noemd tot ontvanger der registratie en domei nen: te Enschedé de heer W. B. J. G. M. Cra mer von Baumgarten, thans in dezelfde betrek king te Nijkerk; te Nijkerk de heer J. G. Ever wijn, thans surnumerair der registratie en domeinen. Bij Kon. besluit van 4 c'.ezer, n° 5, is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en ac cijnzen te Twello c. a. (Gelderland) de heer H. G. Hendriks, thans ontvanger der directe be lastingen, in- en uitgaande rechten en accijnzen te Eibergen. Z. M. heeft benoemd bij het wapen der inf.by het 3de reg., tot lsten luit. (naar ouder dom van rang) den 2den luit. J. Klasing, van het 7de reg.; bij het 5de reg., tot kapt. 3de klasse (naar ouderdom van rang) den lsten luit. W. Weytingh, van het korps; op zijne aan vrage op non-activiteit gesteld den kapt. H. C. Mecima, van het 5de reg. inf., cd zulks in af wachting dat omtrent hem nader zal worden bescaikt. Voorts aan deu roet verluf hier te lande teruggekeerden officier van gez. 3de kl. van de landmacht in West-lndië P. A. D. Couvée, wegens ongeschiktheid tot het gaan hervatten van den werkelijken dienst, ten gevolge van lichaamsgebreken, een eervol ontslag verleend met toekenning van pensioenerkend G. H. Miesegaes, tot dusver consul van Pruisen te Samarang, als consul van den Noord-Duitschen Bond aldaar. kunneD, zonder te kort te doen aan de rechten I aan door zeervelen geschonken, terwijl ook de De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdag des namiddags te 5 uren 41'. Wind: N. W., des avonds te 8 uren 38°, te K. uren 36Zaterdag 's morgens te 5 uren 35", te 8 uren 39°, 's namiddags te 12 uren 41°. N. O., te 4 uren 40°. BUITENLAND. Amerika. De generaal Grant heeft Donder dag den eed afgelegd als President der Unie en vervolgens de volgende proclamatie uitge vaardigd Burgers! Do<r uwe stemming ben ik tot pre sident der Unie gekozen. Ik heb den bij de constitutie voorschreven eed afgelegd met het oprechte voornemen om de plichten, die mij op gelegd zijn, naar mijn beste vermogen te ver vullen. Ik besef de verantwoordelijkheid uiijuer betrekking, maar ik aanvaard zonder schroom de mij toevertrouwde waardigheid, waarnaar ik niet gestreefd heb. Zoodra ik het oogenblik geschikt acht, zal ik het congres mijne inzichten doen kennen omtrent de belangrijke quaestiën; ik zal van mijn recht van veto gebruik maken om de maatregelen te verwerpen, die ik verderfelijk oordeel; maar alle wetten zullen trouw uitgevoerd worden, onverschillig of ik die kan billijken of niet. Mocht ik u mijne staatkunde hebben aan te bevelen, ik heb geene tegen den wil des lands over te stellen. Het gezag der wetten moet bij allen gelden, hetzij men de wetten goedkeure of niet. Ik ken geen meer afdoend middel, om schadelijke wetten te herzien, dan hare strikte uitvoering. Vele quaestiën zullen gedurende de vier eerst volgende jaren op het tapijt komen. Het is wenschelijk dat ze met kalmte, zonder voor oordeel, onderzocht worden. De grootste mate van geluk aan de groote massa te verzekeren, moet het doel van ons streven zijn. Met het oog hierop behooren wij vooral bedacht te we zen op de veiligheid der individuen en eigen dommen en van de godsdienstige en staatkun dige gevoelens in het geheele land. Alle wet ten, die strekken om dat doel te bereiken, zul len het voorwerp mijner aanhoudende zorg zijn. Om de Unie te consolideeren, heeft zij eene groote schuld moeten aangaan. Wij moeten er aan denken om die af te lossen en om terug te keeren tot de betaling in specie zoodra wij der schuldeiser hers of van het land. De eer des