HANDEL. Leidsche Broodfabriek. ■Ooster-Spoorweg-Maatscbappij met de directiën ■van den Groot-Luxemburgschen- en van den ■Luik-Limburgschen-weg. Frankrijk wil steeds ■dit onderzoek tot punt van uitgang der onder- Ibandelingen gemaakt ziende Belgische minister 'van buitenlandsche zaken heeft daarin echter Inog niet toegestemd. Wel bestaat er daaren- Itegen eenstemmigheid omtrent het punt van het Ihouden der conferentie te Parijs en omtrent Share bevoegdheid tot het instellen eener en- Iquête naar de staathuishoudkundige gesteldheid Ider twee landen, met het doel om de tusschen ■Frankrijk en België staande betrekkingen nau- Iwer aan te halen. I Oostenrijk. De //Neue Preie Presse" meldt, ?dat de rijkskanselier naar Triëst is vertrokken, om tegenwoordig te zijn bij de audiëntie van Iden buitengewonen Italiaanschen gezant Delia ■Rocca. I De berichten aangaande vermoedelijke on derhandelingen tusschen Oostenrijk en Italië tot ■Bene alliantie onder medewerking van Frankrijk, worden tegengesproken. Volgens de //Neue Freie Presse" bestaat er alleen eene toenadering tus schen Oostenrijk en Italië, terwijl Frankrijk niet •-■ongeneigd schijnt daartoe mede te werken, in het belang der vredelievende betrekkingen. Het Heerenhuis heelt het budget en de finantieele wet voor 1869 onveranderd zooals die voordrachten door het Huis van afgevaar digden waren vastgesteld, aangenomen. Fbankeijk. Aan de keizerlijke drukkerij wordt op dit oogenblik een werk gedrukt van den keizer. Het voert ten titel//Etudes sur la situation politique et sociale de la France". Dit nieuwe werk van den schrijver der //titreB napoléonniens" wordt in sommige kringen be schouwd als eene soort van voorrede tot de wijzigingen, welke men na de verkiezingen in sommige bepalingen der Fransche constitutie verwacht. Engeland. In het Lagerhuis heeft gisteren de heer Disraëli voorgesteld de bill betreflende de afschaffing der staatskerk in Ierland te ver werpen. Hij zeide, dat de voorgestelde bill zich twee zaken ten doel stelde, namelijk: de schei ding tusschen kerk en staat, en de verbeurd verklaring der geestelijke goederen, terwijl de vereeniging van kerk en staat z. i. de eenige waarborg is voor de godsdienstige vrijheid. De verklaring der Iersche leeken, betref fende de staatskerk, is openbaar gemaakt. Vijf tig pairs en een duizendtal andere personen bestrijden daarin de bevoegdheid van het parle ment tot opheffing der Iersche kerk. De Kaapsche mailboot //Briton" is aan gekomen. Er zijn berichten ontvangen uit de Transvaal-republiek, waaruit blijkt dat er weder diamanten zijn gevonden. Spanje. Volgens tijdingen uit Madrid zijn de te Xeres opgerichte barricades door de troepen met de bajonet genomen. Te Paterna bevindt zich de Carlistische kolonel Mercamon aan het hoofd van 700 man. Volgens de laatste berichten is het in ge heel Spanje rustig, uitgezonderd te Xeres. De generaal Pozas heeft gisteren de iusurgenten aan gevallen. "Rome. De paus heeft zijn zegen toegezonden aan den keizerlijken prins. Keizer Napoleon heeft daarvoor met hartelijkheid bedankt. De gezondheid des pausen is uitmuntend. Z. H. zal den lOden April bij gelegenheid van zijn vijftigjarig priester-jubilaeum eene uitge breide amnestie verleenen. Griekenland. Al de politieke dagbladen van Athene, een twintigtal, hebben bij een eenslui dend manifest de Grieksche natie opgeroepen, om niet te rusten alvorens wraak voor de laatst ondergane vernedering te hebben genomen; en ten einde hiertoe te geraken, geven zij den raad, om de volgende punten te behartigen en ook bij het gouvernement te bevorderen1°. strikte spaarzaamheid in de nationale uitgaven2\ elke Helleen drage bij voor een fonds tot het aankoopen eener nationale vloot; 3®. invoering eener pan-Hellenische belasting voor militaire toerustingen4°. elke Helleen oefene zich voor den krijgsdienst te land of ter zee; 5°. het noodige krijgsmaterieel worde zoo spoedig mogelijk ge kocht. Egypte. De onder-koning heeft de werkzaam heden aan het kanaal van Suez bezichtigd en herhaaldelijk den heer De Lesseps zijne leven digste voldoening daarover betuigd. Hij ver klaarde, dat dit reusachtige werk op bewonde renswaardige wijze geleid is. Amebika. Lopez, de president van Paraguay, heeft zich in eene plaats met 4000 man ver sterkt. OVERZICHT DER WEEK. Koffie. Vast op den afloop der veiling bij de Ned. H.-M., waarin alles tot 2% ets. boven taxatie grif koopers vond. De 10,000 balen bij particulieren vonden mede grif nemers. Suiker. Ruwe. In de op 16 dezer gehou den Ned. H.-M.