BUITENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN. Juni a. s. de eerste aflevering van dit tijdschrift het licht zien bij de Erven Bohn te Haarlem. Te Amsterdam werd Zaterdag-avond in het locaal de Eensgezindheid" eene publieke vergadering gehouden //tot Nut van den Ja vaan". De heer A. C. Joosten leidde haar met eene korte toespraak in, waarna door den heer Enklaar uit Arnhem eene zeer zaakrijke en boeiende rede werd gehouden, die de ver gadering ruim 1% uur bezig hield. Tot leden" van het bestuur der alsnu geconstitueerde af- deeling der maatschappij //tot Nut van den Javaan" werden vervolgens gekozen de heeren A. C. Joosten, Dr. G. Van Gorkom en R. J. Kelderman. De afdeeling telt reeds meer dan 70 leden. In Haarlemmermeer zijn twee dor pen ontworpen, Hoofddorp en Nieuw-Yennep genaamd. Men kan zeggen ontworpen, want de gronden, voor de woningen in die dorpen bestemd, waren tot hiertoe het eigendom van den staat, die ze slechts noode en met bezwa rende voorwaarden aan belanghebbenden af stond. Ten gevolge der onlangs aangenomen wet, waarbij de gemeente Haarlemmermeer heeft op zich genomen de wegen langs die gronden hard te maken, brengt de administra tie der domeinen de gronden in veiling. Roermond is weder getuige geweest van eene ijzingwekkende misdaad. In den laten avond van verleden Zondag heeft zekere te Roermond en omstreken algemeen bekende Jo seph Schuman zijne huisvrouw op de openbare Btraat met een mes een zoodanigen steek in het onderlijf toegebracht, dat zij in bedenkelijken toestand verkeert; hierna nam hij de vlucht, en hoewel achtervolgd, kon men hem toch niet grijpen, daar hij zijne vervolgers insgelijks met een groot mes dreigde te doorsteken. Hoezeer het middernacht was, waren toch in een oogenblik alle autoriteiten van politie en justitie op de been. Op verlangen van vier in haast toegesnelde geneesheeren werd de ge wonde, eer een half uur om was, naar het Louisa- huis gebracht, waar zij zorgvuldig werd ver bonden en verzorgd, bij welke gelegenheid even wel bleek, dat ook de ingewanden gedeeltelijk waren doorsneden. De toestand der vrouw, die gisteren nog leefde, is allerbedenkelijkst. Volgens geruchten is het niet de eerste maal, dat Schuman zijne vrouw mishandelde, en moet hij meermalen de bedreiging in het openbaar herhaald hebben, dat hij haar wilde om het leven brengen, waarom zij verscheidene malen van hem is gevlucht. Daar hij in langen tijd niet meer in Roermond was geweest, en nog denzelfden middag in de nabijheid van Heinsberg had rondgezworven, mag men het er voor houden dat hij met opzet in den laten avond derwaarts wTas gekomen, om zijn plan te volvoeren. Uit verdere mededeelingen blijkt dat hij zoowel in Nederland als in Pruisen en België met de justitie in aanraking en door haar tot zware straffen veroordeeld is geweest. In de Groningsche Courant leest men het volgende: Donderdag-avond trad in de boven- concertzaal alhier voor een vrij Ltalrijk publiek, waaronder zich zeer vele dames bevonden, Dr. J. C. Zaalberg, predikant te 's-Gravenhage, op: de man, die vooral in 't vorige jaar zoo veel van zich deed spreken; de man, door som migen geëerd en bemind, zooals zelden iemand geëerd en bemind werd, door anderen weer verguisd en beleedigd op eene wijze, waarover we zullen zwijgen, om geen al te bitter woord ter neer te schrijvende man, die, hoe men ook over hem en zijne gevoelens moge