OFFICIEELE BERICHTEN. gelukte het hem om met een eskorte van 100 man de wijk te nemen naar de wouden, in de richting van Cerro-Leon, nadat hij nog in de haast zijne kostbare voorwerpen had kunnen redden. De //Nacion Argentine", die dit mededeelt, bevat ook een verhaal van den kapitein Adolphe Saguier, die door de troepen van Lopez was gevangen genomen. Hij schrijft dat de gevan genen, alvorens te worden doodgeschoten, van 500 tot 1200 zweepslagen kregen. Onder de per sonen, die deze straf ondergingen, noemt de schrij ver zijn vriend Dr. Carreras, van wiens lijden bij die straf hij ooggetuige was geweest, terwijl ook de minister Bergès datzelfde lot had onder gaan. Zelfs Benigno, broeder van Lopez, werd in dat opzicht niet gespaard. Naar het getuigenis van Saguier was de voltrekking dier straf bij Benigno opgedragen aan een gewezen griffier, Aveiros genaamd, en wel onder kommando van kapitein Gorgurie, die ook het bevel voerde bij de executie van generaal Barrios, den deken ogado, te gelijk met die van de echtgenoote Jen de twee dochters van den kolonel Martinez. Volgens den brief van Saguier moesten, op ua- drukkolijken last van Lopez, diens twee zusters (de echtgenoote van genoemden Barrios en me vrouw Rapliaela, weduwe van Bedoya), die straf oefening den 21sten December bijwonen. Saguier voegt er bij, dat gemiddeld 5 of 6 gevangenen dagelijks ten gevolge van strafoefeningen of hon ger omkwamen. Hij schrijft, dat hij dit alles werkelijk heeft aanschouwd, terwijl hij, met een ijzeren staaf van 45 pond zwaar aan de voeten, aan al de ongemakken van het weder was bloot gesteld. Hij had de pijniging der zoogenaamde cepo moeten doorstaan en was vervolgens 40 mijlen landwaarts in weggevoerd, te gelijk met een aantal anderen, waarbij de soldaten bepaalde order hadden om ieder, onverschillig wie, zelfs grijsaards, vrouwen en kinderen, die. onderweg verklaarden door vermoeidheid niet verder te kuunen loopen, zonder genade met de bajonet af te maken. Na veel lijden is het Saguier ge lukt aan dat lot te ontsnappen en aan zijne vijanden te ontkomen. Onder de vreemdelingen, die dit alles mede ondergaan hebben, noemt de schrijver de heeren Anglade en Philibert uit Frankrijk, die onder de geeselalagen zijn bezweken, en den kanse lier van het Fransch consulaatvoorts uit Italië 'e gebroeders Susini, kapitein Fidanza en an- eren; onder de Engelschen de heeren Starck jen Stuart (geneesheer van Lopez); onder de Duitschers de heeren Newman en Hamann oorts een aantal Spanjaarden en Portugeezen, ier namen de schrijver heeft opgeteekend. De uid-Amerikanen werden meestal bij massa's e gelijk ter dood gebracht. In de Vereenigde Staten heeft het con gres het ontwerp tot verhooging der rechten op koper, in weerwil van het veto van den president, Maandag opnieuw vastgesteld. Het is daarop naar den senaat verzonden. ACADEMIENIEUWS. Groningen, 23 Februari. De nieuwbenoemde hoogleeraar in de wis- en natuurkundige facul teit Dr. R. S Tjaden Modderman, zal op den 4den Maart e. k. zijne betrekking aanvaarden met het houden eener inwijdingsrede in do groote gehoorzaal der academie. GEMENGDE BERICHTEN. De velocipede, hot nieuwe voertuig, dat men ook reeds hier te lande begint te gebruiken en dat le Parijs vooral burgerrecht heeft verkregen, deelde zoowat een zestig jaar geleden reeds in de gunst der