BUITENLAND. HANDEL. Door de politie te Zwolle zijn aange bonden drie kinderen van 14, 10 en 8 jaren, als verdacht ban werk er van te maken om andere kinderen op de straat, onder het een of ander voorwendsel, aan te houden en deze te beroo- ven van hetgeen voor de hand komt. Een dier kinderen werd in het bezit gevonden van een op die wijze verkregen gouden oorbelletje. De kapit. ter zee J. M. I. Brutel de la Ri viere, equipagemeester der marine bij 'e rijks werf te Willemsoord, wordt met den laatsten April a. s. eervol van die betrekking ontheven en door den kapit. ter zee E. L. Geerling ver vangen. De Hooge Raad heeft heden uitspraak ge daan in het vroeger breedvoerig medegedeelde belangrijke proces tusschen de regeering van Nederlandsch Indië, appellante, en den heer E. Brancis, oud-Oost-lndisch hoofdambtenaar, geïntimeerde. De Hooge Raad heeft in de eerste plaats de exceptie van incompetentie verworpen op grond, dat het hier niet geldt de toekenning van een pensioen, maar de betaling eener somme gelds ter zake van, volgens de geïnt. bewering, hem toekomend doch niet uitgekeerd pensioen. Wat nu de zaak ten principale betreft, heeft de Hooge Raad o. a. overwogen, dat de eerste rechter ten onrechte heeft beslist, dat de gein- timeerde slechts zoude zijn benoemd met de bijvoeging der eenzijdige wilsverklaring van de regeering, dat, zoolang hij die betrekking zoude vervullen, zijn pensioen zou stilstaan, aangezien de geïntimeerde deze benoeming onvoorwaar delijk heeft aangenomen. De Hooge Raad heeft alzoo het arrest van het hoog gerechtshof in Ned. Indië vernietigd en den oorspronkelijken eischer, thans geïnti meerde, zijne vordering ontzegd. De Thermometer van Eahrenheit teekende alhier Donderdag des namiddags te 5 uren 37°, des avonds te 8 uren 34°, te 10 uren 34°. Vrijdag 's morgens te 5 uren 34°, Wind: N. O., te 8 uren 34°, 's namiddags te 12 uren 43°, te 4 uren 42°. Belgie. De koning heeft gisteren een ka binetsraad gepresideerd. De j/Indépendance Beige" zegt, dat die kabinetsraad, naar beweerd wordt, plaats had om de quaestie, ontstaan uit het spoorweg-incident, in overweging te nemen. Fbankbijk. Voor eenige dagen is te Parijs de bekende componist Hector Berlioz overleden, de derde vertegenwoordiger, naast Wagner en Liszt, der zoogenaamde toekomstmuziek. In 1803 te Cóte-Saint-André in het Fransch departement lsère geboren, wilde zijn vader, die geneesheer aldaar was, hem na verloop zijner kinderjaren insgelijks daartoe opleiden. De jonge Berlioz was daartoe echter niet te bewegen, hetgeen tot eene verwijdering tusschen hem en zijne ouders aanleiding gaf, welke eerst na zijne eerste resultaten op het gebied der kunst verdween. Na het conservatoire te hebben bezocht en eene kunstreis in Italië en Duitschland te hebben gemaakt, vestigde hij zich te Parijs, waar hij echter niet dien bijval vond, welken hij ver wachtte, zoodat het publiek zijn talent als gees tig feuilletonist, waarvan hij in verschillende dagbladen blijken gaf, zelfs hooger stelde dan zijne talenten als kunstenaar. In het muzikale Duitschland werd hij echter als componist beter begrepen en hooger geschat; eerst na zijne te rugkomst van daar werd zijne reputatie ook te Parijs meer erkend. De Parijsche beurs, zoo wordt uit Parijs geschreven, verkeert onder den indruk van zekere beangstheid. Het gaan en komen van de heeren De la Guéroanière en De Beyens, de aankomst van den hertog De Grammont, het vertrek van den heer Nigra, de geruchten van