BUITENLAND. Behalve een voorschot van ƒ4000, werden aan de negerregeering van Elmina geweren en munitie in ruime mate verstrekt. De gouverneur werd tevens gemachtigd om, zoo noodig, nadere verstrekkingen, ook van levensmiddelen te doen, en om, bij wijze van tij del ijken maatregel, het aantal manschappen bij de vaste bezetting, naar gelang van om standigheden, uit te breiden. Aan den gouverneur werden opvolgelijk on derscheiden voorschriften gegeven, met betrek king tot zijne gedragslijn jegens de in verzet zijnde volken. Hem werd daarbij in het bijzon der aanbevolen met de meeste omzichtigheid te handelen; alles te vermijden wat tot verbitte ring aanleiding zou kunnen geven en daaren tegen te trachten van lieverlede het vertrouwen dier volken te winnen. De Engelsche regeering betoonde zich van haren kant niet ongezind zooveel doenlijk haren invloed aan te wenden, om de onder Britsch protectoraat staande volken van verdere vijan delijkheden terug te houden. Beide Europeesche besturen ter kuste traden sedert in overleg omtrent blijvende staatkun dige maatregelen in het belang der bevolking aldaar. Men verzekert dat door het openbaar mi nisterie bij het provinciaal gerechtshof van Zuid- Holland, in het eerste der Botterdamscke rechts gedingen, waarvan de behandeling 14 April a. s. zal aanvangen, zijn gedagvaard 25 getuigen, waaronder een commissaris, twee inspecteurs en zeventien agenten van politie. Tot hiertoe is het nog niet bekend of van de zijde der verde- diging getuigen ter verlichting zullen worden gedagvaard. De advocaat-generaal Terpstra zal in deze zaak der 12 beschuldigden, de functiën van het openb. min. waarnemen. De commissie van beheer over de tentoon stelling van kunstwerken te 's-Gravenhage heeft ter kennis gebracht van de belanghebben den, dat de aangekondigde dagteekening der opening en sluiting 29 April tot 5 Juni is vervallen, en dat de tentoonstelling op Maan dag 17 Mei geopend en op Zondag 27 Juni gesloten zal worden. Dientengevolge zal men de kunstwerken toe en met Zaterdag 1 Mei kun nen inzenden. Op den tweeden Paaschdag heeft de Hil- legomsche Zangvereeniging opnieuw eene uit voering gegeven, en wel ditmaal bepaaldelijk voor donateurs en donatrices. De uitvoering heeft algemeen voldaan en de zangvereeniging heeft in den afgeloopen winter bewezen, dat door onderlinge welwillendheid, ook in kleine gemeenten, veel kan worden gedaan tot onder steuning van liefdadige inrichtingen en bevor dering van onderling gezellig verkeer. Men leest in de Prov. Groningsche Cou rant Naar wij met zekerheid vernemen, is het plan, waarvan onlangs sprake was, om de leer lingen des hoogere burgerscholen in eenig punt des lands gezamenlijk militaire oefeningen te doen houden, dit jaar onuitvoerbaar; het con tingent, dat elk der in dit plan begrepen scho len moest leveren, kan bij de meeste scholen niet bereikt worden, daar bij vele nog niet alle klassen voltallig zijn- Als dit bezwaar in een volgend jaar opgeheven is, heeft men het stel lige voornemen, om het dan weder op te vatteu. Te Harlingen is in de jaren 1858 tot en met 1867, derhalve gedurende 10 jaren, 107,689,711 Ned. ponden boter uitgevoerd. Be kent men als middelprijs ƒ1 per kilo, welk ka pitaal is dan naar Eriesland gevloeid Men weet dat te Deventer eene com missie bestaat, die ter bestrijding van school verzuim spaarbank-boekjes uitreikt aan die kin deren die trouw de school bezoeken. Die maat regel werkt goed. Bij de eerste bekroningen, Sept. 1867 en April 1868, reikte zij spaarbank boekjes, tot een