BERGERDAL, bij Nijmegen, DIENSTBODE, OFFICIEELE BERICH TEN. [rosse Oper in 2 Acten, Musik von L. Yon Beethoven. Aanvang te halfacht. Burgerlijke stand van Leyden, van den 25sten Februarij tot en met den 3den Maart 1869: Bevallen: J. F. Sparenberg, geb. Sca- longne, Z. A. C. J. Yan Zanten, geb. Yan Giel, Z. Z. tweel. M. Gijseny, geb. Cinjee, Z. A. Yan der Linden, geb. Yan der Mark, D. D. Laman, geb. Habraken, Z. C. Hons- beek, geb. Ederzeel, D. H. Koevoet, geb. Yan Weerlee, Z. A. Oudejans, geb. Heems kerk, Z. A. C. Yan Zonneveld, geb. De lfEclusse, D. M. M. Henssen, geb. Zirkzee, Z. J. Duk, geb. Gressie, Z. S. M. Bour geois, geb. Brokaar, D. J. Dirkse, geb. Kee- reweer, Z. A. C. Martin, geb. Kottner, Z. J. R. Cornielje, geb. Terdu, Z. H. Yan den Nouland, geb. Yan der Yoort, D. M. F. Koppers, geb. Elshof, Z. S. J. De Hen, geb. Blom, D. L. M. Regeer, geb. Lasschuit, Z. M. Overdijk, geb. Rijgersbergen, Z. M. C. Flippo, geb. Zitman, Z. C. H. Doornik, geb. Bastiaans, D. M. Korenhof, geb. Yan der Linden, Z. S. A. Voorhuyzen, geb. Yan "Wel, Z. J. O verduin, geb. Moene, Z. L. A. Yogelenzang, geb. Yermond, Z. M. E. Starken brug, geb. De Jong, Z. M. Devilee, geb. Jardin, D. H. T. Jongmans, geb. Hop man, Z. Gehuwd: W. Bavelaar jm. en C. Regeer jd. A. Bezie jm. en J. Sira jd. C. Yan der Nat jm. en J. C. Smit jd. A. A. De Jager wedr. en H. Prins jd. Overleden: J. L. Leugering, wed. P. Yis- ser, 79 j. J. Den Os D. ruim 2% m. H. Charlet D. 3% m. W. Th. Wanner 66 j. J. Yan den Bree, wed. B. De Kier, 72 j. J. B. Yan der Stok Z. 1 j. en 4 m. J. v. d. Mark Z. ruim lj. P- Riebeek 54 j. H. Scbapiea 75 j. JLarrewijn Z. 2 m. S. Kramp D. 6 j. J. W. C. Sasse Z. bijna 9 m. H. A. Kok, geb. Luder, 62 j. A. Wagemans Wr. 79 j. F. La Rooy D. 4 j. en 8 ra. J. Yan Dissel Z. j. J. Yan Dijk D. 3 m. J. C. v. d. Laan D. j. A. E. Betgen D. 7 m. S. C. Boekwijt 71 j. J. H. K. F. Koch 40 j. H. E. Lig- tenberg, geb. Yan Luunen, 73 j. J. Petri, geb. De Jong, 42 j. J. M. Franken, wed. H. J. Schretlen, 80 j. GEMEEiNTERAAD. Yergadering van 4 Maart 1869. Tegenwoordig de HH. Yan den Brandeler, toffels, De Freraery, Hubrecht, Tollens, Hoog, 'artevelt, Goudsmit, Rutgers, Le Poole, Buijsf Kneppelhout, Scheltema, Du Rieu, Cock, Tich- ler, Van Heukelom, Yan Outeren, Krantz, Yan Wensen en Wttewaal. Aan de orde is het verzoek van Prof. Simon Thomas, om continuatie als praelector in de verloskunde. Met algemeene stemmen ingewilligd. Dr. J. Baert wordt met 19 stemmen gecon- tinueerd als stads-geneesheer. Er waren 2 stem- men in blanco. Tot leeraar in de Hebreeuwsche taal aan het 1 gymnasium werd benoemd met 18 van de 21 stemmen de heer I. Yan den Bergh, theol. cand.; 3 stemmen in blanco. Tot onderwijzer in de natuurkunde bij het vormend onderwijs, de heer Kroon met 14 van j de 21 stemmen; 7 stemmen in blanco. j Tot het opnemen der rekening van de Ka mer van Koophandel werden verkozen de heeren Le Poole en S. Meerburg. Aan den heer J. A. Longepee werd eervol ontslag verleend als heelmeester in het Caecilia- gasthuis. De staat van af- en overschrijving op de gemeente-begrooting van 1868 werd goedgekeurd. De