BUITENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN. overgeleverd. Men nam de kans waar, dat de heer Schnell en zijn bediende, de heer Hare, te Jeddo waren. De rede dezer handelwijze schijnt te zijn geweest, dat men daardoor te beter vrien den werd met de bovendrijvende partij; intus- schen is deze verstandig genoeg om te begrijpen, dat zulk een dienst in voorkomende omstan digheden ook wel eens ten haren koste zou kunnen worden bewezen, en wanneer ooit de noordelijke partij aan het roer komt, dan zal zij dezen dienst stellig niet vergeten." Tot dusver de schrijver, wiens uitdrukkingen wij hier en daar belangrijk hebben verzacht. Uit zijn brief blijkt, dat men deze zaak zeer afkeurt en vreest, dat zij voor onze stelling in Japan van zeer nadeelige gevolgen kan zijn. Wij voor ons wenschen ons van eene beoordeeling te onthouden, omdat wellicht ophelderingen kun nen worden gegeven, die het geval in een ander licht stellen. Daartoe is gelegenheid, daar ge lijk de schrijver bericht - de heer De Graaff van Polsbroek weldra naar Europa vertrekt, om daar tijdelijk verblijf te houden. (Hbl.) Men schrijft uit Alphen dd. 23 MaartAlhier heeft zich eene afdeeling gevormd van de li berale kiesvereeniging voor het hoofd-kiesdistrict Gouda, welke zich ten doel stelt eene goede keuze van vertegenwoordigers in rijks-, provin ciaal- en gemeentebestuur te bevorderen, als mede de zedelijke en stoffelijke ontwikkeling van het volk op krachtige wijze voor te staan door: 1°. Handhaving der openbare school tegen alle rechtstreeksche en zijdelingsche aanvallen. 2°. Het opwekken van den publieken geest door het bespreken der publieke zaak. In eene gisterenavond gehouden vergadering is een groot aantal kiezers en eenige niet-kiezers uit Alphen, Zwammerdam en Aarlanderveen tot de kiesvereeniging toegetreden, en zijn door dezen als bestuur der afdeeling gekozen de heerenJ. HerrewijD Jz., koopman te Aarlan derveen, Mr. H. Timmers Verhoeven, kanton rechter van Woubrugge, te Aarlanderveen H. F. Fijnje, particulier te AarlanderveenMr. L. V. Ledeboer, kantonrechter te Alphen G. L. Piek, fabrikant te Alphen. Op de aanbeveling voor de verschillende betrekkingen aan de hoogere burgerschool en de burgeravondschool te Schiedam zijn ge plaatst voor leeraar in de wiskunde aan beide scholende heeren Dr. N. M. Kam te Leiden en J. Van der Bruyn te Botterdam. Vffor leeraar in de scheikunde en natuurlijke historie aan beide scholende heeren Dr. P. A. Bozon te Maastricht en J. Meijers te Hoorn; voor leeraar in de Nederlandsche- en de Engelsche taal en letterkunde aan de hoogere burger school, tevens leeraar in de Nederlandsche taal, de geschiedenis en aardrijkskunde aan de bur geravondschool: de heer W. L. Combé, onder wijzer te Schiedam. Voor leeraar in de Fran- sche en de Hoogduitsche taal- en letterkunde aan de hoogere burgerschool: de heer C. F. Koch, onderwijzer te Schiedam. Voor leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde aan de hoogere burgerschoolde heeren A. E. J. Hol- werda en E. Zuidema, candidaten in de letteren te Utrecht. Voor leeraar in het boekhouden en de handelswetenschappen aan de hoogere burgerschool: de heeren L. Droogleever For- tuyn en W. Lammerink, beiden te Botterdam. Voor leeraar in de staatswetenschappen aan beide scholen de heeren Mr. E. E. Van Eaalte en Mr. B. Vorstman, beiden te Botterdam. Voor leeraar in het rechtlijnig teekenen aan beide scholende heeren W. H. Kam, te Dreischor; voor leeraar in het handteekenen aan beide