2789. Zaterdag A°. 186k 13 Maart. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels f 0.75iedere regel meerf 0.12s Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90iedere regel meer0.15 LEIDEN, 12 Maart. In de eerste helft der maand Februari zijn aan het poskantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der adres santen niet bezorgd zijn kunnen worden Akeles- ken te AlkmaarFraak, De Groot, C. M. Be rends, S. Kortenaar, T. Wolf, Mej. A. Bisschop, Mej. A. De Groot, geb. Verhagen, allen te Am sterdam; Baan te Capelle; J. Kueken te De venter; Mej. F. De Bok, Wed. Hooven, Mej. Yan Dort-Lamlet, allen te 's-Gravenhage J. J. De Vries te Hardegarijp Geb. De Vries te HarlingenHesseling te 's-Hertogenbosch J. Langeveld te HillegomJ. H. Staud te Kuilen burg J. v. d. Meer te Langeraar; P. Wilro- sem Jr., L. v. d. Nat, Mevr. Corbée, allen te Leiden; J. C. Oostveen te Noordscharwoude Bal te Valkenburg; Jans v. d. Geer te Veur; A. Z. Nieuwenhuizen te Zoetermeer; Schorel, F. v. d. Laan, beiden te Zoeterwoude. Hedennamiddag te twee uren heeft het korps officieren der dienstdoende schutterij onder aanvoering van den kapitein Mr. L. D. Surin- gar, bij absentie van den oudsten kapitein Van der Spruyt, door ongesteldheid verhinderd, zijne opwachting gemaakt bij den nieuwbenoem- den majoor-kommandant J. Scheltema Jr. De heer Scheltema werd door den heer Su- ringar namens het korps in hartelijke bewoor dingen geluk gewenscht, hetgeen door den nieuw benoemde in welmeenende taal werd beant woord. Over den thans bij de Engelsche infanterie definitief ingevoerden achterlader Martini ver neemt men de volgende bijzonderheden Het mechanisme is hoogst eenvoudig en duurzaam. Daargelaten de twee bewegingen van laden en schieten, welke alle geweren gemeen hebben, vereischt het nog slechts twee andere bewegingen. Een wijzer niet ongelijk aan den wijzer van een horloge, laat van buiten zien ot de haan gespannen is of niet. Voor den drukker is een voorwerp aangebracht dat een toevallig afgaan belet en den te grooten ijver der soldaten in het gevecht tempert. Men kan 20 schoten doen in 48 seconden. De stalen loop is volgens het stelsel Henry. De patronen zijn door den kolonel Boyer uitgevonden. De lading weegt 5,5059 grammen, de kogel 31,0921 grammen, het geheele gewicht van het geweer is 4,223 kilogrammen. Op ongeveer 1100 me ters afstand kan men eene schijf treffen. Door de Hollandsche IJzeren-Spoorweg- Maatschappij (lijn AmsterdamRotterdam Helder) zijn gedurende de maand Februari 1869 106,050 reizigers vervoerd; opbrengst van hen ƒ97,907.116; idem aan goederen 23,940.635; totaal 121,847.75. Sedert primo Januari was het aantal reizigers 219,386, en de opbrengst van reizigers en goederen ƒ248,745.50. In de //Nieuwe bijdragen ter bevordering van het onderwijs en de opvoeding" voor Februari vindt men als vacant opgegeven: 28 openbare scho len voor gewoon lager onderwijs, 2 voor uitgebreid lager onderwijs, 1 bijzondere school voor uit gebreid lager- en 1 voor gewoon lager onderwijs, en 4 gesubsidieerde bijzondere scholen voor uit gebreid lager onderwijs12 hulponderwijzers- betrekkingen zijn als vacant vermeld. De op roepingen geschieden evenwel meestal in de nieuwsbladen, en zelfs worden reeds benoemin gen gedaan zonder oproepingen wegens den thans heerschenden overvloed van hulponder wijzers. Van 9 vergelijkende examens wordt de uitslag medegedeeld. Het grootste getal aan giften was 56. Tusschen aangifte en opkomst bestaat evenwel nog al verschil, daar er slechts 26 waren opgekomen; op eene andere plaats waren van de 41 sollicitanten slechts 15 aan wezig. Viermaal is n°. 1, eens n°. 2 en eens n°. 