rechtzaken. OFFICIEELE BERICHTEN. staten-generaal. advertentien. Openbare Bijeenkomst HOOGHEEMRAADSCHAP RIJNLAND. Rijst. Zonder handel. Specerijen. Verlaten. Vruchten. Zonder handel. Meekrap. Zeer flauw en met kleine ver- koopen tot iets lagere prijzen. Indigo. Voortdurend vlug te plaatsen. Deze week zijn 120 kisten Java afgedaan. Potasschen. Hooger; voor prima Peters burger wordt 13.50 gevraagd. Tin. Banca blijft zeer stil; nu en dan ko men enkele afdoeningen tot 79 en 78.50 tot stand en op levering tot 80. Huiden. Niets omgegaan. Katoen. Deze week lusteloos met geringe omzettingen tot vaste prijzen. Wol. Zonder handel. Petroleum. Lager afgegeven en heden tot 26.50, 26.75 verhandeld. De omzettingen wa ren weder vrij groot en de disponibele voorraad is thans minder dan 10,000 vaatjes. Oliën. Raapolie cont. 37.75. Mei 37.75. Dec. ƒ40. Lijnolie cont. ƒ34.75. Mei 35.25. Dec. f 37. Patentolie cont. ƒ38.75. Mei ƒ42.25. Naj. 44.50. 1 Granen. Met stillen handel voor alle arti kelen zeer slap gestemd. Meel. 1ste qual. 16, 16.502de qual. 13.25, 13.75; 3de qual. 10, ƒ10.50; Keizersmeel l 22, ƒ25.50. In de correctioneele zitting der Rechtbank te Leiden van Vrijdag 12 Maart 1869 zijn veroordeeld J. "\V. te Nieuw veen, wegens diefstal, tot eene cell. gev. van lm. A. S. en E. S. te Aarlanderveen, wegens verbreking van afslui ting, ieder tot eene geldb. van f 5 of subsid. gev. van 1 d. voor ieder. G. v. B. zonder vaste woonplaats, wegens bedelarij, tot eene gev. van 14 d. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien art. 11, 2e alin., der Verordening van 30 Junij 1866, op de openbare scholen voor ge woon lager onderwijs voor on- en minvermo genden Gemeenteblad n°. 19); Doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare scholen voor on- ei minvermogenden zal plaats hebben van den 8sten E tot en met den 20sten Maart e. k., in de school- localen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg, op de Binnenvestgracht aan het plantsoen, en op de Oude Vest, des voormiddags van hal) negen tot negen uren en des namiddags van hal twee tot twee uren, behalve des Zaturdags na middags en des Zondags. Leyden, 4 Maart 1869. JACT EX VISSCHEKIJ. De BURGEMEESTER van LEYDEN brengt bij deze ter kennis van hen, die zich voor het aanstaande saizoen 1869/1870 in het bezit wen- schen te zien van Jagt- of Viscliacten, oi wel van eene kostelooze vergunning tot uitoefening dei visscherijdat de blanco verzoekschriften ter be koming daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter Ge meente-Secretarie, alwaar zij, behoorlijk inge vuld en onderteekend, vóór den 15den April dezes jaars moeten terug bezorgd zijn, ten einde alsdan aan den Commissaris des Konings in de provincie Zuidholland te worden ingezonden. Tevens wordt ter kennis van belanghebbenden gebragt dat blanco verzoekschriften, tot het be komen van buitengewone magtiging tot het ver drijven van schadelijk gevogeltehet schieten van konijnen en ander schadelijk gediertehel visschen als het water met ijs bedekt is en het scheppen van kleinen visch als aas voor de dobber$} van heden af, mede gratis ter Gemeente-Secretarie ter in vulling verkrijgbaar zijn gesteld. Leyden, 6 Maart 1869. Tweede Kamer. Zitting van heden. Aan de orde is de voortzetting van de al- gemeene beraadslaging over het wetsontwerp tot afschaffing van het zegelrecht op de gedrukte stukken en de advertentiën in de nieuwspa pieren. De heer Lenting had met onverdeelde blijd schap de indiening van dit wetsontwerp gezien. Daarom hechtte hij ook weinig aan de woor den van de tegenstanders, die gisteren de af schaffing van verbruiksbelastingen aan dezen maatregel vooraf hadden willen zien gaan. De afschaffing van het zegel was hoogst noodig. Die belasting beschouwde spr. steeds als eene drukkende en onrechtvaardige belasting, eene belasting die de geheele winst van een dagblad onderneming absorbeerde. De artikelen van de N. R. C. leverden daarvan eene belangrijke bijdrage. Spr. ontvouwde nu waarom de dag bladen onder dien druk niet aan hunne roeping kunnen voldoen, en schetste daarop in het breede den gunstigen invloed der afschaffing op den inhoud en het wezen der bladen. De heer Jonckbloet betoogde, dat dit wetsontwerp geen finantieele maar politieke maatregel was, en zelfs met het oog op onze staatsregeling .le couronnement de l'ódifice en refuteerde in het breede de argumenten tegen de intellectueele en moreele gevolgen van den maatregel aangevoerd. De heeren Bichon, Bergmann en Saaymans Yader verklaarden tegen het wetsontwerp te zullen stemmen. De heer Heemskerk Az. ontwikkelde zeer breedvoerig zijne meening, dat men eerst een jaar de werking van de verhooging van het gedistilleerd zou behooren na te gaan