voordracht omtrent het drukken van de verslagen der raadsvergaderingen wordt naar aanleiding van een ingekomen missive van den heer Sijthoff en op eene aanmerking van den heer Buijs tot eene volgende vergadering aan gehouden. Het verzoek tot teruggave aan G. H. Ber- trand van betaalde kosten op de aanneming der brug aan de Watersteeg wordt ingewilligd, evenzeer de verzoeken om afschrijving van plaat selijke directe belastingen over 1868 van a. J. C. A. Biljouw, geb. Couvée, en b. B. E. J. Driessen, als executeur in den boedel van wijlen J. H. Schmier. Aangenomen de voordracht van B. en W. tot tegemoetkoming van schutterplichtigen in de kosten hunner kleeding. Het adres van Ph. Yan der Heyden, om schadevergoeding wordt zonder discussie ver worpen. Het verzoek van de Leidsche Studenten Scherpschutters-Yereeniging tot het plaatsen van een huisje bij de schietbaan wordt inge willigd. Wijders worden toegestaan de aanvragen ter bekoming van gemeentegrond van a. P. Lager- berg; b. A. Tieleman, voor de firma Dros Gebr. Tieleman; c. A. W. Sijthoff; d. G. J. Boelen; e. J. L. Creyghton en J. D. Parmen- tier, geb. Planjer; f. P. Hasselbach Pz. Goedgekeurd de staat van af- en overschrij ving op de begrooting van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude-Mannen- en Vrouwen huis over 1868. De voordracht tot vermindering van de gas- prijzen tot f 3.50 de duizend kubieke voeten, wordt aangenomen. Een voorstel tot verminde ring van de gasprijzen tot op f 3 de 1000 kubieke voeten, gedaan door Mr. S. Le Poole, kon als niet ondersteund geen onderwerp van discussie uitmaken. De heer Goudsmit interpelleert nog den bur gemeester wegen 8 de vertraging die er plaats grijpt omtrent een voorstel der plaatselijke schoolcommissie tot regeling van het onderwijs op de avondschool ten behoeve van de on- en minvermogenden. De burgemeester antwoordt dat dit punt zoodra mogelijk aan de overwe gingen van den raad zal worden onderworpen. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van heden. Aan de orde is het wetsontwerp tot afschaf fing van de bepalingen van het wetboek van burgerl. rechtsvordering over judicieele boeten en schadeloosstellingen. De heer Gratama acht de afschaffing der boe ten van cassatie wenschelijk, maar geenszins de afschaffing van alle andere boeten of schade loosstellingen. De heer Kalff meent ook dat het ontwerp moet teruggebracht worden tot de oorspronke lijke voordracht, nl. afschaffing der boete van cassatie en request civiel, maar volstrekt niet der schadeloosstellingen aan hen, die door verschil lende handelingen van de tegenpartij benadeeld zijn en nog andere. De heer Godefroi is niet zoo geheel ongun stig over het ontwerp gestemd als de vorige sprekers. Hij is echter niet voor het ontwerp in zijn geheel. Het eerste ontwerp was goed, maar art. 4 bederft de zaak door de intrekking der schadeloosstellingen en zulks op een weinig doordacht denkbeeld van professor Faure. Wat men ook zegge, hij is het eens met de vorige sprs., dat er verschil is in de schadeloosstellin gen die in art. 3 voorgesteld worden, en die van art 4. De eerste zijn