lands vordert dat elke dollar staatsschuld in goud betaald worde, tenzij anders bepaald is bij het aangaan der schuld, en dat geen enkele cent der openbare schuld gerepudieerd worde. Door zoo te handelen, zal ons krediet, dat het eerste in de wereld moet zijn zeer vergroot wor den. Op die wijze zullen wij ten slotte ook in staat gesteld worden, om de staatsschuld te couverteeren in bons die minder rente dragen. Hiermede moet eene eerlijke inning der be lastingen gepaard gaanvoorts eene nauwkeu rige comptabiliteit voor eiken dollar, die de schatkist ontvangen heeft, en de meest moge lijke spaarzaamheid. Wie aan de mogelijkheid mocht twijfelen, om den laatsten dollar schuld te betalen, antwoord ik, dat dit gemakkelijker is dan uitgaven te doen voor nuttelooze weelde. Onze kwijnende handel moet opgebeurd, de nijverheid aangemoedigd worden. Het opkomende geslacht in dit land heeft er een bijzonder be lang bij, om de nationale eer op te houden. Bij een oogenblik nadenkens over onzen toe komstig overwegenden invloed op de natiën, kan het niet missen, of onze nationale trots moet gestreeld worden. De vraag, hoe de open bare schuld afgelost en de betaling in specie hervat zal worden wichtige zaak dan ginsel door de wetgeving. Het is ook op dit oogenblik niet wenschelijk, zelfs niet aanbeve lenswaardig, dit uit te makenmaar dit zal plaats hebben, wanneer de burgerlijke wet vol ledig in alle staten hersteld zal zijn en de han del zijne gewone levendigheid herkregen zal hebben. Ik zal mij beijveren de wetten ter goeder trouw uit te voeren en den gelijken omslag der belastingen te bevorderen. Ik zal al het mogelijke doen, om ambtenaren te benoemen, die van dezelfde denkbeelden uitgaaD. Betref fende de buitenlandsche staatkunde zal ik met de natiën handelen zooals de wet, om jegens bijzondere individueu te handeleu, voorschrijft. Ik zal de Amerikanen in het buitenland, wan neer hunne rechten bedreigd worden, in bescher ming nemen overal waar de Amerikaansche vlag wappert. Ik zal de rechten van alle landen eerbiedigen, maar daarentegen ook den eerbied voor onze rechten vorderen. Indien iemand de plichten in de betrekkingen inet ons uit het oog mocht verliezeD, zouden wij genoodzaakt kunnen worden het precedent te volgen. Eene betere staatkunde jegens de Indianen vereischt eene rijpe overweging. Ik ben gestemd voor alles wat strekken kan tot hunne bescha ving en omhelzing van het christendom, en om hen tot Amerikaansche burgers te maken. Ik hoop dat het amendement op de consti tutie betreffende het stemrecht zal aangenomen worden. Ik vraag ten slotte van eiken burger krach tige medewerking tot verdere grondvesting van onze gelukkige Unie en richt mijne bedeD tot God tot verwezenlijking van dit doel. Heer H. (klarinet) getoond heeft een zeer ge lukkig beoefenaar van zijn hoogstmoeielijk instru ment te zijn. Maar wij zouden der waarheid te kort doen, indien wij, behalve van bovenge- noemde Heeren dilettanten, geen bijzondere mel ding maakten van Mejufvrouw Louise Kiehl en den negenjarigen violoncellist Samuël Stre- litski, wier bereidwillige en belangelooze mede- werking bovenal dankbare erkenning verdient Werd reeds het schoone Ariu uit//Fi ielio" door Mejuffrouw Kiehl met gunstigen uitslag gezon gen, vooral kwam het liefelijke van haar krachtig stemgeluid aan den dag in de beide Aria's door haar na de pause ten gehoore gebracht. De uitmuntende voordracht van het heerlijke lied van Schumann: //Er der Herlichste von allen", doet ons zien, wat wij van deze veelbelovende kunstenares bij voortdurende