bedrag telkens afwisselende tusschen 15 gulden, uit aan de getrouwste schoolbezoekers. Het verzuim bedroeg toen nog eerst 22,5 en later 16 pCt. Thans reikte zij alleen nieuwe boekjes uit, of schreef zij nieuwe sommen bij op boekjes van kinderen, die in 6 maanden tijds de school slechts éénmaal ver zuimd hebben, en evenwel besteedde zij thans voor het beschrijven op 76 oude, en het uit reiken van 22 nieuwe boekjes 216, terwijl het schoolverzuim tot 11,15 pCt. gedaald is. Naar men verneemt, zijn door de afdeelingen der Eerste Kamer der Staten-Generaal tot rapporteurs over het wetsontwerp tot afschaf fing van het zegelrecht op drukwerken enz. be noemd de heerenVan Bhemen van Bbemens- huizen, Bahusen, Yau Nispen van Pannerden en Viruly. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad te 's-Mage zijn ingekomen de ontwerpen voor eene waterleiding van den heer Henket. Ten gevolge van de informaliteit bij de ver kiezing van leden voor het kiescollege der Ned. Herv. gemeente alhier, waarvan we gisteren melding maakten, heeft de algemeene kerkeraad dier gemeente de heeren J. Yan der Lelie en N. Yan Bossen niet als zoodanig toegelaten, maar in hunue plaats, uit de vier die na hen de meeste stemmen hadden, bij het lot gekozen de heeren: B. \V. Wttewaall en Mr. II. C. J. Hoogde beide anderen waren de heeren H. P. C. Stoffels en Ds. J. E. Kuiper. Z. M. heeft benoemd tot burgem. der gem. Mierlo M. N. Panken, secr. dier gem.; der gem. Eersel E. Aarts; der gem. Aarlanderveen A. P. Zaalberg; der gem. St.-Philipsland J. Van Dijk; der gem. Dreumel A. J. J. A. M. H. Hengst; aan A. Yerburgh Az., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. der gem. Dienden, en aan J. G. G. Bierhaus, laatstelijk predikant bij de Evang. gemeente te Batavia, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toekenning van pensioen. Z. M. heeft bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht in Ned. Indië benoemd: tot offic. van gez. 3de kl., H. Mitrea, doctor in de genees-, heel- en verloskunde. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier "Woensdag des namiddags te 5 uren 50°, Wind: N. O., des avonds te 8 uren 40°, te 10 uren 36°. Donderdag 's morgens te 5 uren 34°, te 8 uren 37°, 's namiddags te 12 uren 51°, te 4 uren 47°. Luxemburg. Volgens de //Indépendance" heeft het Pruisisch gouvernement aan bet Luxera- burgsche een nota gericht omtrent de traagheid waarmede het sloopen der vesting plaats heeft. Een Pruisisch officier en ingenieur zouden of ficieus een onderzoek ingesteld en bevonden hebben dat er aan de Duitsche zijde nog drie forten zijn, die nog in denzelfden toestand ver- keeren als voorheen. In de kamer daaromtrent geïnterpelleerd, hoeft de minister Servais ver klaard dat Luxemburg thans eene opene stad was en met de ontmanteling ijverig zou wor den voortgegaan. Oostenrijk. Thans is zoo goed als de vol ledige uitslag der verkiezingen in Hongarije be kend, daar aan de lijst van 409 afgevaardigden, waaruit de kamer bestaat, nog slechts de namen van zes ontbreken. Van de ministerieele partij zijn 226 en van de oppositie 176 candidaten gekozen. Frankrijk. Het //Journal Officiel" behelst een door den minister van het huis des keizers, den maarschalk Vaillant, uitgebracht rapport omtrent de keizerlijke musea, waaruit blijkt, dat die verzamelingen van kunst, oudheden, enz., in de laatste vijftien jaren met niet minder dan 45,000 voorwerpen (schilderijen, standbeelden, enz.) vermeerderd zijn geworden. Ten gevolge dezer aanzienlijke vermeerdering, zijn de 142 zalen