BUITENLAND. Art. 1. Art. 45 der wet van den 28sten Juni 1854 (Staatsblad n°. 100) wordt gewijzigd als volgt //Art. 45. De onderstand in de verblijfplaats verstrekt, in strijd met de vordering bij art. 44 vermeld, kan alleen worden verhaald wan neer de verstrekking, buiten het geval van ziekte, het gevolg is van volstrekte verhinde ring van verplaatsing. //In dat geval gelden mede de bepalingen der artt. 4143." Art. 2. Art. 48 derzelfde wet wordt gewij zigd als volgt: //Art. 48. Geen verhaal kan plaats hebben van kosten van onderwijs van arme kinderen, die daarom echter niet mogen worden versto ken van het onderwijs, dat, in de gemeente waar zij verblijven, aan zoodanige kinderen in het algemeen wordt gegeven i/b. reispenningen en andere kortstondige en geringe bedeelingen, ter beoordeeling van den rechter; nc. geneeskundige hulp; en ud. kosten van begrafenis. //Die uitgaven blijven voor rekening der bur gerlijke gemeente, waar zij zijn gedaan, onver minderd plaatselijke beschikkingen, ook met diakonieën of kerkelijke en gemengde armbe sturen." Yolgens de Mem. v. Toel. geldt het hier eene kleine wijziging in de wet, speciaal in art. 48, waardoor althans de geneeskundige hulp aan behoeftigen op een, naar zijne meening, meer liefdadigen en billijken grondslag zal rusten, waardoor eene verbetering zal worden gebracht in eene wet, die in hoofdbeginsel goed, maar in afwijking verderfelijk is èn voor de ge meen tefinanciën èn voor de armen zeiven, en daarenboven voor een recht begrip van liefdadig heid doodend is. In eene te Gouda gehouden vergadering van het departement Gouda der maatschappij //tot Nut van 't Algemeen" is besloten, het hoofd bestuur dier maatschappij kenbaar te maken, dat dit departement zijn onverdeelden bijval schenkt aan hare zienswijze omtrent het lager onderwijs, blootgelegd en ontwikkeld in hare cir culaire van den 5den Nov. 1868. Het provinciaal gerechtshof van Gelder land verkeert in het zonderlinge geval, dat het buiten machte is eene civiele kamer zamen te stellen. Het telde maar zeven leden, waarvan nu drie ontvallen zijn; twee, de heeren baron Nahuijs en Bambonnet, door het hun verleende ontslag, en een derde, die ook van plan is zijn ontslag te vragen, door ongesteldheid. Ten ge volge van dien toestand moesten de pleidooien in eene zaak, die op 3 Maart bepaald waren, onbepaald worden uitgesteld. Het is te wenschen, dat door eene spoedige aanvulling in dien on- houdbaren staat van zaken voorzien worde. Yan den Kinderdijk wordt van den 26sten Februari gemeldIn den afgeloopen nacht ongeveer te halftwee ontdekte men brand in de werkplaats van de heeren L. Smit en Zoon alhier, welke door den sterken wind zoo snel toenam, dat aan geen blusschen was te denken, en dan ook in korten tijd het ge- heele gebouw met de daarin aanwezige machines, werkgereedschappen enz., benevens het aangren zende gebouw, zijnde werkplaats voor timmer lieden, een prooi der vlammen werd. Een daar tegenover staand houten gebouw, werkplaats voor schrijnwerkers, deelde in hetzelfde lot. Het mocht door beleid en groote inspanning van de brandweer alhier en van elders toegesneld gelukken den brand te stuiten, nadat ook reeds een gedeelte van een woonhuis was vernield. Ook de manschappen van de aan de werf der heeren L. Smit en Zoon in reparatie liggende Duitsehe stoombooten hebben zich uitmuntend gedragen en veel tot de blussching bijgedragen. Uit Tilburg wordt dd. 25 Februari aan de N. B. Courant geschrevenHedennamiddag te halfvijf arriveerde