Vermist: VOLKSVOORLEZm. HANDEL. geweest was, tegen 175,421 in dezelfde maanden van 't vorige jaareen verschil, dat ook in den hoogeren prijs van 't schapenvleesch merkbaar was. Omtrent de aangekondigde wet van den heer Montague tot instelling van afzonderlijke markten voor buitenlandsch rundvee, verklaarde de regeering dat zij met die wet zich niet ge heel kan vereenigen. Spanje. In de zitting der Cortes heeft Ser rano een telegram voorgelezen van generaal Dulce, dat de opstand op Cuba gedeeltelijk bedwongen is, en dat op Cuba een gedwongen leening van acht millioen dollars geheven is. De Cortes hebben eergisteren een besluit aangenomen met 180 tegen 62 stemmen, waarbij Serrano geproclameerd is tot hoofd van het uitvoerend gezag. Serrano heeft eenige woorden van dank tot de vergadering gericht en een beroep gedaan op eensgezindheid. De zitting is eerst te 2 uren in den nacht geëindigd. Zweden en Noobwegen. Sedert geruimen tijd heerscht onder de boeren in de provincie Schoo- nen in Zweden een zeer oproerige geest. Zekere Tullberg tracht hen tot gewapend verzet tegen de regeering aan te sporen, en zijne pogingen zijn gedeeltelijk geslaagd. Dezer dagen heeft de regeering eene som van 500 thalers uitgeloofd voor hem, die Tullberg in hare handen zou leveren, en den 9den dezer is hij in het dorp Forp, nabij Christianstad, gevangen genomen en naar Helsingfors overgebracht. Bij zijne in hechtenisneming trachtten eenige honderden ge wapende boeren hem te ontzetten, en er moest een detachement militairen ontboden worden. Uit Malmö zijn 60 man huzaren vertrokken. Amebiea. Het huis van vertegenwoordigers heeft een wetsvoorstel van den heer Schenck aangenomen, waarin verklaard wordt, dat ver schuldigde interesten in specie betaald moeten worden, uitgezonderd wanneer bij de uitgitte der schuldbrieven uitdrukkelijk betaling der interesten in papier bepaald is. Bij dit wets voorstel wordt tevens afbetaling van het kapi taal in bons, die nog niet vervallen zijn, ver boden, wanneer het papier niet voor dien tijd a pari is kunnen geconverteerd worden. T00NEELNIEUWS. Rottekdam. Zaterdag 27 Februari (Tweede gasWoorstelling van den heer Lorraiau): »Don Juan", grosse Oper in 2 Acten, Musik tod Mo zart. Leporella, de heer Lorrman, als Gast. Aanvang te halfacht. OVERZICHT DER WEEK. Hof He. Zeer vast. Van Santos werden eenige partijtjes afgedaan van 27% tot 32 ets. Suiker. Ruwe. De markt verkeerde in eene willige stemming en de omzettingen waren be- langrijk. De laatst bestede prijzen waren f 3.25 a (3.50 boven November, bïoinentelijk is echter de stemming iets rustiger. Geraffineerd. Verkeerde mede in eene zeer ge animeerde stemming. Voor eerste soorten werd bij de raffinadeurs ƒ41 besteed, terwijl in de ^weede hond daaronder te koop was, en de ver- [oopen zeer aanzienlijk waren. Thee. In eene goede stemming in afwachting Ier veiling op 3 Maart a. s. Hijst. Zeer stil en niet dan tot vi ►rijs te verkoopen. Specerijen. Zeer vast op de berichten van 'ost-Indië, zoodat voor Noot N°. 1 90 ets., voor Nü. 2 85 ets. besteed ia geworden en voor Na gelen 29 ets., alles entrepot. Vruchten. Alleen voor Krenten in den lagen ►rijs bestaat eenige vraag. ffleekrap. Tot vorige prijzen met weinig iandel. Indigo. Vast, diverae partijtjes zijn reeds gelost en worden spoedig aan de markt ge bracht. Potasschen. Als voren. Hatoen. Deze week afwisselend in gunstige en flauwe stemming met eenige omzettingen tot ongeregelde prijzen. Wol. Zonder handel. Tin. Weder stijgende met groote afdoeningen; voor Banca werd ƒ71 en op veilings-levering ƒ71.50 betaald. Huiden. Bij inschrijving verkocht475 O.-I., 81 O.-I., 93 Buffel, 9 Buffel, alles per Johannes. Petroleum. Op de lager afkomende koer sen van Amerika deze week lager afgegeven en heden bij partij tot 27.25 a 27.50 voor blank gedaan. Oliën. Raapolie cont. 36.75. Mei 37. Dec 39. Lijnolie cont. 33.75. Mei 33.75. Dec. 36. Patentolie cont. 41, 40.75. Mei ƒ41.50. Naj. ƒ43.50. Granen. Voor alle artikelen zeer slap en in dalende stemming met weinig handel. Meel. 1ste qual. 16, 16.502de qual. ƒ13.25, 13.75; 3de qual. ƒ10, ƒ10.50; Keizersmeel ƒ22, 25.50. RECHTZAKEN. In de correctioneele zitting der Rechtbank te Leiden van Vrijdag 26 Februari 1869 is veroordeeld J. R. G., zonder vaste woonplaats, wegens bedelarij, tot eene gev. van 14 d. