BUITENLAND. De resultaten van het tweede exploitatiejaar 1868 waren als volgt: Het debiet is circa met vijftig pCt. vermeer derd, en meerder gebakkeu in 1867: 1868 krentenbrood 60637 k. krentenbrood 73608 k. gebuild 338S60 gebuild 525406 ongebuild 55S47 ongebuild 70675 rogge 93737 rogge 153260 Totaal 549081 k. Totaal 822949 k. Aan de aandeelhouders is een dividend van drie percent toegekend. De hier gevestigde afdeeling der //Holland- sche Maatschappij van fraaie kunsten en weten schappen'' heeft haren leden dezen winter meni- gen genotvollen avond aangeboden. De verga dering met dames gisterenavond in het Nut gehouden was daarvan weder het bewijs. Jammer dat zij niet beter bezocht werd. Moge het ver gevorderde seizoen daarvan misschien eenigs- zins oorzaak zijn, wij betreuren het, omdat menigeen daardoor eene aangename en in me nig opzicht leerrijke gelegenheid heeft laten voorbijgaan. De reeds van vroeger gunstig bekende spre ker Dr. H. De Yeer, van Delft, had tot onder werp zijner rede gekozen drie hoofdstukken van den Trouringh voor 't jonge Hol land, die, waren zij tijdens de uitgave voor de pers gereed geweest, daarin opgenomen zouden zijn geworden. Zij waren dus ook voor de lezers van dit in vele opzichten merk waardig boeksken nieuw, en bewogen zich allen op het gebied van het huwelijksleven. Wij zouden vreezen te wijdloopig te worden indien wij van allen een zelfs kort, overzioht wensch- ten te geven. Genoeg zij de vermelding dat in het eerste, getiteld: mijn vriend Tubal, de schaduwzijde van het huwelijksleven van den bij uitstek practischen, d. i. alleen voor zijne zaken levenden, man werd geschetstin het tweedeeen kinderloos huwelijk, op aandoenlijke wijze het gemis van kinderen, naar het leven werd geteekend, terwijl eiudelijk in het laatste hoofdstuk: klein maar dapper, de vrouw, hoe schijnbaar zwak ook en hoezeer aan den steun des mans behoefte hebbende, recht werd gedaan toen zij ons werd voorgesteld met al dien moed en vastheid van karakter die zij, ook wanneer die steun haar door den dood ont valt, ontwikkelen kan. De spreker zal zich zeker niet over te weinig belangstelling bij zijn klein maar uitgelezen ge hoor te beklagen hebben gehad, doch wanneer wij ons, hoe ingenomen ook met het gehoorde, eene kleine opmerking zouden veroorloven, zij zou deze zijn, of het wij hopen bet ware woord te kiezen delicaat is, om voor een gemengd gehoor, waarbij men zich toch ook kinderlooze vrouwen kan voorstellen, een hoofdstuk als dat getiteld: een kinderloos huwelijk, voor te dragen. In de vergadering van het hoofdbestuur der Yereeniging tot bevordering van fabriek- en handwerknijverheid, eergisterenavond gehouden, is besloten de internationale tentoonstelling van voorwerpen voor het bedrijf en de huishouding van den handwerksman, te Arasterdam te hou den, en wel zooals van zelf spreekt in het Paleis voor Yolksvlijt. (II. bl.) Door den bouwman J. Lievaart te Delft is Zaterdag jl. de eerste Delftsche grasboter Z. M. den Koning ten geschenke aangeboden. Men schrijft ons uit Rotterdam dd. 16 Maart het volgende: Gisterenavond te half- twaalf hoorden eenige heeren, de Zuidblaak pas- seerende, eensklaps een hevigen slag in het water, blijkbaar aan de overzijde, gevolgd door eenige angstige kreten, hetgeen bij hen het vermoeden deed ontstaan dat daar iemand te water lag. Aanstonds spoedden zij zich derwaarts en hadden het geluk, hoewel het zeer donker was den dren keling te ontdekken, die zich wanhopend vast geklemd hield aan den zeer hoogen kaaimuur. Op