alhier met den spoortrein onze nieuwbenoemde burgemeester. Eene eere- wacht te paard en duizenden ingezetenen bevon den zich aan het spoor, om den nieuwen bur gervader te verwelkomen. Bij zijne aankomst hieven al de ingezetenen het nationale feestlied (Wien Neerlands bloed enz.) aan, waarna de menigte aanhoudende hoezees, //leve de burge meester!" //leve de Koning!" //leve de minister Fock!" deden weergalmen. Z.E.A. werd aan het spoor ontvangen door den heer E. Jansen, lid van het gemeentebestuur, en met diens rijtuig naar zijne woning gebracht (alwaar de burge meester tijdelijk verblijft), terwijl de geheele stoet het rijtuig tot aan gemelde woning vergezelde. Aldaar gekomen zijnde, hield de burgervader eene redevoering tot de dringende omstanders, waarin hij allen bedankte voor de bewezen eer en aan de ingezetenen beloofde de belangen van Tilburg met al zijne krachten te zullen behar tigen. Yan eene groote menigte woningen wap perde de nationale vlag, doch noch op het gemeenteraadhuis, nuch up de torens, zag men iets meer dan een stok, //zonder vlag". Niette genstaande het verbod onzer conservatieve drijvers om aan deze intreding luister bij te zetten, hebben de onafhankelijke Tilburgenaars hedennamiddag op eene wettige wijze getoond: //dat alle macht uit het volk komt!" Daar nu ook het rijk onzer wethouders, voor zooveel, door de functie van onzen burgemeester, een einde heeft genomen en daarvan geene vergun ning meer noodig is, zullen de leden onzer harmonieën en zangvereenigingen morgenavond aan den burgemeester eene serenade brengen; de installatie op het raadhuis zal eerst morgen namiddag plaats hebben. Bij beschikking van den minister van kolo niën zijn H. J. Wigman Bz., G. B. Hesseling en It. T. Nijland gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië, om te worden geplaatst als tuinman daar te lande. Het Staatsblad n°. 21 bevat het besluit van den 4den Februari 1869, bepalende de plaatsing in het Staatsblad van de tusschen Nederland en Oostenrijk gewisselde verklarin gen, betreffende eene nieuwe vermindering der kosten van vervoer der brievenmalen tusschen het rijk en Nederlandsch Indië, langs den weg van Triëstn°. 23 bevat het besluit van 14 Januari 1869, houdende rangschikking van de leden der commissie van administratie over de gevangenis te Montfoort in de tweede klasse van het tarief voor reis- en verblijfkosten, vastgesteld bij Koninklijk besluit van den löden December 1849 (Staatsblad n°. 62). Z. M. heeft bewilliging verleend tot wij ziging in de statuten van de naamlooze ven nootschap: //Nederlandsche Cementsteenfabriek" te Delfshaven, thans te vestigen te Yrijenban nabij Delft. Z. M. heeft benoemd tot raadsheer in den Hoogen Baad der Ned. Mr. J. G. Kist, thans raadsh. in het prov. ger. in Zuid-Holland. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Yrijdag des namiddags te 5 uren 46°, Wind: N. W., des avonds te 8 uren 44°, te 10 uren 44°, Z. W. Yrijdag 's morgens te 5 uren 47°, te 8 uren 47°, N. YY, 's namiddags te 12 uren 49°, te 4 uren 47°. Pruisen. In de zitting van het huis van af gevaardigden heeft de minister van financiën een ontwerp van wet ingediend, strekkende om aan Frankfort een bedrag van twee millioen gulden toe te kennen. De koning schenkt bo vendien aan de stad een millioen uit zijn bij zonder vermogen, hopende dat hij door deze daad de harten van Frankforts ingezetenen voor zich zal winnen. Frankrijk. Onder den titel: //le 24Février 1848, of hoe de parlementaire regeeringen, te gronde