N°. 2777. Zaterdag A°. 186& 27 Februari. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. iVoor Leiden, per 3 maandenf 3.00. franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels f 0.75iedere regel meerf 0.12* Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90 iedere regel meer0.15 LEIDEN, 26 Eebruari. Gisterenavond omstreeks 7 uren had in de Donkersteeg alhier een zeldzaam voorval plaats. Eene vrouw, zich in genoemd© steeg bevindende, viel voor het daaraanwezige bierhuis neder, kroop zooveel zij kon op handen en voeten naar en in dat huis, en een oogenblik daarna had zij het leven geschonken aan een welgeschapen dochter. Zoo spoedig mogelijk verscheen geneeskundige hulp, en moeder en kind werden naar het Zie kenhuis vervoerd. De circulaire, die, gelijk wij in een vorig n°. mededeelden, op de vergadering van den Weer- baarhéidsbond te Utrecht is voorgelezen, is van den volgenden inhoud //Aan de heeren bevelhebbers in de militaire afdeelingen. //Zijne majesteit, wenschende het deelnemen aan de bestaande en het oprichten van nieuwe vereenigingen tot vrijwillige oefening in den wapenhandel zooveel mogelijk aan te moedigen, beeft mij hoogstdeszelfs verlangen doen kennen dat jongelieden, die bij zoodanige vereeniging of op eenige andere wijze reeds zekeren graad van geoefendheid hebben verkregen, wanneer zij bij de infanterie als miliciens optreden, vroe ger dan anderen met groot verlof worden ge zonden. //Ter voldoening aan 's Koning3 verlangen heb ik goedgevonden het navolgende te bepalen 1°. De eerste oefening van tien maanden wordt tot op zes maanden verminderd voor lotelingen die vóór hunne inlijving als milicien bij eene vereeniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel of op andere wijze zoodanigen graad van geoefendheid hebben verkregen dat zij, na eene maand onderricht bij het korps te hebben genoten, blijken voldoende geoefend te zijn om aan de exercitiën in de bataljonsschool deel te nemenzullende zij bovendien, alvorens met verlof te vertrekken, in het schieten zoo ver gevorderd moeten wezen, dat zij tot de 2de klasse van het schijfschieten zijn overgegaan. I//20. Wanneer miliciens in punt 1°. bedoeld bij de loting, vermeld in art. 124 der militie- wet, voor het blijvend gedeelte worden aange wezen, behouden zij aanspraak op het hun toe gekend voorrecht, mits zij het door hen getrok ken nommer verwisselen met een nommer dat op groot verlof recht geeft; maken zij van deze bevoegdheid geen gebruik, dan zullen zij bij voorkeur tot het bekleeden der graden van korporaal en sergeant in aanmerking komen." Dat het stelsel van vertegenwoordiging der minderheden, dat in de Engelsche Reform-bill van 1867 is aangenomen, zeer weinig practisch is, is nu onlangs bewezen. De City van Lon den heeft vier afgevaardigden, en dank zij dit Btelsel is er bij de verkiezingen in het vorige jaar, niettegenstaande de meerderheid der kie- aera liberaal is, toch een conservatief gekozen. Deze is nu echter gestorven. En nu is er bij de wet geen voorzorg genomen, dat in zulk een geval de minderheid zou blijven gerepresenteerd worden. Eene gewone stemming heeft plaats gehad, met dat gevolg natuurlijk, dat de liberale candidaat gekozen is. De City heeft dus thans, niettegenstaande het stelsel, toch 4 liberale af gevaardigden. Het volgende particulier schrijven dd. Batavia 12 Januari 1869, wordt aan de Delftsche Cou rant medegedeeld In den laatsten tijd kwamen bier weinig faillieten voor van Chineezen, daar entegen failleerden er vier te Soerabaya. Het is te betreuren dat de wet ons niet beter be schermt tegenover de Oostersche handelaren. De kamer van koophandel heeft opnieuw bij de regeering op voorziening aangedrongen Chi- neezen en Arabieren zien er geen schande in om te failleeren of te stagneeren en profiteeren van de gelegenheid, om een voor hen voor- deelig accoord te sluiten. Het grootste kwaad zit daarin, dat het den Chineezen, die het grootste aandeel hebben in den tweede-haDds handel, nog altijd geoorloofd is op hunne eigenaardige manier boek te hou den. Uit deze boekhouding nu, die grootendeels uit hiëroglyphen bestaat, kan geen Hollander of andere Europeaan wijs worden; op dit punt vallen die leden buiten de gewone wet, en het zal niet gezegd behoeven te worden, in hoe verre