BUITENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN. Uit Eindhoven wordt dd. 2 April ge schreven Gisterenavond begaf zich de heer G., geneesheer te Yalkenswaara, met een zoogenaamd dienstwagentje per spoorweg naar Gestel, aldaar tot geneeskundige hulp ontboden. Na volbrachte dienstverrichting begaf zich genoemde genees heer per zelfde gelegenheid huiswaarts. Te Yal- kenswaard teruggekomen, stapte hij van den wagen, met het ongelukkig gevolg dat hij viel en zijn arm brak. Goede raad was hier niet duur; want onmiddellijk besteeg hij weder het zelfde wagentje en keerde langs denzelfden weg terug naar Eindhoven, waar de patiënt zich dadelijk heelkundige hulp liet toebrengen, die gelukkig slaagde. Na deze pijnlijke operatie liet hij zich weder met dezelfde gelegenheid naar Yalkenswaard terugbrengen. Dezen keer liep de reis zonder verdere ongelukken af. Uit Neuzen wordt dd. 5 April geschre ven Sedert den lsten dezer is de spoorweg van hier op Gent voor het publiek geopend. Dage lijks rijden van beide steden drie treinen af. Heeft alzoo de communicatie aan de landzijde alhier thans eene groote verbetering ondergaan daar men nu in een oogenblik tijds zich in België bevindt, aan de waterzijde laat die nog altijd veel te wenschen over. Mocht men over twee jaren het gemakkelijke er van ondervin den, toen de stoomboot van Ylissingen op Rot terdam ook deze haven aandeed en men als- toen rechtstreeks langs de Zeeuwsche eilanden Zuid-Beveland, Tholen, Schouwen, Duiveland enz., zich naar Holland en verder kon begeven, hoeveel te meer zoude dan nu een dergelijke dienst welkom en van nut zijn, nu eenmaal deze plaats ook met het Europeesche spoor wegnet is verbonden. Immers stellen wij hier de vraagkunnen de reizigers uit Gent en omstreken, met bestemming naar Holland, niet voordeeliger, zoo niet spoediger, langs Neuzen per stoompoot rechtstreeks Rotterdam of eene andere bestemming bereiken, dan thans langs Antwerpen en den Moerdijk "Wij meenen dit gerust te kunnen toestemmenwant immers heeft men acht uren noodig van Gent langs Antwerpen tot Rotterdam, en welk verschil zoude zulks geven langs Neuzen bij de indienst- stelling eener snelvarende boot? Wij gelooven al zeer weinig, maar dan ook zullen de reis kosten langs Neuzen zeer zeker een derde min der beloopen dan langs Antwerpen, en behoeft men slechts eenmaal te verwisselen, namelijk te Neuzen, van het spoor naar de boot, daar men thans eerst aan het Vlaamsche Hoofd over de Schelde moet naar Antwerpen, en vervol gens door de stad naar het Hollandsche station, om later aan den Moerdijk weder het spoor met de stoomboot te verwisselen. Reeds in het vorige jaar werd er gesproken van een plan tot daarstelling van een stoombootdienst van hier op Rotterdam, als eenmaal de spoorweg in exploitatie was, doch thans verneemt men daar omtrent niets. Men leest in het HandelsbladNaar wij vernemen, vertrekt heden naar Bentoncounty in den staat Minnesota (Noord-Amerika), een gezelschap van ruim 30 personen, meestal ge goede lieden, en waaronder verscheidene jonge lieden van goeden huize, als eerste kern voor de kolonie van Nederlanders, die de heeren Pas en Kloos aldaar trachten te stichten. Dit ge zelschap heeft zich onder het geleide gesteld van den heer J. J. Pas, aldaar woonachtig, en schrijver van de onlangs verschenen brochure, getiteld //Bentoncounty," enz. Aan E. Yan den Ouwelant is concessie verleend tot aanleg en exploitatie van den spoor weg Tilburg's-BoschNijmegen, onder voor waarde van eene storting van 2^ ton in de schatkist voor het aanleggen van verdedigings werken, die noodzakelijk mochten worden ten gevolge der overbrugging van de Maas, die niet te Grave, maar bij Ravestein zal plaatsvinden. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is thans tot hervatting der werkzaamheden bijeen geroepen tegen Dinsdag 13 April. Z. M. heeft de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift, toegekend aan J. Boon stoppel, mil.-korp., verlofganger, wegens het met levensgevaar redden van een meisje uit den Graafstroom te Brandwijk, op 17 Maart jl.j aan J. Dirckx, J. Yervaart en J. E. Yan Ghert, allen te Oudenbosch, A. Yan Agt, te Stratum, J. Swinkels, te Helmond, E. Koc- kelkoorn, te Soeterwoude, P. Rosseei te Over- zande, M. De Zwart, te Mijdrecht, J. J. Snel len en G. Geurts, beiden te Horst, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van het kruis //Eidei et Yirtuti", en aan A. Van Agt mede tot het aannemen en dragen der gouden medaille 3de kl., welke eereteekenen hun door den paus geschonken zijn; aan J. G. Her mans, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsv. kantonr. te Boxmeer, en aan G. A. Yan den Berg, op zijn verzoek, als plaatsv. kantonr. te Hillegersberg. De Thermometer van Eahrenheit teekende alhier Dinsdag des namiddags te 5 uren 62ö, Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 46°, te 10 uren 46'. Woensdag 's morgens te 5 uren 48°, te 8 uren 50°, 's namiddags te 12 uren 56°, te 4 uren 52°. Belgie. De heer Frère Orban heeft aan de Belgische regeering bericht gezonden omtrent den staat der onderhandelingen met Frankrijk. Hij meldt dat hij van de Eransche regeering voortdurend zulke gunstige indrukken heeft ontvangen, dat eene overeenstemming tusschen de beide regeeringen