N°. 2782. Vrijdag A". 1803 5 Maart. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf o.OO. Franco per post.3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels f 0.75iedere regel meerf 0.12 Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90 iedere regel meer0.15 LEIDEN, 4 Maart. Naar wij vernemen, zijn de twee liberale kies- rereenigingen, die tot nog toe hier ter stede jestaan, //Grondwet en Koning" en //Het Al gemeen Belang", van voornemen zich te vereeni gen. Daartoe moet zelfs reeds in principe be sloten zijn. Als reden wordt opgegeven, dat het overtuigend was gebleken dat de politieke rich ting van beide gezelschappen dezelfde was, zoo zelfs dat doorgaans de keus van beide zich op de zelfde candidaten vestigde. Om die reden scheen het raadzaam de verdeelde krachten samen te voegen en de onderlinge raadpleging gemakke lijker te maken. Of beide namen door een Aderden vervangen zullen worden, dan wel een der beide voor de vereenigde gezelschappen be- k^iouden blijve, schijnt nog niet uitgemaakt. Dinsdag ochtend overleed te Groningen in den puderdom van 71 jaren, de emeritus-hoogleeraar in de wis- en natuurkundige faculteit aan de boogeacliool aldaar, Dr. J. W. Ermerins, eeu man, die lange jaren een sieraad is geweest van die universiteit. zal alsdan meer bepaaldelijk het volgende punt in overweging genomen worden //Wat kan bet internationaal comité doen in tijd van vredemoet het zich bepalen tot I de voorbereiding voor den oorlog, of wel kan het reeds dadelijk, bij epidemiën als anderszins, nuttig werkzaam zijn //Ook uit Nederland zullen een of meer afge vaardigden aan die uiterst belangrijke beraad- slagingen deelnemen." Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp houdende wijziging der wettelijke ver- j ordeningen op het recht van patent, betrekkelijk het geven van schoolonderwijs. Het strekt oil i op grond van het openbare belang het geven van schoolonderwijs in het algemeen, niet alleen 1 zooals thans, van openbaar maar ook van b ij- i zonder onderwijs, zonder eenige beperking van j de patentbelasting vrij te stellen. Alleen kost» I schoolhouders zijn op grond der bijzondere voor- j deelen, welke zij als zoodanig en onafhankelijk van het geven van onderwijs genieten, van de vrijstelling uit te sluiten. Het verlies, dat de schatkist door die vriistelling zal lilden, bedraagt slechts ƒ3600. In de tweede helft der maand Januari zijn aan het poskantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der adres santen niet bezorgd zijn kunnen worden': Senette De Leeuw, H. Niekerk, Mej. Beree, Van Baa, Mej. M. Duizend, allen te Amsterdam; Mevr- v. d. Chijs-De Wilde te Bodegraven Otto Wolft te Burtscheid; R. W. J. F. v. Mavelle Nijen- huis, R. A. Bn. v. Hoëvell tot Nijenhuis, Lun- kerman, J. Schuier, Koosje v. d. Heuvel, J. C. v. Deventer, L. R. Carsveld, J. C. Stoett, Stra- ting, allen te 's-Gravenhage R. Kamphorst te ïaarlemmermeerG. A. v. Arkel te 's-Herto. genbo8ch; Maria Van Geest te HillegomJ. Pliegendhart te Katwijk-binnenJ. W. Mar- gadant te KlaaswaalV. Bruggen, Mevr. Boo- mp, P. v. Kampen, allen te LeidenE. M. Nijst te Maastricht; J. J. Metscher te Nieuwe- diep; C. Conrads te Oosterwijk; Burgerhout, Mej. M. Bruus, Catrina De Koning, allen te Rotterdam; Grunewald te Utrecht; A. Ptazek Vienne; A. Kronenburg te Voorschoten; IKempenaar te Woubrugge; J. Brittijn te Zeg waard Mej. B. Smietit te Zutfen P. Dee, woon plaats niet vermeld. De lichting der nationale militie van het jaar 1869 is bepaald op 11000 man (waarvan 600 voor den dienst ter zee), als: Noord-Brabant 1276, Gelderland 1322, Zuid-Holland 1976, Noord- Holland 1738, Zeeland 550, Utrecht 496, Fries land 1031, Overijsel 797, Groningen 793, Drenthe 343 en Limburg 678. IMen meldt aan het Utrechtsch Dagblad//In de maand April a. s. zal te Berlijn een congres worden gehouden van alle comité's van het //roode kruis". Behalve andere vraagstukken Uit het verslag omtrent den staat van I het te Amsterdam gevestigd zedelijk lichaam //Charitas", hetwelk zich ten doel stelt, //armoede j te voorkomen of uit armoede op te heffen zon der aan eenige geloofsbelijdenis de voorkeur te geven", welk verslag den 21sten Januari 11. in de openbare vergadering is uitgebracht, blijkt, dat