BUITENLAND. een meubelstuk verborg. In het eerst ontkende de beklaagde den diefstal begaan te hebben, doch beleed al spoedig onder het storten van heete tranen hare schuld en wees de plaats aan waar zij het geld had nedergelegd. Geen behoefte had tot het plegen van het misdrijf aanleiding gegeven, daar de ouders van de be klaagde in al hare behoeften voorzagen, doch, volgens haar, was 't tegenzin in eene betrekking, waaruit zij hoopte op die wijze ontslagen te zullen worden. Daar hier geene benadeeling had plaats gehad, veroordeelde de rechtbank haar onder aanneming van verzachtende om standigheden tot eene gevangenisstraf van eene maand eenzame opsluiting. Door den minister van oorlog is bepaald, dat het 3de bat. van het 4de reg. infanterie, te Gouda in garnizoen, met Mei aanst. niet te Botterdam gestationneerd zal worden, doch dat de staf met twee kompagnieën van Gouda naar Leiden zullen worden verplaatst. Ook de heer J. C. Greive Jr., kunstschil der te Amsterdam, is door Z. M. den Koning- Groothertog benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. Te Utrecht is bij het Hof in appèl be handeld de zaak van Y. Z., machinist bij de Bynspoorwegmaatschappijer zijn gehoord 24 getuigen en 2 a décharge. Het openb. min. heeft gerequireerd schuldigverklaring en veroor deeling tot eene gevangenisstraf van 3 maanden tot 3 jaar. De verdediger, Mr. H. J. Yan Lier, concludeerde tot vrijspraak. Na re- en dupliek is de uitspraak bepaald op a. s. "Woensdag. In de Zondag 11. te H en g el o gehouden algemeene vergadering der //Twentsche Yer- eeniging tot bevordering van Nijverheid en Haudel" is besloten vier zilveren medailles ter beschikking te stellen van de hoofdcommissie voor de Internationale Tentoonstelling van voorwerpen voor de huishouding en het bedrijf van den handwerksman, dezen zomer te Utrecht te houden. Yoorts werd behandeld het rapport, dat door de commissie, benoemd om te onderzoeken op welke wijze de handelsrelatiën met de Levant het best zouden kunnen worden uitgebreid, was ingediend. De conclusie van dat rapport strekte om te trachten eene naamlooze vennoot schap in 't leven te roepen, met een kapitaal van 250,000, die zich ten doel zou stellen het bevorderen van den handel met de Levant in het algemeen en van den lijnwaadhandel in het bijzonder. Tot dat einde zou die vennootschap een agentschap te Konstantinopel vestigen, dat zich uitsluitend zou belasten met den verkoop van daaraan geconsigneerde goederen en het afsluiten van contracten op levering. Yoorts zou de vennootschap de deelhebbers voor hunne consignatièn en voor hunne zaken ten gevolge van voor hen afgesloten contracten //del credere" staan tot vijfmaal het bedrag hunner deelne ming. Na discussie werd besloten de commissie di ligent te verklaren, om te trachten deze zaak tot stand te brengen. Naar men verneemt, moet reeds meer dan een vierde van de aan- deelen geplaatst zijn. Yerleden week, Woensdag-morgen, zagen de knechts van den landbouwer E. W., te W ij h e, vreemd op toen zij, in den paarden stal komende, ontdekten dat een paard twee merrie-veulens had geworpen, welke beide nog gezond en wel in leven zijn. Yolgens verkla ring der meeste veehouders en landbouwers behoort dit geval onder de grootste zeldzaam heden. Yolgens statistieke opgave was te's-Her togenbosch op 31 Mei 186S het volgende getal kinderen in de openbare gemeente- en bijzondere scholen voor het lager onderwijs aanwezigIn de vijf openbare scholen 646 jongens en 234 meisjes, waarvan 364 jongens en 145 meisjes kosteloos onderwijs genotenin de 20 bijzondere scholen 626 jongens en 1096 meisjes, waarvan kosteloos onderwijs genoten 347 jongens en 665 meisjes. Het geheel getal der schoolgaande kinderen was alzoo 1372 jon gens en 1330 meisjes, waarvan kosteloos, 711 jongens en 810 meisjes. Z. M. heeft tot rector-magnificus aan de hoogeschool te Utrecht voor het academiejaar 1869/1870 benoemd den hoogleeraar B. J.Lin- telo baron De Geer van Jutphaas. Z. M. heeft met ingang van den lsten Maart a. s. den adelborst der 1ste kl. L. P. D. Op ten Noort bevorderd tot luit. ter zee der 2de kl. Z. M. heeft aan den heer E. Jacobson, laatst, consul van Italië te Samarang, thans tijdelijk in Europa aanwezig, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van de kroon van Italië, hem geschonken door Z. M. den koning van Italië. Bij Kon. besluit van 23 Februari 1869, n°. 6, is het ontvangkantoor der directe belas tingen en accijnzen te Lopik opgeheven en den heer G. Moesman eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ontvanger der directe be lastingen en accijnzen te Lopik c. a., behou dens aanspraak op pensioen of wachtgeldvoorts zijn de gemeenten Lopik, Jaarsveld en Willige Langerak gevoegd bij het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnzen te IJselstein, onder voortdurend beheer, op den voet van een kantoor, van den tegenwoordigen titularis, den heer F. L. F. De Yrije. Bij Kon. besluit van 23 Februari 1869, n°. 7, is benoemd tot ontvanger der directe be lastingen, in- en uitgaande rechten en accijnzen te Delfshaven, de heer A. Zonnevijlle, thans ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Etten en Leur. