N°. 2786. Woensdag A". 1869. 10 Maart. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meerƒ0.12'' Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels/0.90iedere regel meer0.15 LEIDEN, 9 Maart. Z. M. heeft aan den heer P. F. W. De Timmer man, onder dankbetuiging voor de door hem be- wezene langdurige en goede diensten, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als majoor, met den personeelen rang van luitenant-kolonel, komm. der dd. schutterij alhier, en hem tevens de ver gunning verleend om de uniform der schutterij met de onderscheidingsteekenen aan zijnen rang van luit.-kol. verbonden te blijven dragen; en tot majoor-kom m. der dd. schutterij alhier be noemd den beer J. Scheltema, vroeger kapitein bij de schutterij. De strijd over de ci of eij in Leiden of Leij- den (zie ons nummer van Maandag) is meer dan eens hier gevoerd. Men deelt ons hieromtrent nog mede dat, bij de jongste wetsherziening van het hier gevestigd Departement der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, in de verga dering van den 27sten Februari 1865, door een der leden zijne verwondering werd betuigd dat men, in strijd met de tegenwoordig vrij alge meen aangenomen spelling, in den titel der wet Leijden gespeld had met eij in plaats van met ei. Deze opmerking gaf toen tot eene langdurige woordenwisseling aanleiding, waaraan vele leden deelnamen en waarbij de quaestie uit een his torisch en taalkundig oogpunt voor en tegen besproken werd. Toen de zaak eindelijk in stem ming werd gebracht en tot tweemalen toe de stemmen staakten, maakte de toenma lige voorzitter gebruik van de hem bij de De partementale wet toegekende beslissende stem, en verklaarde zich voor de spelling met ei/, waardoor alzoo beslist werd dat Leijden in de officieele stukken van het departement zal wor den geschreven of gedrukt meteij. Het onderzoek der overeenkomst tot wijzi ging van het internationaal telegraafverdrag heeft aan de daarmede belaste commissie uit de Tweede Kamer aanleiding gegeven tot het uiten van den wensch om voor het binnenlandsche tele- graafverkeer het betalen met postzegels toe te laten. Tevens wenscht zij, dat de postadminis tratie zal zorg dragen, dat de brieven met tele grammen, voor de directeuren der telegraaf kantoren bestemd, terstond na de aankomst der pest aan het telegraafkantoor worden bezorgd; terwijl zij tevens in overweging geeft of niet aan do post- en telegraafkantoren enveloppen kunnen worden verkocht, waaruit kan blijken, dat zij telegrammen inhouden. Voor die brieven moest dan geen port worden betaald. Bij Kon. besluit van den 25sten Februari 11. zijn wijzigingen gebracht in de kleeding der generaals, der officieren van het reg. gren. en jagers en van die bij de Kon. Militaire Academie, mitsgaders van die van de militie-commissa rissen. He epauletten, thans in groot tenue gedra gen wordende door de officieren van het regi ment grenadiers en jagers, vervallen. Zij dragen in groote tenue schouderbedekkingen, gelijk aan die voor de kleine tenue vastgesteld en sterren. De officieren bij de Kon. Militaire Academie dragen de uniform, zooals die is bepaald voor de officieren van het wapen, waartoe zij be- hooren. De epauletten voor de militie-commissarissen vervallen. Zij dragen schouderbedekkingen en zilveren sterren. Deze vastgestelde veranderingen zullen met 1 Januari 1870 in werking treden. Toen Z. K. H. Prins Frederik in de vo rige maand een bezoek had gebracht aan de ijzergieterij //de Prins van Oranje" te 's-Hage, schonk bij eene milde gift aan de werklieden dezer inrichting. Voor dat geld hebben de werk lieden Zaterdagavond, voor hen en hunne genoo- digden, eene voorstelling laten geven in den Hollandschen schouwburg, bestaande uit het bekende tooneelspel//Marie Jeanne, de vrouw uit de volksklasse." Na den afloop der voorstel ling heeft een der beambten', namens het perso neel der ijzergieterij, eenige woorden van dank en hulde aan Z. K. H. Prins Frederik uitge sproken. Men schrijft uit Gouda het volgende: Ruim een jaar geleden werd in deze gemeente door de ijverige bemoeiingen van den heer L. M. Van Kooten, een leesgezelschap voor //Politieke Brochures" opgericht, dat zich zeer spoedig tot de naburige gemeenten uitbreidde. In