Wij laten hier volgen een uittreksel uit een brief van de Goudkust van deD 7deD Februari jl. Tot ons leedwezen moeten wij hier bijvoegen, dat de berichtgever per volgende mail naar Europa vertrekt. //Er heerscht hier eene volsla- gene regeeringloosheid de negers hebben hunnen koning van zijne waardigheid ontzet rn een ander in zijne plaats benoemd. Zij hebben den gouverneur gedwongen eene commissie naar Hol land te zenden bestaande uit den militairen kom- roandant en een inwoner van Elmina. - Hoe do gouverneur in dezen hachelijken tijd juist den militairen kommandant heeft afgevaardigd, begrijpt niemand. Langs de bovenkust be gint zich ook verzet te openbaren. De com missie zal met deze mail vertrekken; wat zal die uitrichten? //In mijn laatste schrijven zeide ik, dat men de vlag wel kan oprollen als er geene verande ring komt.; en waarlijk, wanneer er op eene of andere wijze geene regeling der aanhangige quaesticn tot stand komt, dan zullen de negers, die met den dag stoutmoediger worden, door eene kostbare expeditie tot hun plicht moeten worden gebracht. Dit zou zeker geen plaats behoeven te hebben, wanneer in den aanvang krachtiger ware opgetreden." ArnhCt.) Terwijl in het beg:n van dit jaar zich te Amsterdam eene commissie heeft gevormd om gelden in te zamelen voor de oprichting van een standbeeld voor Jan Pietersz. Coen, heeft zich thans ook te Rotterdam eene dergelijke commissie geconstitueerd, bestaande uit de H.H. A. Rueb, H. Muller, J. H. C. Yan der Kun, R. W. Besier en M. P. Ketelaar. Te Moordrecht had den 2den dezer eene bijeenkomst plaats van belangstellenden in de liberale kiesvereeniging //Gouda," tot het vormen eener onderafdeeling daarvan, voor de gemeenten Moordrecht en Gouderak. Na eenige beraadslagingen over het doel der vereeniging, hoofdzakelijk bestaande in de handhaving der openbare school tegen alle rechtstreeksche en zijdelings .he aanvallen, traden 25 personen tot de vereeniging toe, waaronder 19 kiezers voor leden der Tweede Kamer. LI. Vrijdag is in de nabijheid van Urk gezonken bet vaartuig van den schipper H. Touwslager, geladen met puin, komende van Utrecht en bestemd naar Friesland. De schip per en zijn knecht zijn gered, doch de vrouw van den schipper, benevens vier kinderen, die zich in het vooronder van het vaartuig bevon den, zijn verdronken. Z. M. heeft de gemeenten Chaam en Alphen en Riel afgescheiden van het kantoor der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Baarle Nassau c. a.de gemeente Chaam toegevoegd aan het kant. derzelfde middelen te Ginneken c. a., onder voortdurend beheer van den tegenwoordigen tit. C. De Brauw de gemeente Alphen en Riel toe gevoegd aan het kantoor derzelfde midd. te Til burg c. a., onder voortdurend beheer van den tegenw. tit. K. Houwing; en is benoemd tot ontv. der dir. bel., in- en uitg. recht, en accijn zen te Baarle Nassau H. F. J. Ots, thans in dezelfde betrekking te Baarle Nassau c. a.het ontvangkantoor der directe belastingen en acc. te Dalen (Drenthe) voor de gemeente van dien naam vereenigd met dat der directe belast., in- en uitg. rechten en acc. te Coevorden; en zijn benoemd tot ontv. der dir. belast., in- en uitg. rechten en acc. te Coevorden c. a. (Drenthe) G. J. Soetekou, thans ontvanger der directe belastingen en accijnzen; te Beilen c. a. (Drenthe) H. Lambers, thans ontvanger derzelfde middelen te Dalen; J. Ubagbs, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van direc teur van het postkantoor te Yenlo, met vergun ning zijn aanspraak op pensioen te doen gelden. In de gisteren ten huize van den secretaris Mr. d'Engelbronner, te 's-Gravenbage, gehouden 