hun hulpgeschreeuw werd een schipper gewekt, die onmiddellijk in een roeiboot sprong, hem uit die onhoudbare positie redde, waardoor men het geluk mocht smaken den man van een anders wissen dood te redden. Daar de geredde mededeelde niet hier maar te Hendrik-Ido-Am- bacht woonachtig te zijn, werd hij door zijne redders naar het naastbijgelegen bureau van po litie geleid en aldaar ter verzorging afgegeven. Uit Helmond schrijft men: Het is be kend, dat in onze gemeente eene belangrijke nijverheid der weverijen bestaat. Sedert verle den jaar is die nijverheid aan den slakkengang eene algemeene lusteloosheid was oorzaak, dat er voor binnenlandsch gebruik onbeduidend werd gekocht; in bijna alle fabrieken was er verleden jaar gebrek aan werk, nu niet veel beter, want wekelijks worden er drukkers en wevers van de fabrieken bedankt, hetgeen een niet geringen treurigen toestand onder het fa brieksvolk veroorzaakt; velen hebben zich reeds naar elders begeven om daar werk te zoeken. Misschien zou het vervaardigen van wollen, halfwollen en katoenen fantasie-goederen beter werken dan de zoogenaamde bonten chelassen en soortgelijke katoenen en halflinnen stoften, waarmede men zich hier uitsluitend bezighoudt. De Turksch-rood ververijen en de Adrianopel- rood garen ververijen werken iets gunstiger, ofschoon de uitvoer met certificaten van oor sprong minder bedraagt dan verleden jaar. De kunstwol-fabriek heeft wegens gebrek aan be stellingen opgehouden te bestaan. Echter hebben de machinale smederijen, draad nagel- en handnagelmakerijen volop werkook de overige handel heeft goed vertier en neemt zichtbaar toe. Z. M. heeft, bij besluit van 13 dezer, voor den overtocht van gouvernements-passagiers der 1ste kl. van Nederland naar Ned. Indië, en omgekeerd, bepaalddat voor den overtocht uit Nederland naar Nederl. Indië wordt betaald 1°. voor éen persoon f 600; 2°. voor twee per sonen van hetzelfde gezin 1100; 3*. voor de overige leden van het gezina. die op den dag der inscheping het veertiende jaar volbracht hebben, ieder f 500; b. die op den dag der in scheping het zesde jaar zijn ingetreden en het veertiende niet volbracht hebben, ieder f 300; c. die op den dag der inscheping het zesde jaar niet zijn ingetreden, ieder f 200. Uit Ned. Indië naar Nederland, bedragen de zooeven genoemde cijfers respectievelijk 1°. 'f 850; 2*. f 1600; 3°. a. f 750; b. f 425, en c. 300. Het besluit treedt in werking op den eersten Juli 1869. De minister van binnenl. zaken heeft ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat de examens ter verkrijging van acten van be kwaamheid voor het middelbaar onderwijs voor het jaar 1869 zullen worden afgenomen in den loop der maand Mei a. s. Zij, die zoodanig examen wenschen af te leggen, worden verzocht zich vóór den 15den April schriftelijk aan te melden aan het dep. van binnenl. zaken, en daarbij nauwkeurig op te geven tot welk examen zij verlangen te worden toegelaten, met aan wijzing van letter en noramer der programma's, vastgesteld bij de Kon. besluiten van 2 Februari 1864 (Stbl. n°. 8), van 25 November 1867 (Stbl. n°. 115) en van 28 Februari 1868 (Stbl. n°. 27). Z. M. heeft A. Wermenbol herbenoemd tot burg. der gem. Prinsenhageaan Mr. B. Mulder, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als rechterplaatsv. in de arr.