toenmalige incroyables. Toen echter werd het, juister dan thans, vólocifère genoemd, terwijl de persoon, die het bestuurde, velocipede heette. De //Jardin de Hanovre" leverde toen te Parijs meuigmaal het schouwspel van een vélo- cipèden-wedstrijd op, die ook wel van het ter ras op den boulevard des Italiens begon, om in de Champs Elysées en le Cour de la Reine te worden beslist. Den 29 floreal van 't jaar XII (19 Mei 1804) werd in de vaudeville te Parijs eene komedie opgevoerd, getiteld de //Yólocifères", geschreven door Dupatay, Chazes en Moreau. Het succes was kolossaal en men juichte voornamelijk de laatste regels toe, die we hier vertaald laten volgen Gij, mannen van den sukkeldraf, Koetsiers, die u niet durft te weren, "Wilt gij er spoedig zijn, ten straf Yan d'ijlvaart der vólociféren? Gebruikt dan, uit noodwendigheid, Yoor spoed, wat meer behendigheid. - Te Soerabaya heeft een allerstoutate dief stal bij nacht, met inbraak, plaats gehad in de toko der firma Torchiana en Comp. De dieven moeilijk is het aan te nemen, dat éen persoon alleen die misdaad zou hebben durven onder nemen zijn allerwaarschijnlijkst een muurt.e overgeklommen, dat, met glasscherven bedekt, den toegang weerde naar een binnengang van het erf. Door middel van een ladder hebben zij toen het dak weten te bereiken, waarvan zij eenige pannen verschoven en zoodoende zich weldra bevonden binnen de toko. Dat zij wel bekend waren èn met den gewonen gang van zaken, èn met de lokaliteit, èn met de zich daarin bevindende voorwerpen van waarde, blijkt uit de beide navolgende opmerkingen 1°. sche nen zij zeer goed te weten, dat zij in hun be drijf niet zouden worden gestoord door het niet versmaden eener hartversterking; een stukge slagen stopflesch met suit, waarin eenige stuk ken vleesch wareD overgebleven, duidde den gehouden maaltijd aan: 2°. waren uit eene kast alle gouden en diamanten voorworpen ge roofd, en hadden zij zich den tijd gegund die uit de bijbehoorende doosjes te nemen, welke als licht te herkennen voorwerpen, daarbij slechts ballast van geenerlei waarde, zijn ach tergelaten. Wel bekend met de plaats, waar gewoonlijk de klinkende munt voor uitbetaling der koelies wordt bewaard, hadden do schurken te vergeefs getracht die te openen. Te New-York is thans door eene der banken eene geheel nieuwe wijze van levens verzekering in practijk gebracht. Ieder die lid wordt, betaalt, onafhankelijk van zijn leeftijd of gezondheid, een dollar. Bij den dood van een der leden wordt de geheele som aan de bloedverwanten van den overledene uitgekeerd en de leden betalen opnieuw een dollar. Het spreekt van zelf dat deze onderneming als spe culatie mislukken moet, maar als pbilanthro- pische instelling doet zij veel goed. De Amerikanen redeneeren aldusals ik dit akkoord maak met 100 menschen en zelf dood ga, ontvangen mijne nagelaten betrekkingen honderd dollars, maar het is mij wel een dollar waard het bericht te ontvangen dat niet ik maar een ander dood gegaan is, en het is mij honderd dollars waard hen allen te overleven. Burgerlijke stand van Leyden, van den 18den tot en met den 24sten Februarij 1869: ISevalleu: H. C. Yan den Burg, geb. Yan Doorn, D. J. M. C. Kooreman, geb. Yan Iterson, Z. M. J. Couvee, geb. Berg, Z. M. E. Oudshoorn, geb. Den Ouden, D. A. J. H. Bonte, geb. Yan