van wet, niet alleen in ern- ..eging worde genomen, maar tot wet worden verheven. Reeds met een enkel woord is gesproken over de verbeterde Amerikaansche breimachine van Lamb. Het volgende nader bericht zal zeker met belangstelling gelezen wordenimmers deze uitvinding verdient de aandacht zoowel van industrieelen als voor den huiselijken kring. Het is bekend dat bij de toepassing der ma chinerie op de bewerking van kleedingstukken, de kousen-breimachine tot een der oud ste uitvindingen op dit gebied behoort. Heeds omtrent het laatst der 16de eeuw werd het eerste ijzeren breiwerktuig door een Engelsch- man, William Lee, uitgedacht. Sinds dien tijd heeft dit werktuig voortdurend ontwikkeling ondergaan en ontstonden die duizenden weefge touwen, waardoor de machinaal gebreide goede ren, als een algemeen handelsartikel, in alle landen werden verspreid. In lateren tijd heeft men er zich echter ook op toegelegd voor huiselijk gebruik eene machine te vervaardigen, die, evenals haar jongere zuster, de naaimachine, in iederen familiekring eene nuttige plaats zou kunnen innemen. Eveneens ontstonden er van lieverlede kleinere werktuigen, waardoor fanta sie-werken in een ongeloofelijk korten tijd kon den worden gebreid. De Amerikaansche breima chine van Lamb is zeker een der jongste en meest verbeterde vindingen van dien aard. De kleine toestel ziet er eenvoudig en net uit, en kan aan den rand eener tafel worden vastgezet. Op eene lengte van 2% palm heeft men twee rijen breinaalden elk van 48 stuks, die met vliegende snelheid eene schermutseling houden, zoodra men de hand aan de kiuk heeft ge bracht, en alzoo, door daaraan te draaien, het werktuig in beweging zet. Dit laatste geschiedt zoo gemakkelijk, dat het door een klein kind spoedig kan worden aangeleerd. Binnen een bijkans ongeloofelijken tijd kunnen hierop een paar kousen worden afgewerkt (rond geweven). Het meerderen en minderen regelt men zoo nauwkeurig als men wil. Men kan zoowel grof en fijn, los als dicht werk vervaardigen. Bij het afbreken van den draad worden de einden een voudig vastgeknoopt, en dan maar weder voort- gedraaid. Vallen er onder het werken eenige steken, zij kunnen in een oogenblik worden opgeraapt. Kortom, deze nieuwere constructie schijnt in alle opzichten aan de eischen eener eenvoudige breimachine te voldoen. Bij fabri kanten, winkeliers, werkinrichtingen, groote huisgezinnen, enz., zal deze nieuwe vinding spoedig eene eervolle plaats naast hare zuster innemen, daar door dit kleine werktuig zoowel alle mogelijke gebreide kleedingstukken, als|eene menigte fantasie-werken op hoogst eenvoudige wijze kunnen worden vervaardigd. Volgens een telegram uit Batavia dd. 23 Eebruari waren aangekomen de schepen: Anna Sophia, kapit. Hoekstra; Delft (ex Wilhelmina Catharina), Kettel; Electra, Landweer; Eva Johanna, Versteeg; Marie, Biesthorst; Presto (ex Emergus), TeekesSchiedam, Kuipers. En vertrokken de schepen: Cheribon, kapit. Rei- niersen, Petronella (ex Amalia Augusta), Lei- cher; Wijk aan Zee, Looper, q. q. Men schrijft ons uit Noordwijk-Binnen dd. 12 Maart het volgende: Den lsten Maart werd deze gemeente het eerst met petroleum-gas, volgens het systeem van Prof. Herzei door de photogenische maatschappij in ons land in toe passing gebracht, verlicht. De helderheid en lichtsterkte van dit gas laten niets te wenschen over. Dank zij den ijver van den concessionaris den heer P. E. A. Klunpenning hebben wij reeds drie maanden na het verleenen der concessie onze primitieve