scholende heer C. Gips Az. te Schiedam. En uitsluitend aan de burgeravond school voor het rechtlijnig teekenende heer J. J. Vormer te Schiedam, en voor het hand teekenen, de heer J. De Meijer Jr. te Botter dam. De opening der school zal in de eerste dagen van Mei e. k. plaats hebben. Ter beroeping van een predikant, ten ge volge van het bedanken van Ds. H. J. P. v. d. Linden, te Zevenbergen, heet't het kiescollege der Hervormde gemeente te A1 k m a a r, in zijne Dinsdag-avond gehouden vergadering, het vol gende twaalftal geformeerd: W. v. d. Bijtel, te 's-Gr. CapelleK. F. Creutzberg, te Maarsen J. F. Van Dijk, te Hilversum; Jacob Eigeman, te Delfshaven E. B. Gunning, te Leiderdorp; H. V. Hogerzeil, te Veenendaal; H. J. P. v. d. Linden, te Zevenbergen; I. Montagne, te Ter Aar; J. C. K. Nonhebei, te Muiden; F. L. Butgers, te Brum menF. W. Smits, te Hellevoetsluis E. J. v. Wisselingh, te Haarlem mermeer. Daaruit is opgemaakt het volgende zestal: J. F. Van Dijk, Jacob Eigeman, H. V. Hogerzeil, H. J. P. v. d. Linden, I. Montagne en F. W. Smits, en daaruit het volgende drie tal: Jacob Eigeman, H. V. Hogerzeil en H. J. P. v. d. Linden. Te Zwolle is Maandag op omstreeks 60jarigen leeftijd overleden de heer Mr. J. Van Doorninck, archivaris der provincie Overijsel. Gedurende een 25tal jaren nam hij die be trekking met den meesten ijver en nauwgezet heid waar. Uit Zwolle wordt geschrevenTot waar schuwing van militieplichtigen vermelden wij het volgende geval, hetwelk zich bij de jongste loting in de gemeente Nieuw-Leussen heeft voorgedaan. Een jongeling aldaar begaf zich verleden jaar ten behoorlijken tijde naar het gemeentehuis ter inschrijving, maar geen der bestuursleden noch den klerk aantreffende, ver trouwde hij zijne aangifte aan de vrouw van den laatste. De klerk, die de boodschap wer kelijk ontving, vergat echter de inschrijving te doen, zoodat bij de loting de naam van den militieplichtige op de alphabetische lijst niet voorkwam. Deze heeft daarvoor moeten boeten, want door heoren -gedeputeerde staten van Overijsel is hij als nalatige aangemerkt en zon der loting tot twee jaren dienstprestatie ver wezen. Diusdag-namiddag te 1 uur brak in het midden der gemeente Kerkdriel, bij Zalt- Bommel, brand uit bij den broodbakker Sars. In weinige minuten lag diens huis tegen den grond en de felle oostenwind stuwde de vlam men met zulk eene vaart voort, dat binnen twee uren niet minder dan 26 huizen in de asch lagen. Dertig huisgezinnen zijn van woning beroofd. Menschenlevens zijn gelukkig niet te betreuren; evenzeer is al 't vee en een groot gedeelte der inboedels gered kunnen worden. De brandspuit der gemeente was wel zoo spoe dig doenlijk in werking, doch was niet bij machte de vlammen te bedwingen. De spuiten der naburige gemeenten Bossem en Hurwenen hebben groote diensten bewezen, en zonder deze zou de brand gewis nog verwoestender geweest zijn, vermits er nog vele huizen aan de afgebranden belenden. Ooggetuigen roemen zeer het beleid van den burgemeester, den heer De Krijger, bij deze ramp aan den dag gelegd. De uitslag van de verkiezing in het district Zuidhorn is als volgtKiezers 1365. Uitgebracht 532 stemmen. Blanco 2. Volstrekte meerderheid 266. Mr. Olivier verkreeg 197, deHH. "Wierda en Alberda ieder 115 stemmen. Er zal dus eene herstemming tusschen dat drietal plaats hebben. Z. M. heeft behoudens aanspraak op pensioen of wachtgeld, eervol ontslag verleend aan: Mr. J. C. baron Lewe van Middelstum, als referen daris; J. H. F. Jansen, als comm., en S. Wolf- son, als adj.