geheime trac- taten tusschen groote mogendheden, van eene aanstaande bijeenkomst tusschen den keizer van Oostenrijk en den koning van Italië, enz. enz., dit alles boezemt ongerustheid in. Te Weenen, te Frankfort en te Berlijn ver- toonen zich dezelfde verschijnselen in de han delswereld als hier ter stede. De verkoopen, door het huis Rothschild te Frankfort en aan zienlijke bankiershuizen te Berlijn, hebben op de Duitsche markten eene gevoelige daling te weeggebracht. De voor de toekomst van den vrede meest dreigende geruchten zijn in om loop. Men zegt dat in de regeeringskringen de oorlogspartij triomfeert en dat de marine order gekregen heeft om tegen 1 April trans portschepen gereed te hebben. De houding der officieuze pers is niet geschikt om de gemoede ren gerust te stellende //Peuple," de //Public," de //Patrie," en deze laatste vooral, laten zich in hunne laatst verschenen nummers weder zeer ongunstig uit over België, naar aanleiding der discussie over het budget van justitie in den senaat. De //Constitutionnel" van gisteren be weert echter, dat er pourparlers te dier zake plaats hebbenmaar dat de pessimistische ge ruchten van vreemde dagbladen overdreven zijn. De regeering heeft een onrecht, lan gen tijd geleden gepleegd, hersteld. Velen zul len zich namelijk herinneren, dat een geschied kundig werk van den hertog van Aumale, //l'His- toire de la maison de Condé," te Parijs in be slag genomen werd, en alzoo op de meest ergerlijke wijze te kort werd gedaan aan de vrijheid van het historisch onderzoek, aan de vrijheid der gedachte, en aan het recht van eigendom. Deze maatregel nu, die tot de periode van het onverkorte dictatoriaal gezag behoorde, dat, zijn bloeitijd in Frankrijk heeft gehad, is thans door de regeering opgeheven. Engeland. Er zija thans bij het parlement twee ontwerpen aanhangig betreffende den in voer van vee. Het eene is van lord Robert Montagu en het andere is van het gouverne ment. Het eerste is streng ten opzichte van voorzorg tegen besmetting door invoer van ziek vee. Onder de daartoe voorgestelde mid delen behoort de oprichting eener afzonderlijke markt voor buitenlandsch vee en verplichte slachting bij den aanvoer, waarop evenwel voor sommige gevallen eene uitzondering wordt toe gestaan. Men maakt intusschen tegen het ont werp bezwaar, omdat het strekt tot handhaving van een streng stelsel van beperking, waardoor de buitenlandsche concurrentie te veel belem merd wordt, ten gevolge waarvan de vleesch- prijzen weer te veel stijgen. Men is te meer hiertegen, omdat bijv. de invoer van schapen te Hartlepool in 1866 met niet minder dan 48,000 en in 1867 met 20,000 verminderd is, terwijl de invoer van hoornvee te New castle van 6000 tot op 1000 stuks is verminderd. Men schrijft het daaraan toe, dat de prijzen van het vleesch in dien omtrek zoo hoog zijn, dat bij de werkende klasse vele huisgezinnen zich het gebruik van vleesch veel meer dan vroeger en bij sommigen geheel moeten ontzeggen. Het wordt betwijfeld of het raadzaam is in dit ge brek te voorzien door invoer van vleesch, daar toch in den zomer bij aanvoer veel vleesch on bruikbaar wordt, terwijl men in het buitenland alsdan datgene achterwege houdt, wat veelal onder den naam van afval, hoewel die be naming niet juist is anders in de groote steden ter markt gebracht en door de geringere klasse tegen minderen prijs kan opgekocht wor den. Met het oog daarop verklaren zich de slachters ook tegen dit plan. In het tweede ont