2784. I Franco per post. 3.85. 8 Maart. EIDSCH baandag PRIJS DEZER COURANT. I Voor Leiden, per 3 maandenf o.OO I Afzonderlijke Nominersr 0.10 Leiden, 6 Maart. I Quid sine raoribus leges? Wat ver bogen de wetten tegen de zeden Terwijl de Tweede Kamer naar de Eerste verzendt het door baar goedgekeurd wetsontwerp, waarin ■trenge straffen bedreigd worden tegen het ge bruik van andere maten en gewichten en be namingen dan die van het metriek stelsel, be raadslaagt en besluit de Leidsche gemeenteraad (zitting van ll. Donderdag) over een voorstel, //om den prijs van het gas op f 3.50 per dui zend kubiek voet te brengen"! Wij herinneren ons hierbij, dat ook de thans nog geldende wet op de maten en gewichten het gebruik van de voet maat reeds verbiedt en dat wel eens uitgevers van dagbladen met strafvervolging bedreigd zijn omdat zij adver- tentiën hadden opgenomen waarbij de prijs van het gas in kubiek voeten berekend werd, in strijd met het Kon. besluit van 16 Aug. 1823 Stbl. n° 32. Wel blijkt uit deze onschuldige zonde, door onzen gemeenteraad, waarin toch niet weinig rechtsgeleerden zitting hebben, tegen de wet gepleegd, de waarheid van het: c'est plus fort que moi. Zal het ook niet in 't vervolg zoo blijven gaan Zeer practisch is de weg, dien de heer Van Kuyk heeft ingeslagen ora de Armenwet te wijzi gen. Hij heeft terecht begrepen, dat er een ander middel is om onze wetgeving te verbete ren, dan om bij elke begrooting lange discus- siën te houden over elke wet die wijziging noodig heeft. Hij formuleert het bezwaar dat. bij de behandeling der begrooting van Binnenlandsche zaken, door hem is ontwikkeldhij brengt zelf' een voorstel van wet bij de Tweede Kamer in, om voortaan de uitgaven voor geneeskundige hulp te brengen ten laste van de gemeente waar zij zijn gedaanen nu zal het blijken of zijn bezwaar tegen de wet door de wetgevende macht gedeeld wordt. Waarom wordt ook deze weg niet ingeslagen ten opzichte van de Onderwijswet? Toen de heer Van Kuijk zijn bezwaar tegen de Armenwet ontwikkelde, vond hij weinig onder steuning bij de regeering; zij achtte de zaak nog niet rijp voor eene beslissing. Toen velen hunne bezwaren tegen de Onderwijswet uitspra ken, noodigde de regeering hen bepaaldelijk uit om een wetsvoorstel in te dienen. En toch geschiedde dit tot nu toe niet. Moet men dan niet betwijfelen, of al die bezwaren wel ernstig gemeend zijn, en moet men dan niet tot de conclusie komen, dat velen met hunne grieven tegen de onderwijswet niet anders beoogen, dan ze als oppositie middel tegen de regeering te gebruiken En dat zij hunne bezwaren niet formuleeren om met het oog op de verkiezingen in Juni, met vereende krachten te kunnën strijden, al ie het eene bekende zaak, dat de verschillende partijen, waaruit de oppositie bestaat, ook zeer verschillen ten aanzien van de wijzigingen die in de Onderwijswet h. i. moeten gebracht worden? Ofize Courant wordt dagelijksmet uitzondering van Zon- en Feestdagen uitgegeven. BINNENLAND. LEIDEN, 6 Maart. De hoogleeraar M. De Vries hield gisteren avond in de maaudelijkscbe vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde, eene zeer belangrijke voordracht over de spel ling van den naam Leiden. Zooals men weet, wordt de naam onzer stad nog altijd op drie verschillende wijzen geschreveü, namelijk Le ij- den, Leyden en Leiden. De eerste schrijf wijze is geheel ongerijmd en in strijd met de eerste regelen van onze taal, en werd dan ook aanstonds door den spreker verworpen. Zij die zoo verkiezen te schrijven zouden het woord niet als Leiden maar als Léijden moeten uit spreken. Van de beide overige spreekwijzen ver klaarde de hoogl. zich onvoorwaardelijk voor de laatste, en wel om de volgende redenen. Er bestaan tweeërlei regels voor de spelling van onze taal, die van Siegeubeek en die van het W oorden boek. Algemeen volgt men een van beide. Nu wordt de spelling Leiden niet alleen door de bewerkers van het Woordenboek aanbevolen, maar zij werd ook door Siegenbeek later voor geschreven. Door onze rogeering en ook door ons stedelijk bestuur wordt de oudere spelling van Siegenbeek gevolgd. Vreemd is het echter, dat de eerste nog altijd weifelt ten aanzien van de benaming onzer stad. Het ministerie van bin- nenl. zaken schrijft Leiden, dat van financiën echter Leyden. En wat onze stedelijke re geering