ken; aan J. C. P. Hotz, directeur der ijzergie terij //de Prins van Oranje," te 's-Gravenbage, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van Karei III, hem door de Spaansche regeering geschonken, en aan C. Mermans te B^feda, F. Oomen te Cuyk, H. Willems te Sambeek en C. Vogel te Dinter, tot het aannemen en dragen van het kruis //Fideiet Virtuti," hun door den paus geschonken. Gedep. staten van de provincie Gelderland hebben zich bij adres tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal gewend, tot ontwikkeling van eenige bezwaren tegen bet ontwerp van wet tot herziening van de kiestabel. Hun hoofd bezwaar betreft de indeeling der dubbele kies districten. Deze mogen doeltreffend zyn bij op eengehoopte bevolking in Gelderland, alwaar de bevolking over eene groote uitgestrektheid ver spreid is, zooüat sommige der tegenwoordige kiesdistricten grooter zijn dan de geheele pro vincie Utrecht, dubbele districten leveren in de praktijk bezwaren op, die uit den aard der zaak in enkele districten niet, of althans in veel geringei mate worden aangetroffen. In dit adres wordt eene andere indeeling in enkele districten als eene belangrijke verbetering vooral in Gelder land aanbevolen. Zij verzoeken om bet inge diende wetsontwerp niet aan te nemen, dai gewijzigd in dier voege als in hun ontworpen plan wordt aangetoond. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woensdag des namiddags te 5 uren 38°. Wind: N. W., des avonds te 8 uren 35°, te IC uren 34'. Donderdag 's morgens te 5 uren 28°, te 8 uren 34°, 's namiddags te 12 uren 40°, te 4 uren 40°. BUITENLAND. Duitschland. Uit Duisburg wordt medege deeld, dat de instelling van rondreizende on derwijzers in de landhuishoudkunde zeer goede resultaten oplevert. De leeraar in die weten schap, Dr. Au, is o. a. met veel vrucht werk zaam geweest te Mühlheim en te Essen, in den omtrek van welke plaatsen hij sedert vijf maan den openbare voorlezingen heeft gehouden. Men telt reeds verschillende inrichtingen, die aan zijne toespraken haar aanzijn te danken hebben. Er zijn 11 landhuishoudkundige genootschappen opgericht en 22 bureaux, waar men zich ver voegen kan tot koop of verkoop van landelijke eigendommen en tot plaatsing van daglooners. Men verwacht voorts, dat een getal van twaalf reeds opgerichte credietgenootschappen weldra tot 18 zal stijgen, en er zijn reeds vijf land bouwscholen in vollen gang. De oprichting van een houtvesters-instituut wacht slechts op de wettelijke goedkeuring en er zijn honderden exemplaren van volksboeken of traktaatjes ver spreid. Oostenrijk. De Croatische landdag te Agram is geopend. De president, op de komst van den keizer en de keizerin te Agram wijzende, zegt dat zij als een bewijs kan worden aangemerkt, dat de keizer tevreden is met het werk van den landdag. De commissie uit het Huis der afgevaar digden voor het budget heeft de finantieele wet voor 1869 aangenomen. Bij die wet worden de staatsuitgaven vastgesteld op f 299,026,671, en de inkomsten van den staat op f 296,284,176. Bijgevolg bedraagt het deficit, dat door het creëeren van vlottende schuld zal worden ge dekt, 2,742,495 gulden. Frankrijk. Op Belgisch grondgebied had den 27sten Februari een duel plaats tusschen een Fransch majoor en een Hanoversch kolo nel. De eerste, de graaf De Mal ar tie, bekleedde onder Maximiliaan eene aanzienlijke betrekking in Mexico en haalde den Pruisischen gezantin der tijd over, om bij Juarez de voorspraak van Maximiliaan te zijn. De majoor, een groot vriend van Von Bismarck, trok partij voor dezen tegen over den