BUITENLAND. OFFICIEELE BEPJCHTEN. matrozen van kapitein Strijbos, die zich bij die redding bijzonder hebben onderscheiden. Uit het weldadig zeemansfonds van wijlen mejufvrouw Ida Maria De Raath zijn wederom aan een twintigtal weduwen van in de uitoefe ning van hun beroep noodlottig omgekomen zeelieden, ondersteuningen uitgereikt. Den 24sten Febr. is op 78jarigen leeftijd te War ff urn overleden de heer Geert Rein- dera, lid van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, enz. De overledene was het oudste lid in jaren van de Tweede Kamer, waar hij sedert 16 Februari 1849 onafgebroken zitting gehad heeft. Door zijn dood is eene nieuwe verkiezing noodzakelijk in het kiesdistrict Zuidhor n. Op Donderdag 4 Maart zullen de gewone audiënties van de ministers van financiën en van oorlog met plaats hebben. Z. M. heeft de ontvangkantoren der directe belastingen en accijnzen te Giesen en te Werkendam opgeheven en ingesteld een nieuw ontvangkantoor voor de dir. bel. en acc. te Woudrichem, voor de gemeenten YVoudricbem, Rijswijk, Giesen, Andel, Werkendam, de Wer ken en Sleeuwijk. Voorts is benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Woudrichem c. a. Noord- Brabant), de heer J. H. Decking, thans ontv. der zeilde middelen te Werkendam. Z. M. heeft tot buitengewoon of consuleerend lid van de commissie tot de zaken der prot. kerken in Ned. Oost- en West-lndië benoemd den heer J. F. Roux. Bij Kon. besluit van 27 Februari 1869 n°. 7 zijn benoemdtot directeur van het post kantoor te Zwolle, de heer E. J. O. Greven, thans commies der posterijen van de 1ste klasse; tot commies der posterijen 1ste kl., de heer C. baron De Vos van Steenwijk, thans com mies 2de kl.; van de 2de kl., de heer J. A. Van Hamel, than3 Commies 3de kl.; van de 3de kl., de heer H. Beschout, thans surnume rair der posterijen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zaterdag des namiddags te 5 uren 46°, Wind: N. W., des avonds te 8 uren 42°, te 10 uren 4CP, Zondag 's morgens te 5 uren 37°, te 8 uren 37°, 's namiddags te 12 uren 42°, te 4 uren 42°, 's namiddags te 5 uren 40°, 's avonds te 8 uren 38°, te 10 uren 40°. Maandag 's morgens te 5 uren 38°, te 8 uren 38°, 's namiddags te 12 uren 40°, te 4 uren 40. Frankrijk. In het wetgevend lichaam heeft de oppositie eene belangrijke zegepraal behaald, doordat de regeering aan de bezwaren, die zij had tegen de finantieele overeenkomst tusschen de stad Parijs en het Crédit Foncier, voor een deel heeft toegegeven. De minister llouher toch heeft verklaard, dat er eene nieuwe bepa ling in het wetsontwerp werd gevoegd, waarbij de stad zou gemachtigd worden om, buiten deze maatschappij om, eene leening te sluiten. De rede van den heer Thiers tegen het re- geeringsontwerp wordt algemeen geprezenhet is vooral de heer fiaussman, de prefect van de Seine, die door het aanleggen van de tallooze nieuwe straten in Parijs, de schuld is van den jammerlijken toestand der stedelijke financiën, tegen wien de aanvallen gericht werden. Men gelooft dat dezen dan ook niets anders over blijft, nadat zelfs door den minister Rouher sommige zijner handelingen zijn afgekeurd, dan zijn ontslag te nemen. Een telegram uit Parijs dd. 28 Februari meldt, dat de heer Troplong, president van den senaat, stervende is. Spanje. De vrijwilligers te Barcelona heb ben eene poging der socialisten, om een op stand teweeg te brengen, onderdrukt. Er zijn 33 der laatsten gearresteerd. De Carlisten zijn in de provinciën weer ijverig aan het woelen. De minister van binnenlandsche zaken heeft de Cortes voorgesteld de beraamde amnestie uit te Btelien. Griekenland. Het gouvernement heeft eene circulaire uitgevaardigd tot kennisgeving van de herstelling der betrekkingen met Turkije. Amerika. De fioantieele commissie van den Senaat heeft den 26sten Februari rapport uit gebracht over de bekende wet van den heer Schenck (strekkende om de staatsschuld in goud af te lossen) en tot hare aanneming geadvi seerd. Do Senaat zou Zaterdag over die wet beraadslagen. INGEZONDEN. Ontwikkelde ik vroeger mijne gedachten over de Volksvermaken te Leyden, met het doel anderen, meer bevoegden, wakker te maken, op dat zij beproeven zouden zoo iets in onze stad tot stand te brengen ik zag op mijn schrij ven tot heden geen resultaat; en waarom niet? Is het misschien omdat op de groote Ruïne nog geen geschikt gebouw is neergezet, omdat men bevreesd is, door het volk met ondank beloond te zullen worden ofdat men te veel gehoor geeft aan de meening//te Ley den kan toch nooit iets blijven bestaan"? Het eerste is mogelijk, en het ware dan ook wel te wenschen dat er spoedig van het gebouw op de Ruïne werk werd gemaakt, te meer daar wij in het volgend jaar weer een studenten feest te wachten hebben en er dus weer handen vol geld noodig is, om een hulpgebouw te zet ten, dat, na weinige dagen gebruikt te zijn, weder afgebroken moet worden. Het tweede