30ste algemeene vergadering der //Vereeniging van en voor Nederlandsche Industrieelen" is, behalve het driemaandelijksch verslag van den secretaris, dat als gewoonlijk in zijn geheel zal worden opgenor en in bet eerstvolgend n°. van den Ned. Industrieel, goedgekeurd de rekening en verantwoording van den penningmeester, dienstjaar 1^68- 69, en vastgesteld de begroe ting voor 1869— 70. Daarna is in beginsel aan genomen het voorstel des bewinds om, behalve beschikbaarstelling eener som tot goedmaking der reiskosten van eenige werklieden, voor de aanstaande tentoonstelling voor den werkman, aan het hoofdbestuur der maatschappij tot be vordering van fabriek- en handwerknijverheid, vanwege deze vereeniging, een of meer medailles aan te bieden, ter uitreiking van harentwege bij de bekroning. Bij beschikking van den minister van bin- nenl. zaken van den 3den dezer, is aan J. Van der Tang te Rijnsaterwoude, tot wederopzegging, vergunning verleend voor een schroefstoom- bootdienst tot vervoer van personen, goederen en vee, tusschen Amsterdam en Leiden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier "Woensdag des namiddags te 5 uren 38°, des avonds te 8 uren 34°, te 10 uren 31°. Donderdag 's morgens te 5 uren 31°. Wind:Z. O., te 8 uren 34°, 's namiddags te 12 uren 38°, N. O. te 4 uren 36°. BUITENLAND. Belgie. Het incident in den senaat is ge ëindigd. Nadat de 'erste kamer in hare zitting van Maandag zich eenvoudig er bij bepaald had, om het budget van justitie naar de gewone commissie te renvoyeeren, en men zelfs verlangde dat het rapport spoedig zou worden opgemaakt, ten einde Dinsdag tot de discussie te kunnen overgaan, is na eenige discussiëa gisteren de begrooting van justitie met 32 tegen 28 stem men aangenomen. Noord-Duitsche Bond. In den rijksdag is het postverdrag met Nederland bij eerste en tweede lez'ng aangenomen. Oostenrijk. De //Presse" van heden ver meldt, dat de Fransche gezant De Grammont niet naar Parijs vertrekt. Frankrijk. Op 1 dezer beeft te Parijs in de zaal der Italiaansche opera, ter gelegenheid van den dag, waarop Rossini, in leven zijnde, zijn 78ste jaar zou hebben bereikt, onder de lei ding van den orkest-directeur Strakosch, de eerste openbare uitvoering plaats gehad van het laatste meesterwerk van dien toonkunste naar, zijne plechtige mis. De hoofdpartijen zijn bij die gelegenheid o. a. voorgedragen door de vermaarde zangeressen gravin Pepoli (Alboni) en Krauss. Volgens een Parijscben verslaggever heeft de uitvoering de hooggespannen verwach ting nog overtroffen. Te dezer gelegenheid wordt door een der Parijsche bladen een brief open baar gemaakt, dr or Meijerbeer den löden Maart 1864 aan Rossini geschreven, nadat hij van eene muzikale bijeenkomst, waarin die mis was uitgevoerd, huiswaarts was gekeerd.//Goddelijke meester," schreef Meijerbeer. //Het is mij niet mogelijk, den dag ten einde te laten loopen, zonder u dank te hebben gezegd voor het naamlooze genot, dat mij de uitvoering uwer laatste verheven schepping heeft geschonken. Moge de Hemel u een honderdjarigen ouder dom verleenen, om nog eenige soortgelijke meesterstukken veort te brengen, en God mij even oud doen worden, om die nieuwe vruch ten van uw onsterfelijk genie te bewonderen." //Le Public" zegt, dat de heer Grammont eerst over vier dagen te Parijs zal komen. Het zelfde blad meldt, dal het vertrek van den heer De la Guéronnière uitgesteld is, en dat hij niet zal vertrekken zoDder voorzien te zijn van een volledig exposé der economische quaestiën, welke door de nieuwe Belgische wet op de spoorwe gen worden opgeworpen. Dit exposé is nog niet geheel