gaan," geeft de //Public" in zijn num mer van 24 Februari een artikel van tien ko lommen, de geschiedenis bevattende van de revolutiedagen van 1848. Het begint met de volgende inleiding: //Het is heden 21 jaren ge leden, dat de in 1830 tot koning uitgeroepen Louis Philippe d'Orleans den weg der balling schap insloeg, welke hij den koning Karei X, en den hertog van Bordeaux had doen nemen. //Het iSj heden 21 jaren geleden, dat Parijs, gedurende tien dagen van oproer aan wanorde overgeleverd, den val bijwoonde der parlemen taire regeering, welke, door hare verantwoor delijke ministers in den steek gelaten, in elk ander stortte. Het is heden eindelijk 21 jaren geleden, dat Frankrijk op de puinhoopen van de regeering van den census het algemeen stemrecht proclameerde, waaruit het keizerrijk zou voortkomen. De gecoaliseerde partijen van 1815, 1830 en 1848 zoeken gaarne nieuwe kracht in hare herinneringen. De keizerlijke-democra- tische partij kan eveneens niet beter doen. //Hare kracht ligt juist in de leeringen der geschiedenis en als er eene bladzijde is, die men onophoudelijk moet herlezen, dan is het die, welke wij op onpartijdige wijze in de boe ken en dagbladen van dien tijd vinden". Dan volgt de geschiedenis van den 23sten, 24sten en 25sten Februari. Spanje. Yolgens een telegram uit Madrid, zal de regeering weldra aan de Cortes voorstel len om te besluiten tot het invoeren van den mo narchalen regeeringsvorm en tot het aanbieden van de kroon aan den hertog van Moutpensier. Serrano heeft aangekondigd, dat hij al de tegenwoordige ministers wenscht te behou den, en dat het ministerie geen ander pro gramma heeft dan het beginsel der revolutie. Hij hoopt dat het gouvernement spoedig tot eene definitieve constitutie des lands moge komen. Portugal. Bij koninklijk besluit is de slavernij in de Portugeesche bezittingen afgeschaft. De kieswet is nog niet afgekondigd. De on tevredenheid neemt toe. Zweden. Naar men uit Stockholm meldt zijn de kroonprins van Denemarken en prinses Louise van Zweden den 6den dezer maand in de Amaranthen-orde opgenomen. Bij die gele genheid is in eene zijde van het beursgebouw een bal gegeven, waar vooral een der figuren van den cotillon veel effect heeft gemaakt. Men heeft namelijk bij het begin van dien dans een vijf ellen lang, rijk verguld en op kunstmatige golven drijvend schip in de zaal geschoven, hetwelk met guirlanden en wapenborden in de kleuren der drie noordsche koninkrijken ver sierd was. Uit elk der wapenborden verhieven zich Zweedsche, Noorweegsche en Deensche vlaggen, omgeven van bloemruikers, die door de dames als cotillonsdecoratiën gebruikt wer den. Gelijktijdig met den kroonprins en prinses Louise zijn nog 28 dames (waaronder mevrouw Bochussen) en 32 heeren in de ge noemde orde opgenomen, die, zooals bekend ia, in 1653 door koningin Christine van Zweden is ingesteld en aan den ongehuwden staat ge wijd was. Daarin worden echter thans ook gehuwde personen opgenomen. ACADEMlEiMEUWS. Utrecht, 26 Febr. Bevorderd tot doctor in de rechten de heer B. M. De Jonge van Elle- meet, geb. te Oost-Capelle, na verdediging van Stellingen. Door professor Donders is dezer dagen een college geopend over diaëthetiek voor de studenten van alle faculteiten, hetgeen koste loos éénmaal in de week door Z.H.Gel. gegeven wordt. De beide keeren dat dit college reeds heeft plaats gevonden, waren circa honderd studenten tegenwoordig. Naar men verneemt, zal de Dies Natalie

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2