BUITENLAND. in zijne verschillende phasen, was even sierlijk en gevarieerd als plastisch. Q-eestig schetste hij, hoe, bij het eerste binnendringen van de re sultaten der wetenschap in de kerk, //de waar digheidsbekleders in hunne statiekleederen op waren gestaan en plechtig hadden verklaard, dat zij zeer gecrgerd waren." Krachtig drong Zaalberg op verzoening aan. //Als de christen van het hart," zeide hij, //niet machtig genoeg blijkt te zijn om den heiden van het hoofd te doopen, dan zal de heiden van het verstand sterk genoeg wezen, om den christen van het hart te dooden." Ka de pauze wees de spr. zijnen hoorders den weg aan, die tot verzoening moest lijden. Dien, weikeu de bemiddelingstheologie had voor geslagen, vergeleek hij geestig bij een hen, die eendeneieren had uitgebroeid en nu aan den rand van de sloot veel misbaar maakte, waar door ze echter alleen dit uitwerkte, dat de roofvogel (de inquisitie der orthodoxie) er bij kwam, die eerst de eendjes wegnam en dan terugkeerde om ook de hen mee te voeren. De nieuwere godgeleerdheid kan, volgens den spr., die verzoening daarvan voorbereiden, omdat zij aan godsdienst en wetenschap, aan hart en hoofd beide, volkomen recht liet wedervaren en beiden toeriep: //binnen de grenzen!" Dr. Zaalberg kleedde zijne denkbeelden hier over in toespraken beurtelings tot de kerk en tot de wetenschap gericht, waarin een groote rijkdom van beelden met een even groote ge makkelijkheid en sierlijkheid van stijl wed ijverde. Hoe men ook verder over den persoon van Dr. Zaalberg moge oordeelen, bij zijne lezing kreeg men bepaald den indruk een bij zonder talentvol, onbevooroordeeld, diep religieus man voor zich te zien staan, en van hartstoch telijkheid was niets te bespeuren. Eergisteren hebben we hier een bijeenkomst van anderen aard gehad. Eenige heeren officie ren van het garnizoen hebben nl. met medewer king van de bekwame actrice, mevr. Kleine, eene tooneelvoorstelling in den schouwburg ge geven, ten voordeele der armen. De voorstel ling bestond uit het bekende dramatische ge dicht van Schimmel, //Joan Woutersz", terwijl men tot nastukje had gekozen het blijspel op vers, getiteld //Kom hier!", voor mevr. Kleine vervaardigd, en waarin de talentvolle vrouw, optredende als tooneelkunstenares, die zich bij een tooneeldirecteur wil engageeren, terwijl door dezen bij wijze van examen verschillende situa ties gesteld worden, telkens eenvoudig de woor den //kom hier!" uitspreekt, zooals ze in die verschillende situaties passen. De verscheiden heid dier situaties, die zoowel van hoog dra- matischen als van komischen aard waren, gaven der njkbegaafde kunstenares gelegenheid de veel zijdigheid en de gemakkelijkheid van baar talent te doen uitkomen. De schouwburg was tot in de galerij toe (voor alle rangen was dezelfde entréeprij8 gesteld) door een publiek bezet, dat zoowel het talenten den ijver der heeren offi cieren als de echte kunst van mevr. Kleine zeer goed kon waardeeren. Op politiek gebied heerscht op dit oogenblik eenig leven, daar men bezig is eene liberale of beter gezegd //constitutioneele" kiesvereeniging op te richten. Vroeger zijn hier kiesverenigin gen van verschillende richting geweest, doch deze schenen geen levenskracht genoeg meer te hebben. Althans de candidaturen voor de ver schillende colleges van bestuur werden meestal voor de liberalen gesteld door de redacteurs der beide Friesche couranten en voor de con servatieven door eenige kiezers" per adver tentie. Doch onderscheidene liberalen hebben zich onlangs in eene voorloopige meeting ver- eenigd en een