BUITENLAND. gevaarlijk zijn, niet eens. Zelden toch ankert daar een schipdit geschiedt wel op de reede van Texel. Men hoopt, dal Z. Exc. nog tot andere gedachten moge worden gebracht, daar bekwame en geachte maDnen de uitvoerbaar heid zonder buitengewone kosten blijven vol houden. Z. M. heeft den luit. t./z. 1ste kl. Jhr. W. E. Van Sprengler met den laatsten April a. s. eervol ontheven van de betrekking van insp. over het loodswezen enz. te Brouwershaven, en genoemde betrekking opgedragen aan den luit. t./z. 1ste kl. P. Boodzant, insp. over het loodswezen enz. te Hellevoetsluis, die alsdan met de beide betrekkingen zal zijn belast. Z. M. heeft met 1 Mei a. e. de navolgende commissarissen der loodsen in hunne betrekkin gen overgeplaatst, alsnaar Brouwershaven H. N. Hissing, thans te Hellevoetsluis; naar Am sterdam J. J. Den Herder, thans te Brouwers haven naar Hellevoetsluis E. Verschoor, thans te Botterdam, en naar Botterdam L. Van Kes- teren, thans te Arasterdam. Z. M. heeft aan N. Jongblet, zich noemende Jongbloed, te Groenlo, en W. Van Oosten te Voorschoten, vergunning verleend tot het aan nemen en dragen van het kruis //Fidei et Vir- tuti", hun door den paus geschonken. Z. M. heeft het ontvangkantoor voor de di recte belastingen en accijnzen te Oldemarkt vereenigü met dat voor dezelfde middelen te Steenwijk c. a., onder voortdurend beheer op den voet vau éen kantoor van den tegen- woordigen titularis, den heer G. B. A. J. Van Hasselt. Voor het prov. gerechtshof in Zuid-Holland stonden heden terecht W. Oskam, oud 29 jaren, van beroep besteller, en Arie Oskam, oud 36jaren, beiden geboren te Bodegraven en laatst woon achtig te 's-Hage en te Voorburg. Zij werden beschuldigd 1°. van te zamen en in vereeniging in den nacht van den I7den op den lSden Augustus 1868 uit de weide van P. Van San ten, onder Stompwijk, en te diens nadeele, arg listig te hebben ontvreemd twee koebeesten; 2°. zoude de 2de besch. in den nacht van den 25sten op den 26sten Juli 1868 in de tapperij van de weduwe Heygen, onder Bijswyk, waar bij was ontvangen, arglistig te hebben ontvreemd een zilveren horloge van een daar aanwezigen, terwijl de 1ste besch., wetende dat het gestolen was, dat horloge zou hebben geheeld on ge borgen door het in de bank van leening te 's-Hage te beleenen, nadat hij het een paar dagen onder zich gehouden had; en 3°. do tweede besch., van in den nacht van 30 op 31 Aug. jl. uit eene bewoonde huizing te Voorburg arglistig te hebben ontvreemd f63 aan bank- en muutpapier en specie, en zulks na zich den toegang tot die woning te hebben verschaft met behulp van een beitel of ander werktuig met geweld een raam der woning open te schuiven en door dat raam naar bin nen te klimmen. In deze procedure zijn 64 getuigen gedag vaard 26 werden heden gehoord, terwijl de zaak met de overigen morgen zal voortgezet worden. Naar wij vernemen is door Z. M. den Ko ning benoemd tot raadsheer in den Hoogen Baad Mr. J. G. Kist, raadsheer in het provin ciaal gerechtshof van Zuid-Holland. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woensdag des namiddags te 5 uren 42°, "Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 40°, te 10 uren 38°. Donderdag 's morgens te 5 uren 40°, te 8 uren 40°, 's namiddags te 12 uren 44°, te 4 uren 44°. Bklgie. De //Moniteur" deelt de wet betrek kelijk de cessiën van spoorwegen mede, die ge- teekend is door den koning. Volgens art. 1 treedt de wet heden in werking. In de zitting van den senaat is gisteren het budget van justitie verworpen met 25 tegen 25 stemmen, zonder dat er debat werd ge voerd. De //Echo