bezwaar is niet mogelijk, want meer dan eens is de erkentelijkheid van het volk bewezen, telkens wanneer er maar iets voor gedaan werd, en het volk is niet ondankbaar maar bewijst wel degelijk dat in hem gevoel voor het schoone en goede woont en dat het begeerig is te genieten. Zij die de Volksvoorlezingen bezoeken, heb ben zich daar telkens van kunnen overtuigen jammer maar, dat deze Vereeniging zich de zaak der Volksvermaken niet heeft aangetrokken maar, wie weet wat nog gebeuren zal? .Dat er te Leyden niets goeds kan blijven bestaan, is een leugen, al zouden wij dan ook maar alleen opnoemen het gezelschapVermaak door toonkunst, dat op 14 Julij a. s. zijn dertigjarig bestaan vieren zal, onder be scherming van onzen geachten Burgervader. Wij meenen zelfs dat onder de bestaaude veree- nigingen, die wij te Leyden hebben, Ver ia aak door toonkunst de oudste is. Wel heeft deze vereeniging, als zoo menige andere, met vele tegenspoeden te kampen gehad, maar door den ijver van een flink bestuur, is zij telkens weer herrezen en nu zelf in vollen luister met het goddelijke //Harmonie" in haar banier. 'tis of in Vermaak door toonkunst een nieuw leven is gebragt, en moeijeüjk zal het naar ons oordeal zijn in den kring een dis harmonie te brengen; hare grondvesten zijn nu vast en sterk. Deze vereeniging geheel uit burgers bestaande, geeft dus het bewijs, dat te Leyden wel wat kan blijven bestaan, wanneer men maar wil en de handen in een slaat. Nu nog zelf neemt het ledental met elke week toe en den 4den Maart a. s. wordt aan deze, zoo met vrucht werkende vereeniging een contra-Casino gegeven, dat niet minder luister rijk zijn zal dan het vorige. Wij hopen binnen kort op de geschiedenis van Vermaak door toonkunst en hare strekking terug te komen; than9 kwamen wij daarop om te doen zien dat er wel wat goeds te Leyden kan blij ven bestaan. Dat de bestaande vereenigiugen te Leyden mede willen werken, daarvoor is een sprekend bewijs in de Volks-voorlezingen. Immers on langs hadden wij het _Koraalgezang, nu weer volgt eene muziekuitvoering onder leiding van den Heer Van Pijpen, orchest-directeur van //Vermaak door toonkunst", en dan weer volgt eene tooneelvoorstelling door werkende leden van de Vereeniging //Harmonie", in den etadj. schouwburg. Dit liefhebberij-tooneelgezelschap schroomt dus mede niet, zijne krachten aan het volk toe te wijden, en niet trotsch op den verwonen roem gaat het rustig voort om misschien later nog meer zijne kunstgaven aan het volk ten beste te geven. Ook deze vereeniging ver dient genoemd te wTorden, omdat zij, hoe moeijelijk het ook is tooneelzaken te besturen, zich weet staande te houden en rusteloos voort gaat onder een goed gevormd bestuur zich aan de kunst te wijden. Zoo is dan nu weer de winter bijna voorhii en is er veel geweest te Leyden dat genot ver schaffen kon. Voor het eigenlijke volk is er weinig gedaan en heeft dat hare Zondag-avon den weer dommelende, of zuchtende onder he: Kruis doorgebracht. Ontbloot van vuur et licht, heeft het zich misschien begeven daarheen, waar de domper op de kaars wordt gezet, waar de geest niet gevoed maar verzwakt wordt, waar men afbreekt en niet opbouwt eu bet volk doet dat, om onderdak te zijn en omdat het niet anders heeft. Eene oproeping om nu nog werk van de zaai te maken, ware dwaasheid, maar toch is het misschien niet kwaad, de Volksvermakelijk- heden en de bestaande vereenigingen die zon den kunnen medewerken, in herinnering te brengen. Wij zullen ons maar troosten mti het spreekwoord //de boom valt niet met den eersten slag". Febr. 1SG9. d. 11. BEROEPEN ENZ. Nederlandsche Hervormde Kerk. Beroepen: te ScheveningenG. Boer te Ouderkerk a/d. IJselte Maartensdijk de cand. Schouw Santvoort; te Hoornsterzwaag de cand. O. M. Boer; te Giesen en Rijswijk A. R. Rui tenschild Gz. te Oegstgeest. Aangenomen: naar Steenwijkerwold doo: P. W. Van Doorn te Eerbeek. Bedankt: naar Scheveningen: door V Mense te Bodegraven naar Verseke door J. E Gravenstein te Serooskerke naar Lutten do=? J. J. v. d. Weide te Abcoude. Christel. Afgesch. Geref. Kerk. Beroepen: te Haarlem: D. J. Grootenhuis te Maassluis. GEVEILDE PERGEELEN. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op 27 Februari, ten overstaan van don notaris J. M. E. Dercksen N°. 1. Een huis en erf, aan de oostzijde vas het Steenschuur, met achterhuis aan het Le vendaal, Wijk III, N°. 704 en 702b. Koope; P. Brummelkamp voor f 3S50. f N°. 2. Een pakhuis en erf, aan de oostzijde van de Middelstegracht, Wijk VII, N°. 614 Kooper Gebr. Parmenlier voor /"355. RATIONALE 91IIJTSË. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEYDEN doen te weten, dat de eerslt lilting van den militieraadvoor deze gemeente overeenkomstig art. 86 der Wet van den 19den Augustus 1S61 Staatsblad n°. 72), wordt ge houden Op Maandag den 8sten Maart 1869, voor die

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2