Nü. 2802. Woensdag A°. 1809. 31 Maart. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. jvoor Leiden, per 3 maandenf o.OO. Franco per post3.85. IAfzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-0 regels 0.75iedere regel meerf 0.12. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels j 0.90iedere regel meerB 0.15. LEIDEN, 30 Maart. Heden is alhier het natuurkundig examen voor aanstaande artsen aangevangen. Er hebben zich 41 candidaten aangemeld, waarvan 33 voor het eerste gedeelte. De zittingen der commissie wor den gehouden in het physiologisch laboratorium en in het anatomisch kabinet. ■Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de voorstelling in den schouwburg alhier, die Maan dag 5 April a. s. zal plaats hebben. Het natio naal tooneelgezelschap van Antwerpen onder directie van den heer Eloy Lemaire zal dien avond optreden en wel met medewerking van de hier zoo gunstig bekende mejufvr. Beersmans. De heden in bet Nutsgebouw gehouden al gemeene vergadering van het bier ter stede, ander directie van de heeren Rollandet, De TYassy en Esser, gevestigde Uitkeerings- en Kansfonds, was in vele opzichten te belangrijk dan dat wij ons niet baasten zouden onzen lezers, waarvan er zeker velen leden van dit fonds zijn, geen beknopt verslag van het op die vergadering behandelde te geven. Gelijk velen hunner bekend is, werd door zekeren heer Folkers te Utrecht, dd, 10 dezer eene circulaire tot de leden gericht, waarin, op zijn zachtst genomen, dit fonds, dat door het ge- heele rijk tal van leden telt, niet alleen min gunstig werd beoordeeld, maar waarin ook de directeuren in een daglicht werden geplaatst, dat, om maar weder eene zachte uitdrukking te gebruiken, alles behalve vleiend was. Dit, en de door directeuren aan de orde ge telde behandeling van een nieuw concept-regle- ent voor het fonds, had velen, ook van bui ten de stad, genoopt deze vergadering te gaan bijwonen. Zij had plaats onder de leiding van den president-directeur den heer Rollandet, en gaf stof te over tot levendige en belangrijke discussièn. Deze allen te resumeeren achten wij, met het oog op de ruimte van ons blad, onmoge lijk. Genoeg dat na bet uitbrengen van het Verslag door den penningmeester, dat een gunstigen toestand van het fonds duidelijk aan het licht bracht, en waaruit bleek dat het op dit oogenblik in vereeniging met het pensioen- en weduwenfonds ruim 2000 le den en een kapitaal van ruim f 200,000 be zit, de circulaire van den heer Folkers door de vergadering hoogelijk werd afgekeurd, te meer daar die heer, aan wien door eenige le den vrije reis- en verblijfkosten als hij wilde overkomen was aangeboden, niet ter vergade- ring tegenwoordig was. Ten einde echter de zaak van het fonds, zoo wel voor nu als voor het vervolg in het hel derste licht te plaatsen, besloot de vergadering, na zeer langdurige discussiën die tot 's namid dags halfvijf voortduurden, eene commissie van vijf leden, zooveel mogelijk uit de verschillende provinciën, te benoemen, aan wien een nader onderzoek naar den stand van het fonds, zoo mede het nazien van het concept-reglement, dat nu niet meer in behandeling kon komen, werd opgedragen. Met deze benoeming vereenigden zich ook de commissarissen, en wij twijfelen niet of, wan neer in eene volgende algemeene vergadering die commissie eerlang rapport zal uitbrengen, de onrust die de circulaire van den beer Fol kers onder de ledeD heeft verwekt, voor een onwrikbaar vertrouwen zoowel in het fonds als in de wijze waarop het beheerd wordt zal plaats maken De heer A. J. C. Geerts, militair apotheker der 2de klasse, oud-leeraar in de scheikunde aan de voormalige kweekschool voor militaire geneeskundigen te Utrecht, is door de Japan- sche regeering benoemd tot leeraar in de natuur- en scheikundige wetenschappen aan de Japansche geneeskundige school te Nagasaki, aan welke school ook de oud-officier van gezondheid der Nederlandsche marine Dr. Van Mansvelt als leeraar in de geneeskundige vakken werkzaam is. Als blijk van sympathie voor hetgeen door den heer Geerts in het belang van het korps is gedaan, hebben verscheidene militaire apo thekers bij den geneeskundigen dienst der land macht hem een vereerend schrijven met keurig bewerkte schrijf- en