straatverlichting met olielampen vaarwel kunnen zeggen. Morgen (Zondag) wordt door de leeraren der hoogere burgerscholen in de provinciën Groningen en Friesland, uitmakende het Noor der-departement, in het gebouw van de rijks hoogere burgerschool te Leeuwarden, eene algemeene vergadering gehouden, waar o. a. de punten zullen besproken worden, die op de ver gadering van het genootschap van leeraren bij het middelbaar onderwijs, den 31sten Maart te Arnhem te houden, zullen worden ter tafel gebracht. Na afloop der vergadering zal men zich aan een vriendschappelijken disch vereenigen. Meer en meer beginnen de visschers te Texel zich toe te leggen op het visschen van //vijf hoeken," ook wel //sterretjes" genaamd, in de Zui derzee; eene soort van visch welke op den bodem der zee in diepe geulen menigvuldig gevonden wordt en welke vangst een niet onvoordeelig re sultaat oplevert. Die vischsoort toch schijnt een zeer uitmuntende mest te zijn, vooral voor den aan kweek van bloemkool enz. en is zeer gezocht en ge vraagd te Leiden; zoo ook in den laatsten tijd voor Utrecht. Deskundigen meenen dat ook die mest- soort voor de tabaksplant uitmuntend zou zijn. Dagelijks ziet men de bronnen van bestaan voor de visschers als toevalligerwijze vermeerderen. Die vijfhoeken toch werden nog voor een paar jaren door den visscher verwenscht, wanneer hij aan het oesterkorren was en zijn net in plaats van met oesters met vijfhoeken zag ge vuld. Geene waarde dasrvan kennende, werden zij knorrig weder in zee geworpen. Het zee gras, vroeger aan enkelen verpacht voor f 300, thans ƒ15,000 'sjaars, geeft eene gemiddelde opbrengst van arbeidsloonen daarenboven van 70,000, welk artikel voor weinige jaren bijna niets opleverde. De andere zeegewassen, zooals schelpen, kruiken en oesters, blijven mede zeer begeerd. Uit Balk schrijft men dd. 11 Maart Hedennamiddag kon men op de binnenslooten, uitwaterende in het Slotermeer, een paar vol wassen personen zien schaatsenrijden. Het ijs bleek sterk genoeg te zijn om hen te dragen. In dezen tijd van het jaar en na het weer dat wij reedi in Januari en Februari gehad hebben, is dit zeker eene merkwaardigheid. Z. M. heeft benoemd tot burg. der gem. It- teren J. J. Dolmans; herbenoemd tot burg. der gem. Gorkum Mr. W. Wijnaendts; Alphen, L. "W". Varossieau; Krimpen aan de Lek, J. G. Yan MieropWassenaar, H. C. VanCalcar; aan P. Gallenkamp Pels, op verzoek, eervol ontslag verleend als burg. van Soest en het hem door den raad dier gem. verleend eervol ontslag als secr. bekrachtigd; aan H. Dosch, gewezen rijksv. 2de kl., pensioen verleend, ten bedrage van 283 'sjaars; het vice-praesidium van het coll. van reg. over het huis van arrest te Appingadam opgedragen aan W. N. C. Swa ving, lid van dat college. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is bij eengeroepen tegen 30 Maart a. s. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Yrijdag des namiddags te 5 uren 41°, Wind: N. O., des avonds te 8 uren 35°, te 10 uren 30°. Zaterdag 's morgens te 5 uren 28°, te 8 uren 31°, 's namiddags te 12 uren 41°, te 4 uren 39°. BUITENLAND. Duitsohland. De wetsvoordracht op het lager onderwijs, bij de Pruisische kamer inge diend en toegelicht, is met bijval ontvangen, en zal, naar men hoopt, nog in deze zitting worden goedgekeurd. Bij de wet wordt aan het lager onderwijs eene aanmerkelijke uitbreiding gegeven. Behalve in lezen, schrijven en reke nen, zullen de kinderen thans nog in aardrijks kunde, natuurkunde en geschiedenis