N°. 278S. Vrijdag A0. 186 12 Maart. LEIDSCH ,W DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maanden o.OÜ. Franco per postn 3.85. Afzonderlijke Nommersn 0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels t 0.75iedere regel meerf 0.12" Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90 iedere regel meer0.15 BINNENLAND. LEIDEN, 11 Maart, j Op Donderdag den 18den Maart a. 8. zal de heer J. J. Cremer in de Stads-Gehoorzaal alhier eene voordracht houden. Wij vertrouwen dat dit voor velen eene wel kome tijding zal zijn. Cremer telt ook hier vele bewonderaars niet alleeD al9 schrijver, maar ook om de wijze, waarop hij zijne novellen weet voor te dragen. Zijn talent bestaat toch niet alleen in het beschrijven van toestanden en karakters, maar ook en vooral daarin, dat wan neer hij ons zijne novellen voorleest, of liever gezegd, vertelt, wij de personen, die hij opvoert, als het ware zienin de omgeving, die hij ons hildert, een tijd lang leven - dat hij, hoe een- oudig zijn verhalen ook zijn, ons weet mee te eepen, en ons doet deelen in de eenvoudige reugde en in het lijden van de personen, door hem in het leven geroepen. Cremer behoort onder diegenen, die men eerst recht kan op prijs stellen, wanneer men hen zelve heeft gehoord. tot den koers van 1025; allen firma's te Rot terdam en H. Edersheim te's-Hage voor 15,000, tot den koers van ƒ1030. Te zamen ƒ185,000. Met April dezes jaara zal er een nieuwe schroefstoombootdienst geopend worden tot ver voer van reizigers, goederen en vee tusscken de Haarlemmermeer, Amsterdam, Purmerende, Haarlem, Leiden en de daar tusschen liggende plaatsen, waardoor in eene lang gevoelde behoefte naar wenscii zal worden voorzien en aan de groote gemeente Haarlemmermeer eene geriefelijke com municatie zal worden verschaft. De onderne mers zullen alles aanwenden om dezen dienst aan I de eischen te doen beantwoorden, waarvoor eene stoomboot bij den scheepsbouwmeester Joh. Kloos te Amsterdam wordt gebouwd, die zoo comfortable mogelijk voor passagiers als ook doeltreffend voor goederen en vee zal worden ingericht. //Na dien tijd", schrijft men nu, //hebben en kele verschijnselen de hoop op dit bezoek al daar, verlevendigd. In de eerste plaats trok de benoeming van twee Friezen tot kamerheeren des Konings bijzondere aandacht en ten andere werd ook gewezen op het restaureeren van het paleis des Konings te Leeuwarden. Mocht nu ook een Drenther tot kamerheer worden be- noemd - er is op dit oogenblik geen die deze betrekking bekleedt - dan zou er nieuwe aan- leiding zijn om te gelooven dat Z. M., die, zoo meenen wij, sedert 1855 niet in het noorden en j H. M. de Koningin die nooit aldaar is geweest, de bewuste reis zullen doen. //Reeds nu is dat bezoek het onderwerp der gesprekken en daarin ligt het bewijs, dat de i ontvangst er hartelijk zijn zal." //Mocht alzoo de verwachting niet teleurge steld worden 1" De lezing, door den heer W. P. Wolters den 17den December in het vorige jaar alhier gehouden in de vergadering van het Leidsche Departement der Maatschappij //Tot Nut van 't Algemeen", is thans in het licht gegeven onder den titel//Een pleidooi voor de gemengde lagere school". Reeds na het uitspreken dier lezing hebben wij onze ingenomenheid er mede betuigden het verheugt ons dan ook zeer, dat de heer Wolters er toe heeft besloten om het op deze wijze onder de oogen van het publiek te bren gen. Het is niet alleen de warme sympathie voor de zaak, die hij verdedigt, die dit pleidooi kenmerkt, maar daarbij maakt de ernstige en ;emoedehjke wederlegging van de bezwaren daar- gen dit geschrift zeer geschikt, om ook door hen gelezen te worden, die nog niet de sympathie van den schrijver voor de gemengde school dee len. Het is vooral in hunne aandacht dat wij eze lezing aanbevelen. In den loop der korte discussie, die gisteren iver het wetsontwerp tot bekrachtiging van de >vereenkomst met Italië in de Tweede Kamer is gevoerd, heeft de minister van justitie mede- jedeeld, dat spoedig zal worden ingediend een wetsontwerp tot herziening der bepalingen van iet Wetboek van Koophandel omtrent de naam- looze vennootschappen. De inschrijving voor een gedeelte groot f185,000 van de geldleeniüg ten laste der pro