voltooid, en daarop wacht de heer De la Guéronnière met zijn vertrek. De //Etendaru" zegt, dat de quaestie der Belgische spoorwegen op weg is om tot eene vredelievende oplossing te komen en terugge bracht is tot eene eenvoudige tariefquaestie. In het wetgevend lichaam is het rapport der commissie voor het budget ingediend. In de gisteren gehouden vergadering heeft de minister Rouher op eene interpellatie betreffende de quaestie der kerkhoven geant woord, dat de zaak van het supplementair kerk hof van Méry zal onderworpen worden aan de goedkeuring van het wetgevend lichaam. Over een deel van de interpellatie, betreffende het kerkhof van Montmartre, is besloten tot de orde van den dag over te gaan. Ten opzichte van het tweede deel der inter pellatie, betreffende het kerkhof van Méry, is, nadat de minister verklaard had, daarmede ge noegen te nemen, met groote meerderheid be sloten het voorstel aan de regeering terug te zenden. Italte. Particuliere berichten uit Florence verzekeren, dat de Italiaansche regeering de onderhandelingen voortzet met groote bankiers huizen om zich gelden te verschaffen, waarvoor de kerkelijke goederen tot waarborg zullen worden gegeven. Spanje. In de zitting der Cortes heeft de heer Caro de regeering geïnterpelleerd betref fende de positie van den hertog de Montpen- sier als kapitein-generaal. Prim antwoordde dat de revolutie en het gouvernement zijne positie moesten eerbiedigen, aangezien hij door het vorig gouvernement verbannen was toen het tegen woordige bewind aan het bestuur kwam. Topete voerde aan, dat als hij kiezen moest tusschen de republiek en den hertog de Moutpensier, hij aan laatstgenoemde de voorkeur geven De heer Serrano meende, dat de quneetfo mow. behandeld worden als de discussiën over dc constitutie aan de orde waren. In eene vergadering van de leden der meerderheid in de Cortes heeft de minister van financiën gezegd, dat de regeering binnen kort eene leecing van 25 millioen pond ster ling wenscht te sluiten. Amerika. Door den nieuwen president wor den, gelijk reeds gemeld is, ook nieuwe minis ters benoemd; zoo wordt de minister M'Culloc-b, die zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt door de wijze, waarop hij zijne betrekking waarnam en het krediet des lands beeft verhoogd, opgevolgd door een man die, als hij 's lands zaken even goed weet te leiden als zijne eigene, zijn voor ganger geen oneer aandoet. Alexander T. Ste wart, de nieuwe minister, is de welbekende kramer van New-York, die als een arme knaap van Ierland derwaarts kwam, zonder vrienden of begunstigers, en tegenwoordig jaarlijks aan den staat verscheidene roillioenen dollars aan inkomsten-belasting opbrengt. Hij beeft zijn fortuin gebeel aan zich zelf te dankenzijn goed geluk en zijn scherp verstand hebben Grant verlokt hem de portefeuille van finan ciën toe te vertrouwen. De nieuwe minister van buitenlandsche zaken, Elihu B. Washburne van Illinois, was de //vader van hei Huis" (der ver tegenwoordigers), een der oudste leden der re- publikeinsche partij, ofschoon hij vele tegen standers heeft, en sedert jaren de boezemvriend en vertrouweling van generaal Grant. Uit John sons tijd is gebleven de minister van oorlog, generaal Schofield, een werkzaam man, die nooit op posten beeft jacht gemaakt. Gedurende den oorlog onderscheidde bij zich onder Sherman, aan wiens beroemden tocht door het zuiden hij als kommandant eener divisie deelnam. John son koos hem als minister van oorlog omdat de senaat geene audere benoeming wilde goed keuren. Grant beeft gebruik gemaakt van de

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2