en vertrekken van de Louvre niet toe reikend, om de voorhanden zijnde kunstschat ten te bevatten, en dit heeft de minister er toe geleid den keizer voor te stellen, om met die voorwerpen, welke gemist kunnen worden, de kabinetten en kerken der departementale steden te verrijken. Met dat doel slaat hij het instellen eener commissie voor, die, na het aan nemen van een op deze zaak betrekking heb bend senatus-consult, zich met de taak van het schiften en verdeelen der kunstvoorwerpen zal belasten. De keizer heeft deze voorstellen onver wijld goedgekeurd en eene commissie van der tien leden benoemd, aan welker hoofd de graaf De Nieuwerkerke, opper-intendant der schoons kunsten, staat, en die verder is samengesteld uit twee leden van den Senaat, van het wet gevend lichaam en van den raad van state en uit zes leden van de academie van schoone kunsten. De heer Yillot, secretaris-generaal der keizerlijke musea en de conservator Beiset zijn aan deze commissie als secretarissen toegevoegd. Het bericht, dat de halfjaarsche verlof gangers naar hun korps zullen terugkeeren, om dat hun verlof 31 Maart eindigt, wordt beves tigd. Dit feit is echter niets ongewoons. Een bewijs, dat het hoegenaamd geen oorlogzuchtig karakter draagt, is, dat de minister onlangs het tweede gedeelte van het contingent, zoo wat 30,000 man, naar huis heeft laten gaan. In het wetgevend lichaam heeft o. a. Kolb Bernard gezegd, dat de samenstelling van eene Fransch-Belgische commissie, om de hangende zaken te onderzoeken, het noordelijk departe ment verontrust. Kolb verzocht de regeering om een antwoord op de vraag, of er quaestie is van het tegenwoordig handelsverdrag te ver vangen door een ander verdrag en de tarieven te herzien. Bouher antwoordde, dat de commissie volstrekt geen programma ontvangen heeft. Hij voegde er bij, dat geene wijziging in de tarie ven zal gebracht worden, zonder een weder- zijdsch onderzoek, waaraan de kamers van koop handel zullen deelnemen. De voorstellen om de arbeiders-livretten op te heffen, en om aan de compagnie du Nord verscheidene spoorwegen te concedieeren, zijn ingediend. Italië. Talrijke arrestatiën hebben te Napels plaats gehad. Men zegt dat er een groot repu- blikeinsch komplot ontdekt is, waaraan ook een gedeelte van het leger zou hebben deelgenomen vooral het 72ste regiment van linie. Deze sa menzwering wordt toegeschreven aan het alge meen republikeinsch verbond, dat voor een jaar is opgericht, te gelijk met de vereeniging tot wraakneming over Mentana. Deze laatste schijnt hare geboorte niet lang te hebben overleefd; de eerste echter, Mazzini's werk, blijft bestaan en geeft alle maanden door een bulletin teeke nen van leven. Die manifesten onderscheiden zich door heftigheid; dat van Februari b. v. noodigde de vrouwen uit, om kokende olie ge reed te houden en bevatte meer zulke toespe lingen op een aanstaanden opstand. Het laatste bulletin van de maand Maart gaat nog verder. Het spreekt van het morgenrood der barrikades, het zegt dat nu nog maar éen bulletin zal ver schijnen, om het juiste uur van den opstand aan te kondigen. Victor Emmanuel wordt daarin koning Sardanapalus genoemd. Men zegt dat er tegen Paschen te Napels een pronuncia- mento werd voorbereid. Doch, ondanks gezegde arrestatiën, berust het overige min of meer slechts op gissing. Men vraagt naar de verhou ding tusschen de Garibaldische en Mazzinistische partijen. In een brief aan de kiezers van Ozieri in Sardinië, van December 11., laat Garibaldi

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2