justicieele straffende andere zijn poenaliteiten op onrechtmatige daden. Als het nieuwe element van art. 4 er uit wordt genomen, dan zal spr. voor de wet stemmen, anders niet. De heer Heemskerk Azn. wil, na hetgeen vorige sprekers deswege hebben bijgebracht, over dit ontwerp niet uitweiden, maar wenscht eene poging aan te wenden om te behouden wat in het ontwerp goed is, nl. de afschaffing van de boete van cassatie. Hij hoopt dat de minister op dit ontwerp dezelfde operatie toepast als geschied is op een ander, en alleen art. 1 zal behouden. Spr. heeft het advies voor zich van een liberaal hoogleeraar, die hem schreef, dat al hetgeen toegevoegd is aan de afschaffing van de judiciele boeten er uit moe3t en dat andera deze wet, vooral na de uitlegging in de m. v. b. daaraan gegeven, eene ware ramp voor de rechtspraktijk worden zou. De minister van justitie verdedigt daarop het wetsontwerp. Hij meent dat ook art. 4 in het wetsontwerp t'huis behoort, en dat er aan de opheffing van die schadeloosstellingen niet die nadeelige gevolgen verbonden zijn, die sommige leden er van verwachten. Om echter aan den wensch van velen tegemoet te komen wil de min. uit art. 4 van het ontwerp doen wegval len de daarin voorgestelde afschaffing van de artt. 456 al. 3, 478, 543 aL 2, 732 al. 3, 739 van het wetb. van burg. rechtsv. Op art. 1 wordt door den heer Gratama een amendement voorgesteld om alleen art. 198 in te trekken, dat verworpen wordt met 40 tegen 9 stemmen; zoo ook wordt een amendement van den heer Heemskerk Azn. verworpen met 25 tegen 24 stemmen. Art. 1 van het ontwerp wordt daarop on veranderd aangenomen met 27 tegen 22 stem men. Art. 2 wordt aangenomen met 31 tegen 18 stemmen, zoomede art. 3. Op art. 4 wordt du or den heer Gratama een amendement voor gesteld om ook art. 853 burg. rechtsv. in te trekken. Ook dit amendement wordt verworpen met 40 tegen 9 stemmen, en daarna art. 4, zooals het door den minister gewijzigd is, met 32 tegen 19 stemmen aangenomen, zoomede art. 5. Het geheele ontwerp is daarna aangenomen met 30 tegen 19 stemmen. Tegen de heeren: W. Yan Goltstein, Yan Foreest-, De Bosch Kemper, Insinger, Haff- mans, Hoffman, Gratama, Kalff, Kien, Yan Goltstein, De Casembroot, Heemskerk Azn., Vader, Begram, Kuyk, Bichon, Nierstrasz, Yan Voorthuyzen en Wassenaer Catwyck. Hierna is de vergadering tot morgen ver daagd. ADVERTENTIES Op een buiten in Zuid-Holland, in een klein gezin, wordt gevraagd, tegen hoog loon, eene KEUKE^IEID, van middelbaren leeftijd. Franco brieven, onder letter C. aan het Bureau van het Leidsch Dag blad. Op eene buitenplaats nabij Woerden wordt met 1°. Mei a. s. gevraagd eene P. G., als Werkmeid, tevens huiswerk kun nende verrigten. Alleen zij, die goede getuigen kunnen overleggen, zullen in aanmerking ko men. Brieven francoonder lett. K. H., bij den Boekhandelaar O. J. YAN LEEUWEN Lz. te Woerden. Opening van het Hötel den Oden Mei aanstaande. Familiën, welke gedurende den zomer van bovengenoemd Hótel wenschen gebruik te ma ken, kunnen informatiën bekomen bij J. HA MERSLAG te Nijmegen.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3