vincie Zuid-Holland heeft tot uitslag gehad, dat de navolgende inschrijvingen gegund zijn Wed. B. Polak en Comp. voor 137,000, tot den koers van ƒ1020.13 per ƒ1000; Jan Van der Hoop en Zoon voor ƒ19,000, tot den koers van 1020.10; I Gebr. Greve voor ƒ13,000, tot den koers van f1022.50; H. 0. Voorhoeve en Comp. voor ƒ1000, Maandag-avond werd te Utrecht de gewone maand elijksche vergadering van de Utrechtsche afdeeling der //Vereeniging voor Fabriek- en Handwerksnijverheid" gehouden. De voorzitter deelde omtrent de te houden tentoonstelling mede, dat de kosten daaraan verbonden, zoo dio te Utrecht gehouden werd, zouden bedragen f 71,000, waarvan 51,000 zou den gedekt worden door giften en vermoedelijke ontvangsten, zoodat de overige 20,000 uit bet waarborgfonds moeten gevonden worden. De bepaalde meening van het hoofdbestuur was om, zoo het eenigszins mogelijk was, do tentoonstel ling te Utrecht te doen plaats hebben, ook al zou Amsterdam meer voordeel aanbrengen. De beslissing in deze zaak zou worden genomen aanstaanden Maandag, nadat eene commissie uit 's-Hage zou zijn gehoord, die deze week een onderzoek in loco zal instellen naar de kansen van welslagen der tentoonstelling in Utrecht. Omtrent deze tentoonstelling meldt hetTJtr. Dagblad het volgende 1°. Dat de minister van binnenlandsche zaken zich bereid verklaard heeft, aan de Kamer een wetsontwerp aan te bieden tot het verleenen van ƒ15,000 voor deze zaak, waarvan ƒ10,000 als tegemoetkoming in de kosten en 5000 voor de kosten van de jury door Z. M. te benoemen. 2°. Dat te 's-Hago reeds voor meer dan ƒ19,000 is ingeteekend voor bet waarborgfonds (waar onder 14 inschrijvingen van ƒ1000), op voor waarde, dat de tentoonstelling zal plaats hebben op die plaats, waar bet hoofdbestuur zal mee nen de beste kans op reussite te hebben. 3°. Dat ook te Utrecht zich reeds eenige in gezetenen hebben bereid verklaard, hunne giften te verhoogen tot ƒ1000 en zelfs éen tot ƒ2000, //indien daardoor de totale som van giften tot ƒ20,000 kan worden opgevoerd". Dr. J. A. Lamping, predikant aan den Hel- der, heeft met 1 April zijne betrekking neder- i gelegd, om zich aan de redactie van de N. Rott. i Courant te verbinden. Tot die redactie is ook j toegetreden de vroegere predikant te Odijk, Dr. Haverkorn van Rijswijk. (Utr. D.) Voor eenigen tijd meldde men de waarschijn lijkheid dat de koninklijke familie in dezen zo- j mer het noorden des rijks een bezoek zou geven. Naar aanleiding van art. 78 van het regle ment van orde der Kamer is in hare afdeelin- gen de vraag behandeld, of het voorstel van den heer Van Kuyk tot wijziging der artt. 45 en 48 van de armenwet al dan niet een onderwerp van nader onderzoek zou uitmaken. Algemeen werd die vraag toestemmend beant woord, en werden geene rechtstreeksche bezwa ren tegen het bloot in overweging nemen aan gevoerd. Ook de leden, die zich nu reeds tegen het voorstel gestemd toonden, meenden dat er geene redenen bestonden om de //prise en con sideration" te weigeren. Eenigen hunner, voor eene meer afdoende herziening der armenwet gestemd, vreesden dat eene zoo partieele wijzi ging daaraan hinderpalen in den weg zou leggen of althans de zaak op de lange baan schuiven. Andere leden daarentegen gaven te kennen, dat zij met genoegen het voorstel van den heer Van Kuyk hadden zien indienen. Dat voorstel zou, al beperkte het zich slechts tot een enkel punt. aan de leden der Kamer eene gereede aanleiding geven, om met do meest mogelijke vrijheid de hoofdbepalingen der armenwet en de vraag, in hoeverre daarin verandering wen- schelijk ware, te bepalen. Wel ver dan ook, dat daardoor eene herziening van regeerings- wege zou worden tegengehouden, zou de regee ring ten gevolge der nadere overweging in do afdeelingen met de zienswijze der meerderheid omtrent deze gewichtige aangelegenheid beter bekend worden. Tevens zou het voorstel aan de regeering tot prikkel kunnen strekken om de taak, die zij zich had voorgesteld, werkelijk op te vatten, vooral in verband met de ver klaring, door den minister van binnenlandsche zaken in de zitting der Eerste Kamer van den 12den Januari jl. omtrent deze aangelegen; heid gedaan^

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1