-rechtb. te Almelo; aan den heer J. W. Hein, op verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsverv. kantonr. te Brielle. Bij Kon. besl. van 13 dezer is den heer G. Oorthuijs op zijn verzoek eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van ontvanger der dir. oelastiugen te Katwijk c. a, behoudens aanspraak op pensioen, met dankbetuiging voor de diensten door hem in die betrekking den lande bewezen gedurende een tijdvak van ruim 54 jaar. In den gemeenteraad van 's-Hage is gis teren het voorstel van burgemeester en wet houders aangenomen, om een afschrift aan deo minister van oorlog te zenden van een adres met beleefd verzoek dat aan de klacht zoo moge lijk worde gehoor verleend, waarvan de hoofd inhoud is als volgt: J. B. Maxwils c. s., allee eigenaren van gebouwen aan of in de nabij heid van het kanaal, geven te kennen da:I zij de herhaalde, steeds in hevigheid toenemende I snel op elkander volgende dreuningen, doo: het artillerievuur in hunne onmiddellijke nabij heid teweeggebracht, hoogst nadeelig achten voo: hunne gebouwen, waarvan vele eerst onlang werden opgetrokken, enkele zelfs nog in aan bouw zijn. Behalve op de grootere schade, wijzen zij thans slechts op het herhaald springen vai glasruiten; zoodat zij de welwillende tusschen- komst van het gemeentebestuur inroepen, oc bij de bevoegde autoriteiten te bewerken, da- het artillerievuur in het vervolg plaats hebbil op zoodanigen afstand van het bebouwde ge| deelte van 's-Gravenhage, dat daarvan geen nadeelige gevolgen voor de gebouwen te duch ten kunnen zijn. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dinsdag des namiddags te 5 uren 42', I Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 37°, te 10 uren j 37'. Woensdag 's morgens te 5 uren 35°. Z. 0., f te 8 uren 39°, 's namiddags te 12 uren 44°, te 4 uren 42°. Belgie. De //Indépendance" van gisteren zegt: //Naar wij vernemen, Looft» Jo U°ef De la Guéronnière aan den heer Yan der Stit\ve\en eene dépêche van den heer De Lavalette en eeu Fransch tegen-voorstel overhandigd, in welk laatste de grondslagen worden gesteld van on derhandelingen, te openen over de quaestie van den afstand van den Groot-Luxemburgscheu spoorweg. Gisteren heeft de heer De la Guéronnière een langdurig onderhoud gehad met den heer Frère Orban. Het Fransche gouvernement stelt1 eene conferentie voor, bijeen te komen te Parijs. De ministerraad moet heden over de voor-1 stellen van den heer De Lavalette beraadslagen." Noobd-Duitsche Bond. In de zitting van| den rijksdag is met 140 tegen 51 stemmen aangenomen het voorstel des heeren Lasker, betreflende de parlementaire vrijheid van spre ken, ofschoon de heer Yon Bismarck het voor stel voor ontijdig verklaarde. Oostenbijk. Het huis der afgevaardigden heeft paragraaf 1 tot 7 der wet op de land weer aangenomen. Bij par. 8 heeft de commissie uit de minderheid een voorstel gedaan, tot in deeling des rijks in nationale landweer-districten met zelfstandig kommando. Naar de bedoeling der regeering zou de landweer onder militair kommando staan, in welken zin dan ook de pa ragraaf ten slotte is aangenomen. Het heerenhuis heeft de post-conventie met Moldavië en Wallachije, alsook de wet betref fende de organisatie van den rijksraad aange nomen. Spanje. De //Gaceta" deelt een regeerings- besluit mede tot aanneming der demissie van den heer Bias, als gezant te 's-Gravenhage, wegens het onvereenigbare van dien post met het mandaat van afgevaardigde. Gbiekenland. Uit Athene wordt aan het //Journal Officiel", onder dagteekening van 8 Maart gemeld, dat het Fransche transportschip Le Jura, van daar naar Candia was vertrokken met 1100 repatrieerende Candioten. Te Syra

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2