Waddinx- veen, Moordrecht, Nieuwerkerk, Gouderak, Berg- Ambacht, Reeuwijk enz. werden afdeelingen opgericht. De Goudsche afdeeling besloot in hare laatste vergadering eene liberale kiesvereeniging voor dit hoofdkiesdistrict op te richten en de buiten- afdeelingen uit te noodigen daartoe mede te werken. Dit plan vond zeer veel bijval, gelijk bleek uit de talrijke opkomst op eene vergade ring, welke den 26sten Februari werd gehouden. Behalve uit Gouda, waren er inwoners tegen woordig van Moordrecht, Stolwijk, Haastrecht, Hekendorp, Oudewater, Waarder, Rietveld, Woerden, Alphen, Sluipwijk en Reeuwijk. Het in die vergadering vastgestelde reglement bevat o. a.: dat de vereeniging, behalve het be vorderen van goede keuze voor rijks-, provin ciaal- en gemeentebestuur, zich ten doel stelt het volk te ontwikkelen door handhaving der openbare school tegen alle rechtstreeksche en zijdelingsche aanvallen, het houden van voor drachten enz., enz.; dat personen, die geen kie zers zijn, ook lid kunnen worden, doch zich van 't stemmen over candidaten moeten ont houden; dat elke afdeeling (bestaande uit min stens tien kiezers voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal) eene lijst opmaakt van twee provisioneele candidaten voor elke vacature en dat in eene algemeene vergadering uit die lijs ten door stemming éen candidaat als zoodanig wordt geproclameerd. De vergadering duurde tot elf uren. In weerwil daarvan woonden de meesten (ook der buitenleden) haar tot't einde toe bij en traden terstond tot de nieuwe ver eeniging toe. Thans is de gelegenheid voor ieder opengesteld, om daarvan lid te worden. In de zitting van den gemeenteraad te Nijmegen van Vrijdag is het aanbod van de firma Schretlen en Comp., om hare gasfabriek over te nemen, met algemeene stemmen afgewezen. Met 14 tegen 2 stemmen werd besloten, voor rekening der gemeente eene steenkolengasfabriek op te richten, en aan het ministerie van oorlog aanvraag te doen tot kostelooze verkrijging van de noodige plaatsruimte voor die fabriek buiten de vesting. De raad der gemeente Maastricht beeft in zijne Vrijdag gehouden zitting, met 8 tegen |5 stemmen besloten, burgemeester en wethouders te machtigen eene uitgave voor de schutterij te doen, benoodigd tot kleeding en wapening van 54 man, zijnde het een tiende gedeelte der door de wet voor Maastricht aan- gegevene sterkte. Dit besluit is genomen ten gevolge van de zienswijze van den raad, dat het hier geene eerste oprichting der schutterij maar slechts eene wederinvoering der schutterijwet te Maas tricht geldt. De burgemeester heeft daarop verklaard, geene uitvoering te kunnen geven aan het be sluit, dat hij in strijd acht met de wet. Zaterdag had te Groningen de plech tige teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer Dr. Jan Willem Er- merins, in leven emeritus-hoogleeraar in de wis- en natuurkundige faculteit aan de hoogeschool aldaar, ridder der orde van den Nederl. Leèuw, curator van het stedelijk gymnasium, bestuur der van het genootschap //Ter beoefening der natuurkunde", oud-voorzitter van de Groning- sche afdeeling der maatschappij //Tot bevorde ring van nijverheid", enz. De lijkstatie werd gevolgd door de hoogleeraren der verschillende faculteiten, door de studenten der hoogeschool, leeraren van het gymnasium, bestuurders van het natuurkundig genootschap en andere depu- tatiën. Bij de open groeve werd een woord van hulde gebracht aan den ontslapene door den rector-magnificus der hoogeschool, door een der leden der wis- en natuurkundige faculteit eu door den rector van het studentenkorps //Yin- dicat atque polit", terwijl door een der familie leden voor de bewezen eer hartelijk werd dank gezegd. Z. M. heeft de statuten van de //Coöperatieve Yoorscbot-Vereeniging en Spaarbank", gevestigd te Goes, goedgekeurd en de vereeniging mitsdien als rechtspersoon erkend. Z. M. heeft herbenoemd tot burgem. der gem. Yerseke W. Van Oeveren de benoeming van O. P. Bennewitz, burgem. der gem. Zelhera, tot secr. aldaar, bekrachtigdmet intrekking, op zijn verzoek, der benoeming van Dr. F. W. Krieger, hoogleeraar te Leiden, tot lid en on der-voorzitter der commissie, in 1869 belast met het afnemen der geneeskundige examens, be-

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1