alvorens het dagbladzegel af te schaffen. De heer Dumbar verklaarde zich voorstander van dit wetsontwerp. De heer De Roo van Alderwerelt toonde uit de geschiedenis aan, dat de wet van 1843 voor de dagbladen een politiek en repressief karakter had. Hij wees er op, hoe er ook in dezen privilegiën werden toegekend, waaruit zonneklaar bleek dat het op de journalistiek en op niets anders gemunt wasalle tijdschriften zooals Stuiversmagazijnen, Katholieke Illustratie enz. worden oogluikend zonder zegel toegelaten, hoewel de wet het tegendeel vordert, maar er is éen tijdschrift dat soms de politiek behan delt en het onvrijzinnige ministers wel eens laitig maakte, dat moet wel gezegeld zijn en dat is de Spectator. De uitgevers van dagbla den zijn bovendien met een vierledig patent be zwaard, en wanneer zij adverteeren moeten zij bo vendien het advertentiezegel betalen. Dit was eene onrechtvaardige druk, een hinderpaal voor den bloei en ontwikkeling van de journalistiek, die spr. vervolgens verdedigde tegen hen die op dit vak laag neerzien. Daarna zette spr. breedvoerig uiteen de gevolgen, die de afschaf fing zal kunnen hebben, niet zou hebben, dat kon niemand verzekeren. Zeer voorspoedig bevallen van eene Dochter Vrouwe M. M. OBREEN-Van Herwerden. Breda, 11 Maart 1S69. E enige Kennisgeving. VRIJHEID IvY ORDE. De Kiesvereeniging //Vrijheid en orde" beveelt, getrouw aan haar beginsel, bij de aan staande kerkelijke verkiezingen weder mannen aan tot verschillende ernstige richtingen op kerkelijk gebied behoorende, voor zoover zij niet kunnen gerekend worden tot hen, die thans eene verpletterende meerderheid in het kerkelijk bestuur der gemeente bezittende, in hunnen eiclusiven geest geene rechten van an dersdenkenden willen erkennen. Zij beveelt weder mannen aan, van wie zij vastelijk ver trouwt, dat zij eenen afkeer hebben van allen gewetensdwangdie ontwikkeling genoeg be zitten om de verplichtingen, die op de leden van het Kiescollege rusten, in het waarachtig belang der Gemeente te vervullendie de vrij heid liefhebben als het dierbaarst kleinood der Protestantsche kerk, wetende, dat, waar de vrijheid van onderzoek wordt verkort, het gods dienstig leven verkwijnt. De Kiesvereeniging vraagt niet aan de leden der Christelijke Hervormde gemeente//Zijt gij voor of tegen Christus?" Zij heeft te veel eerbied voor den éénigen Meester en voor allen, die, ernstig verlangende Hem te volgen, zich naar Zijn naam noemen, dan dat zij zulk eene vraag zou durven stellen. Zij laat dat over voor anderen, die vreezen, dat zij zonder verdacht making van andersdenkenden hun doel niet kunnen bereiken. Zij vraagt eenvoudig: //Zijt gij voor of tegen het levensbeginsel der Her vormde kerk, het vrije onderzoek? Zijt gij voor of tegen de verdraagzaamheid, die de overtuiging van uwen broeder eerbiedigt, ook al is zij de uwe niet?" De leden der Gemeente, die vrijheid, orde en verdraagzaamheid lief hebben, noodigt zij uit, hunne stemmen uit te brengen op de volgende candidaten, die door de groote meerderheid der Kiesvereeniging gekozen zijn J. D. Blanken, C. Blansjaar, J. J. Brandhoff Isselman, P. J. Broekhoff, C. G. Cobet, D. J. Couvée, G. "Wil- helmy Damsté, S. C. Van Doesburgh, A. Van Driel, B. Van Driel, J. A. Van Dijk, J. En gels Jr., M. H. Esser, J. Garrer, H. J. Giezen, A. Van der Harst, Abraham Hartevelt Jz., H.C. Hartevelt,"W.F. Van Hartrop. (Noordeinde), H. C. J. Hoog, E. N. v. d. Horn, Adr. Alb. Kiel, B. F. Krantz, A. Kuenen, J. F. Kuijper, F. B. Coninck Liefsting, J. Van Lith, G. "W". A. Plaat, J. A. Prijn, L. W. E. Rauwenhoff, J. "W". Schaap, J. H. Scholten, H. P. C. Stof fels, B. W. Wttewaall. va2f de Vereeniging tol handhaving der Protestantsche vrijheid in de Ned. Hervormde gemeente van Lei den, te boudea in bet locaal van bet Nut van 't Algemeen op Maandag den 15 Maart 1869 des avonds te aebt uren. H. G. HAGEN, Praeses. A. VAN DRIEL, Secretaris. 'l'oegang vrij. DIJKGRAAF en HOOGHEEMRADEN van RIJNLAND brengen bij deze ter kennisse van de ingelanden Dat de lijsten der stemgeregtigde ingelanden van het Hoogheemraadschap voor het jaar 1869, zoo als die door de Vereenigde Vergadering zijn vastgesteld, van af den 12den dezer dage lijks (behalve des Zondags) van des morgens negen tot des middags twaalf ure, ter inzage zullen liggen op de Secretarie van Rijuland, te Legdenen wijders op de Qemeente-Secretariën van de hoofd plaatsen der districten en onder-districten, als ook in de lokalen van de stoomgemaalwerktui gen de Cruquius, de Lynden en de Leegh- water, Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijuland, H. C. J. HOOG, Dijkgraaf. W. G. DE BRUIJN KOPS, Secretaris. Leyden, 6 Maart 1869.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3