du Parlement" zegt hierom trent, dat de oppositie zich gehaast heeft om de gelegenheid aan te grijpen, die het toeval haar verschaft heeft. Het blad acht de ver werping van het budget van justitie een hoog betreurenswaardig feit uit een constitutionneel, maar niet uit een staatkundig oogpunt. De //Etoile Beige" zegt dat het tegenover het partij-besluit van den senaat weinig waar schijnlijk is, dat de ministers hunnen ambtge noot van justitie zullen verlaten. Wellicht is de aftreding van het geheele kabinet of eene ontbinding van den senaat ophanden. Duitsciiland. De commissie tot oprichting van een gedenkteeken voor Lutber te Worms heeft hare rekening overgelegd, waaruit blijkt dat de ontvangsten hebben bedragen 236,772 florijnen en de uitgaven 216,476 florijnen. Het gedenkteeken kost ruun 164,573 florijneAen de onthullingsfeesten 15,530 florijnen. De Staatsanzeiger" maakt een besluit der regeering bekend, waarbij de rijksdag van den Noord-Duitscken bond tegen 4 Maart bij eengeroepen wordt. De sluiting der Pruisische kamers zal vermoedelijk den 6den Maart plaats hebben. Te Dresden wordt geklaagd over eene der jongste beschikkingen van het Noord-Duit- 8che Verbond, volgens welke al de militairen vrijgesteld worden van het betalen van directe stedelijke belastingen. Dewijl deze stad slechts weinig indirecte belastingen heeft, en, behalve door een groot garnizoen, door vele gepensio neerde officieren bewoond wordt, schijnt de bedoelde bepaling daar meer dan elders te drukken. Oostenrijk. Nopens de oorzaak van het in de lucht vliegen van het fregat Badetzky heersckt nog onzekerheid. Het schip voer niet met stoom maar onder zeilmen vermoedt dat het ongeluk toegeschreven moet worden aan eene door on voorzichtigheid ontstane ontbranding van de nabij de kruitkamer gedeponeerde spiritualia. Het fregat voerde 30 stukken en 365 koppen, meestal recruten. Tot dusver zijn de adelborst Barth en 22 man gered. Van de geredden zijn 5 zwaar en 5 licht gewondde overigen bleven ongedeerd. Bij de afdeeling marine van het ministerie van oorlog is een bericht ontvangen, dat men aldaar voor juist houdt en volgens hetwelk de oorzaak van bet ongeluk deze isOp de Ba detzky werden in de kruitkamer natte patronen gedroogd, op den vloer lag veel kruit gestrooid, en de arbeiders hadden derhalve gelijk altijd bevel om de kruitkamer alleen met vilten schoe nen te betreden. Niettemin betraden de werk lieden bet gevaarlijke vertrek met laarzen zon der daarover als gewoonlijk vilten schoenen te trekken; bet op den vloer liggende kruit ont vlamde door de wrijving bij het betreden en het vreeselijke ongeluk, uit eene zoo geringe oorzaak ontstaan, was geschied. Frankrijk. De heer Troplong, president van den senaat, is zeer ziek. De keizerlijke Zoölogische Maatschappij van Acclimatatie te Parijs heeft in bare Don derdag, IS Febr., gehouden vijftiende jaarlijksche algemeene vergadering groote gouden medailles toegekend aan den heer Van Gorkom, belast met de leiding der kina-cultuur op het eiland Java aan den heer Vekemans, directeur van den dierentuin te Antwerpen, ter erkenning van zijne verdiensten, met opzicht tot het over brengen en opvoeden van vreemde dieren in Europa, en aan den heer James Xoul, te Lon den, voor de invoering van de zalm in Van- Diemensland. De vergadering is door prins Na poleon gepresideerd, wien door den heer Drouyn de Lhuys de dank der maatschappij is toege bracht voor de warme belangstelling, welke hij van den aanvang van haar bestaan af getoond heeft in haar te stellen. Door de heeren Qua- trefages, Soubeiran en Mène zijn belangrijke