BUITENLAND. November 1851 te New-York geboren: zij is dus eerst 17 jaren oud. Haar groot vochtig oog, haar zachte blik en haar bestendige glimlach verleenen haar eene innemendheid en bekoorlijk heid, die u aanstonds wegsleept en verrukt. Al les wat zij zingt draagt zij met eene verhevene onschuld, met eene naïeveteit en met eene onbe rispelijke reinheid voor; dan is zij onwederstaan- baar, betoovereud, ja electriseert u in den hoog- sten graad. Haar vader was een Duitscher. In 1848, be zield door de nieuwe staatkundige denkbeelden, nam hij aan de omwenteling deel, die geheel Europa beroerde. Te Baden in hechtenis genomen en door de Pruisische regeering ter dood veroordeeld, wist hij uit de gevangenis te ontkomen en vluchtte naar de Yereenigde Staten. Daar werd hij met de overblijfselen van een gering vermogen inge nieur, richtte eene kleine fabriek voor stoom werktuigen op, die hij nog bestuurt. Toen Minnie acht jaren oud was, zong zij voor de eerste maal bij bet catechisme de ge zangen. Haar stemgeluid en hare voordracht wekten daarbij zoo groote verbazing, dat de mare daarvan zich terstond door de geheele stad New- York verbreidde, zoodat ieder de kleine //prima donna der katholieke kapel", die zulk eene zui vere stem en een zoo groot talent ontplooide, wilde hooren. Weldra verkreeg zij eene groote reputatie, en haar vader, bedacht om haar aangeboren ta lent volkomen te ontwikkelen, droeg hare mu zikale voltooiing aan eene transatlantische ce- lebriteit, aan den uitstekenden A. Errani, op. Miss Minnie bevond zich te midden van hare studiën, toen onvoorziene gebeurtenissen haren vader den heer Hauck noodzaakten zich naar het westen der Unie (Kansas) te begeven. Het was in het vree3elijkste tijdstip van den bur geroorlog in 1861. Van hier dagteekent de vreemde legende, welke zulk eene belangrijke rol in het bestaan van het jeugdige meisje speelde. Het voorval zou men voor verdicht kunnen houden, zoo de dagbladen van dien tijd het niet tot in zijne kleinste bijzonderheden voor waar hadden ver klaard. De woning van den heer Hauck was aan de Indiaansche grenzen gelegen. In de nabijheid daarvan bevond zich eene uitgestrekte plantage, behoorende aan een rijken inwoner van New- York, den heer Gérome. Op zekeren dag, toen Minnie zich alleen te huis bevond, werd haar door eene dienstmaagd bericht, dat hun nabuur door eene bende Indi aansche roovers was gevangen genomen, die hem, onder voorwendsel van tot de zuidelijken te be- hooren, wilden dooden. Zij ijlt oogenblikkelijk naar de plaats des onheils. De wilden hadden voor den heer Gérome eene vreemde straf uitgedacht. Na hem te hebben gebonden en gekneveld, legden zij hun slacht offer op de rails van een spoorweg, op het oogen- blik, dat een sneltrein daarover moest loopen. Reeds hoorde men het fluiten van den locomo tief, terwijl de Indianen zich ter zijde hadden verscholen, toen een jong meisje, een kind, ach ter een kreupelboschje te voorschijn snelde, met een mes de banden van den gevangene lossneed en hem wegrukte, terwijl de voorbijsnellende trein het slachtoffer van zijne aanvallers scheidde. Dit kind was niemand anders als Minnie Hauck. De zoo wonderbaar geredde rijke Gérome was dankbaar en nam Minnie en bare familie met zich naar New-York, alwaar hij haar in staat stelde hare muzikale studiën met den heer Errani voort te zetten. Op zekeren dag vatte hij het denkbeeld op van zijne levensredster eene groote artiste te