betreft, zij blijft zich aan het oude Leyden houden, zonder dat een raadsbesluit, zoover wij weten, ooit bepaald heeft, dat zij in dit opzicht van Siegenbeek mag afwijken. Be staat er misschien een wetenschappelijke grond voor het behoud van de //staart i" De spreker beantwoordde deze vraag ontkennend. Derege len der spelling voor de taal zijn ook van toe passing op de eigennamen. Persoons- en ge slachtsnamen maken hierop alleen eene uitzon dering. Wil men door de oude schrijfwijze te volgen misschien de oudheid van onze stad be wijzen? Maar de oude gedenkteekenen, zooals de burcht, bewijzen meer dan die eene letter, waarvoor men wel eene Grieksche of eene Fran- sche maar niet eens eene Hollandsche bena ming heeft. Elders hebben de stedelijke bestu ren de oude spelling te recht afgeschaft, zoodat men Amsterdam voor Amstelredam, Maiden in plaats van Muyden schrijft. Ook heeft het meerendeel onzer ingezetenen die staart t, waarvan de oorsprong gemakkelijk is na te gaan, reeds lang als een antiquiteit opgeruimd. Als men hier dan echt antiek wilde zijn, zou men Ley then moeten schrijven. Doch de spelling Leyden bewijst juist niets voorden ouderdom van onze stad. Ze klimt niet booger op dan tot de 14de eeuw. Groningen, Dord recht en Haarlem zouden dus werkelijk ouder zijn Maar het tegendeel is waar. Men geeft dus werkelijk eenige eeuwen van Leidens be staan prijs, wanneer men aan die verouderde schrijfwijze blijft hechten. Maar bovendien is ei de oudste en oorspronkelijkste spelling. Ze komt J- 2 PRIJS DER ADVERTENTIEN i Van 1-0 regels 0.75iedere regel meerf 0.42 Geboorte-, huwelijks- en iloodberichten van 1-4 regels /0.90 iedere regel meer0.15 reeds voor in eene oirkonde vau 1083. Ze stemt geheel overeen met de naamsafleiding. Want Leiden komt van het j?ude Leitha, dat //vaart" beteekent. Werd dus overtuigend bewezen dat de spelling Leiden de eenige juiste is, wij hopen dat deze spelling voortaan, niet al leen door onze ingezetenen, maar ook in offi- cieele stukken gevolgd zal worden. Gisterenavond werd in den schouwburg alhier met uitstekend succes de //Barbier de Séville" door het Haagsche operagezelschap opgevoerd. Had het publiek door eene talrijke opkomst be wezen, dat het de keus van de opera op prijs stelde, de uitvoering stelde voorzeker de ver wachtingen niet te leur. Zoowel de solopartijen als de ensemble stukken werden goed gezongen sommige zelfs uitstekend, en Mile Mezeray gaf weder ruimschoots gelegenheid, om hare schoone stem en hare onberispelijke methode te doen bewonderen. Het nastukje beviel ons minder. Is liet volstrekt noodig om bij de opvoering van eene opera nog eene vaudeville te geven, waarom dan niet daarmede begonnen Aan ve len die noode een geheelen avond missen, en thans reeds te 7 uren present moeten zijn, wan neer zij de opera in haar geheel willen hooren, zou eene dergelijke schikking zeker welkom zijn. Zooals het nu geschiedt, kunnen wij met goed vinden. De afdeeling Letterkunde der Koninklijke Academie van Wetenschappen zal eene verga dering houden op Maandag 8 dezer. De onder werpen van behandeling voor deze vergadering zijn o. a. verslag der commissie over de ver handeling \an den heer G. Mees Az.; verslag der beoordelaars van de Latijusche gedichten, ingezonden ter mededinging naar den eereprijs van het legaat Hoeufft; bijdrage van den heer W. C. Mees over den muntstandaara, in ver band met de pogingen ter invoering van een- beid van munt. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 144 tot 163 volwassen personen en van 77 tot 97 kinderen. De Tweede Kamer heeft heden besloten om, na afloop der discussion over de wijziging der concessie van de Indische Spoorwegmaatschappij, eerst het tractaat met Italië over de uaamlooze vennootschappen en onmiddellijk daarna de af schaffing van het dagbladzegel, en de invoering van het plakzegel aan de orde te stellen. Uit Groningen wordt gemeld, dat, in ant woord op de uitnoodiging des pausen aan de Protestanten om het aanstaande oecumenisch concilie bij te wonen, Prof. Hofstede de Groot en eenige predikanten, uit Groningen en Leeuwar den vooral, naar Rome een brief gezonden heb ben, waarin zij, met opgaaf der redenen waarom, voor de eer dier uitnoodiging bedanken. Bij Kon. besluit van 4 dezer, n° 4, zijn be-

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1