verslagen uitgebracht omtrent den voortgan? der acclimatatie in de Nieuwe Wereld, in A gerië, in China enz. Engeland. In de maand October aanstaande zal te Cambridge eene poging gedaan worden, om vrouwen in de gelegenheid te stellen gere geld booger onderwijs te genieten. Eenige per sonen, die deze zaak bevorderen, hebben beslo ten terstond een aanvang te maken, ofschoon hun voor alsnog het geld ontbreekt, ten einde dit op eene groote schaal te doen. Intusschen is reeds een huis gehuurd en hebben zich eenige studenten aangegeven, en men zal thans ruime geldelijke ondersteuning trachten te erlangen. Spanje. Omtrent het voorkomen der Spaan- sche Cortes schrijft een correspondent: De linkerzijde der zaal wordt ingenomen door de groep der republikeinen. Hunne koof- een, de heeren Oreuse, Figueras en Castelar, hebben op de hoogste bank plaats genomen. Dicht bij hen zitten twee afgevaardigden uit den handwerksstand, gekleed ii^ bet wambuis en met den breedgerauden hoedAlsina, van Barcelona, en Noguero, van Huesca. Voorts merkt men eenige uniformen van officieren van liet leger en van kommandauten der vrijwillige burgermacht op. De zwarte rok geeft aan de kamer eene soort van uuiformiteit, die tot nu toe niet in den Spaanschen smaak viel. Slechts een enkelen priester, in soutane en mante! wordt men gewaar, den heer Alcala Zamora- een monarchaal-liberaal afgevaardigde; de twee verkozen bisschoppen en de kanunnik van Vit- toria zijn nog niet verschenen on hebben ook hunne geloofsbrieven niet ingezonden. De ver tegenwoordigers der absolutisten en der mode- rados zijn tot nu toe cvonuuu opgekomen. Volgens particuliere berichten uit Spanje worden weder bij don Ferdinand van Por tugal pogingen aangewend om hem te doen terugkomen op zijn besluit om de kroon van Spanje te weigeren. De candidatuur van den hertog van Montpensier vindt bezwaar bij som migen, omdat zij vreezen dat keizer Napoleoo de troonsbestijging van den hertog inet een kwaad oog zou aanzien en zoodoende de be trekkingen tusschen Spanje cn Frankrijk baar vriendschappelijk karakter verliezen zouden. Amerika. Het wordt er voor gehouden, da' k de oorlog, tusschen Brazilië en Paraguay te f gevolge der laatste nederlagen van Lopez, thans zoo igoed als geëindigd is. De Brazilianen heb-l ben den 21sten December tegen zijne positie te Lorna Valentina een aanval geric ht, waarbij zij,I in een gevecht van ongeveer dertig uren, vier maal werden teruggeslagen. Eerst na eene meer krachtige vijfde bestorming gelukte het hun zich van de positie en de aldaar aanwezige 46 stuk ken geschut meester te maken. Terwijl er van de Paraguayanen bij die gelegenheid 3000 man sneuvelden, was het verlies der Brazilianen niet minder groot. Om verder bloedvergieten te ver* mijden werd Lopez nu opgecischt om zich over te geven, doch hij weigerde ten stelligste daar naar te hooren. De markies Caxias zond daarom eene kolonne van 6000 man, waaronder 2000 Argentijnen, op hem af, om de Paraguyanen in de flank aan te vallen, terwijl de generaals Obés en Castro eene attaque tegen het front zouden richteu. Aanvankelijk hielden de Paraguayan tegen die overmacht moedig stand, maar ten laatste waren zij toch genoodzaakt om het veld te ruimen, met achterlating van een groot aan tal dooden, 14 stuks geschut, benevens eene aan zienlijke hoeveelheid ammunitie, provisie, wopen3 en bagage. Met de geheele garde-robe van Lo pez vielen tevens al zijne papieren, zoowel als die van mevrouw Linch en generaal Besquin in handen der Brazilianen, en slechts met moeite

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2