N°. 2792. Woensdag A°. 18 itó. 17 Maart. BINNENLAND. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 10.75iedere regel meerf 0.12* Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels f 0.90iedere regel meer0.15 PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per postn 3.85. Afzonderlijke Nommers0-16- LEIDEN, 16 Maart. Andermaal had gisterenavond in de groote zaal van het Nutsgebouw, onder de leiding van Dr. Hagen, eene openbare vergadering plaats van de Yereeniging tot handha ving der protestantsche vrijheid in het Nederduitsch Hervormd Kerkge nootschap alhier, die, evenals de vorige keer, door een talrijk publiek werd bijgewoond. Als sprekers traden achtereenvolgens op de heeren Prof. Scholten, Prof. Prins, Dr. Rutgers Van der Loeff en Prof. Rauwenhoff, die, met het oog zoowel op de periodieke aanvulling van het kiescollege, als op de beantwoording der vraag omtrent het toekomstig beheer der ker kelijke goederen, waartoe de stemgerechtigde lidmaten dezer dagen worden opgeroepen, de be langen der gemeente bespraken en hun stand punt tegenover dat van een ander deel der gemeente verdedigden. Ook nu kenmerkte zich deze bijeenkomst weder door orde en belangstellingterwijl de verschillende sprekers, ten blijke der instem ming met het door hen gesprokene, telkens de toejuichingen der Vergadering mochten in- oogsten. De commissie van oppertoezicht en beheer over de Kweekschool voor Zeevaart alhier zal den 22sten Maart 1869 eene keuring doen plaats hebben van knapen, welke bij 's rijks zeemacht eene verbintenis wenschen aan te gaan. Op de vierde algemeene vergadering der Ver- eeniging van leeraren aan inrichtingen van mid delbaar onderwijs, die op Dinsdag den 30sten Maart a. s. te Arnhem zal gehouden] worden, zullen de volgende vraagpunten worden behan deld 1°. Is de vereeniging het met Dr. Salverda eens omtrent de wenschelijkheid, dat de natuur lijke geschiedenis uit het programma der eind examens worde geschrapt, en op zijn hoogst alleen zal blijven deel uitmaken van de over- gangs-examens der scholen zelve. (Aangehouden in de 3de vergadering, 2de sectie.) 2°. Door sommigen wordt de methode voor het onderwijs in het handteekenen, toegelicht in het werkje van Hendrix //le dessin mis a la portée de tous," voortreffelijker genoemd dan die van Dupuis, en andere der meest gebruike lijke methoden. Men vraagt waarin de voor treffelijkheid der leerwijze van Hendrix is ge legen De heer d'Arnaud Gerkens zal, volgens de opdracht hem door de vorige vergadering ge daan, over deze methode nader rapport uit brengen. (Aangehouden in de 3de vergadering, lste sectie.) 3°. In hoever moet het onderwijs in de ethno graphic deel uitmaken van dat in de aardrijks kunde? (Van het bestuur, 5de sectie.) 4°. Kan het onderwijs in de waren-kennis aan éen docent worden opgedragen of is het wenschelijk dat het gesplitst worde? (Van het departement Delft, Rotterdam en Dordrecht, 2de sectie.) 5°. Hoe moet het onderwijs in de natuur lijke historie over den vijfjarigen cursus eener hoogere burgerschool worden verdeeld? (Van hetzelfde departement, 2de sectie.) 6°. Moet het onderwijs aan een hoogere bur gerschool met driejarigen cursus omvatten de drie eerste jaren van een vijfjarigen cursus? (Van hetzelfde departement, alle sectiën.) 7°. Is bet Hollandsch van de I7de eeuw wen schelijk als factor van het onderwijs in de Ne- derlandsche taal op de derde klasse van een vijfjarigen cursus? (Van Dr. Van Deventer, 4de sectie.) Men verneemt dat een der beschuldigden ter zake van het Rotterdamsche oproer, de be klaagde Lohman, tot zijn verdediger heeft ge kozen Mr. J. Van Gigch, de beklaagde Buys, Mr. G. Belinfante, en dat aan de overige be klaagden als verdedigers zijn toegevoegd Adr. Van Randwijck, Van Horendorp en Thorbecke. Vermoedelijk zal deze zaak in 't begin der volgende maand voor 't hof worden behandeld. De overige procedures, met de bedoelde ge beurtenissen in verband staande, volgen daarna, die tegen De Vletter