BUITENLAND. noemd Dr. E. A. M. Hanlo te 's-Gravenhage erkend B. P. Wurlbain als consul-honorair van Brazilië te Amsterdamaan Mr. B. ïïaitzema Viëtor, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Winschoten, en benoemd tot no taris binnen het arr. Winschoten, ter stand plaats de gem. Winschoten, Mr. J. Fresemann Viëtor, adv. en cand.-uot., alsmede ambt. van het openb. min. bij het kantongerecht aldaar. Z. M. heeft benoemd tot ontvangers der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Har derwijk c. a., den heer H. Bruins Jr., thans te Doetinchein c. a.; te Doetinchem c. a. den heer C. H. L. Nilant, eervol ontslagen ontv. der dir. bel. en acc. te Ermelo c. a., thans tijdelijk belast met de waarneming van het ontvang kantoor der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Harderwijk. De advocaat-generaal Smits heeft in de he den gehouden zitting van den Hoogen Baad (Kamer van Strafzaken) conclusie genomen in de zaak van den procureur-generaal bij het hof in Limburg, tegen een arrest in zake E. E. J. H. Bussel, waarvan reeds vroeger melding is gemaakt. De conclusie strekt tot vernietiging van het arrest en verwijzing der zaak naar een aangrenzend hof. De uitspraak is bepaald op 23 Maart. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maandag des namiddags te 5 uren 35% des avonds te 8 uren 33°, te 10 uren 32'. Dinsdag 's morgens te 5 uren 32°, Wind: Z. O., te 8 uren 34% 's namiddags te 12 uren 40% te 4 uren 38°. Frankrijk. Eene episode uit den worstel strijd tegen Spanje verschaft de stof voor een historisch drama, dat dezer dagen op het Theatre de l'Ambigu te Parijs wordt opgevoerd. Het draagt den titel van La familie des Gueux, en geeft de wederwaardigheden en den rampspoed te aanschouwen van eene patricische familie uit Vlissingen, de graven van Haarlem. Het hoofd van dit doorluchtig huis, de oude graaf Boudewijn van Leiden, is een levend beeld van alle denkbare ellende, ongelukken en tegenspoe den die het noodlot op een hoofd kan ophoo- pen, en van dat alles zijn de Spanjaarden de oorzaak. Toen, na jaren lang gewacht te heb ben, eindelijk de tijd is aangebroken waarin de vurige wraakzucht van den held van bet stuk bevredigd zou worden, ondervindt hij nog ver schrikkelijker slagen dan hem reeds getroffen hebben: zijne dochter wordt door het hoofd der verdrukkers, den gouverneur van Vlissingen, verleid; zijn zoon, toegesneld om de eer zijner zuster te wreken, vindt in een duel zijn dood; zijn tweede zoon ten slotte, is in dienst der Spanjaarden getreden en heeft in last om op het doen en laten zijner familie een waakzaam oog te houden. Niet uit ijver voor het calho- lieke geloof bevindt de jonkman zich in deze valsche positieeen eed bij een zeer romaneske gebeurtenis afgelegd, verplicht hem dagelijks de tallooze slachtoffers der inquisitie te doen sterven; zijn grootvader op het schavot te bren gen en bij alle andere gruwelen der Spanjaar den behulpzaam te zijn. Ondanks de weinig gunstige ontvangst, die aan dit stuk van de zijde van het publiek is ten deel gevallen, wordt de vorm zeer geroemd, terwijl aan de //mise en scène/' waaronder bet doorsteken der dijken en eene overstrooming, veel zorg besteed was. De teraardebestelling van den heer De Lamartine heeft Donderdag jl. op eene, door hare groote eenvoudigheid, treffende wijze plaats gehad. In weerwil der scherpe koude is het hjk door eene groote menigte bewoners van Macon aan het station aldaar opgewacht geworden, waar het des ochtends te zeven uren, vergezeld van de verwanten