-veiling werd alles coulant ver kocht, als: bruin en blond tot 1.25 a 1.75 en wit 0.75 boven November 11. De opinie voor het artikel is gunstig. Geraffineerd. Na de veiling zijn nog geene verkoopen bekend geworden. De stemming blijft intus8chen vast. Thee. Zeer vaster bestaat vooral veel vraag naar de goede soorten der lading Moustain-Ash. De lading per Albis bestaat bijna geheel uit goed ordinaire en ordinaire soorten. Rijst. Zonder handel; prijzen nominaal. Vruchten. Lage prijzen. Krenten vonden eenige vraag; er werd 9 voor besteed. Specerijen. Voor Noot N°. 1 heeft deze week eenige vraag voor exportatie bestaan en er werd dientengevolge 95 a 96 ets. betaald. Mo- mentelijk is echter lager te koopen. Katoen. In lustelooze doch vaste stemming met eenige omzettingen voor directe behoeften. Wol. Zonder omzettingen. Reekrap. Met weinig handel; prijzen ge drukt. Indigo. Zeer vast; de inschrijving op diverse partijen der Ned. H.-M. vindt heden plaats. Potasschen. Hooger. Prima Petersburger 13.50. Tin. Banca loco ƒ81, levering ƒ81.75 ge daan. Ruiden. Zonder handel. Petroleum. Flauw op de veel lagere no teeringen van Amerika en omliggende markten. Standard "White tot 26 losgelaten. Oliën. Eaapolie cont. 38, 37.75. Mei 37.50, 37.75. Dec. 40, 39.75. Lijnolie cont. f 35.75. Mei ƒ36.25. Dec. 37.25. Patentolie cont. ƒ42.25, ƒ41.75. Mei ƒ42.25. Naj. ƒ44.25. Granen. Deze week bij voortduring voor alle artikelen zeer slap en stil. Meel. 1ste qual. ƒ15.75, 16; 2dequal. ƒ13, ƒ13.50; 3de qual. ƒ10, ƒ10.50; Keizersmeel ƒ22, 25. ACADEMIENIEUYVS. Uteecht, 17 Maart. Bevorderd tot doctor in de rechten de heer F. H. De Veije, geb. te Maasbommel, na verdediging van een acade misch proefschrift, getiteld //Bijdrage tot de leer der inkomsten-belasting". Heden heeft professor P. De Jong zijne colleges over Hebreeuwsche taal en letterkunde geopend. 18 Maart. Bevorderd tot doctor in de ge neeskunde de heer M. J. Bouvin, geb. te Oos- terland, bij Zierikzee, na verdediging van een academisch proefschrift, getiteld//Over den bouw en de beweging der Ureteres". Groningen, 18 Maart. Bevorderd tot docto ren in de beide rechten de heeren F. Van Pan- huys en J. J. C. Enschedé, beiden geb. te Gro ningen, met Stellingen. TOONEELNIEUWS. Rotterdam. Zaterdag 20 Maart: //Joseph in Egypten," oder: Jacob und seine Söhne, grosse Oper in 3 Acten, Musik von Mehul. Hierauf: //Loreley," van F. Mendelssohn Bartholdy. Lo- reley, Fr. Saar-Jager. Aanvang te halfacht RECHTZAKEN. In de correctioneele zitting der Rechtbank te Leiden van Vrijdag 19 Maart 1869 zijn veroordeeld B. H. te Rijpwetering, wegens mishandeling» tot eene gev. van 8 d. J. De R. E. H. en Q. W. allen te Noordwijkerhout, wegens ver nielingen en diefstal, ieder tot eene cell. gev. van 14 d. GEMENGDE BERICHTEN. In de Schotsche presbyteriaansche kerk te St.-Helier, op het eiland Jersey, heeft Donder dag den 4den Maart 11. het volgende voorval plaats gehad: De heer J. J. Muir was, niet dan na een hevig verzet van eene minderheid in het bestuur der gemeente, tot leeraar benoemd en dien dag plechtig als zoodanig ingezegend, of schoon pogingen waren aangewend om het plaats hebben der plechtigheid te verhinderen Tegen het einde der godsdienstoefening stond nu de heer Clark, een opziener der gemeente, die zich hevig tegen de benoeming van den leeraar had aangekant, plotseling op, begaf zich naar eene der vleugels van de kerk, knielde al daar in het gezicht der vergadering neder en hief aan wat in de rechtsbedoeling van het eiland Jersey bekend is onder den naam van de //clameur de Haro". Zij dagteekent uit den tijd van Rollo, een Noorman, die omstreeks het jaar 836 een gedeelte van Normandië bezet hield, en bestaat hierin, dat, wanneer iemand zich met geweld meester maakt van eens anders goed, wat het ook zij, de beleedigde partij op de knieën valt en uitroept, zooals thans de heer Clark ten aanhoore der gemeente deed //Haro, Haro, a mon aide, mon prince! On m'a fait tortl" (Haro, Haro, mijn vorst! kom mij te hulpmen heeft mij onrecht aangedaan.) Het gevolg is, dat, indien de beleediger niet terstond zijne daad van geweld staakt, hij in eene zware boete vervalt. De godsdienstoefening werd echter niet gestaakt, doch de vrienden van den heer Clark verlieten d9 kerk, ten einde terstond die gerechtelijke stappen te doen, welke de gewone gevolgen zijn der Clameur." ADVERTENTIEN. In de algemeene vergadering van 17 Maart 1869 is bepaald dat aan aandeelhouders over het boekjaar 1868 een dividend van drie ten honderd zal worden uitgekeerd. Aan het kantoor der Vennootschap kunnen den 22sten Maart en volgende werkdagen de eerste dividendbewijzen om betaling worden ge presenteerd van 's morgens 10 tot 's namiddags 2 ure. De Directeur, G. J. DE CASPARIS. Men zoekt voor een meisje ';-A pföjfopSfe van de Prot. G. en 21 j. oud, $88» een goede dienst in Leiden. Adres onder Lett. C. K. aan GEBROE DERS VAN DER HOEK, Boekhandelaren alhier.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3