VOLKSVOORLEZINGEN. DIENSTBODE, BOELHUIS, OFFICIEELE BERICHTEN. rïOGGE GEZONDHEIDSBLOEM, y. d. Hamme te Hellevoetsluis; ta Uitwijk c. a.: J. D. HolatejD, rustend pred. te Vianente Boou-op-ZandW. Krayeubelt te Ede. Bedankt: naar Idsegakuizen c. a.: door P. J. C. Schook te Balk. Christel. Afgesch. Geref. Kerk. Beroepen: te Kollum: J. H. 'Wiersma te Amersfoort; te Delft: L. r. Dellen te Sassen- heim. Aangenomen: te Ulrum: door J. Kous te Oldekerk; te Genemuiden door O. C. Doorn- Jio3 te Vroomshoop; te Bolaward door H. Vis- eink te Zwolle. miOXALE D1ILIT1Ë. BURGEMEESTER en WETHOUDERS |tan LEYDEN doen te weten, dat de eerste milling van den militieraadvoor deze gemeente, jovereenkomstig art. 86 der Wet van den 19den iugustus 1861 Staatsblad n°. 72), wordt ge- louden Op Woensdag den lOden Maart 1S69, voor hen die getrokken hebben van N°. 181 tot N°. 800, en Op Donderdag den llden Maart 1869, voor hen die getrokken hebben van N°. 301 tot N°. 385; telkens 's namiddags te één uur, in het gebouw de Lakenhal, aan den Ouden Singel. Zij herinneren voorts, dat in de gemelde zit ting voor den militieraad moeten verschijnen 1°. de vrijwilligers voor de militie; 2°. de lotelingen, die vrijstelling verlangen jwegens ziekelijke gesteldheid of gebreken, of |gemis van de gevorderde lengte; dat de lotelingen, die voor dien raad niet zijn verschenen, gehouden worden geene redenen tot vrijstelling te hebben en voor de dienst worden aangewezen, terwijl ook het niet ontvangen van een oproepingsbillet niet ontheft van de ver- pligting tot het verschijnen voor den militieraad of tot het indienen van de tot staving der rede nen van vrijstelling gevorderde bewijsstukken. Leiden, 27 Februarij 1869. JACT EX VISSCHEIUJ. De BURGEMEESTER van LEYDEN brengt bij deze ter kennis van hen, die zich voor het aanstaande saizoen 1869/1870 in het bezit wen- leken te zien van Jagt- of Viscliacten, of wel van eenekoslelooze vergunning tot uitoefening der visscherijdat de blanco verzoekschriften ter be koming daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter Ge meente-Secretarie, alwaar zij, behoorlijk inge vuld en onderteekend, vóór den 15den April dezes jaars moeten terug bezorgd zijn, ten einde alsdan aan den Commissaris des Konings in de provincie Zuidholland te worden ingezonden. Tevens wordt ter kennis van belanghebbenden gebragt dat blanco verzoekschriften, tot het be komen van buitengewone magtiging tot het ver- Idrijven van schadelijk gevogeltehet schieten van Ikonijnen en ander schadelijk gediertehet visschen als het water met ijs bedekt is en het scheppen van kleinen visch als aas voor de dobbers, van heden af, mede gratis ter Gemeente-Secretarie ter in vulling verkrijgbaar zijn gesteld. Leiden, 6 Maart 1869. GEMENGDE BERICHTEN. De nieuwsbladen kondigden dezer dagen aan de aankomst van mej. Anna Swan van Nova Scotia, oud 20 jaren, lang 8 voet 1 duim, en zeer evenredig. Dr. Balling, die onlangs met andere personen een bijzonder bezoek bij haar aflegde, beweert dat de dame nog kan groeien. Miss Swan is van Ierschen oorsprong, zooals vele reuzen, dio zich in den laatsten tijd ver toonden, en het is dus een nieuw bewijs, dat grootte en schoonheid van lichaamsbouw eigen aardigheden van het Iersche ras zijn. uLq Havre" verhaalt het volgende: //Een vólocipède-liefhebber, 11. Zaterdag 16 kilometers op weg van Montivilliers naar Goderville afge legd hebbende, zette zich dood vermoeid neder om wat uit te rusten van zijne sterke inspan ning. Een voorbijganger bleef staan om het werktuig te bezichtigen, en knoopte een gesprek er over aan, met dit gevolg dat de eigenaar van den vélocipède hem uitnoodigde of hij eens een proef wilde nemen. Dat liet de andere zich geen tweemaal zeggen. Eerst ging het slecht, maar spoedig kreeg hij den slag beet. //Bravo", riep de liefhebber, //ziet ge wel, het is zoo moeilijk niet en met een beetje oefening zult ge het ver brengen." //Dat geloof ik ook", was het antwoord, en na nog wat rondgescharreld te hebben, zette hij eensklaps een geweldige vaart en verdween, aan den afgematten eigenaar van den vélocipède overlatende te zien hoe hij weer naar huis kwam." STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van heden. Aan de orde van den dag is de voortzetting der algemeene beschouwingen over het wets ontwerp tot bekrachtiging van eene overeen komst tot wijziging der concessie tot het aan leggen en exploiteeren van een spoorweg van Samarang over Soerakarta naar Djokjokarta. De heer Heemskerk Azn. wijdde een lang durig betoog iu antwoord op de redevoeringen van den minister van financiën en den heer Fransen van de Putte, die spr. trachtte te ontzenuwen. Hij bleef volhouden dat het wets ontwerp onaannemelijk was, overtuigd dat in dit geval de concessionarissen met andere voor stellen voor den dag zouden komen, vooral bij de wetenschap, uit deze discussie voortvloeiende dat de Kamer den aanleg van spoorwegen op Java toegenegen is. Hij deinsde ten slotte niet terug voor den slechten indruk, dien, zooals voorspeld is, eene verwerping in Indië zou te weegbrengen. Na den heer Nierstrasz, die volhield dat een voorschot aan de maatschappij voor haar en het land voordeeliger zou zijn, weerlegde de heer Yan Voorthuijsen verschillende stellingen ten gunste van het wetsontwerp en de N.