comité van vijf zeer geachte mannen benoemd, die zich op het oogenblik bezig houden met het vaststellen van een con cept-reglement spoedig zullen ze eene oproeping richten tot alle constitutioneel gezinde burgers. Wij verwachten hier ook in de Paaschweek Dr. Van Gorkom uit Groningen, die vanwege de afdeeling der Maatschappij tot Nut van den Javaan zal optreden en over de koloniale quaestie het woord voeren. Gij hebt uwe lezers onlangs eenige malen over volksvoorlezingen bezig gehouden. Ook hierover heb ik iets mede te deelen, want wij hebben hier een uitstekend ingerichte Yereeniging voor volksbijeenkomsten. Spoedig hoop ik voor eenige mededeelingen dienaangaande een plaatsje te vragen. In 1868 zijn hier te lande verschenen 2300 nieuwe boeken en geschriften, waaronder, gelijk gewoonlijk, die van godgeleerden aard en stich telijke lectuur het talrijkst waren. Immers van protestantsche theologische geschriften (ook pole mische), kerkgeschiedenis en kerkrecht, telde men er 148, stichtel. lectuur voor protestanten, geschriften over godsdienstig onderwijs, de zen dingszaak en philanthropie, 316. Boomsch Kath. theol. geschriften, kerkgeschiedenis en stichte lijke lectuur 68. Gezamenlijk heeft men dus op godgel. gebied en stichtelijke lectuur onge veer een vierde gedeelte van de uitgekomen werken en geschriften. Daarna komen vooral in aanmerking onderwijs en opvoeding, en school boeken: opvoeding en onderwijs worden ver tegenwoordigd door 51schoolboeken voor het lager onderwijs 138; taalkunde 96; voorts 156 kinderwerkjes; gezamenlijk nagenoeg weder een vierde. Wat de overige vakken betreft, telde men: rechtsgeleerdheid en wetgevingnotarisambt 66, staatkunde (binnenl. en koloniale) 94, staat huishoudkunde en statistiek 20, handel, scheep vaart, nijverheid, handwerken, huishoudkunde 104, geschiedenis, oudheidkunde, heraldiek, le vensbeschrijving 119, aardiijks-, land-, en vol kenkunde en atlassen 130, genees-, heel- en ver loskunde, gezondheidsleer 48, natuur- en' schei kunde, natuurlijke geschiedenis 58, tuinbouw, landhuishoudkunde, veeteelt 32, hoogere en lagere wiskunde, meteorologie 32, burgerl. bouw kunde, waterbouw- on werktuigkunde 48, krijgs kunde en militaire administratie 58, schoone kunsten 27, wijsbegeerte 17, oude letteren, nieuwe buitenl. letterkunde, letterk. geschiede nis en bibliographio 48, gedichten 68, tooneel- stukken 51, belletrie, letterk. studiën, romans en verhalen, belletr. tijdschr. en jaarboekjes 285; voorts had men andere tijdschriften, ver zamelwerken enz. 32. Gisterenavond had te Botterdam eene vergadering van aandeelhouders in de Botter- damsche Bank plaats. Het hoofddebat liep over de vraag: of de vergadering zou overgaan tot het benoemen van drie directeuren na de vaststelling der sta tuten, dan wel of die benoeming aan de vast stelling der statuten zou voorafgaan. De vergadering nam in overweging dat de tegenwoordige directie met ultimo dezer aftreedt en diensvolgens de benoeming eener nieuwe directie geen uitstel duldt. Zij berustte der halve in het verlangen van commissarissen en ging in de allereerste plaats over tot het be noemen van directeuren. Benoemd werden de heer Müller met 619 tegen 182 stemmen, de heer Canters met 525 tegen 231 stemmen en de heer V. d. Kors met 625 tegen 126 stemmen. Hierna waren de beraadslagingen aan de orde over het ontwerp van wijziging der statuten. Na eenige wisseling van gedachten werd beslo ten dat de deelhebbers tien hunner bij relatieve meerderheid zullen verkiezen, om zich met com missarissen en de nieuwe directie te vereenigen tot eene