maken, liet tot dat einde in zijn eigen huis een prachtig tooneel uitsluitend voor Miss Hauck bouwen, en het was daarop, dat zij hare eerste dramatische proeven aflegde. Ieder wilde het reeds uitstekende talent aldaar hooren, bewonderen en toejuichen. Doch de erkentelijkheid van den rijken New- Yorkenaar hield hier niet op. Op den eersten avond van haar debuut in de academie voor toonkunst schonk hij aan miss Minnie Hauck een biljet van D. 100,000 250,000). Van dien dag af was zij rijk, maar hare liefde voor de kunst was te groot, om hare artistieke loopbaan vaarwel te zeggen. De opera, waarin zij het eerst optrad, was //La Somnambula". Haar succes daarbij was on beschrijfelijk en gedurende drie maanden ont ving het theater fabelachtige sommen. Daarna wenschte zij eene kunstreis door Ame rika te doen en liet zich gedurende acht maan den te Boston, Philadelphia, Baltimore, "Was hington, Chicago, Cincinnati en New-Orleans hooren, terwijl zij alom met ovatiën en lauweren overstelpt werd. Dezen winter trad zij op in Her Majesty's Theatre te Londen, alwaar zij met toenemend succes elfmaal in //La Somnambula", //Don Juan", //Le Barbier" en //Faust" zong. Zij ver liet Londen met de toezegging om er in dit voorjaar terug te keeren. Eindelijk trad zij te Parijs op en hare triomf was al dadelijk zoo groot, dat zij met Cesar kon uitroepen //veni, vidi, vici 1" Naar men verneemt, is aan den heer Mr. W. A. P. Verkerk Pistorius door zijne majes teit den koning van Pruisen de orde van den Rooden Adelaar geschonken. Te rekenen van den lsten Mei a. s. zal te W eesp een rijkstelegraafkantoor met beperkten dagdienst geopend zijn. Gisterenmorgen heeft de eerste trekking plaats gehad der premieleening der stad Rotter dam. De premie van ƒ20,000 is gevallen op N°. 46490, de prijs van ƒ2000 op N°. 31708, en die van ƒ1000 op N°. 12647 en 25023. Op de overige 60 Nrs. kwamen de prijzen van 500, ƒ300, 200, ƒ150 en ƒ100. Te Utrecht is gisterenmorgen overleden de heer Jhr. Mr. A. G. A. Ridder van Rap- pard, minister van staat, president-curator der Utrecht8che hoogeschool, oud-minister van bin- nenlandsche zaken en van hervormden eeredienst en oud-directeur van het kabinet des Konings. Onlangs is door de Doopsgezinde ge meente te Enschedé aan vrouwelijke lidmaten het recht toegekend om hare stem uit te bren gen bij het verkiezen van predikanten. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft hedenmiddag te 3 uren eene zitting gehouden, waarin de commissiën van rapporteurs hare rapporten over verschillende wetsontwerpen hebben uitgebracht. Tot rapporteurs over de Rijnvaart-akte en de overeenkomst omtrent de O.-I. spoorwegen zijn benoemd de HH. Cremers, Duymaer van Twist, Hein en Joost Van Vollenhoven. Mor gen te halftwee is de discussie bepaald over velerlei ontwerpen, waaronder de Rijnvaart-akte. Men verzekert dat de Tweede Kamer der Staten-Generaal zal worden bijeengeroepen te gen Dinsdag, den 13den dezer. Bij deze Kamer is ingekomen een wetsont werp tot verhooging van Hoofdstuk V (Bin- nenlandsche Zaken) der Staatsbegrooting voor het jaar 1869, met ƒ15.000 voor de Interna tionale Tentoonstelling van voorwerpen voor de huishouding en het bedrijf van den hand werksman. De hofprediker Ruitenschild is benoemd tot ridder-grootkruis van de Eikenkroon, en majoor Hooft, de gouverneur van Prins Alexander, tot kommandeur dierzelfde orde. Z. M. heeft bewilliging verleend tot wijziging der statuten van de naaralooze vennootschap V rachtgoederen -Stoombootmaatschappijge ves- tigd te Middelburg. Z. M. heeft benoemd tot rechter-plaatsv. in de arr.