oefening te wach ten hebben. De eer dor terugroeping was dan ook teu volle verdiend. Wat deze soiree-musicale vooral belangrijk maakte, was het optreden van den negenjarigen Strelitski. Met bewonderenswaardige vaardig heid droeg deze jeugdige virtuoos zijn //Souvenir de Spa" en de beide andere door hem uitgevoerde nummers voor. Groot zijn de verwachtingen, welke de kunstwereld van dit vroege talent thans eene minder ge- j mag koesteren en die bij eene goede en ver- de aanneming van dit be- j standige leiding zekerlijk zullen worden vervuld. Het is de uitdrukking van veler gevoelens wanneer steller dezes hoopt, dat dergelijke ge notvolle avonden ons meermalen zullen geschon ken worden, vooral, wanneer de opbrengst, evenals hier, geheel bestemd is voor eene in richting zoo nuttig en onmisbaar als een wees huis is. INGEZONDEN. Vrijdag 26 Februari had alhier in de Stads gehoorzaal eene soirée-musicale plaats ten voor- deele van het Evang. Luthersche weeshuis. Schrijver dezes meenende, dat het nimmer te laat is, m aan edele bedoelingen en ware ver diensten hulde te doen, brengt allereerst een warm woord van dank aan de Heeren S.(piano) en H... (klarinet), die zooveel tot het welge- lukken van den avond hebben toegebracht. Beide verdienstelijke dilettanten hebben met de beste STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van heden. Aan de orde van den dag is de behandeling van het wetsontwerp tot bekrachtiging van eeDö overeenkomst tot het aanleggen en exploiteer/» van een spoorweg van Samarang over ooera- karta naar Djokjokarta. De algemeene beschouwingen worden voort gezet. Nadat de heer Rochussen verklaard had het wetsontwerp te zullen aannemen, beantwoordde de minister van koloniën de bepaalde vragen tot hem gericht. Wat men ook tegen de maatschappij met grond kon aanvoeren, men mocht niet over het hoofd zien wat zij had uitgevoerd voor de algemeene leiding der zaak. Werd de wet ver worpen dan zou de maatschappij de wissels niet kunnen betalen, die a. s. Maandag zouden aan- i geboden worden werd zij aangenomen dan had de maatschappij weder krediet. De regeering was na rijpe overweging tot de I uitkomst gekomen, dat door deze wijze 's lands 1 belang in alle opzichten het beste behartigd was. j De minister van financiën toonde nader aan, i dat dit wetsontwerp het beste en goedkoopste middel was om de betrokken maatschappij te helpen. Hij moest afraden over te gaan tot door andere leden aangeprezen middelen, want i voor de maatschappij bleef geen andere keus 1 over dan a. s. Maandag te staan of te vallen. Na repliek van verscheidene leden stelde de heer Fokker met het oog op den ongunstigen loop der discussie over het wetsontwerp eene motie van i orde voor in hoofdzaak van dezen inhoud: De Kamer, verlangende met de regeering samen te werken om de Indische Spoorwegmaatschappij in de gelegenheid te stellen te voldoen aan de wet van 1863, waarbij concessie voor den aanleg van den spoorweg Samarang-Djokjokarta is ver leend, is van oordeel dat hetgeen de maatschappij bedoelingen hun talent voor eene goede zaak ten beste gegeven. Het talrijke en aanzienlijke te kort komt, aan haar uit de schatkist bij wijze publiek hoorde dan ook met grooten bijval de verschillende nummers door genoemde Heeren voorgedragen. Het degelijke spel van den Heer S(piano) verdient den bijzonderen lof daar van leening of voorschot moet verstrekt worden en gaat over tot de orde van den dag. De beraadslagingen daarover zijn geschorst tot a. s. Maandag.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2