wordt. De heer Duymaer van Twist wijst op het gemis aan gegevens, toen de concessie werd gegeven; er werd een proef genomen, en nu meent spr. dat de zaak doorgezet en de wet aangenomen moet worden. Speker wijst voorts op de nadeelige gevolgen eener afstemming van de wet, en op de finan- tieele voordeelen die uit de verbinding van de lijnen Batavia-Buitenzorg en Samarang-Vor- stenlanden zullen voortspruiten. De heeren Hartsen en Schimmelpenninck van der Oye verklaren zich tegen de wet, terwijl do heer V. d. Lek de Clercq na de sluiting der nadere conventie zijn stem er voor zal uitbren gen. De heer Hein refuteert eenige stellingen van den heer Messchert. De wet is ten slotte aangenomen met 22 tegen 11 stemmen. Daarop is de Kamer gescheiden tot nadere bijeenroeping.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3