het laatst, als wiens ver dediger geen Rotterdamsche advocaat wordt ge noemd. Algemeen loopt te Utrecht het gerucht, dat de gefailleerde koopman Antink behouden te Londen is aangekomen, van waar hij door een telegram bericht zou hebben gegeven. Door den min. van financiën worden de be langhebbenden verwittigd, dat de bepalingen van het Kon. besluit, houdende regeling van den voet en de voorwaarden, waarop tusschen Nederland en de Vereenigde Staten van Noord- Amerika, door middel van het stelsel van post wissels, gelden kunnen worden overgemaakt, te rekenen van den 16den dezer maand, zullen in werkiüg komen. De afzenders hier te lande worden overigens indachtig gemaakt, dat de uitbetaling in de Vereenigde Staten niet plaats vindt, tenzij de belanghebbenden de wettigheid hunner vordering door getuigen of door de op gave van den naam der afzenders kunnen aan- toonen. Het is dus noodig dat bij afzonderlijk schrijven, van de overmaking van het geld, aan de belanghebbenden in de Vereenigde Staten mededeeling geschiedt. Z. M. heeft aan A. Van Litb, gewezen sluiswachter van de sluis n°. 2 op de Zuid-"Wil lemsvaart te Berlicum, verleend een pensioen ten laste van den Staat ten bedrage van f 270 'sjaars. Z. M. heeft j pensioen verleend ten laste van den Staat aan: Jean Baptiste Coopmans of Jo hannes Baptist Koopmans, gewezen hoofdonder wijzer te Hoeven en St.-Martenspolder, ten be drage van f333 'sjaars; Frederik Jansen, ge wezen hoofdonderwijzer te Tzum, gemeente Fra- nekeradeel, ten bedrage van f 438 'sjaars Fokko Bonno's Wildeman, gewezen hoofdonderwijzer te Loppersum, ten bedrage van f353 'sjaars; Jan Kuipers, gewezen hoofdonderwijzer te Zee rijp, gemeente 't Zandt, ten bedrage van f 266 'sjaars. Z. M. heeft benoemd tot burg. der gem. Lierop G. Kooien en tot hoogheemraad van Rijnland C. A. Kempenaar. De Hooge Raad heeft bij arrest van heden vernietigd het arrest van het hof in Noord-Bra bant, waarbij de heer J. Urban is veroordeeld ter zake van het, als directeur der spoorweg onderneming Grand Central Beige, niet zorgen voor het op den gestelden tijd vertrekken van een trein. De Hooge Raad heeft deze zaak verwezen naar het prov. hof in Limburg. In de laatst gehouden zitting van den gemeenteraad te 's-Hage zijn in de veror dening op de jaarmarkt of kermis eenige ver anderingen gebracht; o. a. bevat zij thans een artikel van dezen inhoud//Voorstellingen, waar toe kinderen op eene voor hun leven gevaar lijke wijze medewerken, kunnen door den bur gemeester worden verboden." De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maandag des namiddags te 5 uren 35% Wind: N. O., des avonds te 8 uren 34% te 10 uren 32°. Dinsdag 's morgens te 5 uren 32% N. W., te 8 uren 36°, 's namiddags te 12 uren 44°, te 4 uren 44°, W. Belgie. De //Echo du Parlement" van gis teren zegt, dat de heer De Laguéronnière te Brussel is teruggekeerd. Gisteren (Maandag) heeft hij eene langdurige conferentie met den minister van financiën gehad. Oostenbijk. De //Presse" meldt dat ter ge legenheid van den naamdag van koning Victor Emmanuel, de aartshertogen Ernst, Willem, Lodewijk en Victor, benevens de beer Von Waser, graaf Taaffe en de beer Giskra bij het Italiaansch gezantschap een bezoek hebben af gelegd. De koning heeft door den markies Pe- poli den keizer zijn dank doen betuigen voor de op dien feestdag jegens hem kenbaar ge maakte gevoelens. De tweede kamer van den rijksdag heeft gisteren de algemeene discussie begonnen en geëindigd over het ontwerp betreffende de landweer. De meerderheid der commissie, belast met het uitbrengen van rapport over de voor dracht, heeft de aanneming van het ontwerp aanbevolen, volgens hetwelk de landweer on derworpen is aan de militaire autoriteiten. De minderheid der commissie heeft voorgesteld om de landweer volledig af te scheiden van het staande leger, gelijk in Hongarije het geval is. De linkerzijde en de Poolsche afgevaardigden

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1