commissie van herziening voor het ontwerp van gewijzigde statuten. De commissie zal in eene volgende vergadering rapport uit brengen, waarna de gewijzigde statuten hetzij //en bloc", hetzij artikelsgewijs in beraadslaging of stemming zullen worden gebracht. Bij het debat dat hieromtrent plaats had, werd, zonder dat het tegenspraak vond, door een deelhebber nadrukkelijk op den voorgrond gesteld, dat zoowel commissarissen als de al gemeene vergadering het recht missen, om nieuwe stortingen te decreteeren op de uitge geven aandeelen, zoolang de tweede en derde seriën niet allen zullen zijn geplaatst. Uit een overzicht van de opbrengst der rijksmiddelen blijkt: 1°. dat zij in de twee eerste maanden van 1S69 heeft beloopen f 10,420,981.752°. dat die opbrengst over de twee eerste maanden van 1868 heeft bedragen /*9,885,228.013en 3°. dat 2/12 der raming over het geheele jaar 1869 bedroeg f 11,788,569.16 De minister van binnenlandsche zaken heefll bepaald 1°. dat de commissie, aan welke is opgedra gen het examineeren van hen, die het diplom; bedoeld in art. 16 der wet van 1 Juni 186' (Staatsblad n°. 59), wenschen te verkrijgen, voor de eerste maal in het loopende jaar zitting zal houden op Dinsdag den 30sten Maart e. k. en volgende dagen, te Leiden 2°. dat de commissie, aan welke is opgedra gen het examineeren van ben, die eene acte van bevoegdheid als arts wenschen te verkrijgen, of die hunne vroeger verkregen bevoegdheid ver der wenschen uit te breiden, overeenkomstig artt. 27 en 28 dier wet, voor de eerste maal in het loopende jaar zitting zal houden op Maandag den 5den April e. k. en volgende dagen, te Arasterdam 3°. dat de commissie, aan welko is opgedra gen het examineeren van hen, die eene acte van bevoegdheid als hulpapotheker of apotheker wen schen te verkrijgen, voor de eerste maal in het loopende jaar zitting zal houden op Dinsdag den 30sten Maart e. k. en volgende dagen, te Utrecht. Z. M. heeft op verzoek aan W. Bengers Hora Siccama eervol ontslag verleend bur- gem. der gem. Yi'ies; aan U. Van de VéVde, als notaris te Enschedé aan P. A. C. H. F. A. Werdmuller von Elgg, als burgem. van Zand- voort, en het door den raad dier gem. aan hem verleend eervol ontslag als secr. dier gem. be krachtigd voorts benoemd tot burgem. der gem. Zandvoort C. H. Enschedé, en bekrach tigd de benoeming van G. J. Le Fèvre do Montigny, burgem. van Hillegersberg, tot secr. aldaar. Z. M. heeft de benoeming van S. Van 't Haaff, thans wonende te Noordwijkerhout, tot 2den luit. bij de 5de comp. van het 7de bat. rus tende schutt. in Noord-Holland op zijn verzoek ingetrokken en bij de 5de comp. van het 7de bat. rustende schutt. in Noord-Holland be noemd tot 2den luit. W. P. Eskes; pensioen verleend aan E. Harms, zich noemende en schrij vende E. Thiessing, gewezen bewaarder 1ste kl. in het huis van arrest en justitie te Assen, van f 168, en aan G. Stous of Stouts, gewezen ci pier van het huis van bewaring te Venlo, van f 56. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donderdag des namiddags te 5 uren 45ö, Wind: W., des avonds te 8 uren 43°, te 10 uren 41°. Vrijdag 's morgens te 5 uren 37°. te 8 uren 40°, Z. W., 's namiddags te 12 uren 52°, te 4 uren 46°. Belgie. Volgens //l'Indépendance" heeft de heer De la Gucronnière eergisteren weder eene bijeenkomst met den minister Van der Stiche- len gehad. Het eenige punt, waaromtrent tus- schen de kabinetten van Brussel en Parijs nog geene overeenstemming bestaat, is het onderzoek der ontworpen overeenkomsten van de Fransche

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2