-comm., allen bij het dep. van bin- nenl. zaken; en bevorderd bij dat dep.: tot comm. de adj.-comm J. Hoogeveen en Jhr. E. Van Citters; en tot adj.-comm. M. H. Ph. Van den Bergh van Eysinga, thans eerste kl.voorts heeft Z. M. de benoeming van G. O. B. Fon tein, burgem. van Ursum; G. O. B. Fontein, burgem. van Schermerhorn, en J. W. Brou wers, burgem. der gem. Margraten, tot secreta rissen dier gemeenten bekrachtigd benoemd tot burgem. der gem. Born C. Lebens. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier "Woensdag des namiddags te 5 uren 43', W indN. O., des avonds te 8 uren 40°, te 10 uren 36\ Donderdag 's morgens te 5 uren 36°. te 8 uren 39°, 's namiddags te 12 uren 45°, te 4 uren 44°. Spanje. Volgens een telegram uit Madrid zou de commissie der Cortes gisterenavond het ont werp der constitutie, op den grondslag van eene monarchale regeeriug, indienen. Daarin zou wor den voorgesteld de vorming van twee kamers, senaat en kamer van afgevaardigden, de leden van den senaat te benoemen door de provin ciale staten en die der kamer door het alge meen stemrecht. Voorts bevat, naar men zegt, het ontwerp eene bepaling volgens hetwelk de koning op zijn 18de jaar aan de regeering zal kunnen komen, terwijl tevens daarin opgenomen is de vrijheid van drukpers en vereeniging. Verder meldt een telegram, dat het rapport der commissie voor het budget concludeert ten gunste eener leening van een milliard realen. INGEZONDEN. Omtrent de onlangs te Katwijk gevonden op schriften, in de hier ter stede verschijnende dag bladen met een enkel woord vermeld, zijn wij in staat gesteld bet volgende nader te berich ten. Zij zijn twee in getal, het eene in BomeiD sche karakters, het andere in Bunen, op vier kante vloertegels van 21 bij 22 centimeters, denkelijk vóór do bakking, ingegroefd- Set Rn. meinscbe opschrift is ontwijfelbaar onecht, wel- ligt een dier vrij talrijke voorwerpen, die vroe ger, toen de grondslagen van het zoogenaamde Brittenburg nu en dan bij lagen waterstand op het Katwijksche strand aan den dag kwameu, vervaardigd en aan liefhebbers als uit die grond slagen afkomstig aangeboden of verkocht werden. Dat het andere opschrift, in Bunen, ook vau hoogst verdichte afkomst is te achten, zal wel uit de vinding gelijktijdig en op dezelfde plaats moeten worden aangenomen, en later ook uit een onderzoek van den inhoud door eenen ken ner der oude Noordsche talen kunnen blijken. Tot zulk een onderzoek is de gelegenheid ge opend, daar beide tegels door onzen stadgenoot, den Br. Van Heemstra zijn aangekocht. 23 Maart 1869. 0 Burgerlijke stand van Leyden, van den 18den tot en met den 24den Maart 1869: Bevallen: E. Franse, geb. De Heyden, Z. C. Ouwehand, geb. Schrier, D. M. E. Van Polanen, geb. Mulder, Z. T. J. Taylor, geb. Teunissen, D. M. Mulder, geb. Pret, Z. A. Smit, geb. Cornielje, D. D. tweel. A. Van Velzen, geb. Van Stralen, Z. C. P. Eerhart, geb. Van der Meer, Z. G. Schön, geb. Labordus, D. G. Van Helden, geb. Janssen, Z. M. Fakkel, geb. Taffijn, Z. -— D. Van der Beyden, geb. Wagemans, D. M. W. Maas, geb. De Vrind, D. S.Buyte- weg, geb. Moolenaar, D. E. C. De Koning, geb. Van Erkel, Z. J. Van der Wilk, geb. Schreuder, Z. J. M. Felix, geb. Boucher, Z. C. Van den Berg, geb. Van Egmond, D. M. Van Hooidonk, geb. Moene, Z. M. J. Wijsman, geb. Dickhoff, Z. J. Kok, geb. Van der Spek, Z. A. Van der Voor den, geb. Van Beek, D. S. M. J. Zirkzee, geb. Favier, D.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2