Oerle, D. J. La- bordus, geb. Bonte, D. M. P. Lips, geb. Kooien, D. C. Korpershoek, geb. Dubbe- laar, D. J. GiezeD, geb. Yan den Burgh, D. M. Dozy, geb. Broomans, D. J. Eradus, geb. Yan der Reyden, Z. M. F. Yan Leeuwen, geb. Proctor, D. M. Yan Polanen, geb. Colpa, D. P. Yan Deventer, geb. Oudwater, D. C. E. Bruning, geb. Zijdenbos, Z. M. P. De Koning, geb. Yan Leeuwen, D. K. Kuitert, geb. Kuipers, D. M. Lagas, geb. De Yrind, D. H. Chaudron, geb. Kramp, D. A. Heymans, geb. Florijn, D. J. C. Lindeman, geb. Reynders, Z. M. Yan Dijk, geb. Brouwer, Z. C. Yan Wijk, geb. Jasperse, D. J. M. Delmeer, geb. Yan Egmond, Z. A. Slok, geb. Bonda, Z. K. M. Kosters, geb. Yan der Walle, D. A. Laman, geb. Boom, Z. J. Leusvelt, geb. Gulay, D. Geliuwd: P. Yan Zonneveld jm. en A. C. De l'Eclu8se jd. H. Gijben jm. en M. Gal- jaard jd. Overleden; M. Cornelisse D. 1 m. N. Stouten Z. j. M. Yinkesteyn, geb. Stik- kelorum 41 j. C. W. Dagelet Z. 7 m. J. Bavelaar Z. ruim 10 m. A. Geyzenij Wr. 76 j. J. Yerra Z. 25 d. A. Yervoorden, wed. P. Yan der Westen, 48 j. B. M. A. Brüning Z. 2 j. en 2 m. E. B. Pracht D. 11 m. A. J. Creyghton Z. 9 m. S. M. Priem D. 4 m. A. M. Knage, wed. J. Ber nard, 71 j. J. M. Groothols, wed. M. F. Adriaans^ 83 j. B. Ludding Z. 2% m. D. Siljee 69 j. C. Yan Dissel D. 10 m. P. M. Heymans Z. 19 d. W. E. Berkhout D. 9 m. W. F. A. Der Kinderen Z. bijna 4 m. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van heden. Aan de orde van den dag is de voortzetting der beraadslagingen over het wetsontwerp op het begraven van lijken, begraafplaatsen en begra- fenisrech ten. De beraadslaging wordt hervat over art. 14, dat handelt over de gevallen waarin begraaf plaatsen mogen worden aangelegd. Het artikel wordt echter aangehouden tot na art. 16, dat daarmede in nauw verband staat en waarop een amendement is voorgesteld, welks aanneming ook op art. 14 zou van invloed zijn. Dit amendement, van den lieer Pijnappel, wil, dat, indien de grond van den verboden kring voor den aanleg der begraafplaats eene hoogere waardo had dan hij ten gevolge van dit verbod zal behouden, de eigenaars door hem, die de begraafplaats aanlegt, deswege schadeloos gesteld worden. Art. 15 wordt na discussie over wijzigingen in de redactie goedgekeurd. Art. 16 houdt bepalingen in nopens de plaats, waar begraafplaatsen mogen worden aangelegd, en de gebouwen of putten, die men in hare nabijheid wenscht op te richten. De lieer Westerlioff bespreekt het artikel met het oog op de volksgezondheid. De heer Pijnappel lichtte nu zijn hierboven vermeld amendement toe. Een langdurig debat tot be strijding en verdediging van het amendement of tot ongestoorde handhaving van het artikel volgde hierop. De slotsom was dat het voorstel Pijnappel met 36 tegen 16 stemmen werd ver worpen. Do discussie over art. 14 vangt opnieuw aan. De heer Gratama stelt voor om aan het slot van dit artikel te voegen: //In of onder do kerkun wordt niet meer begraven." Dit arnon* dement wordt eveneens verworpen met 34 tegen 18 stemmen. Uit Art. 17, omschrijvende de uitgestrektheid van elke algemeene of kerke lijke begraafplaats", vervallen, ten gevolge der aanneming van een amendement van den heer Godefroi, de woorden: //of kerkelijke". Art. 18 is goedgekeurd. De Kamer is gevorderd tot art. 21. Mor-, gen voortzetting.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3