werp wordt aan den invoer veel meer vrij heid toegekend en worden alleen beperkende maatregelen voorgesteld voor het geval dat er gens de eene of andere besmettelijke ziekte uit breekt; het eerste ontwerp heeft ten doel het kwaad ten allen tijde op een afstand te houden het andere strekt om het kwaad te bestrijden, zoodra het zich ergens voordoet. Sommigen mee- nen dat de beide ontwerpen wel tot een zijn te brengen en dat men eerst dan eene goede regeling aangaande besmettelijke veeziekten zal hebben. Het wetsontwerp van lord Montagu, zoo meldt ons heden de telegraaf, is door het Lager huis verworpen. Amebika. De president Grant heeft het ont slag van den heer Stewart aangenomen. INGEZONDEN. LEIDEN. Voor een paar dagen las ik in het Leidsch Dagblad een verslag van eene voorlezing over de spelling van den naam Leiden door den Hoogleeraar De Vries gehouden. In hoeverre dat verslag de woorden van dien geleerde te ruggeeft weet ik niet, maar dit is zeker dat er een paar onnauwkeurigheden in voorkomen. Het is toch niet mogelijk dat de Heer De Vries gezegd kan hebben dat de spelling met ei eerst van 10S3 dateert en dat zij in de oorkonde van dat jaar voorkomt. Het vroegst is Leiden ons voorgekomen in den blafferd van de goe deren der S. Maartenskerk te Utrecht, omstreeks 960 opgesteld. In dit stuk dat niet meer in originali aanwezig is, maar waarvan wij drie afschriften bezitten, waarvan twee uit de 12e eeuw, die beide gelijke spelling hebben, komt de naam als Leithon voor. (Oorkonden- boek van Holland en Zeeland, n°. 33. Van den Bergh spreekt in zijn Middel-Ne- derlandsche Geographie ook reeds van dit register.) Vervolgens vinden wij Leiden in de Egmondsche goederenlijst, die omstreeks 1000 opgesteld is. Ook dit stuk bestaat niet meer in originali, doch wij hebben er twee afschriften van, beide naar het oorspronkelijke stuk gemaakt. Namelijk een in het Cartularium v*a Egmond, en een door Boekenberg, ui» bèta weder in spelling overeenkomen. In die goe derenlijst nu komt Leiden voorer staat daar in villa que vocatur Leythem. (Oor kon den boek, n°. 68; zoo ook bij Bakhuizen Van den Brink in de Hecmundensia.) Eerst dan komt de oorkonde van 1083 aan de beurt, waarin staatin villa Leythen, welke spel ling men bij Johannes De Leydis, Van Mieris, Kluit en in het Oorkondenboek vindt. Dat De Leydis en Van Mieris Leythem lezen, maakt geen verschil. De Leydis is slor dig uitgegeven en Van Mieris heeft de oorkonde nooit gezien. Eerst later is het oorspronkelijke stuk weder voor den dag gekomen, waarna de afdrukken bij Kluit, Historia Critica en in het Oorkondenboek genomen zijn. Het is van des te meer belang zich, wat den ouderdom der stad aangaat, op de beide eerst genoemde oorkonden te beroepen, daar het ver maarde charter van 1083 (Sit venia verbo) denkelijk onecht is en in de eerste helft der 13e eeuw opgesteld, waarover wij vernomen hebben dat weldra iets het licht zal zien. V. D. S. OVERZICHT DER WEEK. Koffie. Zeer vast; voor geelachtige ceelen werd grif 1% cta. avana betaald; do aanstaande veiling der Ned. H.-M., bestaande uit 65,000 balen, wordt met verlangen te gernoet gezien. Suiker. Ruwe en Geraffineerd. De markt verkeerde deze week in eene zeer kalme stem ming ten gevolge der minder geanimeerde be richten van bet buitenland. De houders hebben zich eenigszins teruggetrokken, want om te verkoopen zou men aan eene prijsverlaging moeten toegeven. Tbcc. Zeer vast.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2