des dichters en van de vertegen woordigers zijner Parijsche vrienden en vereer ders, is aangekomen. De kerk van Macon was te klein om allen, die de uitvaart hadden willen bijwonen, te bevatten. Deze plechtigheid heeft met zoo weinig mogelijk ceremonieel plaats ge had; zij is alleen opgeluisterd door eene wacht van een dertigtal militairen; eene eer, waarop de overledene als ridder van het Legioen van Eer aanspraak had. Na den afloop der mis is het lijk naar het zes mijlen van Macon gelegen Saint-Point vervoerd, werwaarts het door een aantal ingezetenen van eerstgenoemde plaats en door zeer vele bewoners der aan den weg gelegen dorpen gevolgd is. Te Saint-Point is eene tweede eenvoudige uitvaart gehouden geworden, en wei nige oogenblikken later is het stoffelijk overschot van den grooten dichter en redenaar op het kerk hof bijgezet in den grafkelder, die het gebeente van zijne echtgenoote en van zijne dochter bevat. Onder de vrienden des overledenen, die om zijn graf geschaard stonden, merkte men op, behalve den president en den kanselier der Eransche academie (de heeren Augier en Sandeau), de heeren De Laprade, Emile Ollivier, Louis Ul- bach, Dumas (den zoon), Edmond Texier, De Parceval, den generaal Caillet, enz. Tot groote teleurstelling van velen is geen enkel woord bij het graf gesproken. Men had gemeld, dat de burggraaf De Laguéronnière bij de begrafenis tegenwoordig zou zijn en eene korte toespraak bij het graf van zijn beschermer en eersten leidsman zou houden, maar de familie heeft den uitgesproken wil des overledenen strikt opge volgd. Engeland. De regeering heeft het voorstel gedaan om een onderzoek in te stellen naar de voordeelen der geheime stemming bij do ver kiezingen. Gelijk men weet, geschiedt het stem men bij verkiezingen in Engeland nog steeds mondeling. Een bij de //Times" ontvangen schrijven uit Calcutta van 2 Februari zegt: //Er is nu eene spoorweglinie tot verbinding van Europa en Indië ontworpen, die korter en minder kost baar zou zijn dan alle vroeger voorgeslagene. Het Bussische spoorwegnet breidt zich snel uit tot Baku aan de Kaspische Zee. Van Poti aan de Zwarte Zee is de Bussische spoorweg schier voltooid tot Tiflis, dat is halfweg de Kaspische Zee. Van het zuiden der Kaspische Zee, die door gemakkelijke stoombooten bevaren wordt, tot Bushire aan de Perzische Golf, is er een afstand van 650 mijlen, een nagenoeg effen terrein. De concessie tot het aanleggen van een spoorweg over dien afstand is door eenige Engelsche ka pitalisten van de Perzische regeering gevraagd en verkregen; doch zij kunnen enkel door borg- zegging van het Britsche gouvernement in staat worden gesteld om de concessie uit te voeren. Naar hunne opgave zou die linie voor vijf en een half millioen pond sterling kunnen worden aangelegd, en zou zij, in verband met bestaande stoombootdiensten op de Perzische Golf, op de Kaspische en op de Zwarte Zee, gelegenheid voor reizigers opleveren om van Londen in twaalf dagen Kurratschee in Indië te bereiken. Italië. Het gerucht dat de regeering voor nemens is eene nieuwe leening te sluiten tot het doen ophouden van den gedwongen koers der bankbiljetten of voor andere behoeften, wordt formeel gelogenstraft. Spanje. De volks-ayuntamiento te Valencia heeft aan al de ayuntaraiento's van Spanje eene circulaire gezonden, om de afschaffing der conscriptie te vragen als de meest urgente her vorming, door de revolutie geëischt. Do //Imparcial" zegt, dat de bank aan het gouvernement machtiging vraagt om de ont vangers der belastingen