-I. Spoorwegmaatschappij aangevoerd, en ging hare geschiedenis en verrichtingen na, die spr. in velerlei opzichten gispte tegenover geleverde recht vaardiging; bij onderzocht het finantieele vraag stuk van dit wetsontwerp ook uit een econo misch oogpunt, waarna spr. tot de slotsom kwam daartegen te zullen stemmen. Do heer De Bruijn Kops gaf in overwegiug om de lijn Batavia-Buitenzorg iu deze zaak af te scheiden als wanneer de zaak gevonden zou zijn. De heer Sloet van de Beele verdedigde de wetsvoordracht en leverde eene geschiedkundige beschouwing der zaak. De heer Thorbecke constateerde de welwillende gezindheid der Kamer om de Maatschappij te gemoet te komen en achtte de voordracht aan nemelijk, onder voorwaarde van afscheiding der lijn Batavia-Buitenzorg, welke nog niet be hoorlijk is onderzocht. De heer De Bosch Kemper was door de voor standers niet overtuigd geworden, wilde liever ten halve keeren dan geheel dwalen, verschilde in vele opzichten van de bestrijders van het ontwerp, en drong aan op verwezenlijking van het denkbeeld van den heer Blussé en dienten gevolge op verwerping der wet. De heer Fokker, ofschoon niet voldaan met de verdediging van het wetsontwerp door de regeering en ofschoon hij nog steeds bezwaren tegen dit ontwerp moest opperen, verklaarde dat hij, onverschillig of al dan niet de lijn Batavia-Buitenzorg van de voordracht wordt afgescheiden, het wetsontwerp zou aannemen, omdat hij Java van harte spoorwegen gunt en grootere nadeelen en gelijksoortige teleurstel lingen als met andere maatschappijen zijn voor gevallen wil voorkomen. De minister van koloniën beantwoordde de sprekers en trad in eene nader breedvoerige verdediging van het wetsontwerp. Daarna zijn de algemeene beraadslagingen ge sloten. De heer Kerkwijk heeft een amende ment op art. 1 voorgesteld, om de lijn Bata via—Buitenzorg van deze wet af te scheiden. Daarover wordt morgen de discussie geopend. ADVERTENT1EN. Voor hen, die kaarten hebben genomen in de Loges bij de voorstelling door het Too- neelgezelschap DE HARMONIE, op Vrijdag 12 Maart, zijn plaatsen te bespreken in den Schouwburg, des morgens tusschen 10 en 11 uren. Op eene buitenplaats nabij Woerden wordt met 1°. Mei a. s. gevraagd eene P. G., ala Werkmeid, tevens huiswerk kun nende verrigten. Alleen zij, die goede getuigen kunnen overleggen, zullen in aanmerking ko men. Brieven franco, onder lett. K. K-, hij den Boekhandelaar C. J. VAK LEEUWE21 Lz. te Woerden. UK ECHTE uit de Stoom-Graan en Meelzuivering, van J. IMMINK te Zwollewordt als ontbijt en drank in de Geneeskunde als voorbehoed- en verzachtings middel tegen slepende Borstziekte en Hoest bijzon der aanbevolen; in de Ziekenkamer vervangt zij het Gerstenat en levert aan TeringachligenEngbor- stigen, Maagen Keelpijnlijders eene heilzame uitwerking. Daar het van allo minder ligt verteerbare bestanddeelen gezuiverd is, is hét voor Zwakke Gestellen en Kinderen bijzonder aan te bevelen. Is mede verkrijgbaar in pakjes van 20 en 35 Cent, voorzien van Cachet, Ge bruiksaanwijzing en Attesten van onderschei dene Lijders bij den Heer H. N. YAN BAARD WIJK te Ley den en in meest alle steden van het Rijk. Bij vonnis der Arrondissements-Regtbank te Leiden van vijf Maart 1800 negen en zestig, is WILLEM SAMS OM, Bouwman en Koopman wonende te Leiderdorpverklaard te zijn in Staat van Faillissement, aanvang genomen hebbende op dienzelfden dag, en zijn daarbij benoemd tot Regter-Commissaris de Edel-Acht- bare Heer Mr. H. P. J. TOLLENS, Regter in dezelve Regtbank, en tot Curators de Onder- geteekenden. Mr. J. F. SCHELTES ELZER, Advocaat. Mr. C. A. BOONACKER, Procureur. op het Hof van Hillegom, te Hillegom, op Don derdag den llden Maart 1869, 's morgens ten 10 ure, van: 11 beste jonge KALFKOEIJEN, op tijd moetende kalven, een KALFVAARS 2 YARE-KOE1JEN, een HENGSTVEULEN eene öjarige en eene 4jarige MERRIEvoorts 1 een zoo goed als nieuwen inventaris voor BO TER- en KAASMAKERIJ, waaronder 12 zware koperen melkmouwen, 6 koperen ketels, 1 kaas- kuip en pers voor 8 kazen, 1 kaaswagen met kleeden enz., enz. Te bezigtigen op Wilhelmina- hoeve, te Haarlemmermeer, sectie PP., n°. 8, Dingsdags vóór de verkooping. Inlichtingen te bekomen ten kantore van den Notaris D. J, VAN gTOCKUM te Lisse,

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3