verschaffen aan zieken en gewonden, inzonder heid bij de zee- en landmacht in tijd van oorlog. Dinsdag en Woensdag werd te Am ster dam gehouden de vergadering van moderne godgeleerden, die door 176 personen (professo ren, predikanten en proponenten) werd bijge woond. De leiding der vergadering was opgedragen aan den heer A. D. Loman, terwijl na de ope ning een inleidend woord gesproken werd door den heer G. Van Gorkom. Na eenige huishoudelijke werkzaamheden 3prak de heer H. Vrendenbrug over de oprichting eener vereeniging tot verspreiding van popu laire blaadjes over onderwerpen van godsdien- stigen aard. Daarop werden de volgende onder werpen besproken I. De handhaving van het godsdienstig ele ment op de openbare school, ingeleid door den heer J. Hooikaas. II. Is het zedelijk-godsdienstige in den mensch het eenige waardoor hij zich van de dieren onderscheidt, zooals Dr. Quatrefages (Rapport sur l'Anthropologie) beweert? Ingeleid door den heer C. P. Tiele. III. Waaraan is het toe te schrijven, dat^het religieuze karakter der moderne richting door zoovelen miskend wordt Ingeleid door den heer J. Hooykaas Herderschee. IV. Hoe hebben de modernen te oordeelen over pogingen om de niet exclusieven te ver eenigen tot handhaving der vrijheid in de kerk Ingeleid door den heer T. Modderman Az. Na een hartelijk woord van den president werd de vergadering gesloten. Over het algemeen kenmerkte zich die ver gadering door belangstelling en ernst. De Nederlandsche letterkunde heeft thans ook te Parijs haren leerstoel aan de Sorbonne. Dinsdag (6 April) opende de heer Louis De Bac ker aldaar het tweede halfjaar van zijn cursus. Des Dinsdags-avonds te 5 uren behandelt hij er van week tot week de geschiedenis der Ne- derl. letteren; des Woensdags te 11 uren den vorm, de ontwikkeling der Nederl. taal en hare betrekking tot het Hoogduitsch, Engelsch, Deensch, Zweedsch, Noordsch en IJslandsch. Zijne lessen worden in de //Revue de Paris" gepubliceerd. De heer Louis De Backer is dezelfde, dien men te Amsterdam bij de onthulling van Von dels standbeeld het woord hoorde voeren. Aan zijne tusschenkomst is men de keizerlijke bij drage van 1000 franken tot dat standbeeld ver schuldigd, zoomede dat de naam van Vondel nu ook gelezen wordt op de fafade van de biblio theek St.-Genevieve, Place du Panthéon. De gemeenteraad van Amei de heeft den 9den Maart j.l. bepaald, dat er jaarlijks, te be ginnen met 1869, in die gemeente zal worden gehouden eene voorjaars vrije Beestenmarkt, en wel op den derden Vrijdag in de maand April. Omtrent den uitslag van het jongste voor- jaars-examen voor het lager onderwijs te U t r e c h t, kan men thans de volgende volledige mededee- ling doen Hoofdonderwijzers aangegeven 16, niet opge komen 2, toegelaten 5, afgewezen 9; hulpon derwijzers aangeg. 25, Diet opgek. 1, toegel. 14, afgew. 10; hoofdonderwijzeressen aangeg. 1, toegl. 1hulponderwijzeressen aangeg. 18, niet opgek. 1, toegel. 15, afgew. 2. Wiskunde: onderwijzers aangeg. 9, gedurende het examen zich verwijderd 1, toegel. 4, afgew. 4. Teekenenonderwijzers aangeg. 1, toegel. 1. Fransche taalonderwijzers aangeg. 6, toegel. 2, afgew. 4; onderwijzeressen aangeg. 8, toegel. 4, afgew. 4. Hoogduitsche taalonderwijzers aangeg. 4, gedurende het examen weggegaan 1, afgew. 3onderwijzeressen aangeg. 3, toegel. 2, afgew. 1. Engelsche taal: onderwijzers aangeg. 1, afgew. 1onderwijzeressen aangeg. 6, toegel. 