op de reeds vastgestelde grondslagen te verwachten is. Het gouverne ment van het groothertogdom Luxemburg heeft den wensch te kennen gegeven, om bij de ge mengde commissie tusschen beide te komen, ten einde het tot stand komen der overeenkomst tusschen de Oostelijke spoorwegmaatschappij en de Luik-Limburgsche maatschappij te be vorderen, daar die overeenkomst eene directe gemeenschap tusschen Luxemburg en Nederland zou verzekeren. Duitschland. De koning van Beieren heeft tot de kosten voor het in zijne geboorteplaats Weiderwang bij Neumarkt in den Opper-Paltz voor den componist Christoph W. Yon Gluck op te richten gedenkteeken, uit zijne particu liere fondsen 400 gulden bijgedragen. Het tot dit doel bijeengebrachte kapitaal bedraagt thans 1250 gulden. Men hoopt op eene spoedige en aanzienlijke vermeerdering van dit fonds, ten einde een den grooten meester waardig gedenk teeken te kunnen oprichten. Nooit was het getal der landverhuizers naar Amerika zoo groot als dit jaar, met name in de voorgaande week. Dinsdag-avond zijn met den Potsdammer spoorweg (via Bremen) onge veer 1500 en den volgenden avond over de 2000 personen vervoerd. Het zijn meest Prui sen, voor het grootste gedeelte uit de provin cie Pruisen, welke volgens hunne eigen ver klaring door den steeds aanhoudenden nood in verschillende deelen van Pruisen tot landver huizing gedwongen worden. De //Börsen Courier" meldt, dat de hee ren Baring Brothers eene nieuwe serie der obligatiën voor den Nicolaï-spoorweg, ten be drage van 60 millioen, zullen uitgeven» Ebankeijk. In de zitting van het wetgevend lichaam heeft de heer Gamier Pages aange drongen op ontwapening. De heer Magne noemde dit verlangen een wijsgeerig droombeeld. In den verderen loop zijner rede toonde hij aan, dat de finantieele toestand aanmerkelijk verbeterd is en dat er, bij aanneming van de amende menten der oppositie, 498 millioen aan ontvang sten zouden verloren zijn. Verder zeide hij dat de keizer de belastingen had willen verminde ren, doch dat hij dien aandrang van zijn ge- moed had moeten bedwingen, omdat de belangen van het rijk meer moesten gelden dan het genot van een gunstigen finantieelen toestand. Er zijn twee soorten van populariteit; de eene ge grond op illusoire beloften en de andere op het gezond verstand, en de keizer streeft alleen naar deze laatste. Deze rede werd met toejui ching begroet. Engeland. Dezer dagen is te Londen in het Mansion House, onder voorzitterschap van den lord mayor, eene vergadering gehouden van de Londensche commissie voor het bevorderen der belangen van de internationale tentoonstelling van voorwerpen, behoorende tot de huishouding en het bedrijf van den handwerksman, welke tentoonstelling eerlang te Amsterdam zal wor den gehouden. Verschillende aangelegenheden zijn ter sprake gebracht en op voorstel van den lord mayor is o. a. besloten, om met den stads architect, den heer Horace Jones, in onderhan deling te treden, ten einde te bewerken dat op de bedoelde tentoonstelling afbeeldingen aanwezig zijn van eenige der beste modelwoon huizen voor den arbeidenden stand, welke men te Londen vindt. Rtjmenie. Bij de verkiezingen der eerste kiesdistricten zijn in het geheele land 29 aan hangers der regeering en 2 leden der oppositie verkozen, benevens éen, wiens politieke kleur nog niet met zekerheid kan worden opgegeven. Amerika. Het congres is van Maandag jl. tot Zaterdag a. s. verdaagd. De senaat heeft goedgekeurd de door den president ge dane benoeming van den generaal Longstreet, tot ontvanger der inkomende rechten te New- Orleans. Het wetsontwerp houdende wijziging van de wet op het aanstellen en ontslaan van ambte naren, is door den president onderteekend e«- is alzoo wet geworden. De republikeinen hebben bij de verkie zingen in Connecticut de zegepraal behaald. Tweede Zitting van den Militieraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEYDEN, Gezien art. 92 der wet van den 19den Au gustus 1861, betrekkelijk de nationale militie (Staatsblad n*. 72) Gelet op de missive van den Generaal-Majoor, Militie-Commissaris in het 3de district der pro vincie Zuidholland Doen te weten: dat de tweede zitting vaa den Militieraad voor deze gemeente wordt ge houden in de Lakenhal aan den Ouden Singel, op Maandag den 12den en Vrijdag den 16den April 1869, op eerstgemelden dag des voormid dags te half tien, tot liet doen van uitspraak omtrent alle ln de eerste zitting niet afgedane zaken, op laatstgemelden dag des middags te twaalf uren, tot liet doen van uitspraak omtrent hen, die als plaats vervanger of nummcrverwisselaar ver langen op te treden; voorts, dat tot het opmaken der daartoe vereischte bewijsstukken, van heden af, ter Secretarie dezer gemeente, van des voormiddags tien tot des namiddags drie uren, de Zondagen uitgezonderd, wordt gevaceerd; welke gelegenheid de belanghebben den worden vermaand zich te nutte te maken, daar aan den loteling, die reeds bij de militie is ingelijfd, overeenkomstig het bepaalde bij art. 70 der bovenaangehaalde wet, door den Koning, niet dan in bijzondere gevallen, het stellen van een plaatsvervanger kan worden vergund. Eindelijk wordt, ter voorkoming van misver stand, nog opgemerkt dat de loteling, omtrent

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2