worden onderwezen; de schoolplichtigheid is van 6 op 8 jaar gebracht, terwijl ook hoogere burger scholen zullen worden opgericht. De vormscho len voor onderwijzers zullen met 4-jarigen cur sus zijn, terwijl ook in de maatschappelijke positie van den onderwijzer veel verbetering zal komen. De minister van landbouw heeft een wets ontwerp ingediend tot oprichting eener land- bouw-academie. De hertog Christiaan van Sleeswijk Hol- stein Augustenburg is Donderdag-avond op het kasteel Primkenau, in Silezië, in den ouderdom van 71 jaren overleden. Engeland, De heer Coleridge heeft in het Lagerhuis eene zoogenaamde //university-tests- bill" voorgesteld, welke de universiteiten voor leden van alle kerkgenootschappen openstelt, en tevens de leerscholen aan de universiteiten ontheft van al de beperkingen van hare vrij heid, die indertijd door het parlement zijn inge voerd. Spanje. Door een comité, samengesteld uit Orense, Pierrad en anderen, is tegen Zondag (mor gen) eene groote demonstratie ten gunste van de afschaffing der conscriptie aangekondigd, met uitnoodiging aan alle voorstanders der zaak om daaraan deel te nemen. In de zitting der Cortes heeft de minister van financiën een ontwerp van wet ingediend, houdende het voorstel om eene leening uit te schrijven van een milliard realen. De heer Garrido verlangde de opheffing der voorloopige maatregelen betreffende de conscrip tie. Er werden zeer geanimeerde redevoeringen gehouden, ten gevolge waarvan eene agitatie ont stond. Prim betoogde de noodzakelijkheid, dat er een permanent leger zou zijn. Het voorstel van den heer Garrido is verwor pen met 112 tegen 69 stemmen. Ambbika. De heer Andrew Curten is tot ge zant in Rusland benoemd. BEROEPEN ENZ. Christelijk Afgescheiden Gereformeerde Kerk. Beroepen: Te Grand-Haven (Amerilw/' J. H. v. d. Yeen te Spijk; te Ten V Moolhuizen te Emmelenkamp. Bedankt: te Kollum: door Nieboer te Uit huizen; te Blij adoor A. F. Kok teDokkum; te Minnertsgadoor B. Vellekoop te Beetgum. Overleden: J. Ter Borg te Oldeboorn. GEMENGDE BERICHTEN. Als eene merkwaardige bijzonderheid wordt j medegedeeld, dat sedert het verblijf van Isabella II te Parijs, zij 1153 aanbiedingen heeft ont vangen, om op hare kosten in de Fransche hoofdstad een dagblad op te richten ter verde diging harer belangen. De vereeniging tot bescherming van die ren te Genève houdt zich bezig met uitvoering te geven aan eene voor de landhuishoudkunde niet onbelangrijke zaak. In het belang der ver meerdering van de insectenetende vogels, waarop men sedert eenige jaren bijzonder de aandacht van de landbouwers heeft gevestigd, zal deze vereeniging eene tentoonstelling houden van kunstmatige vogelnesten. Prijzen zullen worden toegekend aan de beste modellen. De u Gaulois" verhaalt, dat de dieren temmer Cooper verleden Yrijdag-avond in den //Cirque Napoléon" aan een vreeselijk gevaar is ontkomen. Na de gewone oefeningen wilde hij sluiten met zijn hoofd te steken in den muil van een leeuw. Deze echter was weer spannig, en nauwelijks had Cooper zijn hoofd tusschen de tanden van den leeuw, of deze beet en bracht hem drie wonden toe. Het ge lukte Cooper om zijn hoofd terug te trekken, en onder het afvuren van een pistool, hetgeen den dieren schrik aanjoeg, heelhuids uit het hok te komen. De wonden zijn niet gevaarlijk. Het //Journal de 1'Agriculture" meldt, dat de heer M. Martin dezer dagen aan de //Société therapeutique de France" een rapport heeft

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2