OFFICIEELE BERICHTEN. beginne druk en bracht éene opdatnming tot stand, die echter aan geen zesde gedeelte der sawas het noodige water geeft. Daarmede schijnt de zaak nu afgedaan het Blorakanaal en andere waterwerken zijn in de pen gebleven en kunnen dus geen water leveren; de hemel geeft dit jaar niet genoeg en wij weten met volkomen zekerheid, dat heden, op het einde vau Januari, de aanplant èn te Damak èn te Grobogan alles behalve gunstig is afgeloopen. Daarvan ligt de schuld natuurlijk niet- aan het gewestelijk be stuur, want dat kon geen water brengen op de velden, die van den regen afhangen; zij moet alleen geweten worden aan het gebrek aan irrigatie-werken, die men sedert 1S50 had kunnen aanleggen, en wel uit de inkom sten van Indië, zonder leening, ware het niet, dat men zich in Nederland van die inkomsten bemachtigt ten behoeve van waterwerken en spoorwegen in Nederland; dat is de vaderlijke zorg voor Indië, waarop men zoo boogt en waarbij men met een zoo gerust geweten be schikt over de millioenen, die men bij wat min der. egoisme en wat minder jezuiëtisme in de eerste plaats zou gebruiken, om de inlandsche bevolking van Indië tegen hongersnood te vrij waren. Gelukkig is de pers daar, om de herhaling der schandalen van 1849 te voorkomen door gedurige waarschuwingen tegen optimistische officieele berichten. Wij moeten evenwel erken nen, dat het met de betoogen der pers hier juist zoo gaat, als met hulpverleeningende pers moet met schorpioenen geeselen, voormen haar prikkel gevoeltepidemieën en gebrek moe ten hare treurige werking vertoond en hare offers weggesleept hebben, \6 jr dat de hulp komt opdagen. Yan de Buitenbezittingen luiden de berichten n .»g al bevredigend. Te Padang heeft de laatste koffieveiling zeer gunstige inkomsten gegeven; da ruiddelpnjs was ƒ38.48 per picol 1ste soort. De berichten uit Samarang omtrent den staat der geldmiddelen van den Nederlandsch Indischen spoorweg luiden ongunstig. Naar men beweert, zullen de werkzaamheden eerlang gestaakt moe ten worden, en zal het voortbestaan der maat schappij afhangen van de vraag, of de Tweede ■Kamer al dan niet het door de regeering inge diend wetsontwerp tot wijziging der concessie goedkeuren zal. BUITENLAND. Noord-Duitsciie Bond Iu de zitting van den rijksdag is de heer Simson tot eerste president en zijn de hertog van Ujest en de lieer Bennigsen tot vice-presidenten herkozen, allen met eene groote meerderheid. Frankrijk. 1q de zitting van het wetgevend lichaam heeft de heer Pagezy de regeering ge ïnterpelleerd over de stedelijke accijnzen. De //Patrie" zegt dat er eene merkbare toenadering bestaat tusschen Italië en Oosten rijk. Het blad voegt er bij dat Italië en Oosten- r'yk begrepen, dat er tegenover de wijzigingen, die Europa heeft ondergaan, eene nieuwe poli tiek moet worden aangenomen. Een verbond tusschen beide staten ligt in het gemeenschappelijk belang. De componist Berlioz is overleden. De hertog De Graminont is verzocht voor eenige dagen naar Parijs te komen voor per soonlijke aangelegenheden. (Zie ons telegram van gisterenavond.) De heer De la Guéronnière bevindt zich nog te Parijs. Uit Lissabon is bericht ontvangen, dat er een gerucht loopt aangaande eene ministeri- eele crisis. Spanje De regeering heeft bij de Cortes een wetsontwerp ingediend tot het verleenen van amnestie voor alle drukpersdelicten Rusland. Ook de Russische regeering heeft de documenten over het Oostersch geschil uitge gevenkzij beginn^u met een stuk van 6 De cember 1868. Hieruit blijkt ten duidelijkste, dat de keizer ernstig gestreefd heeft naar bet behoud van den vrede. Amerika De president Grant heeft aan het congres in overweging gegeven om de oude wet, volgens welke ministerieöTe' beambten geeue handelszaken mogen doen, op te heffen, eene wet die den heer Steward belet minister te zijn. De heer Sumner gaf den raad om ten deze met geen overijling te werk te gaan De heer Steward heeft zijne demissie gevraagd. Volgens berichten uit Cuba hebben 4000 insurgenten de nederlaag geleden nabij Puerto Principe; zij leden zware verliezen. ]\4T10\1LK MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEY DEN doeu te weten, dat de eerste zitting van den militieraad, voor deze gemeente, overeenkomstig art. 86 der Wet van den 19Jen Augustus 1861 Staatsblad n°. 72), wordt ge houden Op Donderdag den Ilden Maart 1869, voor hen die getrokken hebben van N°. 301 tot N°. 