KOLONIËN. BUITENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN. Meergegoede Stadgenooten Batavia, 9 Februari. De Javasche Courant van 9 Febr. deelt het volgende mede: Ofschoon in vele berichten, die omtrent den toestand van Samarang ver- preid worden, overdrijving heerscht, blijft die toestand niettemin zorgbarend. Van bestuurs- wege wordt dan ook al het mogelijke gedaan om de in dit gewest heerschende koorts-epide mie te keer te gaan en de ellende der lijdende bevolking te lenigen. Zoo is o. a. van den aanvang der ziekte af, den eersten stadsgenees heer aanbevolen om tijdig alle geneeskundige hulp aan te vragen die noodig mocht zijn, en aan alle aanvragen van dien aard wordt onmid dellijk gevolg gegeven. Thans zijn tien doctors djawa ter hoofdplaats Samarang werkzaam tegen twee, die er vóór het uitbreken der epidemie bescheiden waren. Geneesmiddelen worden in voldoende hoeveelheid aan de zieke bevolking verstrekt. In het stadsverband worden de be hoeftige inlandsche lijders opgenomen en ver pleegd, terwijl in het bedelaarsgesticht te Petje- rongan, nabij de hoofdplaats, zestig plaatsen gereed gehouden worden om er, wanneer het stadsverband onverhoopt geen genoegzame ruimte meer mocht aanbieden, de behoeftige zieken in op te nemen. Ook ligt een plan en begrooting gereed om, zoodra dat bedelaarsgesticht vol mocht zijn, nabij het stadsverband een nood hospitaal van bamboe op te richten. Europee- sche en inlandsche ambtenaren en politie-diena- ren bezoeken aanhoudend de kampongs om de bewouers tot zindelijkheid aan te sporen en zoo noodig hulp te verleeneu. Belgie. Heden zal, naar men zegt, eene offi- cieele verklaring worden bekend gemaakt te Parijs en te Brussel, die eergisteren door den minister Van der Stichelen en De la Guéronnière definitief is vastgesteld. Deze verklaring getuigt van loyale en vriendschappelijke gezindheid; kon digt aan, dat onderhandelingen zullen geopend worden, om de economische quaestie te onder zoeken over spoorweg-overeenkomsten, en om middelen op te sporen, waardoor beide landen in hunne belangen nauwer aan elkander ver bonden zullen worden. De commissie zal niet alleen uit specialiteiten bestaan, maar er zullen ook staatkundigen en diplomaten aar deelnemen. De ministers Rouher en Frère zullen insgelijks zitting hebben in die commissie. De laatste gaat deze week naar Parijs. Spanje. Zondag heeft te Barcelona eene ma nifestatie van protectionisten plaats gehad. Te Malaga en te Grenada hebben manifestation tegen de conscriptie plaats gehad. Nergeus is de orde gestoord. Een der secretarissen van de Cortes, Celes- tino Olozaga, neef van den bekenden staatsman vau dien naam, is in een tweegevecht gesneu veld. Zijne tegenpartij was een markies de Jarra uit Havana, en de aanleiding tot het duel een onbeduidende woordenwisseling in den schouw burg. De degen van zijne tegenpartij door boorde Olozaga, zoo dat de punt aan de andere zijde uit het lichaam kwam. Hij stierf oogen- blikkelijk. Zijne begrafenis werd door zeer velen bijgewoond. Celestino Olozaga was 26 jaar, door zijn ta lent en karakter was hij zeer gezien en tot den post van eersten secretaris verheven. Hij heeft nooit de wapenen gehanteerd, terwijl zijn tegen partij als duellist zeer bekend was. Een der berichtgevers beweert, dat de Jarra, een Mexi- kaan van geboorte, zich zijn adellijken titel ten onrechte toeëigende. De oorzaak van de twist was zeer onbeduidend, maar werd zoo heftig gevoerd door Jarra, dat Olozaga geen verschooning kon vragen. Griekenland. De heer Rhangabé vertrekt als gezant naar Konstantinopel. Frankrijk. Het //Journal Officiel" meldt, dat de keizer den ministerraad heeft voorgezeten. De afdeelingen van het wetgevend lichaam hebben verlof gegeven tot de interpellatie van den heer Picard. De wet tot vaststelling van het leger-contin- gent is in haar geheel aangenomen met 188 tegen 13 stemmen. De kamer is verdaagd tot 31 Maart en zal alsdau eerst de interpellation van de heeren David en Picard, en vervolgens het budget behandelen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redakteur! //Beter laat dan nooit" kan soms een on barmhartig spreekwoord worden, indien het door zijn strengheid de kans van eene beschuldiging te ontkomen, onmogelijk maakt. En -toch heeft juist Barmhartigheid en me delijden mij er toe gebragt om eerst nu die woorden in de pen te nemen. Ad remIk kom nu definitief eene klagt indienen, tegen den Bruggewachter aan de Watersteeg, die door zijne ergerlijke luiheid, of onverschillig heid, hoe zal ik 't noemen, de buurt hier dik wijls, bijna eiken dag, in rep en roer brengt. Hij is nooit op zijn post. Er kan geen schip per voorbijkomen, met eene eenigzins hoogge- ladene schuit, of hij is verpligt een herhaald Homerisch geschreeuw aan te heffen, ten einde de brug te zien opgehaald. Maar vaker gebeurt het dat onze