N°. 2785. Dinsdag A°. 1869^-!^ us* 9 Maart. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, pe.' 3 maandenf o.OO. Franco per post.3.85. \fzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1-6 regels t 0.75iedere regel meerf 0.12' Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90 iedere regel meer0.15 Lelden', 8 Maart. Om de vijf jaren, zoo bepaalt art. 99 der kieswet, zal do Tabel, regelende de verdeeling es Rijks in kiesdistricten, herzien worden. Bij e wet van 22 April 1864 heeft de laatste her- jening plaats gehad alzoo is weder dit jaar iene herziening aan de beurt. De regeering heeft dan ook een wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediendde vermeerdering van bevol king sinds 1864 is, blijkens de toelichting, zoo groot geweest, dat, terwijl thans het aantal af gevaardigden 75 bedraagt, er in het vervolg 80 zullen moeten gekozen worden. De nieuwe indeeling der kiesdistricten, hier door noodzakelijk geworden, hebben wij reeds medegedeeld 3 nieuwe kiesdistricten zullen er ens bet voorstel der regeering worden ge- jvormd, waarvan de hoofdplaatsen zullen zijn eerenveen, Zaandam en Brielle, terwijl twee 'enkele, de districten Tiel en Boxmeer, dubbele ikiesdistricten zullen worden. Buitendien heeft de regeering voorgesteld om aan het verlangen yan Gedeputeerde Staten van Zeeland te gernoet te komen en de kiesdistricten Zierikzee eu Goes te vereenigen, met Zierikzee als hoofdplaats. Deze indeeling nu, die eene nieuwe verdeeling van de meeste kiesdistricten noodzakelijk ten ge volge moet hebben, grijpt de oppositie-pers als een middel aan om de regeering te bestrijden zij verwijt haar dat de regeering bij dit wets ontwerp alleen het belang van hare partij heeft in het oog gehad. Dit verwondert ons niet: want niets is ge makkelijker. Er behoort weinig toe om aan hen, die niet weten welke ontzettende be zwaren er aan elke nieuwe verdeeling van kies districten verbonden zijn, door oppervlakkige betoogen te doen gelooven, hoe ondoeltreffend en partijdig de regeering hierbij is te werk ge gaan. Het is dan ook niet het ongemotiveerde van deze bezwaren, waarop wij heden willen wijzen. Er zijn ook bezwaren van meer specialen aard geopperden éen is hieronder dat ons voor komt zoo ongerijmd te zijn en van een zoo totaal verkeerd beginsel uit te gaan, dat wij hierop de aandacht willen vestigen. Juist dat gene, wat wij als een groot voordeel van de nieuwe indeeling beschouwen, daarover spreekt de oppositie, met de treffeudste tiraden, hare afkeuring uit. De grief is namelijk deze, dat de residentie ook voor 't vervolg slechts door twee afgevaar digden zal vertegenwoordigd worden. Terwijl volgens de bestaande kiestabel tot het hoofd- kiesdistrict 's-Hage behooren de gemeenten 's-Gravenhage, Loosduinen, Wassenaar, Voor. burg, Veur en Rijswijk, die te zamen eene be volking hebben van 102.239 zielen, heeft de regeering voorgesteld om de gemeenten Was senaar, Voorburg en Veur bij andere districten te voegen, zoodat volgens het ontwerp bet dis trict '8-Hage slechts uit drie gemeenten zal be staan, waarvan 's-Hage 90.058, en de beide anderen te zamen 5241 zielen tellen. De oppositie nu schijnt verwacht te hebben, dat de regeering in plaats van het district 's-Hage te verkleinen, dit zóo vergroot zou hebben, dat de bevolking ongeveer 135,000 zielen zou bedragen, en dan 3 afgevaardigden naar de Kamer zou zenden. Toevoeging van vele nieuwe gemeenten acht zij in het voordeel van de resi dentie, en zij spreekt zelfs van een recht, dat 's-Gravenhage zou hebben om drie afgevaar digden te mogen kiezen. Deze zienswijze nu wanneer zij ernstig gemeend is komt ons geheel strijdig voor met een juist denkbeeld van vertegenwoordiging. Wij zien er juist een groot voordeel in, dat volgens het ontwerp niet alleen bet district 's-Gravenhage, maar ook de districten Amsterdam en Rotterdam van eenige buitengemeenten ont last worden, en dat op deze wijze voor de drie grootste gemeenten van ons land van hetjuiste principe wordt uitgegaan, dat een kiesdistrict zooveel mogelijk eene eenheid zij. Opdat de keuze van een afgevaardigde wer kelijk de keuze zij van een geheel district, be hoort een district eene eenheid te vormen, eene zoodanige eenheid namelijk, dat de kiezers van dat district voortdurend" met elkander in aan raking