Hanoveraan. Dat was de oorzaak van den strijd. Vrijdag-avond begaven de twee tegen standers zich met hunne getuigen van Parijs naar België, waar bet gevecht den 27sten plaats had. De kolonel had den degen geweigerd, aan gezien die bij het Hanoversche leger niet ge bruikelijk was. Het duel had dus met de pistool plaats. Graaf Malartie schoot het eerst en de kogel vloog strijkelings langs het oor van den kolonel, die eenige seconden als doof bleef, i Daarop schoot deze op zijne beurt en Malartie j viel ter aarde, in de rechterzijde getroffen. De wond is niet gevaarlijk, daar de kogel oj j een pak bankbiljetten en brieven stuitte. De j gekwetste kon naar Parijs vervoerd worden. Engeland. Maandag heeft, gelijk wij reeds meldden, in het Lagerhuis de eerste lezing plaats gehad van de wet tot opheffing van de staats kerk in Ierland. Gladstone heeft die lezing in- geleid met eene zeer belangrijke redevoering, di<" drie uren duurde. Over het beginsel zelf heef de minister weinig gesproken, daar dit door dc stemming in 't vorige parlement uitgemaakt was. De wet zal de zaak zoo snel mogelijk er vooral afdoende moeten regelen. Tot voorbereiding wordt voor 10 jaar eene commissie benoemd, welke onmiddellijk de kerk zal vervangen als beheerder der kerkelijke goe deren, en bestuurder van al hetgeen daaraan te regelen zal zijn. Zoodra de wet zal aange nomen zijn, zullen de nieuw benoemde geeste lijken ophouden bezitters te worden van den grondeigendom, die bij hunne gemeente als bron van inkomen van den geestelijke behoort. De bisschoppen zullen op voordracht der bisschop pen zeiven benoemd worden, en zullen evenmin als de lagere geestelijkheid, het gebruik van kerkelijken grondeigendom krijgen. Met den lsten Januari 1871 zal volgens het wetsvoorstel do band tusschen de kerken van Engeland en Ierland losgemaakt zijn, en de Iersche kerk niet langer bij de wet ingesteld zijn. Ter zelfder tijd zullen de kerkelijke recht banken in Ierland afgeschaft zijn, en de kerke lijke wetten geen kracht van wet meer hebben. De Iersche bisschoppen, die thans om het jaar zitting hebben in het Hoogerhuis, zullen dit recht verliezen. Om echter de wanorde te voor komen die door de afschaffing der kerkelijke wet ten zou ontstaan, schrijft de wet voor dat die re glementen zullen geacht worden vrijwillig aange nomen te worden door de kerk, zoolang hare vertegenwoordiging daarin geene verandering zal maken. Wat nu de finale regeling der geldquaestie aangaat, zoo geschiedt deze, zoowel wat de bis schoppen als de gewone geestelijken betreft, op dien voet, dat de inkomsten der aan zulk een geestelijke in bezit gegeven gronden zullen ge kapitaliseerd worden volgens een rentestandaard van 3% pCt. en dat kapitaal in handen gege ven worden der kerk in haar geheel, of van iedere gemeente in het bijzonder, onder voor waarde, dat voor dat geld ook de diensten van den geestelijke geleverd zullen worden. De ker ken zullen aan de kerk afgestaan worden om niet, onder voorwaarde dat zij als kerk gebruikt zullen worden. De kerkhoven zullen aan de armbesturen worden overgedragen. Het geza menlijk kapitaal der kerk is 16 millioen pd. st. Daarvan zou de staat ongeveer de helft aan vergoeding en afkoop uitgeven. Voor de andere helft zou men eene bestemming moeten zoeken, waardoor het ten voordeele van Ierland en wel niet tot kerkelijke doeleinden gebezigd zal wor den. Daarom stelde Gladstone voor uit de ren ten van die 8 millioen per jaar 185,000 aan krankziunigen-verplegiDg in Ierland, 20,000 aan idioten-onderwijs, 30,000 aan doofstommen- en blinden-instituten, 