385; Js namiddags te één uur, in het gebouw de Lakenhal, aan den Ouden Singel. Zij herinneren voorts, dat in de gemelde zit ting voor den militieraad moeten verschijnen]: 1°. de vrijwilligers voor de militie; 2°. de loteliugen, die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken, ot gemis van do gevorderde lengte dat de lotelingen, die voor dien raad niet zijn verschenen, gehouden worden geene redenen tot vrijstelling te hebben en voor de dienst worden aangewezen, terwijl ook het n:et ontvangen van een oproepingsbillet niet ontheft van de ver- pligting tot bet verschijnen voor den militieraad of tot het indienen van de lot staving der rede nen van vrijstelling gevorderde bewijsstukken. Leyden, 27 Februarij 1869 GEMENGDE BERICHTEN. Alexandria in Minnesota, schrijft het //New- York Journal of Commerce", heeft twee vrede rechters, waarvan de een koopman in kachels en ijzerwaren en de andere apotheker is. De eerste maakt in de nieuwsbladen bekend, dat hij alle minnende paren kosteloos zal trouwen, wanneer zij bij hem hunne huishoudelijke beuoodigdheden koopen, en de andere belooft alle huwelijkskan didaten gratis in deu echt te verbinden, wan neer zij hun medicijnen van hem willen koöpen. Als een staaltje van vooruitgang in pbëzie en echten godsdienstzin deelt het //Weekblad van het lager- en middelbaar onderwijs" enkele proefjes mede van de aan de kweekschool te Usingen (in Nassau) ingevoerde 80 //Kernlie- der der Regulative." Wij nemen er bier een paar van over als een afschrikkend voorbeeld, voor hen die in de beweging van ultramontaan- sche en orthodoxe zijde tegen de neutrale school nog altijd geen kwaad zien Nach Dir 1st mir G rati 08a Coeli Rosa Krank und glimmet Mein Herz durch Liebe verwundet. Eile, wie Yerlobte pflegen, Deinetn Brautigam entgegen, Der da mit dem Gnadenhammer Klopft an deine Herzenskamraer Oeffn' ihm bald des Geistes Pforten, Red' ihn an mit schonen Worten: Komm, mein Liebster, lass dich küssen, Lass mich Deiner nicht mehr missen STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van heden. Aan de orde is de verdere behandeling van het wetsontwerp tot bekrachtiging van eene overeenkomst tot wijziging der concessie tot het aanleggen en exploiteeren van een spoor weg van Samarang over Soerakarta naarDjok- jokarta. De beraadslaging over art. 1 en het daarop door den heer Yan Kerkwijk voorgesteld amen dement wordt alsnu hervat. De heer Zinnicq Bergman verklaarde zich tegen het amendement, evenals de heeren Nier- strasz, Moens, Yan Delden en Heemskerk Az. De heer Yan Kerkwijk verdedigde doel en strekking van zijn voorstel, waarop de minister van financiën eenige vragen van den heer Yan der Linden beantwoordde. Hierna beantwoordde de minister van ko loniën verschillende sprekers, verklaarde het voorgesteld amendement niet te kunnen over nemen en wee9 er tevens op, dat de ver werping van den eersten belangrijken maatregel van den minister van koloniën, op grond dat men eene andere wijze van hulp wilde, die kracht brak vau de regeering, die noodig was bij het beheer van een zoo gewichtig depirte- ment als dat v.in koloniën Bovendien was deze maatregel door de regeering aanbevolen na een rijp en langdurig onderzoek van alle andere middelen en stond hij in verbaal met den spoedigen aanleg van de lijn Batavia—Buiten zorg en met bepalingen betreffende het algemeen bestuur in Indië. Hieruit ontstond eene incideateele discussie tusschen de heeren Storm, Pijnappel en Kem per over de quaestie dat de afstemming niet de kracht van den minister verbrak, noch van eenig wantrouwen in het ministerie zou ge tuigen. Hierop worden de beraadslagingen gesloten. Het amendement van den heer Yan Kerk wijk op art. 1 wordt verworpen met 59 tegen 9 stemmen. Art. 1. wordt aangenomeu mot 36 tegen 32 stemmen. Art. 2 en de volgende artikelen worden zon der discussie goedgekeurd. Het wetsontwerp in zijn geheel in omvraag gebracht, wordt aangenomen met 37 tegen 31 stemmen. Yoor de heeren Dam, Yan Eek, Yan der Maesen, Kerstens, Gratama, Yan der Linden, Heemskerk Bzn., Moens, Yan der Hucht, Mi- randolle, Taets, Fokker, Blom, De Roo, Cor nelia, Junckbloet, Yan Beijma, Yan Delden, Zulker, Godefroi, Yan de Putte, Dullert, Len- ting, Yan Kerkwijk, Yiruly, Yan Blom, Hingst, Thorbecke, Dumbar, Wijbenga, Hollingerus Pijpers, Sloet, De Bruijn Kops, Blussé, Wes- terhoff, Bots en Rochus.'en. Tegen de heeren: v. d. Does, De Casern- broot, Van Sypesteijn, Begram, Hoffman, Yer heijen, De Brauw, Kalff, Insinger, K-en, Borret. Nierstrasz, Bichon, Pijnappel, Heydenrijck, Storm, Yader, Bergman, Hardenbroek De B »sch Kemper, Smits, W. Yan Goltsfein, Heemskerk Azn., Yan Kuyk, Yan Foreest, G°fken, Yan Naamen, Yan Wassenaer Catwyek, Yan Yuort- huijsen, Haftmans en de voorzitter. Afwezig waren de heerenYan Nispon, Guljé, Yan Houten, Yan Lidth de Jeude, J. K Yan Goltstein, De Bieberstein en eene plaats va cant. Daarna worden de beraadslagingen geopend over het wetsontwerp tot bekrachtiging der overeenkomst tusschen Nederland en Italië tot regeling van den toestand der naamlooze en andere vennootschappen van het eene in het andere land. Dit wetsontwerp wordt aangenomen met 47 tegeri 1 stem. Morgen de wet tot afschaffing van hetzegel.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3