BINNENLAND. BUITEN LAND. die wijze zou, zoolang bet onderzoek der re- geeriDg nog niet is afgeloopen, het beginsel van de bestaande wet het zuiverst behouden blijven. LEIDEN, 24 Maart. Sommige bewoners van het Kort Rapenburg werden gisterenavond niet weinig verschrikt. Een rijtuig, met vier paarden bespannen, dat geruimeu tijd reeds de stad in alle richtingen doorreden had, kwam te tien uren de Noord- eindsbrug af van den kant der voormalige Witte- poort. Kennelijk wilde de koetsier rechts het Rapenburg oprijden, en had daartoe reeds ge deeltelijk de richting aan zijne paarden ge geven, toen uit het rijtuig het bevel klonk //links". Hetzij dat de koetsier dit niet tijdig genoeg verstondhetzij dat het rijtuig reeds te veel eene tegenovergestelde richting had aan genomen, kortom, het vandehandsche paard van het achterspan geraakte over de strengen, waardoor het rijtuig zijn stuur miste, terwijl het voorspan links het Kort Rapenburg op reed. Het gevolg hiervan was dat het rijtuig in volle vaart de brug afkwam, maar gelukkig door de schutting voor het in aanbouw zijnde huis van den heer Hopman werd gestuit. De paarden, waarvan er een gedeeltelijk in het daarnaast gelegen fruitwinkeltje belandde, wer den door de omstanders tot staan gebracht, en, behalve eene kleine beschadiging aan het rijtuig, kwam men er verder met den schrik af. Ware de scbutting niet zoo stevig geweest dan had dit voor hen die in het rijtuig zaten ernstige gevolgen kunnen hebben, daar, on middellijk achter de schutting, de grond geheel was uitgegraven. Wij zijn thans in staat iets naders mede te deelen omtrent de onlangs te Katwijk gevon den steenen (zie ons nummer van 22 dezer), en wij vestigen er te eer bij vernieuwing de aandacht op, omdat dit misschien het merk waardigste is van alles wat er ooit van dien aard in ons vaderland is ontdekt. Het zijn twee steenen, waarvan de eene voorzien is met eene Romeinsche inscriptie, die om den inhoud bij zonder de aandacht verdient. Jaren geleden werd eene dergelijke steen bij de Linge opge graven. Aller belangrijkst is echter de andere steen, die een runen-inscriptie heeft, zoover wij weten het eenige exemplaar van dien aard, dat tot hiertoe in ons land is gevonden. Naar wij vernemen, zijn deze steenen in 't bezit ge komen van den heer Mr. B. E. baron Yan Heemstra van Ei oma en Eibersburen, die ze reeds in handen heeft gesteld van deskundigen, die zeker eerlang meer licht over deze vondst zullen verspreiden. (Wij ontvingen heden van bevoegde hand een ander bericht hieromtrent, dat wij morgen zullen, plaatsen.) In het regeeringsverslag over den staat van het lager onderwijs in het jaar 1866/1867 komt eene statistiek voor omtrent het schoolverzuim. Daaruit blijkt dat van de 221,424 meisjes die in de termen vallen om school te gaan (tus- schen de 6 en 12 jaren) 61,048 //volstrekt geen onderwijs" genieten. In Groningen kwamen van de 200 meisjes slechts 156, in Gelderland 146, in Zeeland 130 ter school. Te recht mag men vragen wat het lot van de jeugd is, die later aan de opvoeding van zulke moeders is overgelaten, en welke geest er heerschen moet in een huisgezin, waarvan zulk eene vrouw het middelpunt is. Men ziet zoovele leemten en gebreken in de maatschappij, die men tracht te herstellen; voor dit radicaal gebrek wordt echter in vele gemeenten niets gedaan. Mogen wij ons verheugen, dat thans het plan is gevormd door eenige mannen, die het goede willen, om ook in Arnhem het schoolverzuim te bestrijden, het doet ons leed, dat aan dit plan nog geen begin van uitvoe ring is gegeven. Dat zij, die het op zich ge nomen hebben, in deze welsprekende cijfers een spoorslag mogen zien om het met kracht aan te vatten. ArnhGt.) De hooge raad der Nederlanden, kamer van strafzaken, heeft bij arrest van gisteren vernietigd het arrest van het provinciaal ge rechtshof in Limburg, waartegen de beer proc.- gen. bij dat hof in cassatie is gekomen betref fende de reeds meermalen vermelde zaak van E. F. J. H. Russel. De raad heeft de zaak verwezen naar het hof in Noord-Brabant. Het centraal-comité van den Nederland- schen Weerbaarheidsbond heeft het bericht ontvangen, dat Z. M. de Koning als eersten korps-prijs voor den in Augustus te houden scherpschutters-wedstrijd heeft uitgeloofd 20 Remmington-geweren met toebehoorcn en daar voor bestemde patronen. Met behoud van het beginsel, om te trachten de ontslagene jeugdige gevangenen zoo spoedig mogelijk bij particulieren, werkbazen, fabrikanten, enz. enz., geplaatst te krijgen, wil men eene stichting in het leven roepen, waar zij, zoolang dit niet gelukt, als vrije mannen arbeiden kunnen, en waar zij ook, telkens als ze buiten betrekking geraken, een toevluchts oord vinden. De hoofdontwerper van dit plan, Ds. A. H. Van der Hoeve, predikant te Kep- pel, en godsdienstleeraar in de gevangenis //de Kruisberg," mocht reeds de voldoening smaken, dat verscheidene aanzienlijke mannen zich be reid hebben verklaard, aan het hoofd der on derneming te staan. Eerlang zal een beroep op de natie gedaan worden tot