15,000 aan zuigelingen-ver zorging, 10,000 voor verbeterhuizen en 51,000 aan zieken-verpleging te besteden. De supplementaire bill van de kosten der Abessinische expeditie wordt geschat op 3,600,000 pd. st. Italië. Het hof van appèl te Napels heeft den 24sten Februari jl. (gelijk vroeger die vt Genua, Palermo en Trani) verklaard, dat di wetgeving van het koninkrijk Italië geene ba- paling bevat, die den katholieken priester belel een wettig huwelijk aan te gaan, dat de priester voor de wet niet anders is dan een burger, dat alle burgers voor de wet gelijk staan. Amerika. De staten Arkansas en Louisiam hebben zich vereenigd met het amendement o; de constitutie betreffende het verbod om iemani wegens afkomst, kleur, ras, opvoeding of geloof van het stemrecht uit te sluiten. De senaat heeft met 26 tegen 22 stemme: geweigerd de wet betreffende de benoeming e: het ontslag van ambtenaren in te trekken. Het congres heeft zich niet kunnen vereem 1 gen met de amendementen tot verwerping dei clausule van het finantieel ontwerp van Schenk, aangaande het verbod van betaling der schat kistbons voor den verschenen termijn. Het cod gres heeft het verlangen te kennen gegeven oei die aangelegenheden te behandelen in eene cod-i' ferentie met den senaat. Voorts heeft het congres met algemeene stem men een besluit genomen, tot uitdrukking vac sympathie met de pogingen van het Spaansche gouvernement tot vestiging der vrijheid, doek tevens sympathie met den strijd van Cuba voo; de onafhankelijkheid. De vergadering heeft den president gemachtigd om die onafhankelijkheid) van Cuba te erkennen, zoodra het revolutionnair bewind haar feitelijk zal gevestigd hebben. De republikeinscbe partij heeft den beer Ja mes Blaine, uit den staat Maine, gekozen tot voorzitter van het eerstvolgend congres. Afrika. Uit een schrijven uit Jeruzalem aaD de //Times," onderteekend door //een Armeniër'. blijkt, dat de aartsbisschop Isaac en zijne met gezellen, die nu bijna twee joron golodo», dringend verzoek der Engelsche regeering, me', rijke geschenken voor koning Theodorus, naar Abessinië zijn vertrokken, ten einde de bevrij ding der Engelsche gevangenen te verkrijgen, nog steeds door Theodorus' opvolger, Gobazye, m Abessinië worden teruggehouden, ouder voor wendsel, dat hun geen veilige terugtocht kan worden verschaft. Een brief van den aartsbis schop, gedagteekend van den 29sten October 11., had Jeruzalem bereikt, en daarin wordt er over geklaagd, dat de Abessiniërs zich Christe nen noemen, doch geen eerbied hoegenaamd hebben voor abounas (prelaten), bisschoppen o priesters." De aartsbisschop en de zijnen ver keerden in volslagen geldgebrek en waren over gegeven aan de genade des volks; zoodat zij aan allerlei ellenden blootstonden. De //Arme niër" geeft zijne verwondering te kennen over het feit, dat de generaal Napier niet, hetgeen hij met een enkel woord had kunnen doen, het op vrije voeten stellen van den aartsbisschop en van de zijnen, van wier verblijf io Abes sinië hij kennis moet gehad hebben, bedongen heeft. gr( Be ACADEM1ENIEUVVS. Utrecht, 3 Maart. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer Hofs, geb. te Dieren, i na verdediging van een academisch proefschrift, getiteld: //Over kromme lijnen, die uit de pool- vergelijking der kegelsneden kunnen worden af geleid"; - bevorderd tot doctor in de heelkunde j de heer H. J. Jacobson, medicinae doctor, j geb. te Amsterdam, na verdediging van Stel- j lingen. TOONEELiNIEUWS. Rotterdam. Zaterdag 6 Maart: //Fidelio",

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2