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donderdag des namiddags te 5 uren 44°, Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 43°, te 10 uren 44°. Yrijdag 's morgens te 5 uren 46°, N. "W., te 8 uren 45°, 's namiddags te 12 uren 48°, te 4 uren 46°. Belgie. In het Huis der volksvertegenwoor digers heeft de heer Frère-Orban op bevel des ko- nings het budget van justitie voor 1869 gisteren opnieuw ingediend. In antwoord op de oppositie heeft de heer Frère-Orban gezegd //De senaat heeft een nietige maatregel genomen, die mor gen zal uitgewischt worden, en heeft in de rech ten willen treden van de kamer der vertegen woordigers." Niettegenstaande dat alles heeft de oppositie het budget teruggezonden naar de commissie, welke staande de zitting, die daartoe op het oogenblik van de verzending van dit bericht voor twintig minuten geschorst is, haar rapport zal uitbrengen. Duitscsland. Uit Brunswijk schrijft men van den 20sten, dat aldaar ernstige ongeregeld heden hebben plaats gehad, en wel ten gevolge van het voorlezen van een tooneelstukje, hetgeen door een zekeren heer Behrens in de zaal van het Odéon geschiedde, en in welk stukje de spot werd gedreven met de socialistische partij van De Lassalle. Hij werd door geschreeuw van het publiek in de rede gevallen, en het tumult, dat daardoor ontstond, nam zoozeer toe, dat hij de zaal moest ontvluchten om zich onder bescherming der politie te stellen. De opge wonden menigte vernielde daarop het lokaal en begaf zich naar Behrens' woning die ten halve verwoest was toen de troepen aan rukten om de menigte uiteen te jagen. De vol gende dagen hebben die ongeregeldheden zich herhaald, maar zij waren niet van zulk een ernstigen aard. Een groot aantal personen is in hechtenis genomen. Behrens is verlegen- heidshalve genoodzaakt geworden de stad te verlaten. Er is een vergelijk tot stand gebracht tusschen de Pruisische regeering en het bestuur der stad Frankfort. Het Pruisische gouverne ment heeft de door Frankfort gevorderde drie millioen gulden toegestaan. Het Pruisische heerenhuis heeft het ontwerp van wet goedgekeurd, waarbij gewijzigd werd de eed, dien de Israëlietische leden van het lager- huis moeten afleggen. Oostenrijk. De //Debatte" bevat een prim, telegram, volgens 't welk de heer Bhangabé aan de gevolmachtigden ter conferentie eene noti van Delyannis medegedeeld heeft, waarin dó noodzakelijkheid van in te stemmen met de ver klaring der conferentie wordt op den voorgrond gesteld, doch de handelwijze zoowel van de con ferentie als van de Porte scherp gecritiseerd wordt,voorts betreurt men, dat de confe rentie zich met de zaak der Candioten in het geheel niet bemoeid heeft, en ten slotte wordt de wensch van Griekenland uitgesproken, dat men de ongelukkige Candioten moge bij staan. Frankrijk. Onder de familie-papieren, welke zich in de nalatenschap van prinses Bacciocchi bevonden en thans in het bezit zijn gekomen van den keizer der Franschen, behooren, vol gens hetgeen de //Patrie" meldt, vijfenveertig boekdeelen met Kantteekeningen, door keizer Napoleon I op St.-Hélena geschreven, benevens verscheidene andere belangrijke geschiedkundige documenten. De //Courrier du Bas-Bhin" meldt, dat de gemeenteraad van Colmar den burgemeester van genoemde stad gemachtigd heeft tot den openbaren verkoop of de verruiling van 975 incunabelen, waarvan de stedelijke boekerij twee of meer exemplaren bezit en onder welke er zici zeer belangrijke bevinden. Het blad meent, dat dit bericht door de bibliophielen met veel be langstelling zal worden vernomen. De Fransche regeering heeft aan hare diplo matieke agenten in het buitenland eene circu laire gezonden, waarin zij in algemeene trekkeD de resultaten der conferentie mededeelt. Engeland. Het nationale feest, waarop de Londenaars zich zoo gespitst hadden, de plech tige optocht der beide Huizen van het parle ment naar de koningin op het paleis Bucking ham, zal niet plaats hebben. Lord Granville eu Gladstone hebben beide Huizen aangekondigd, dat de koningin verhinderd is, het adres op de troonrede persoonlijk in ontvangst te nemen. Prins Leopold is nog altijd ziek. Maar in plaats van de ceremonie tot na diens herstel uit te stellen, wordt er geheel en al van afgezien. Het adres zal nu op de gewone manier door eene commissie aan de koningin gezonden wor den, hetgeen door Gladstone reeds is voorge steld en door het Huis aangenomen. In de zitting van het lagerhuis op Maan dag, heeft de heer Forster op een aan de re geering gerichte vraag betreflende de bepalin gen op den invoer van schapen de volgende ophelderingen gegeven. De verordening van 20 Augustus 1868 is opgeheven, zoodat de invoer van schapen weder geschieden kan op denzelfden voet als voor dien datum. Diensvolgens mogen schapen, die niet in 't zelfde schip met runde ren aangevoerd worden, overal worden geland en, als zij na onderzoek gezond bevonden zijn, vrij vervoerd worden. Aangebracht op hetzelfde schip met buitenlandsch rundvee zijn de schapen echter aan dezelfde bepalingen als dit laatste onderworpen. Deze nieuwe bepalingen waren gemaakt ten gevolge van de dubbele opmer king, dat sedert 12 October verleden jaar geen geval van pokken meer was voorgekomen onder ingevoerde buitenlandsche schapen, en dat in Noord-Duit8chland en elders meer afdoende maatregelen genomen worden, om besmette ha vens en streken af te sluiten. De thans inge trokken verordeningen hadden zulk een invloed gehad, dat van 1 Sept. 1868 tot 20 Febr. 1869 het aantal ingevoerde schapen slechts 97,972

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2