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van heden. Aan de orde van den dag is de voortzetting der behandeling van het wetsontwerp op het be graven van lijken, begraafplaatsen en begrafe nisrechten. De discussie wordt hervat bij artikel 21. Dit en vervolgens de artt. 22, 23, 24, 25 en 27 worden na eene korte gedachtenwisseling van enkelen, goedgekeurd. Artikel 26 wordt aangehouden tot na artikel 28, dat luidt: Bij plaatselijke verordening wordt geregeld hetgeen in het belang der openbare orde en gezondheid op de in de gemeente ge legen begraafplaatsen in acht wordt genomen. De heer Godefroi stelt daarin deze wijziging voor, tusschen de woorden //wordt" en //geregeld" in te la8schen: //na daarop het bestuur der betrokken kerkelijke gemeenten te hebben ge hoord." Naar aanleiding van gewichtige bezwaren tegen het wezen en den vorm, geeft de heer De Brauw den voorsteller in bedenking, zijn amendement door deze formule te vervangen: //bij plaatselijke verordening wordt met eerbiediging van ieders godsdienstige begrippen" enz. De heer Godefroi zal dien raad niet volgen, omdat zijne opvatting van deze formule ont leend aan art. 194 der grondwet, lijnrecht in strijd is met die van den raadgever. Door haar in de wet ',te brengen, zou in de praktijk de zelfde strijd ontstaan waartoe zij in de wet op het onderwijs aanleiding geeft. Zijn amende ment heeft slechts eene moreele strekking, niet om het politiek gezag onder dat der kerk te brengen. Uit een en ander ontstond eene vrij lang durige en belangrijke discussie, zoomede over een amendement van den heer De Willebois, om achter het bewuste artikel te doen volgen: //Op die verordening wordt de goedkeuring van ged. staten vereischt. //Van de beschikking dier staten kunnen bin nen éene maand bij ons in hooger beroep ko men de gemeenteraad of B. en Ws., de kerke lijke gemeenten en elk eigenaar van eene be graafplaats." Beide amendementen worden ten slotte ver worpen, het eerste met 42 tegen 13, het laatste met 33 tegen 22 stemmen, waarop het artikel zelf met 50 tegen 5 en art. 26 met 43 tegen 11 stemmen onveranderd worden goedgekeurd. Art. 29 wordt zonder discussie aangenomen. De Kamer is alsnu genaderd tot de derde afdeeling van het wetsontwerp (van de begra fenisrechten en kosten). Artt. 30, 31 en 32 ontmoeten luttel bezwaar. Art. 33 wordt op voorstel van den heer Heems kerk Az. in zijne vroegere redactie hersteld, zoodat nu ook geregeld wordt het geval, dat twee gemeentebesturen, die eene begraafplaats gezamenlijk bezitten, het niet eens kunnen worden over het tarief van de rechtenart. 38, dat voorschrijft om het tarief eener bijzon dere begraafplaats aan Ged. Staten in te zen den en in een Dagblad te doen afdrukken, wordt verworpen met 42 tegen 15 stemmen, waarna deze geheele paragraaf is afgehandeld en die over de strafbepalingen wordt geopend, waarop enkele amendementen van den heer Godefroi zijn voorgesteld van eenvoudige strek king. ADVERTENTIEN. Voor de vele bewijzen van belangstelling, be toond bij de geboorte van onzen Zoon, betui gen wij onzen welmeenenden dank. Dr. H. J. DE GRAAF. M. C. DE GRAAF, Schade van Westbum. Doedbecht, 26 Februarij 1869. Allen die iets te vorderen hebben van, of verschuldigd zijn aan den boedel van den Heer JACOB TIMMERMANS, vroeger Steenhouwer laatst zonder beroep, gewoond hebbende te Lei den en aldaar op den 21sten Junij 1867 over leden, worden verzocht daarvan opgave of betaling te doen bij den Notaris Mr. A. J. WIJNSTROOM, te Leiden. Krachtens bevel van den Edel-Achtb. Heer Regter-Commissaris in het Faillissement van ALBERTUS VAN MANT GEM, Tapper en Logementhouder te Lisseworden bij deze opge roepen alle bekende en onbekende Schuldeischers van genoemden gefailleerde, de bevoorregte en de pand- of hypotheek hebbende daaronder be grepen, om bijeen te komen in het Regtsge- bouw aan het Rapenburg te Leidenop Zatur- dag den I3dcn Haart 1869, des voormiddags te 10% uur, ten einde hunne schuldvorderin gen kunnen worden geverifieerd. De Curator in bovengenoemd Faillissement, C. VAN DORP. i een HONH (rekel), wit met grijze vlekken, luis- j terende naar den naam van Pietje. Men adressere zichOude Hhijn N°. 1103. BIJEENKOMST op MAANDAG 1 Maart, 's avonds te 8 uren, in de »T lüS-CKIIOORZ A AL. muziekuitvoering, onder leiding van den Heer VAN PIJPENMededeeling omtrent de Tentoonstelling te Utrecht, door een lid van de Commissie voor de Volksvoorlezingen. Wordt gevraagd eene goede tafel voor 6 personen: Weke lijks contante betaling. Brieven onder de letters A. 1. bij GEBROEDERS VAN DER HOEK op de Breestraat.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3