-rechtbank te Nijmegen, Mr. G. J. Berkhoff, procureur bij die rechtbank tot no taris binnen het arr. Zwolle, ter standplaats de gemeente Dalfsen, W. Coops, cand.-notaris te Zutfentot telegraphist 3de kl.: A. F. De Jong, W. G. Pagenkamp, J. F. E. Flörsnoes, J. H. H. Gunthermohr, C. Van Wijngaarden, H. Vizjévene, H. F. Dörflinger en G. Ribbink, allen thans leerling-telegraphist. Z. M. heeft benoemd bij het wapen der in fanteriebij het 2de reg., tot kapit. 3de kl. den lsten luit. J. J. Logger, van het reg. gren. en jag.; bij het 5de reg., tot lsten luit. (beiden naar ouderdom van rang) den 2den luit. H. T. Chappuis, van het 6de reg.; bij het wapen der art.: bij den staf van het wapen, tot magazijnm. der art. lste kl. te Delft, den kapit. lste kl. A. G. Kempers, van het 3de reg. vesting-art. Z. M. heeft, op verzoek, op non-activiteit gesteld, in afwachting dat nader omtrent hem zal worden beschikt, den kapit. F. W. J. E. F. Leicher, van het 7de reg.; en den luit.-kol. J. J. Stieltjes, magazijnm. der art. lste kl. te Delft, op pensioen gesteld, en het bedrag van dat pensioen bepaald op 1875. Z. M. heeft vergund aan P. Van Oudenho ven te Oirschot, E. Oosterbeek te Voorschoten, E. Demarteau te Sittard en J. Darding te Oud-Vroenhoven het aannemen en dragen van het kruis //Fidei et Virtuti", hun door den paus geschonken. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der di recte belastingen, in- en uitgaande rechten en acc. te Avereest c. a. K. J. D'Auzon, thans ontv. derzelfde middelen te Monnikendam c. a.; aan Jhr. F. T. Van der Wijck, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ontv. der dir. belast., in- en uitg. rechten en accijnzen te Ommen c. a., behoudens aan spraak op pens.; J. W. F. J. f. Milgors, thanft ontvanger te Haelen c. a., benoemd tot ont vanger te Ommenden heer W. H. J. Van Hien, eervol ontslagen ontvanger der dir. bel. en acc. te Houten c. u., thans tijdelijk belast met de waarneming van het ontvangkantoor derzelfde middelen te Vreeswijk c. a., benoemd tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Hecht- huizen c. a. De Thermometer van Fahrenheit toekende alhier Donderdag des namiddags te 5 uren 456, Wind: N. O., des avonds te 8 uren 36°, te 10 uren 34°. Vrijdag 's morgens te 5 uren 32°, te 8 uren 36°, 's namiddags te 12 uren 48°, Z. W., te 4 uren 48°. Frankrijk. De minister van binnenlandsche zaken heeft in het wetgevend lichaam verklaard, dat de regeering het stelsel van officieele can- didaturen niet vaarwel zal zeggen, doch dat zij sommige candidaturen, die zij vroeger bestreden zou hebben, thans niet zal tegenwerken. Intus- schen zullen hare concessiën Diet tot eene stel selmatige neutraliteit gaan. Het wetgevend lichaam is, nadat de heer Ollivier eene rede had gehouden, ten aanzien der interpellatie van den heer Picard over de bemoeiingen der regeering met de verkiezingen, met 157 stemmen tegen 47 tot de orde van den dag overgegaan. Heden beginnen de discussiën over het budget. Engeland. Duizendtallen van kinderen groeien in de groote steden van Engeland op zonder eenige opvoeding of onderwijs. Deze kinderen hebben veelal geene vaste huisvesting en moe ten, in zooverre zij niet tot jeugdige misdadi gers worden opgeleid, trachten in hun eigen

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2