3 van de nominatie benoemd. Bij een ver gelijkend examen waren van de drie sollicitanten 2 opgekomen; de gemeenteraad heeft uit de voordracht niet benoemd, zoodat eene nieuwe oproeping zal plaats hebben. Eene openbare school was vacant sedert Februari 1S67, eene sedert Juni 1867, eene sedert April 1868. Het kiescollege der Ned. Herv. gemeente te Haarlem heeft in zijne "Woensdag-avond gehouden vergadering, het volgende zestal van predikanten opgemaakt, ter vervulling van de openstaande predikants-plaats: K. F. Creutz- berg, pred. te Maarsen; B. Mossel, te Neder- horst den BergH. V. Hogerzeil, te Yeenen- daal; Dr. A. C. J. Van Maasdijk, te Katwijk a/Zee; E. C. Segers, te Groningen; J. P. Non hebei, te Middelburg. Men schrijft uit Haarlem, dd. 10 Maart: De koopman A., uit Utrecht, van wiens sprong door het portier van den spoorwegwagen, op zijne gedwongen reis, in uwe Courant werd mel ding gemaakt, heeft den nacht van Dinsdag op AVoensdag alhier doorgebracht. Aanvankelijk voornemens bij zijne ouders, die hier wonen, te logeeren, schijnt hij, omdat de politie van zijne vermoedelijke aankomst kennis had, het raadzamer te hebben geoordeeld bij een ander ongevraagd een onderkomen te zoeken, en dat wel, aangezien hij zich op straat niet vertrouwde, over de daken. De bewoners van het huis, dat de avontuurlijke reiziger tot nachtkwartier had gekozen, hoorden dezen ochtend gerucht op eene der bovenste verdiepingen en natuurlijk gaf de ontdekking van een vreemd persoon, die men geen logies had verleend, eenige ont steltenis, waarvan A. partij trok om, zeker zonder voor de genoten gastvrijheid te bedan ken, zich uit de voeten te maken, en te be proeven of hij wellicht onder deze of gene ver momming aan de nasporingen der justitie weer zal kunnen ontsnappen. Gisteren ontving een handelshuis te Am sterdam van Palermo per telegraaf het be richt, dat door een orkaan meer dan de helft van den sinaasappelenoogst is vernield. In den nacht van Dinsdag op Woensdag had te Vught een allerbrutaalste inbraak plaats, ten huize van den heer Van Hall, med. Dr. Men vond 's morgens toen men beneden kwam de ramen van den tuin en de voorkamer opgeschoven en de deuren openin de huis kamer, welke aan de straat is gelegen, was de secretaire opengebroken, en lagen alle papieren en stukken enz. door de kamer verspreid; even zoo was dit in do tuinkamer het geval, waar men eene lade en kasten had opengebroken in een woord, men kon zien dat alles zorgvul dig was bekeken en nagesnuffeld, wijl geen stuk zich meer op zijne plaats bevond. Aan de voorzichtige gewoonte, welke aldaar in huis is aangenomen, om alles van waarde en geld boven te bergen, is het hoofdzakelijk toe te schrijven, dat de dieven zoo weinig vol doening van hunne onderneming hebben gehad, welke klaarblijkelijk alleen is geweest om geld en zaken van waarde te stelen, terwijl slechts een jas en eenige andere onbeduidende artikelen zijn meegenomen. De politie doet ijverig onder zoek naar de daders, welke een ieder hoopt, dat spoedig in hare handen zullen geraken, Den Ssten dezer is te Bergen-op^ Zoom aangekomen de auditeur-militair uit 's-Bosch, benevens twee officieren (1 van de ves ting-artillerie en 1 van het 5de reg. infanterie), ten einde een onderzoek in te stellen omtrent de Maandag te voren aldaar plaats gehad hebbende vechtpartij tusschen militairen der te dier stede in garnizoen liggende regimenten infanterie. Een langdurig verhoor had plaats, hetwelk ten gevolge had, dat de vermoedelijke dader, een soldaat van het 3de reg. inf., Dinsdag-mor gen door de marechaussees naar 's-Bosch is over gebracht, om eerstdaags voor den krijgsraad te recht te staan. De andere soldaat, aan mede plichtigheid verdacht, is voor-als-nog op vrije voeten gesteld. De verwonden, welke in het gar- nizoens-hospitaal zijn opgenomen, nemen eenigs- zins in beterschap toe. Uit Groningen schrijft men van den 5den Maart: //Nadat reeds lang bij den ge meenteraad aanhangig was geweest de vraag, op welke wijze de riolen en inloopen het best zouden kunnen worden doorgespoeld en gerei nigd, heeft dat college, in zijne vergadering van den lsten dezer maand, besloten, burgemeester en wethouders te machtigen, om met den heer B. J. Bosch, alhier, eene overeenkomst aan te gaan voor den tijd van 3 jaren tot het leveren en exploiteeren van een stoomwerktuig met toe- behooren voor het oppompen en in de riolen brengen van water uit de Diepen in de gemeente. Bij de uitvoering daarvan zal op den Diepswal eene locomobile worden geplaatst, voorzien van zuig- en perspompen. Aan de waterzijde der locomobile zullen twee zuigslangen worden be vestigd, die het water uit het Diep opvoeren, en aan de straatzijde twee persslangen, waar door het opgevoerde water tot op het hoogste punt der straat wordt gebracht en de riolen en inloopen geheel worden doorgespoeld en ge reinigd."

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1