6. Het Utrechtsch Dagblad meldt, dat het met 1°. Juli a. s. het formaat zal aannemen van de //Kölnische Zeitung". Uit Blokzijl wordt van 6 April gemeld: Gisteren heeft hier eene gerechtelijke executie plaats gehad, zooals wellicht nooit te voren. De Israëlietische gemeente alhier, die rabbinaal ressorteert onder Zwolle, was in gebreke ge bleven eene kerkelijke bijdrage te voldoen, ook na daartoe bij rechterlijk vonnis veroordeeld te zijn. Daarom werd de inventaris der kerk in beslag genomen en werden de kerkgoederen gisteren in het openbaar verkocht, hetgeen nog al eenige opschudding heeft verwekt. Naar men ons mededeelde, verkeerden belanghebbenden in den waan, dat zij voor weinig geld de in beslag genomen goederen, als niet voor alge meen gebruik geschikt, zouden kunnen terug koopen. Zij zijn echter daarin teleurgesteld, daar personen, van elders gekomen, goede prijzen boden. Ook door of namens leden der gemeente werd een en ander gekocht. Toen de opbrengst voldoende was tot betaling van hoofdsom en kosten, staakte men de executie. Men schrijft ons uit Alphen: De liberale kiesvereeniging te Alphen c. a. heeft in hare vergadering van 8 April met algemeene stem men tot candidaat voor de provinciale staten in Zuid-Holland gesteld den heer J. Herrewijn Jzn., koopman te Aarlanderveen. "Wij vernemen met zekerheid dat het be richt, gisteren door ons overgenomen, omtrent Ds. Reville van allen grond is ontbloot. De geachte leeraar denkt er niet aan om het pre dikambt vaarwel te zeggen. Wat er dus waar is van het andere deel van het bericht, dat Dr. Zaalberg zijn voorbeeld zal volgen, is licht te vermoeden. Z. M. heeft benoemd tot directeur van het postk. te Oisterwijk Jhr. J. G. Yan der Goes, thans surnumerair der posterijen; op verzoek aan C. J. Swalmius van der Linden, eervol ontslag verleend als lid der comm. van adm. over het burgerl. en mil. huis van verzekering te Arnhem; en benoemd tot lid dier comm. Mr. E. L. J. Yitringa, rechter in de arrond.- rechtbank aldaar; overgeplaatst in zijn rang bij het reg. grenadiers en jagers den majoor S. L. J. Queysen, van het 4de reg. inf. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donderdag des namiddags te 5 uren 52°, Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 48°, te 10 uren 46°. Vrijdag 's morgens te 5 uren 44°, N. O., te 8. uren 47°, 's namiddags te 12 uren 52°, te 4 uren 54°. KOLONIËN. Batavia, 28 Februari. Men schrijft van Timor: Heden, den 6den Februari, arriveerde hier ter reede de Portugeesche oorlogskorvet met 8toomvermogen //Sa'da Bandeira," kommandant Rodrigues, komende van Macao en bestemd naar Timor-Delie. Sinds eenigen tijd verkeert een deel der in- landsche bevolking in de binnenlanden aldaar, in opstand tegen het Portugeesche bestuur. Naar men hier verneemt, zou die bevolking in verzet zijn gekomen wegens strenge handelin gen van den gouverneur van Delie, waarbij, volgens hare meening, te veel van hare krach ten zou zijn gevergd geworden. De gouverneur is met zijne te Delie beschik bare militaire macht tegen de in verzet geko men bevolking opgetrokken, doch heeft daarbij het onderspit gedolven, en, met verlies van een aantal gesneuvelden, de wijk genomen naarBatoe- Gedee, een aan het strand gelegen Portugeesche militaire post, niet ver van den onzen te Ata- poepoe. Daar was hij door den vijand zoo goed als ingesloten en een terugtocht over land he: ten eenenmale onmogelijk. Daarom verzochth, een vaartuig van Koepang, om de reis ovi zee naur Delie te doen. Aangezien hier ges ander vaartuig