toilet-necessaire doen toe. komen. De heer Geerts zal met de Franscbe mail van 15 Mei aanstaande naar Japan ver trekken. ArnhGt.) Thans ziet het licht de catalogus vaD schil derijen en teekeningen van levende meesters, benevens der voornaamste werken van Neder landscbe dichters en letterkundigen van den jongsten tijd, nagelaten door den heer S. J. Van den Bergh. Volgens aankondiging zal de verkooping daarvan tegen de helft der volgende maand bij den boekhandelaar Van Stockum te 's-Hage plaats hebben. Beoefenaars en liefheb bers inzonderheid der Nederl. taal- en letter kunde zullen daarop menige belangrijke uit gaaf en volledige verzameling aantreffen, gelijk de vrienden van kunst menig schilderstuk en teekening van hooggeachte meesters. - De cata logus wordt opgeluisterd door een herinnerings blad aan den ontslapen dichter, zijner nage dachtenis toegewijd door den beer Dr. Wap, met welgelijkend portret en fac similé. Z. M. de Koning zal zich, naar wij verne men, Dinsdag 13 April naar de hoofdstad be geven. De Hollandsche IJzeren-Spoorweg-Maat- schappij heeft haar finantieel en haar technisch verslag over het dienstjaar 1868 openbaar ge maakt. In liet voorbericht van het eerstgenoemde verslag wordt gezegd, dat de dienst der ge noemde maatschappij, die, door de opening der verbindingslijn Haarlem-Uitgeest op 1 Mei 1867, in dat jaar gedurende acht maanden eene doorgaande exploitatie over 160 mijlen opleverde, in 1868 over de volle 12 maanden in dienzelfden toestand is gebleven; dat dit langere tijdperk, zooals te voorzien was, een iets gunstiger uitkomst der exploitatie heeft opgeleverd, hoewel het niet ontkend kan wor den, dat van den Noord-Hollandschen staats spoorweg (Helder-Uitgeest) eene groote toename van opbrengst verwacht was. Voorts deelt het verslag mede, dat door de maatschappij stappen gedaan zijn ter verkrijging eener concessie tot het aanleggen en exploiteeren eener verbindings lijn, te Amsterdam aansluitende aan de staats- werken aldaar en gaande over Hilversum naar den Nederlandschen centraal-spoorweg te Amers foort; terwijl van Hilversum een zijtak naar Utrecht gelegenheid zou geven, aldaar de hand te reiken aan den staatsspoorweg tot doorloo- pende verbinding via 's-Hertogenbosch en Venlo met Duitschland en via Eindhoven met België en Frankrijk. De opbrengst der exploitatie van eigen en staatsspoorweg hebben in 1868 te zamen be dragen f 2,015,158; de exploitatie-koeten hebben beloopen f 1,014,733. Het beschikbaar saldo der winst bedraagt f 567,769 daarvan kan aan de uitgegeven aandeelen een dividend worden toegewezen van ƒ60. In het genoemde jaar zijn vervoerd 2,540,582 reizigers. Het goederen vervoer heeft f 372,560 opgebracht. Van elk der regimenten infanterie zullen van 1 Mei a. s. tot ult°. September daaraan volgende bij de normaal schietschool te 's - H a g e worden gedetacheerd, 2 luitenants, 2 sergeanten, 2 korporaalsen 4 soldaten, tot het bijwonen van den cursus dier school. Uit 's-Hage wordt gemeld: Wij verne men dat den 14den April a. s. de eerste 12 beschuldigden in zake van de ongeregeldheden te Rotterdam, voor het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland zullen terecht staan. Donderdag-ochtend zijn van Rotterdam al hier gevankelijk binnengebracht de vier beschul digden, die de tweede serie zullen uitmaken van het proces voor het prov.-gerechtshof in Zuid-Holland. Het lste bat. van het reg. grenadiers en jagers en het eskadron van het lste reg. hu zaren te Rotterdam in garnizoen zullen den lsten Mei a. s. naar 's-Hage terugkeeren. Verleden week is in den Buiten-Ainstel, nabij het Amstel-hotel te Amsterdam, drij vende gevonden het lijk eener onbekende vrouw, geheel naakt, met uitzondering van een paar katoenen en een paar wollen kousen aan de beenen, een stuk van een borstrok aan den linkerarm en een cornetmuts hangende aan den hals; om de keel was een dun bindtouwtje ge knoopt, ter zijde vau het rechteroor bevinden zich twee vrij diepe sneden. Het lijk is naar het Binnen-Gasthuis overgebracht. Onlangs zijn in de registers van den bur gerlijken stand der gemeente Sloten inge schreven 2 echtscheidingen tegen denzelfden man de lste echtscheiding is uitgesproken ten

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1