het genoemde lichaam, door deszelfs ver schillende instellingen, - een patronaat, over de beste leerlingen der armenscholen uitge oefend, - het fonds Elorisberg, waaruit jaarlijks eene premie van f 50 wordt uitgekeerd aan drie behoeftige gezinnen, uitmuntende door zinde lijkheid, netheid en orde, het fonds voor moe- der-weduwen, en de studiebeurs, - steeds voort gaat met aan het doel der oprichting te beant woorden. Gisterenmorgen heeft het provinciaal ge rechtshof te Utrecht den machinist der Ne» derl. Rijnspoorweg-maatschappij v. Z., die op den trein, waarmee de heer W. uit Groningen op noodlottige wijze het leven verloor, als ma chinist dienst deed, veroordeeld tot eene cellu laire gevangenisstraf van zes maanden. Maandag hadden zich in de buurtschap Brunnepe de veehouder B. Yan der Kolk en diens buisvrouw naar de weekmarkt te Kampen begeven. Toen zij terug kwamen, von den zij hunne meid Petertje Yan der Molen, aan wie zij het huis hadden toevertrouwd, be dwelmd op den grond liggen. Nadat zij haar weer hadden bijgebracht, verklaarde de meid, dat er twee onbekende manspersonen in huis waren geweest, die haar op den grond geworpen en het kabinet hebben losgebroken. Het bleek verder, dat er voor eene waarde van f700 a f 800 aan pa pieren geld was ontvreemd. Bij een nauwkeu rig onderzoek is later het geld in een zilveren knip in de bedstede van de meid ontdekt, en deze heeft na eenig aarzelen bekend, dat zij het had ontvreemd. Yolgens de N. Bred. Ct., is bij eene op last der justitie bewerkstelligde schouwing door deskundigen gebleken, dat het te Breda opge- vischte lijkje, waarvan in ons vorig nummer is melding gemaakt, dat is van een levenloos ge boren kind, zoodat hier aan geen kindermoord te denken valt. De dame, die verdacht wordt ge houden, is sedert eenige jaren weduwe en moe der van wettige kinderen. Uit Bergen-op-Zoom wordt van 2 Maart gemeldGisterenavond heeft alhier op de openbare straat eene hevige vechtpartij plaats gehad tusschen eenige militairen van het garni zoen. Twee miliciens van het 6de reg. inf., die pas van verlof waren teruggekomen, zijn zwaar door messteken verwond in het hospitaal opge nomen. De daders zijn voor alsnog onbekend, daar de verwonden in zulk een hopeloozen toestand verkeeren, dat zij geene verklaringen van het ge beurde kunnen afleggen. Het //23ste Nederlandsch Landhuis- houdkundig Congres" zal te Kampen plaats hebben van 28 Juni tot 3 Juli a. s. Bij deze gelegenheid zal eene tentoonstelling worden ge houden van vee, pluimgedierte, landbouwpro ducten en werktuigen enz., waarvoor eone af zonderlijke commissie benoemd is, bestaande uit de heerenC. H. A. Engelenberg, Jhr. Mr. G. C. Junius van Hemert en J. G. Hissink, secretaris, leden van het congres-bestuur, bene vens de heeren C. J. M. Jongkindt Coninck, directeur der Maatschappij van Weldadigheid, en W. Kanis, wethouder der gemeente Grafhorst. - Ook te Groningen wordt een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal getee- kend, inhoudende het verzoek tot bekrachtiging van het ingediende wetsontwerp tot afschaffing van de belasting op het dagbladzegel. Z. M. heeft aan Dr. J. M. Yan Bemmelen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur en leeraar aan de rijks hoogere bur gerschool te Groningen, en tot directeur en leeraar aan genoemde school benoemd Dr. F. G. Groneman, thans leeraar bij die school bekrachtigd de benoemingen van J. A. M. Prijn, burgein. van Berkei en Rodenrijs, en van J. Yan Barneveld, burg. van Ootmarsum, tot secretarissen dier gemeenten met intrekking, op hun verzoek, der benoeming vaD Dr. G. C. B. Suringar, hoogleeraar te Leiden, en J. P, C. Yan Tricht, apoth. te Arnhem; benoemd: tot plaatsverv. lid der comm. in 1869 belast met het afnemen der geneesk. examens Dr. J. C. G. Evers, hoogl. te Leidentot plaatsverv. lid der comm. in 1869 belast met het afnemen der examens van apoth. en hulpapoth. Dr. J. E. De Yrij te 's-Gravenhage; vergunn. ver leend aan J. H. L. De Haas, kunstschilder, tijdelijk wonende te Ixelles nabij Brussel, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der 4de kl. der orde van de Kroon, hem door Z. M. den koning van Pruisen geschon-

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1