deze exceptioneele positie aanleiding geeft tot misbruiken en oneerlijke praktijken. Het is dan ook te hopen, dat de regeering eindelijk gevolg zal geven aan het herhaald verzoek der kamer van koophandel, om deze zoo dringende zaak eens voor goed te regelende handel heeft sinds de laatste jaren met millioenen schats het gemis dier regeling moeten boeten. Aan het Kaapsche Volksblad van 19 Januari ontleent men het volgende: Van de verschillende gouddistricten of ver moedelijke gouddistricten komen nog gedurig nieuwe maar zeer uiteenloopende berichten aan. Met de diamanten is het heel wat anders, 't Is haast zoo goed als zeker, dat een stelselma tig onderzoek goede vruchten zou opleveren. Er is reeds een twintigtal van die kostbare steenen gevonden en in natura hier en el ders vertoond, en sommige zijn voor zeer hooge prijzen in den handel gebracht. De Kaapsche dagbladpers is sedert kort we der verrijkt met drie nieuwe organen, alle drie in de oostelijke provincie en waarvan er twee, het //Boeren Nieuwsblad" en de //Afrikaner", beide geheel in het Hollandsch geschreven zijn, terwijl heb derde, de //Frontier Mail", voor de eene helft Hollandsch en voor de an dere helft Engelsch is. De groote quaestie betreffende den Oranje-Vrij staat zal nu eindelijk op de eene of andere wijze tot eene beslissing moeten komen. De de putatie is uit Engeland teruggekeerd, en de gouverneur is naar Port-Elizabeth scheep ge gaan, om van daar de reis naar den Vrijstaat en Basuto-land te aanvaarden. Natuurlijk is het doel om onderhandelingen aan te knoopen ten einde tot een einduitkomst te geraken. Maar de groote vraag is of de volksraad, die tegen denzelf den dag, waarop de gouverneur van hier vertrok ken is, in buitengewone zitting is bijeengeroe pen, aan den president verlof zal geven tot het openen van negotiatiën met den gouverneur. Dit is nog niet zoo zeker. Men schrijft uit 's-Hage: Uit de sta tuten van de naamlooze vennootschap tot stich ting van eene concertzaal en park alhier, welke vennootschap dezer dagen door Z. M. is goed gekeurd, blijkt, dat dit gebouw zal worden opgericht in de Bazarstraat en dat de opzich ters tot dit doel hebben aangekocht een aantal perceelen grond, te zamen genoegzaam een bun der uitmakende. Ofschoon het kapitaal der vennootschap op honderdduizend gulden is be paald, blijkt uit art. 4 der statuten, dat de vennootschap het recht heeft, tot verwezenlij king van haar doel, geldleeningen te sluiten onder verband van den grond en van al wat daarop is of zal worden gebouwd. Blijkens art. 19 der statuten wordt de winst besteed als volgt: 1000 aan het ondersteuningsfonds van de maatschappij //de Toekomst", gesticht door Jenny Linden, gevestigd alhiervan het over blijvende 55 pCt. aan de leden der vennoot schap, onder bepaling evenwel dat 'die som, zoolang de vennootschap ter zake van geldlee- ning schuldeischers heeft, nimmer meer zal kunnen bedragen dan ƒ6000, en het meerdere moeten worden aangewend tot delging dier schuld, 15 pCt. voor de reserve-kas, tot dat deze een kapitaal van ƒ50,000 zal hebben be reikt; 10 pCt. voor heeren commissarissen; 10 pCt. voor de heeren Nicolaï en Van der Does, den eersten directeur der Muziekschool alhier, den tweeden pianist van Z. M.; 10 pCt. voor heeren directeuren-beheerders. De oorspronke lijke opzichters genieten geene bijzondere voor- deelen. Hun worden alleen zestig aandeelen, elk van ƒ1000, uitgekeerd, voor den inbreng van de perceelen, waarop het gebouw zal wor den opgericht. Van alle thans aanhangige plan nen tot oprichting eener concertzaal schijnt dit plan voorloopig de meeste kans van wel slagen te zullen opleveren. Beroepen te Woerden, J. G. Smitt, predikant bij de Gereformeerde gemeente te Hellevoetsluis. Door de rechtbank te Rotterdam is gisteren uitspraak gedaan in de zaak van een 20jarig meisje, dat Dinsdag terechtstond wegens diefstal. Zij had namelijk, tijdens zij als hulp onderwijzeres op eene bewaarschool te dier stede werkzaam was, op zekeren dag van Ja nuari 11. zich weten meester te maken van den sleutel der kast, waarin zij wist dat de onder wijzeres, hare meesteres, haar geld bergde, en toen daaruit eene som van ƒ17.50 ontvreemd, welk geld zij in een zakdoek gewikkeld onder

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1