denken, een zwaren strijd heeft te strijden gehad en nu aan zijne hoorders kwam vertellen, wat hij na dien strijd behield. Tot onderwerp zijner rede koos de spreker //den strijd en verzoening tus- schen godsdienst en wetenschap." "Wij willen niet in détails en ook in geene beoordeeling treden, omdat ons tijd en ruimte ontbreken, maar alleen mededeelen, dat de heer Zaalberg, met eene kleine pauze tusschen beiden, bijna drie uren achter elkander sprak, zoo boeiend, zoo welsprekend, in zulke sierlijke vormen, als we slechts zelden hoorden. Allen, ook de grootste tegenstanders, hingen als aan zijne lippen, toen hij godsdienst en wetenschap tegenover elkan der stelde en aanwees, wat z. i. het middel was, om beiden te verzoenen. Dikwijls werd de stroom zijner redeneeringen afgebroken door de daverende toejuiching zijner hoorders, vooral ook, toen hij vroeg, of hij hun een //tot weer ziens" mocht toeroepen, omdat hij niet alles, wat hem op 't hart lag, in zulk een ommezien tijds kon zeggen. De audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag den 18den Maart a. s. niet plaats hebben. Heden had alhier op het raadhuis plaats de aanbesteding van het drukwerk ten dienste dezer gemeente van af 15 Maart tot en met 31 December a. s. Er waren inschrijvinsbiljetten ingekomen van de heeren T. en A. Hooiberg, D. Noothoven van Goor, J. C. Drabbe, J. J, Gerardts, E. J. Brill, J. J. Groen en De Breuk en Smits. Als minste inschrijvers zijn aanne mers geworden de heeren De Breuk en Smits alhier, voor 51 pCt. beneden het tarief. Door eene commissie van gedeputeerde staten van Zuid-Holland had heden, in een der localen van het gebouw van het provinciaal bestuur, te 's-Hage, de uitloting plaats van vijftig aandeelen in de provinciale geldleening groot 1.000.000, rentende 4ft pCt., eerste serie, over eenkomstig het door de staten der provincie den 24sten Juli 1863 vastgesteld plan dier lee ning. De uitgelote Nos. zijn de volgende N°. 266, 55, 261, 165, 99, 112, 80, 2, 26, 218, 138, 239, 29, 249, 175, 172, 184, 17,228, 33, 87, 161, 100, 84, 25S, 208, 221, 187, 276, 90, 231, 141, 121, 211, 38, 269, 289, 152,291, 49, 58, 268, 48, 195, 68, 45, 89, 135, 177 en 64. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zaterdag des namiddags te 5 uren 38°, "W ind: N. O., des avonds te 8 uren 34°, te 10 uren 32°. Zondag 's morgens te 5 uren 30°, te 8 uren 32°, 's namiddags te 12 uren 38°, te 4 uren 36°, 's namiddags te 5 uren 34°, 's avonds te 8 uren 32°, te 10 uren 31°. Maan dag 's morgens te 5 uren 31°, te 8 uren 32°, '8 namiddags te 12 uren 38°, te 4 uren 36. Düitschland. De heer Twesten, ondersteund door de liberale fractiën in den rijksdag, heeft een voorstel gedaan tot oprichting van ver antwoordelijke bondsministeriën voor buiten- landsche zaken, oorlog, marine, handel en open baar verkeer. Frankrijk. In den avond van den lOden Maart werd te Parijs weer eene vergadering op den boulevard Rechechouart door den com missaris van politie gesloten. Men ging uiteen onder het zingen van de Marseillaise, doch niemand werd gearresteerd. Op dien dag had nog eene besloten bijeenkomst plaats bij den onderwijzer Budaille in den faubourg St.