bijeenbrenging der daartoe benoodigde gelden, Om haar vooraf met het plan nader bekend te maken, zal bin nenkort van de hand des genoemden predikants eene novelle het licht zien, waarin deze leemte duidelijk aangetoond, en het opgevatte plan nader ontvouwd wordt, en welke schets gedeel telijk aan de werkelijkheid ontleend is. Op enkele plaatsen heeft Z.WelEerw. deze novelle reeds voorgelezen, zoo onder anderen in de afgeloopen week in de vergadering van het departement Hengelo en omstreken van de maatschappij //Tot Nut van 't Algemeen," als ook te Doesburg en te Arnhem. Bij den raad van state, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is heden ingekomen een Koninklijk besluit van den 13den dezer, houdende afwijzing van het beroep van A. T. llopmau c. s. te Leiderdorp, van een besluit van gedeputeerde staten van Zuid-Holland, waarbij aan P. Kooreman Pz. vergunning is verleend tot oprichting van drie kalkovens te Leiderdorp. Gisteren heeft de heer Mr. J. G. Kist, nieuw benoemd raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, den gevorderden eed als zoodanig in banden des Konings afgelegd. Z. M. heeft benoemd tot directeur van een der rijkstelegraafkantoren F. E. Duynstee en J. A. A. Plok, thans telegraphisten 2de kl.; tot onder-directeur 2de kl. bij den rijkstele graaf H. H. Van Eek, thans telegraphist 1ste kl., en J. J. Erederikse, thans telegraphist 2de kl. Z. M. heeft bekrachtigd de benoeming van G. J. Le Eèvre de Montigny, burgemeester van Bergschenhoek, tot secretaris dier gemeente; vergund aan J. T. De Vos te Rotterdam, C. Clement te Hoeven, C. Peters te Hedel en S. Zweserijn te Utrecht, het aannemen e: dragen van het kruis //Fidei et Yirtuti", en den laatsten tevens het aannemen en dragee van de gouden medaille 3de grootte, welke eere- teekenen hun door den paus ziju geschonken De Thermometer van Fahrenheit teekend alhier Dinsdag des namiddags te 5 uren 42 \Vind: N. O., des avonds te 8 uren 40°, te 10 ureo 37°. Woensdag 's morgens te 5 uren 34 te 8 uren 38°, 's namiddags te 12 uren 48' te 4 uren 44°. Belgie. De //Indópendance," van de noti van den //Moniteur Beige" sprekende, zegt te dien aanzienTe Parijs zal eene internationa commissie bijeenkomen, belast met het onde, zoek van de economische en industrieel e aai gelegenheden, die zich aan de spoorwegzaak vastknoopen. Dit is de zin der nota. Het on derzoek der commissie zal loopen zoowel ove- de industrieele en commercieele betrekkingen der beide landen als over den onlangs ontwor pen afstand van eene spoorweg-coucessie. Frankrijk. Op den 20sten dezer heeft o| de begraafplaats Mont Parnasse de teraarde bestelling plaats gehad van vier der vijf slacht offers van de ontploffing op het Sorbonne-pleia, te weten van den directeur der fabriek, vat twee werklieden daarvan en van een twintig jarig meisje, die aan de gevolgen van den schrik, welken het onheil haar veroorzaakt heeft, is bezweken; de drie anderen zijn bij de uitbar sting zelve verpletterd of verbrand. Een vijfó slachtoffer, de eenentwintigjarige eenige zoon van den fabrikant Fontaine, is te gelijker tijd op de begraafplaats van Issy ter aarde besteld. Volgens het //Journal Officiel," had de genoemde industrieel geene machtiging van de regeeriag bekomen, zoomin tot liet inslaan tot verwerken der gevaarlijke beatauildeelen, welke de ontploffing hebben teweeggebracht, en is de ramp (waardoor bovendien verscheidene perso nen gekwetst zijn geworden) het gevolg geweest eener onvoorzichtigheid, die van overheidswege niet voorkomen had kunnen worden. Engeland. In het Lagerhuis is het verslag ter tafel gebracht der commissie, in zake //trade unions" en //strikes" (vereenigingen van werklie den en gezamenlijke werkstakingen). De commissie beveelt de verzachting der vigeerende bepaling aan tegen de combinatiën van werklieden; te vens stelt ze voor, weigering van werklieden, om met anderen samen te werken, tegenstam! bij het bezigen van nieuwe machinerieën of hei in dienst nemen van meer leerlingen dan er werklieden werken, onwettig te verklaren door de fabrikanten. De gerechtelijke inschrijving der vereenigingen en het beletten van onder- lingen bijstand wordt aanbevolen. De commissie stelfc de oprichting van commissiën van arbitrage voor, waarin fabrikanten en werklieden vrij willig zitting zullen nemen en acht het eenige middel, om de spanning tusschen arbeid en ka pitaal te verbeteren, in de kalme bespreking der wederzijdsche belangen, niet in de strenge toepassing van strenge wetten gelegen. TegeD alle dwangmaatregelen der werklieden, als het onbruikbaar maken van werktuigen en het dwin gen hunner makkers, om den arbeid eveneens te staken, stelt de commissie strenge straffen voor. Onder de wetsontwerpen, dezer dagen in het Lagerhuis door de regeering ingediend en voor de eerste maal gelezen, behoort er een, strekkende om de gevangenzetting voor schul den af te schaffen. De quaestie of de musea en schilderijen- zalen te Londen voornamelijk ten behoeve van

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2