door de gewapende macht te doen ondersteunen. Turkije. Te Adrianopel heerschte den 23sten Januari eene ongekende koude. De thermome- ther wees 10 graden vorst aande rivieren waren met ijs bedekt en er was zoo veel sneeuw gevallen, dat de gemeenschap was verbroken. Servie. Alle bladen, ook de officieuze, rich ten hunne aanvallen tegen de Porte, wegens haar voornemen om den oostelijken spoorweg over Bosnië te doen leggen, waardoor Servië van het openbaar verkeer geheel wordt afge sneden. De bladen verklaren dat Servië zich deze schending van eene levensquaestie niet mag laten welgevallen. Amerika. Bij den senaat is door den presi dent Grant de volgende lijst ter benoeming van leden van het kabinet ingediend. AVashburne (uit Illinois) minister van staat; Schofield, oor log; Stewart financiën de ex-gouverneur Cox (uit Ohio) binnenlaudsche zaken Borie marine Hoare (uit Massachusetts) justitie; Creswell, directeur-generaal van bet postwezen. De senaat heeft de benoeming van Delano tot directeur der binnenlandsche belastingen, van Sherman tot bevelhebber en van Sheridan tot luitenant-generaal bekrachtigd. In Maine, Michigan, Illinois en Wisconsin is het stemrecht der negers bekrachtigd. Te Montevideo heeft eene diplomatieke bijeenkomst plaats gehad. Men veronderstelt dat te Assumption een voorloopig gouvernement zal worden opgericht, welks eerste handeling zal bestaan in eene verklaring, waarbij Lopez buiten de wet wordt gesteld. TOONEELNIEUWS. Gisterenavond werd door het Vlaamsche too- neelgezelschap, onder directie van den heer Vic tor Driessens, het ook hier gunstig bekende too- neelspel //Martin de kruier" opgevoerd. De zaal was bijzonder slecht bezet, en daaraan schrijven wij de mindere opgewektheid toe, die wij bij Bommige vertooners meenden op te merken. Wij prijzen echter gaarne het spel van den heer Driessens, in het karakter van den braven Mar tin, dio jaren lang hard heeft gewerkt om zijn eenigen zoon eene goede opvoeding te gev^t en op zijn ouden dag het handwerk vau kruier weder opvat om do enorme schulden van dien zoon te betalen. Vooral onderscheidde hij zich in het 2de bedrijf, toen hij aan zijne vrouw de schoone toekomst vau Armand voor spelde, vervolgens door zijn gesprek met den woekeraar, en in het 3de bedrijf bij dat al lerliefste tooneeltje met zijne vrouw toen zij hem zijn middagmaal bracht, alsook zijn daarop volgend verhaal omtrent het moedig gedrag van Armand. Hier was alles waarheid en na tuur 1 Ook mevr. Formijn, als de vrouw van Martin, speelde uitmuntend. Van de andere vertooners noemen wij nog mej. Elisa Dries- sens, in de rol van Olirapia die voor eene ac trice niet zeer aanlokkelijk is, en de heer Co- ryn als Felicien. Van de overigen valt niet veel te zeggen. Het was jammer dat de rol van Armand niet in bekwamer handen was, want het spel van den heer Frederikse kwam ons al zeer middelmatig voor. Het nastukje was vrij onbeduidend en soms allesbehalve kiesch. Mevr. Arerstraeten en de heer Driessens maakten er van wat er van te maken was, maar de uitslag hunuer pogingen bevredigde ons nog weinig. Als dit stuk, zooals het affiche schijnt aan te duiden, oorspron kelijk is, dan prefereeren wij eene geestige Fransche vaudeville. Botterdam. AVoensdag 10 Maart: //Der Freischutz", romantische Volks-Oper in 4 Ac- ten, Musik von AVeber. Aanvang te half- acht. BEROEPEN ENZ. Nederlandsche Hervormde Kerk. Beroepen: te Lisse: F. A. G. Van Hoo- genhuyzen te Ter Aar; te Ouddorp: J. F. F.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2