-An- toine, welke door Jules Simon werd bijgewoond. Budaille, die in de openbare bijeenkomsten het hooge woord voerde, maar misschien juist we gens de hevigheid, die hij ten toon spreidt, eenigszins verdacht is, had genoemden afgevaar digde blijkbaar uitgenoodigd met het doel om hem een nederlaag te bezorgen. Het doel werd echter niet bereikt. Jules Simon liet zich eerst zeer kalm aanvallen, en ofschoon hij ronduit verklaarde, dat hij geen communist was, wek ten zijne woorden toch algemeen bijval, zelfs geestdrift. Ongeveer vijftien verdachte schreeu wers slechts gingen voort hem te bestrijden, maar zonder gevolg. Dit is daarom van ge wicht, omdat Budaille, zelf communist, de rood- sten onder de rooden uit den faubourg St.- Antoine had genoodigd, zoodat voldoende be wezen is, dat, zoo zekere invloeden eenige openbare vereenigingen niet bewerkten, alles zeer rustig zou toegaan. De //Temps" meent te weten, dat de Ita- liaansche regeering met het bankiershuis Fould en het //Crédit Foncier" eene finantieele over eenkomst heeft gesloten tegen onderpand der geestelijke goederen. Spanje. Uit zekere bron wordt gemeld, dat de hertog van Montpensier verklaard heeft niets te zuilen doen om den troon van Spanje te verkrijgen. Hij zou de koninklijke waardig heid aannemen, indien zij hem bij eene ach tingswaardige meerderheid werd opgedragen. Hij verlangt dat het koningschap het begin zij van een tijdperk van rust, voorspoed en vrij heid van Spanje. De meerderheid in de Cortes heeft eene bijeenkomst gehouden, waarin besloten werd, geen hooger cijfer dan van 25,000 man tot aanvulling van het contingent toe te staan, en wel voor het laatst, ten einde in het ver volg door vrijwillige aanwerving in de behoefte aan manschappen zal moeten worden voorzien. Italië. De //Correspondance Italienne" deelt mede, dat er eene internationale commissie is benoemd, aan welke de taak is opgedragen om te onderzoeken of er middelen bestaan, om eene directe postgeraeenschap in het leven te roepen tusschen Brindisi en Ostende. De commissie zal zich den 3den April te Florence vereenigen. Alle gouvernementen, die belang hebben bij deze dienst, zullen uitgenoodigd worden. BEROEPEN ENZ. Nederlandsche Hervormde Kerk. Beroepen: te Oud-Vossemeer F. Hage te Wolfaartsdijk: te Goes: A. Meerdink te Vrie- senveen; te Hierden en te StavenisseG. J. B. Gelderman te Biezelingete DrachtenB. C. M. Boot te Joure; te Woudsend: W. v. d. Bijtel te 's-Grevelduin-Capellete Hiaure: N. E. v. Laar Drinkgreve te Bakkeveente AnjurnW. H. J. Baart de la Faille te Houtum te Eiber gen G. J. Sijpkens te Hardonbergte Schom- rewoerd: P. Deetman te Klundert; te Barne- veld: A. Couvée te Doesburg. Aangenomen: naar Groningen: door J. J. A. Ploos van Amstel te Ridderkerk; naar Ouddorp: door Van den Hamme te Hellevoet- sluis. Bedankt: naar Utrecht: door E. F. H. Wolff te Valburg; naar Noordwijk-Binnen door B. Mossel te Nederhorst den Bergnaar Gie- sen en Rijswijkdoor Ruitenschild te Oegstgeest; naar Alkmaar: door H. J. P. v. d. Linden te Zevenbergen; naar IJselmuiden: door C. H. Koopman te Engwierum; naar Uitwijk: door J. D. Holsteyn te Vianen. MTlOiVALE MILITIE. BURGEMEESTEE en WETHOUDERS van LETDEN, Gelet op art. 150 der Wet op de Nationale Militie van den 19 Augustus 1861 Staatsblad N°. 72); Noodigen de Lotelingen dezer Gemeente uit, die verlangen bij de Zee-Militie te dienen, zich daartoe aan te melden vóór den lsten April aanstaande, op een der werkdagen, tusschen des voormiddags tien en des namiddags drie uren ter Secretarie dezer gemeente. Lexden, 1 Maart 1869.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2