komen, dat zij gelijke belangen hebben. Wij voegen hier dadelijk bij, dat met de be palingen van de Grondwet dit in vele districten niet mogelijk is, en het is daarom ook dat wij deze afkeuren. Zooveel mogelijk echter behoort het, onzes inziens, te geschieden; en het ware zeker wenschelijk dat het nog meer kon ge schieden. Ditzelfde denkbeeld ligt ook ten grond slag aan de scheiding van Haarlem en de Zaan streek volgons het nieuwe ontwerp. In plaats dat nu den Haag tevreden is met dit ontwerp, waarbij het district 's-Gravenhage ook weinig meer dan de residentie zal omvat ten, en alzoo meer eene eenheid wordt, dan wanneer er buitendien nog vele dorpen, som migen op verren afstand gelegen, toe behooren, keurt het dit juist om deze reden af. Terwijl men zou meenen dat, kon er van een recht sprake zijn, aan de gemeente 's-Hage volkomen recht gedaan werd, door voor 't vervolg de keuze van afgevaardigden bijna alleen aan hare kiezers, zonder inmenging van vreemden, over te laten, beweert men juist dat 's-Hage recht heeft om in een district te worden opgenomen, dat drie afgevaardigden zou stellen, waarvan de Haagsche bevolking slechts 2/s zal uitmaken en waarbij dus de stemmen der Haagsche kiezers '/3 van haar gewicht verliezen. Hier nu komt, om een volksuitdrukking te gebruiken, de aap uit de mouw. Beweert men dat den Haag werkelijk meer invloed door eene dergelijke indeeling zou verkrijgen, dan neemt men aan dat in dat geval de Haagsche kie zers toch altijd hunnen zin bij de verkiezingen zullen verkrijgen, en de andere zullen overstem men. Met andere woordendat vermeende recht van 's-Hage lost zich dan op in eene verkor ting van de rechten van die gemeenten, die bij het district 's-Hage ingedeeld, slechts als figu ranten zouden dienen, en die toch nooit haren candidaat zouden kunnen doen zegevieren. Zoo verstaat de oppositie, die zoo groote aan merkingen tegen de voorgestelde indeeling heeft, het recht van 's-Gravenhage. De indeeling is al slecht genoegmaar gaat men van zulke valsche voorstellingen uit, om haar te veroor- deelen, dan zal zij zeker niet verbeterd worden. LEIDEN, 8 Maart. Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Hol land hebben hij besluit van den 2den Maart jl. bepaald het aandeel van elke gemeente in de te leveren manschappen voor de lichting der nationale militie van 1869. Dat getal zal o. a. zijn, na aftrek van hen, die vóór hunne in schrijving reeds in vrij willigen dienst waren en nog zijn: voor 's-Gravenhage 230, Delft 58, Rotterdam 308, Schiedam 53, Leiden 116, Dord recht 64. Men schrijft uit de residentie, dat aldaar een gezantschap van de Kust van Guinea is aange komen, bestaande uit den kapitein Meijer, mili tair kommandant van het fort Elmina, en den inlander Emizang, om met den minister van koloniën de belangen der kolonie te bespreken. (HM.) Naar wij vernemen, is, op klachte van den minister van justitie, bij het openbaar ministe rie der rechtbank te Haarlem, door deze laatste rechtsingang verleend tegen den ex-directeur der rijks-kweekschool voor onderwijzers aldaar, den heer Gastman, die verdacht wordt zich aan verduistering van gelden onder zijne adminis tratie te hebben schuldig gemaakt. MiddCt.) Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen. In exploitatie 1869. 1868. gemiddeld sedert 1 Jan. 835 kilom. 663 kilom. Totale ontvangsten: van 1 Jan. tot 18 Febr. f 388,943.89 f 279,142.19' 19 Febr. 25 id. u 58,567.46 48,709.47' Totaal. 447,511.35 327,851.67 Gemiddeld per dag en per mijl: sedert 1 Januarif 9.57 f 8.82 van 19 tot 25 Febr10.02 10.11 Uit 's-Hertogenbosch schrijft men aan het Handelsblad, dat de maatregel, door den gene raal Yan Muiken, tegenwoordig minister van oorlog, genomen, om de leverantie van goede ren voor de korpsen van het leger niet meer aan begunstigde particuliere personen over te laten, maar tot die levering de concurrentie door publieke aaubesteding open te stellen, reeds de beste vruchten draagt. De aannemingssommen van equipement-stukken zijn zoo veel lager dan voorheen, dat thans reeds op de uitrusting van eiken soldaat ruim f 12 bespaard wordt, ofschoon het laken nog niet aan de vrije concurrentie is overgegeven. Indien na deze eerste welgelukte proeve de minister ook tot de publieke aanbe-

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1