bruggewachter hem gelegenheid geeft uit te rusten van zijn vermoeiende bezig heden voor de brug - waaruit voor de schip pers de verpligting ontstaat hem te halen en te dwingen als het ware om zijn werk te doen. Dat gaat niet in der minne, zoo als gij ligt begrijpen kunt. Soms ziet men schippers die uit wanhoop toch maar doorvaren, kans loopende hunne waar verpletterd te zien, wan neer het ongeluk wil, dat er een rijtuig juist op dat tijdstip de brug overrijdt. Yoor allen is het een groot tijdverliesdat gemakkelijk aan te toonen is, wanneer ik U zeg dat de vaart verloren gaat, en er weer grootere inspanning vereischt wordt om ze te herkrijgen. In 't belang van schippers en buren, in 't belang van de goede orde en de rust van de mij zoo dierbare stad Leiden, zult gij, ge loof ik, werkzaam zijn, indien gij door opname dezer rogelen verpligt Uw. dw. dienaar, K.-Z. Uw bestendige lezer. Mijnheer de Redacteur, Het is hier aan het postkantoor gewoonte iemand, die een brief komt frankeeren, een onfatsoenlijk langen tijd te doen wachten. Misschien maakt deze klacht dat de Direc teur er zijne onderhoorigen op attent maakt, en gerief ik alzoo mijzelven en anderen. Uw dienstw. dr. H. DE LANG. Leiden, 22 Maart 1869. HANDEL. Rotterdam, 22 Maart. Tarwe 20 ets., Win ter- en Zomergerst 10 ets., Witteboonen 50 ets. lager. Overige artikelen onveranderd. Meekrap. Met beperkte omzettingen tot op nieuw iets lagere prijzen. ACADEM1EN1EÜWS. Groningen, 20 Maart. Bevorderd tot doctor in de beide rechten, de heer A. A. T. Van Panhuys, geb. te Winschoten, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: //De landgemeente in Friesland. Art. 217 gemeen tewet." TOONEELNIEUWS. Rotterdam. Woensdag 24 Maart: Stabat Mater," Musik von Rossini. VorherErste Act der Oper //Das Nachtlager in Granada," Musik von Kreuzer. Aanvang te halfacht. RECHTZAKEN. Gewezen vonnissen in strafzaken door het kantongerecht te Leiden, op den 15den Maart 1S69 2 wegens het baggeren in boezemwater van Rijn land zonder consent. 3 het rijden door de Donkersteeg in verkeerde richting. 1 zonder last de straat te schrobben. 8 het verontreinigen der straat. 1 na gezetten tijd een karpet op straat uit te slaan. 1 een koppel vee te drijven zonder de voorste te geleiden. JAGT EX VliiCHËRlJ. De BURGEMEESTER vanLEYDEN brengt bij deze ter kennis van hen, die zich voor het aanstaande saizoen 1869/1870 in het bezit wen schen te zien van Jagt- of Vischacten, of wel van eene kostelooze vergunning tot uitoefening dei visscherijdat de blanco verzoekschriften ter be koming daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter Ge meente-Secretarie, alwaar zij, behoorlijk inge vuld en onderteekend, vóór den 15den April dezes jaars moeten terug bezorgd zijn, ten einde alsdan aan den Commissaris des Konings in de provincie Zuidholland te worden ingezonden. Tevens wordt ter kennis van belanghebbenden gebragt dat blanco verzoekschriften, tot het be komen van buitengewone magtiging tot hel ver drijven van schadelijk gevogeltehet schieten van konijnen en ander schadelijk gediertehet visschen als het water met ijs bedekt is en het scheppen van kleinen visch als aas voor de dobbers, van heden af, mede gratis ter Gemeente-Secretarie ter in vulling verkrijgbaar zijn gesteld. Leyden, 6 Maart 1869. GEMENGDE BERICHTEN. Een New-Yorksch blad waarschuwt voor het gevaar van met te veel overhaasting oesters te eten. De heer Brooke, ex-lid van den senaat voor Mississipi, gebruikte dezer dagen oesters, waarvan er een zeer groote in het keelgat bleef steken. De pogingen, die hij in het werk stelde om zich er van te bevrijden, hadden het nood lottige gevolg dat een gedeelte van den oester in de luchtpijp, het andere in den slokdarm terecht kwam, waaraan de ongelukkige bijna oogenblikkelijk stikte. ADVERTENT1EN. Den inilden onbekenden gever, die aan den eersten ondergeteekende de som van vijftig gulden ten behoeve der Israëlitische Armen heeft toegezonden, worden langs dezen eenig mogelijken weg onze dank en hulde gebracht. Namens het Isr. Armbestuur, J. E. GOUDSMIT. S. A. ANDRESON. 23 Maart 1869. Wie vau U thans eene groote weldaad bewij zen wil evenwol zonder opoffering kan thans een huisgezin van eeuen wissen ondergang bevrij den, dat door eene reeks vau tegenspoed nu in dringende omstandigheid verkeert; wie nu de gelukkige voldoening smaken wil een geheel gezin gered te hebben, ontferm© zich om de som van öOO gulden slechts te leeuen. De vader die eene fatsoenlijke betrekking bekleedt, zal zich schriftelijk verbinden jaarlijks 100 gulden terug te beialen met rente naar verkiezing; die kau en wil zal ook de vergelding des Allerhoogsten niet ontgaan, die den edelmoedigen Weldoener meer vergelden kan als wij. Franco offerten worden ingewacht aan 't Bureau van dit Blad, letter Z,

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3