beschikbaar was, werd tot di doel eene gewapende boot (kruisboot) na<: Batoe-Gedee gezonden, doch bij aankomst daar had de gouverneur, een paar dagen vrc^ ger, van eene prauw gelegenheid gebruik kui nen maken om naar Delie terug te keeren. Van hier verzocht hij eene genoegzame mil taire macht van het gouvernement te Mac; en legde inmiddels eene reeks van kleine ve sterkingen aan in den omtrek dier hoofdplaa: om deze tegen een overval van den vijand beschermen. Van Macao werd de bovengenoemde kon- met een honderdtal militairen, genoegzaam alle Europeanen, en voorzien van het noodige m; terieel tot de expeditie, waaronder vier ber: houwitsers, ter hulpe naar Delie gezonden. De //Sa'da Bandeira" voert eene bemanni* van 200 koppen en een deel daarvan zal m&. de expeditie helpen ondersteunen. Portugeesch Timor maakt thans wel e-: contrast met Nederlandsch Timor, van wa: in deze dagen alle militaire macht verwijde: wordt. De militaire post te Larantoeka is reeds L getrokken, met dien te Atapoepoe hoopt me tegen het einde dezer maand klaar té kome: en de bezetting van Koepang zal zelve in c maand April aanstaande van hier vertrekken Reeds is van het fort Concordia te Koepai genoegzaam al het geschut verwijderd, en h< gaf hier algemeen geen aangenamen indru'i toen de Portugeesche oorlogskorvet hier té reede kwam en de Nederlandsche vlag met kanonschoten (of moet het 23 zijn ik heb ii niet juist geteld) salueerde dat dit salut, //vs: de hoofdplaats der residentie", slechts met eed driemaal op en neer halen van onze vlag bo:| worden beantwoord! Door den gouverneur generaal van Neder landsch Indië zijn o. a. de volgende beschikkiD gen genomen .- Civiel departement. Ontslagen: Eervol, onder toek. van wachtg., de benoemde ontv. der in- ea uitg. rechten, tevens havenmeester, visitateur en commies der recherche teTelok-Betong (Lamp dist.) A. A. Yoorneman; op verzoek, eervol, ui 's lands dienst, de klerk op het resid.-kant. ti Batavia J. F. Yallant; op verz., eerv. wegen! ziekte, onder toek. van wachtg., de hoofdop; bij 's lands drukkerij te Batavia J. B. Tenrei Benoemd: tot lid in den raad van just, t Batavia, Mr. J. Heringa, onlangs van verlof nar Nederland teruggekeerd; tot adv. en proc. b het hoog-gerechtsh. van Nederl. Indië, Jhr. Mr W. D. J. Yan der Feltz; tot lid der wees! te Batavia, de ambt. op non-act. J. H. Ilckec tot hortulanus bij 's lands plantentuin te Bui tenzorg, de ass.-hortul. bij dien tuin S. Binnen dijk; bij de landsdr. te Bat.: tot hoofdopz. ds' opz. F. H. Wollrabe; tot opz. de letterz., G. In der Maur; tot letterz., tevens macbinedrijver lste kl. W. Grashuis; tot boofdonderw. aan de; openb. lagere school te Grissee, J. A. Broos; tot lsten bulponderw. aan de openbare derde lagere school te Batavia, R. Burg; tot control, der 2de kl. bij het binnenl. beat. in de res. Me nado, Jhr. T. G. Y. Boreeltot control, der 3de kl. bij het binnenl. best. in het gouv. Su matra's Westkust, de ambt. ter besch. A. C. Vau Wageningen; tot control, der 2de kl. bij bet binnenl. bestuur in het gouv. Celebes en on- derhoorigheden, de control. M. J. Van Erp Taalman Kip; tot contr. 3de kl. bij het binnenl. best. in de ass.-res. Benkoelen, de ambt. ter besch. H. P. Ten Gate; tot ambt. ter bescb. bij het binnenl. best. in de res. Palembang, de ambt. E. Winckel; bij den waterst. en 's lands burg. openb. werken in Ned. Indië: tot archi tect 2de kl. de opz. lste kl. A. W. Koot; tot

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2